Каталог статей

Головна » Статті » Увага! Першокласник! » Різні аспекти цього питання [ Додати статтю ]

Які навички потрібні дитині для успішного навчання?

Які навички потрібні дитині для успішного навчання?

Увага

Уміння концентрувати увагу впродовж 10—15 хвилин.

Саме впродовж такого терміну 6-річна дитина може викону­вати завдання не відволікаючись. Після цього вчитель повинен запропонувати їй новий вид діяльності. (Наприклад, після ви­вчення літери — малювання предметів, у назві яких є ця літера, після цього фізкультхвилинка або музичні заняття тощо.) Проте ці 10—15 хвилин дитина має не просто всидіти, але й активно пра­цювати: наприклад, розв'язати декілька прикладів із математики, знайти загальну закономірність, сформулювати правило або вив­чити кілька словникових слів і правильно написати їх у тексті. Тобто з кожних 15 хвилин на уроці вона має «вийти» «трохи розумнішою». Якщо вона не вміє цього, від неї важко очікувати помітного прогресу в навчанні.

Приклад завдання для 1-го класу з математики1

1. Марійка і Мишко розв'язували таку задачу: у вазі лежало 5 червоних яблук і 4 зелених. За обідом з'їли 2 яблука. Скільки яблук залишилося у вазі? Марійка міркувала таким чином: спочатку складанням знайдемо кількість усіх яблук у вазі, а потім віднімемо від цього числа стільки яблук, скільки які з'їли за обідом.

Запиши це розв'язання. 9 — 2 =

Мишко міркував інакше: червоні яблука смачніші, тому за обідом з'їли 2 червоних яблука з 5.

Кількість червоних яблук, що залишилися, можна знайти відніманням, а потім скласти це число з кількість зелених яблук.

Запиши це рішення.

1 Чекин А. Л. Математика. 1 класе: Ученик-тетрадь: В 2 ч. Ч. 2. — М.: Академкнига, 2005. — С. 54.


(5 - 2) + 4 =

Обчисли й запиши відповідь за розв'язанням Марійки і за розв'язанням Мишка. Тебе не здивувало, що вийшла однакова відповідь?

1. Марійка, і Мишко розв'язали задачу правильно. Яке ще
розв'язання могло бути у цієї задачі?

Запиши його. Обчисли відповідь і за цим розв'язанням. Порівняй його з одержаним раніше. (4 - 2) + 5 =

2. Не виконуючи обчислень для різниці, що наведена праворуч,
знайди ліворуч суму з таким же значенням і з'єднай їх лінією.
(4 + 7) + 2

(7 + 2) - 4 (4 - 2) + 5 (7 - 4) + 2

Знайди значення цієї різниці. Скористайся правилом: щоб відняти число від суми, можна відняти це число від одного додан­ка і результат скласти з іншим доданком.

(7 + 2)-4 = ...

Звертаю вашу увагу: йдеться саме про заняття, що «нав'язані ззовні», а не винайдені самою дитиною. Якщо ваша дитина може годинами зосереджено грати в солдатиків або в ляльковий бал, це чудово, але для успішного навчання в школі також необхідно, щоб вона вміла зосереджуватися на завданнях, що пропонуються вчителем.

Уміння поглиблювати увагу. Коли вчитель дає завдання або роз­повідає нове правило, учневі необхідно не тільки швидко «зрозу­міти суть», але й помітити важливі деталі.

Уміння перемикатися і відпочивати. У китайській книзі «Дао де Дзін», мудрістю якої світ захоплюється впродовж багатьох століть, сказано: «Коли справа закінчена, людина повинна усунутися». На жаль, дуже часто дітям важко перейти від однієї справи до іншої. Якщо ваша дитина насилу може закінчити одне завдання і взя­тися до виконання іншого, то для неї існує реальна можливість проґавити щось важливе на уроці.

Уміння відокремлювати важливу інформацію від другорядної.

Ми вже говорили про те, як важливо звертати увагу на деталі. Проте не менш важливо вміти виділяти в розповіді вчителя най­важливіше, навіть якщо вчитель з якоїсь причини не наголошує на цьому.

Приклад завдання для 1-го класса

Порівняй речення:

      Білка живе в дуплі.

      Білка живе під дуплом.

      Білка живе за дуплом.

      Білка живе над дуплом.

Якими словами вони відрізняються? Яке речення містить правильний вислів? Яке слово ДОПОМОГЛО зробити вислів правильним? Чи можна такі маленькі слова назвати словами-помічниками?

Уміння вчасно «підключати» мислення. На уроці вчитель часто пропонує учням завдання, що вимагають не тільки пасивної уваги, але й активного розв'язання. Якщо дитина не вміє вчасно «під­ключати» мислення, їй буде важко швидко і правильно відповісти навіть на нескладне запитання. Якщо вона не вміє обдумувати відомості, які їй дає вчитель, то їй буде важко застосувати свої знання на практиці. Зрештою виявляється, що її мозок заповне­ний величезною кількістю абсолютно безглуздих відомостей. Щоб цього не сталося, дитина повинна вміти не тільки уважно слухати і добре запам'ятовувати, але й швидко обдумувати почуте.

