Каталог статей

Головна » Статті » Поради психолога » Поради батькам [ Додати статтю ]

Найважчий – перший клас!

Найважчий – перший клас!

 

Ваше дитя пішло в школу. Змінилося все: його відношення до навколишнього, люди, які його оточують. Якщо раніше він був "центром всесвіту", їм захоплювалася вся сім'я, то тепер він - серед рівних. У житті дитяти з'явилася нова фігура - вчитель. З одного світу, безмежної любові, повного прийняття, він приходить в інший, в якому треба жити, підкоряючись спільним для всіх законам…

Одним словом, з середи ігрової він приходить в середу учбову, до якої треба пристосуватися. А щоб пристосуватися до учбової середи, у дитини до моменту його вступу до школи має бути створена позитивна внутрішня мотивація, яка складається з бажання вчитися і розуміння, для чого існує школа і для чого потрібні отримувані в школі знання. Часто діти йдуть в школу із задоволенням, але мотивація для цього у них чисто зовнішня: "Мені куплять новий портфель. Я буду дорослим. У мене будуть книжки в обкладинках, як у брата...".

Природно, на зовнішній мотивації дитя довго протриматися не може, але краще хоч якась мотивація, ніж без неї взагалі. Нажаль, відсоток дітей, які не хочуть йти в школу, зростає. Чому? По-перше, діти часто бачать негативний досвід своїх сестер і братів-школярів. По-друге, їм так набрид дитячий сад (особливо той, який не до душі), що це відчуття вони переносять і на школу. По-третє, дитя просто не готове до школи, бо "не награвся": не було можливості грати, наприклад, тому, що не було дітей-ровесників, а у батьків не було часу для ігор з дитям. Ролеві ігри, необхідні дітям в дошкільному віці, замінювалися комп'ютером або телепередачами. А у дитяти, яке "не награлося", не вироблена довільність - здатність діяти за зразком відповідно до правил. Він психологічно не готовий до школи, йому не вистачає набору знань і навиків, необхідних для адаптації до нових умов.

Який він, першокласник?

Як показали останні дослідження, мозок дитини розвивається нерівномірно, мозаїчно.

Коли на коректувальному занятті ми попросили розповісти першокласницю Олю, що вона розуміє під терміном "важка робота", вона сказала: "Школа". Уявляєте собі на якій межі психіка дитини, і якою ціною даються їй успіхи в школі? Хоча вона старанна учениця і не створює проблем вчителям. Але, повернувшись додому, дівчинка починає довго плакати без всякої причини. Якщо мама намагається її заспокоїти і усунути причину сліз, запитуючи чого ж вона хоче, дівчинка вимагає те, що в даний момент недосяжно: "хочу кота Ваську", який живе у бабусі або "хочу пирога" бабусі, а на пропозицію відправитися за всім цим до бабусі реве "не хочу.'". Вона досить розумна дівчинка, але шкільне навантаження їй не під силу. Вона втомлюється настільки, що навряд чи зможе довго добре вчитися. А якщо раптом у неї з'являться погані оцінки, унаслідок емоційної неадекватності, переживання її будуть такі, що недалеко невроз зі всіма витікаючими з нього наслідками. Дівчинка часто хворіє, хлопці в класі від неї відвикають, і у них складаються вже свої дружні пристрасті. А то, що Оля ще і реагує на все, що їй не подобається, сльозами, взагалі відштовхує хлопців.

 

Інша категорія першокласників - це ті, які зазвичай не враховують спільних норм поведінки і правил, а отже, і зрозуміти не можуть, до чого, власне, і як їм треба адаптуватися. Вони можуть встати із-за парти під час уроку і пройтися по класу, займатися на уроці всякою нісенітницею і заважати сусідові, забувати, що потрібно підняти руку, перш ніж щось сказати на уроці... Словом, вони не враховують правил поведінки.

 

Недоліки Артема Д., 7 років, властиві, здавалося б, багатьом дітям. Він "не сидить" на уроці, його скромної поведінки вистачає рівно на десять хвилин, а потім він починає займатися всім чим захоче - грати у фантики від жуйки, малювати каляки- маляки, причому не лише на листку, але і на руках, крутитися із сторони в сторону, кидати всі предмети підряд, сміятися без видимої причини, а коли йому наскучать ці безневинні забави, просто пройтися по класу, а інколи і вийти за двері.

