Каталог статей

Головна » Статті » Вчитель вчителю » Класні виховні заходи [ Додати статтю ]

Круглий стіл «Вплив алкоголю та куріння на організм людини»
Круглий стіл «Вплив алкоголю та куріння на організм людини»
 
Мета: дати загальне уявлення про шкідливий вплив нікотину на організм людини, звернути увагу учнів на його згубний вплив на органи травлення, дихання, серце, мозок, нервову систему; виховувати морально і фізично здорових дітей.
Хід заходу
Христофор Колумб. Важко собі уявити ту благотворну зміну, яка сталася б у житті людському, аби люди перестали одурманювати себе горілкою, вином, тютюном і опіумом.
Л.Н.Толстой: «Высадившись на берег, мы отправились в глубь острова. Нас встретило множество почти голых людей, очень стройных и сильных, которые шли из своих деревень с горящими головешками в руках и травой, дым которой они пили. Иные несли одну большую сигару и при каждой остановке зажигали ее. Затем каждый делал из нее 3 – 4 затяжки, выпуская дым через ноздри».
Христофор Колумб. Тубільці пригощали мандрівників тютюном, причому спочатку палили самі, потім передавали трубку гостям. Відмову від «трубки миру» господарі розглядали як недружелюбні дії. Іспанці ж не хотіли псувати відносини з тубільцями. Ймовірно, ці іспанці й були першими європейцями, що приохотилися до куріння.
На тих, що повернулися в Іспанію моряків дивилися з підозрінням: людина випускає з рота і носв дим, значить сплуталася з нечистою силою.
Курці завезли насіння тютюну і стали його культивувати.
Поширення тютюну зустрічало в країнах сильну протидію. У Туреччині куріння тютюну розглядалося як порушення законів Корану, і винуватих садили на кіл. Персидський шах Аббас наказав спалити торговця, який завіз тютюн у військовий табір. Римський папа Урбан VІІ відлучав від церкви тих, хто палив або нюхав тютюн, а одного дня за куріння сигар ченців живими замурували в стіну.
До Росії тютюн, мабуть, потрапив в кінці ХVІ століття і теж був зустрітий не дуже привітно. За куріння встановлювалось вельми серйозне покарання – від паличних ударів і прочуханки багатьом до відрізування носа і вуха і засланням до Сибіру. Торговців тютюном чекала страта. Але поступово заборони на куріння відмінялися в країнах одна за одною. З роками до шкідливої звички залучилися чоловіки, жінки, молоді люди, підлітки і навіть діти. Виникла мода на куріння: сигарети, мовляв, дівчатам особливу елегантність, а хлопцям мужність. Обов’язковою приналежністю теле- і кіногероїв стала сигарета.