 

Приклад завдання для 1 -го класу

Скористайся допомогою слів-помічників: з, в, над та уточни вислови, змінивши слова в дужках. Ми налили коту молока (миска). Кіт п'є молоко (миска). Джміль літає (миска).

Якому слову в цих трьох реченнях слова-помічники з, в, над допомогли уточнити вислови?

Припусти: слова-помічники допомагають словам-назвам предметів або словам-назвам дій? Слова-помічники допомагають головним або неголовним словам-назвам предметів?

 

Імпульсивність. Маленькі діти імпульсивні. Вони приймають рішення не замислюючись, навіть не помічаючи, що роблять вибір. Навчитися обдумувати свої рішення, робити зважений вибір необхідний етап дорослішання. В ідеалі, доросла людина здійснює вчинки свідомо, контролюючи себе. Зрозуміло, дале­ко не всі дорослі поводяться саме так, але тільки ті, хто свідомо планує своє життя і обирає для себе ту або іншу лінію поведінки, прагнучи успіху.

«Найгірший гріх людини — її несвідомість, але їй потурають із превеликою старанністю навіть ті, хто повинен служити людству як його вчителі», — писав Карл Густав Юнг.

Звісно, дитина має залишатися дитиною, в її житті повинно бути багато ігор, безтурботної веселості, творчості, на неї не варто завчасно покладати відповідальність, що під силу тільки дорослій людині. Та все ж таки надайте вашій дитині можливість поступо­во дорослішати. Навчайте її самоконтролю й відповідальності. Дитина навчиться цього не за рік і не за два, але поступово вона перетвориться на людину, яка здатна володіти собою і бути спро­можною впоратися з будь-якою ситуацією.

Проміжні та кінцеві оцінки результату. Починаючи виконува­ти самостійне завдання, ваша дитина повинна подумки скласти план. Виконуючи завдання, вона має час від часу звірятися з цим планом, щоб з'ясувати, чи не відхилилася вона убік і чи не потре­бує сам план коригування.

Наприклад, на уроці дитині потрібно, використовуючи мате­ріал, поданий у підручнику, розповісти про який-небудь лісовий гриб. Вона складає попередній план розповіді:

1.    їстівний або неїстівний це гриб?

2.    Де він зростає?

3.    Яка в нього шапинка?

4.    Яка ніжка?

5.  Що з нього можна приготувати?

Ви обираєте опеньок. Починаючи розповідь, дитина згадує (або ви підказуєте їй), що в опенька є отруйний двійник і про ньо­го теж варто розповісти. Ви додаєте до плану цей пункт:

6.  Несправжній опеньок.

Також ви вирішуєте, що слід згадати про те, що опеньки рос­туть не поодинці, а сім'ями. Відповідно змінюється другий пункт плану:

2.  Де ростуть опеньки? Як ростуть опеньки — поодинці або сім'єю?

У результаті ваша розповідь виглядає таким чином: Опеньок — їстівний гриб. Він росте на старих пнях, на корін­ні дерев, виступає з ґрунту, і просто в траві біля дерева (його грибниця під землею прикріплюється до коріння). Опеньки зростають великими сім'ями. В опенька буро-жовта неяскрава шапинка, на тонкій ніжці завжди є плів­часте кільце. Опеньки можна і варити, і смажити, і солити, і маринувати. В опенька є отруйний двійник — несправжній опеньок. У нього яскраво-жовта, червона або сіро-зелена шапинка, а на ніжці немає плівчастого кільця. Перечитавши розповідь, ви переконуєтеся, що в ній відобра­жені всі пункти плану, а також вирішуєте, що для кращого розу­міння розповідь варто розподілити на абзаци. Результат виглядає таким чином: Опеньок — їстівний гриб.

Він зростає на старих пнях, на корінні дерев, що виступає з ґрунту, і просто в траві біля дерева (його грибниця під землею прикріплюється до коріння). Росте він великими сім'ями.

В опенька буро-жовта неяскрава шапинка, на тонкій ніжці завжди є плівчасте кільце.

Опеньки можна і варити, і смажити, і солити, і маринува­ти. В опенька є отруйний двійник — несправжній опеньок. У нього яскраво-жовта, червона або сіро-зелений шапинка, а на ніжці немає плівчастого кільця.

Можна також намалювати справжній і несправжній опеньок. За таку роботу учень напевно одержить високу оцінку.

Категорія: Різні аспекти цього питання | Додав: [ADM]Irina (11.06.2011) | Автор: Первушина О.В.
Переглядів: 2495 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Никнейм Кащенко Ірина Петрівна (ADM[Irina]) зарегистрирован!