У поведінці в нешкільній обстановці, його вчинки і ігри не мають жодного сенсу: він може, наприклад, обмотати власний язик мотузком і із захватом стояти з висунутим язиком і витріщеними очима, або, сидячи на підлозі, довго крутитися на "п'ятій точці", поки дим з вух не піде, або упиратися на стільці, приймаючи безглузді пози.

З друзями в класі у нього неважно, бо часто він абсолютно неусвідомлено робить щось таке, що інші діти приймають за навмисно "шкідливі" вчинки. Поведінка Артема стає безконтрольною, і зовні це виглядає як придуркуватість... На уроці він уважно працює лише недовготривалий відрізок часу. А потім починає позіхати, перестає сприймати інформацію, починає нудьгувати і крутитися.

 

Ще одна категорія дітей ті, в яких спостерігаються труднощі просторового орієнтування (а це неточне зображення букв, цифр і неправильне розташування їх в зошиті). Звичайно ж, це відбивається на учбових успіхах. Але ці недоліки не так впливають на адаптацію до школи, як вище перелічені.

Якщо ви хочете знайти причину, із-за якої ваше дитя погано адаптується до школи, вам необхідно звернутися до дитячого нейропсихолога. Фахівець визначить проблему і допоможе підібрати відповідні коректувальні вправи для першокласника.

А якщо він - особливий?

У житті, хоча і не дуже часто, буває так, що десять чоловік "йдуть не в ногу", а один "в ногу" і строго по команді, причому ті, що йдуть "не в ногу" вмудряються ще і ставити підніжки цьому одному. Поява в класі дитини, що виділяється на тлі інших здібностями, зазвичай не викликає захвату серед однолітків.

 

Ніна прийшла в перший клас повністю підготовленою, хоча спеціально до школи її ніхто не готував. Є такі діти - їх небагато, які вчаться всьому жартома, беручи знання неначе з повітря. На жаль, стосунки їх з однокласниками часто не складаються. У першому "Б" у Ніни не стало друзів після першого ж уроку читання. Коли Ніна нашвидку прочитала невелику розповідь, вчителька їй сказала: "Як ти добре читаєш, спробуй-ка статтю з газети!" Дівчинка жартома впоралася і з статтею. "Ось, діти, як треба читати!"- поставила її вчителька в приклад. А потім виявилось, що Ніна випереджає однокласників і по всіх останніх предметах. І діти чомусь перестали з нею дружити, хоча до того як виявилася її  успішність, навколо її парти завжди була весела метушня і базікання. І дівчинка, найменша в класі по росту, почала сидіти на перервах під партою. На рідкість самолюбива, вона нічого не говорила удома батькам. Добре, що ситуацію вчасно зрозуміла вчителька. І Ніну перевели в іншу школу, з ускладненою програмою, де у неї зараз все добре.

 

Якщо ви відчуваєте, що ваше дитя випереджає однокласників, радимо підібрати школу або клас, відповідні його рівню. А краще всього - проконсультуватися перед цим у фахівців.

Якщо вже через тиждень, після того, як ваш малюк почав ходити в школу, ви почали помічати, що до "світла знань" він явно не тягнеться, вранці встає з небажанням, а інколи  із сльозами - це перша ознака того, що йому погано в школі. З перерахованого вище ви можете приписати йому багато чого. Тим більше, що описані нами недоліки властиві в невеликому ступені майже всім дітям.

І все-таки вони ще дуже маленькі, наші першокласники. Поглянете, як вони йдуть зі школи. За спиною величезний ранець, в руці мішок зі "змінкою", який найчастіше волочиться по землі. А коли вони приходять додому, більш за все їм хочеться дістати іграшки і засісти з ними де-небудь в кутку, в звичній і рідній обстановці... Ми хочемо вам дати одну пораду не як спеціалісти, а як батьки - дитині буде тепліше в школі, якщо, допомагаючи збирати йому портфель до першого учбового дня, ви покладете в нього "на щастя" малюсінького кошлатого дружка - котика, собачку, ведмедика. Можливо, він допоможе вашому першокласнику в скрутну хвилину?

 

                                                     журнал "Материнство"

                                                     Ганна Потаніна, нейропсихолог

                                                     Олександра Соболева, лінгвіст

 

 

Категорія: Поради батькам | Додав: [ADM]Irina (23.09.2008)
Переглядів: 2025 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Никнейм Кащенко Ірина Петрівна (ADM[Irina]) зарегистрирован!