Ведучий. А як лікарі? То хіба вони не боролися проти куріння?
Учень. Безумовно, так. Але не дуже успішно. І ось чому. Про те, що тютюн шкідливий для здоров'я знали давно. Бачили, що курців мучить надсадний кашель, знали, що в накуреному приміщенні важко дихати, що тютюн заважає розумовій роботі. Досліди показали, що тварини гинуть під дією нікотину. Тоді і народилася фраза: «Капля нікотину вбиває коня». Якщо бути точним, то краплею чистого нікотину можна убити не одну, а цілих три коні. Але курці лише сміялися: видно, я міцніший за коня, стільки нікотину спожив, а живий ! Утішали себе, тютюновий дьоготь залишається на фільтрі.
Учень. Лікарі також з'ясували, що зростання числа тих, що палять паралельно збільшує кількість небезпечних хвороб. Починаючи з початку 1960 років, почали публікувати в газетах і журналах результати наукових досліджень. І люди зжахнулися! Виявляється: якщо людина палить в день від 1 до 9 сигарет, то скорочує своє життя ( в середньому ) на 4,6 року в порівнянні з некурящими; якщо палить від 10 до 19 сигарет, то на 5,5 року; якщо викурених від 20 до 39 сигарет - на 6,2 року.
Учень. Встановили, що люди які почали палити до 15 літнього віку, вмирають від раку легень в 5 разів частіше, ніж ті, які почали палити після 25 років.
Учень. Ті, які палять тривалий час і багато палять в 13 разів частіше хворіють стенокардією, в 12 - інфарктом міокарду, в 10 разів - виразкою шлунку і в 30 разів раком легень.
Учень. Немає такого органу, який би не страждав від тютюну: нирки і сечовий міхур, статеві залози і кровоносні судини, головний мозок і печінка.
Учень. Учені з’ясували, що куріння в два рази небезпечніше для підростаючого органіму, ніж для дорослого. Смертельна доза для дорослої людини міститься в одній пачці сигарет, якщо її викурити відразу, а для підлітків півпачки. Були навіть зареєстровані випадки смерті підлітків від підряд викурених двох0трьох сигарет через різке отруєння життєво важливих центрів, в результаті якого наступала зупинка серця та припинялося дихання.
Учень. Серце в того, що палить робить за добу на 15 тисяч скорочень більше, а живлення організму киснем та іншими необхідними речовинами відбувається гірше, оскільки під впливом тютюну кровоносні судини у підлітка стискуються. Ось чому у хлопців, що палять, слабіє пам'ять, ось чому серед них частіше зустрічаються ті, які погано вчаться.
Христофор Колумб. Учені з'ясували, що в тютюні міститься маса отруйних речовин. Серед них найбільш відомий нікотин: за своєю отруйністю він дорівнює синильній кислоті.
Окисел вуглецю (чадний газ) вступає в з'єднання з гемоглобіном, який є переносником кисню. При курінні відбувається різке зменшення вмісту кисню в крові. А це дуже важко переносить головний мозок підлітка. Аміак дратує слизисту оболонку рота, гортані, трахеї, бронхів. Ось чому у курців не рідкість рихлість ясен, виразки в роті, часто заповнюється зів, що призводить до виникнення ангін. Від тривалого куріння походить звуження голосової щілини, з'являється сиплий голос.
Ведучий. Останніми роками вчені приділяють пильну увагу речовинам, що викликають рак. До них насамперед, відносяться бензопірен і радіоактивний ізотоп полоній-210. Якщо курець набере в рот дим, а потім видихне його через хустку, то на білій тканині залишиться коричнева пляма. Це і є тютюновий дьоготь. У нім особливо багато речовин, що викликають рак. Якщо вухо кролика ;'І кілька разів змастити тютюновим дьогтем, то у тварини утворюється ракова пухлина.
Важко навіть перерахувати шкідливі речовини, що містяться в тютюні, адже їх налічили майже 1200!

Ведучий. Протягом декількох років учені проводили спостереження над 200 курцями і 200 школярами, які ft не палять. А тепер поглянемо, якими виявилися порівняльні результати.
                                         Ті, що не палять                          Курці

Знервовані                                1%                                        14%
Зниження слуху                        1%                                        13%
Погана пам’ять                         1%                                        12%
Поганий фізичний стан            2%                                         12%
Погана розумова діяльність     1%                                         18%
Нечистоплотні                          1%                                         12%
Погані оцінки                            3%                                         18%
Повільно міркують                   3%                                         19%

Ведучий. Виявилося, що на організм дівчинки тютюн діє набагато сильніше: «в’яне шкіра», з’являється сиплий голос. За останні десятиліття учені з'ясували, що у людей тих, що не палять почали виявлятися
хвороби, властиві курцям. Причина? Люди, що не палять, тривалий час знаходилися в приміщенні разом з курцями. При курінні в організм людини проникає 20-25% отруйних речовин, а 50% разом з димом, що видихається, поступають в повітря. А повітрям дихають всі - люди, що оточують. Виходить, що ті, які не палять - «курять». З'явився навіть спеціальний термін - «пасивне» куріння.
Навіть у США, при всьому засиллі тютюнової реклами, десятки мільйонів американців кинули палити. Теж саме відбувається і в Англії, Швеції і Фінляндії. Норвегія твердо вирішила стати
некурящою нацією до нового століття. У багатьох країнах ухвалені закони, що забороняють підліткам палити.
У нашій країні не можна палити в Палацах спорту, басейнах, спортзалах, учбових і медичних закладах, санаторіях і курортах, в транспорті.
Ведучий. Так чому ж все таки продають сигарети в кіосках?
Учень. Та тому, що на жаль, категоричними заборонами не завжди вплинеш на завзятого курця. Всякого роду саморобки, сурогати куди шкідливіші, ніж тютюн, приготований у фабричних умовах. Просто заборонити людям палити, напевно, ще не можливо, а ось переконати кинути палити можна.
Шкода тютюну доведена, багато людей кинули палити, йде боротьба проти «пасивного «куріння»... Прихильники ж тютюну часто посилаються на те, що багато видатних людей, наприклад, Дарвін, Ньютон, О.М.Горький, композитор С.В.Рахманінов і навіть учений-терапевт С.П.Боткін - палили. Значить, куріння не заважало їм досягти успіхів?
Ведучий. Хочу - привести тут деякі вислови відомих діячів культури і науки.
Учень. Письменник А.Дюма - молодший: «...я відклав свою сигарету і присягнувся, що ніколи не палитиму. Цю клятву я твердо стримав і цілком переконаний, що тютюн шкодить мозку так само, як і алкоголь».
Учень. Л.М.Толстой, кинувши палити сказав так: «я став іншою людиною. Просиджую до п'яти годин підряд за роботою, встаю абсолютно свіжим, а раніше, коли палив, відчував втому, запаморочення, нудоту, туман в голові ...».
Учень. Великий лікар С.П.Боткін був завзятим курцем. Вмираючи, ще порівняно не старим (57літ), він сказав: «Якщо б я не палив, то прожив би ще 10-15 років». Скільки б ще він зробив для науки, для порятунку людей, але, на жаль не зумівши позбавитися від своєї згубної звички, не зміг врятувати і себе.
Учень. А ось думка найбільшого шахіста А.Альохіна: «.. .никотин діє на пам'ять, руйнує нервову систему і послабляє силу волі - здатність, настільки необхідну для шахового майстра. Я можу сказати, що сам отримав упевненість вигравти матч за світову першість лише тоді, коли відучився від пристрасті до тютюну».
Ведучий. Так говорили про шкоду куріння для розумової роботи дорослої людини видатні люди. Якщо ж вести мову про учнів, то потрібно заявити категоричніше: РОЗУМОВА ПРАЦЯ І
КУРІННЯ - НЕСУМІСНІ!
Багатократний чемпіон країни по ковзанах І.Аніканов писав: «вважаю, що мої спортивні досягнення неабиякою міроб пов’язані з повною відмовою від куріння. Моя гаряча порада всім - відмовитися від цієї шкідливою звички». Прислухайтеся до цієї поради.
При першому курінні дере в горлі, прискорено б'ється серце, в роті з'являється осоружний смак. Всі ці неприємні відчуття, пов'язані з першою сигаретою, не випадкові. Це захисна реакція організму, і треба нею скористатися - відмовитися від наступної цигарки. Поки не настала година, коли зробити це буде не так легко. Погляньте уважно на дівчину, що палить, на колір її обличчя, шкіру, пальці, зуби, зверніть увагу на її голос.
Деякі вважають, що сигарета додає дівчатам елегантності. Швидше, вона додає їй вульгарності.
Тож давайте не будемо віддавати дань моді і вдватися до шкідливих звичок.
Життя таке коротке і прекрасне, не руйнуйте його!
Категорія: Класні виховні заходи | Додав: Veronika (24.07.2011)
Переглядів: 7129 | Рейтинг: 3.4/9
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Никнейм Кащенко Ірина Петрівна (ADM[Irina]) зарегистрирован!