Каталог статей

Головна » Статті » Різне » Калейдоскоп цікавинок [ Додати статтю ]

Дні тижня

Дні тижня

 

Мабуть кожен у своїй родині чув, що цього дня можна те робити, а ось того дня можна і потрібно робити інше. Дуже цікаво описує дні тижня народознавець Галина Лозко (Коло Свароже. - К.: Укр.. письменник, 2004. -222 с).

Неділя. Неділя перебуває під знаком Сонця. Як писав Олександр Потебня, Богиня Неділя користувалася великою пошаною в українців, її уявляли в образі дівчини-красуні з довгим золотавим волоссям - це Сонячна панна, донька Святої П'ятниці. Вірили, що людина, яка народилася в неділю, буде щаслива, гарна, здорова. Волхви, знаючи точно годину народження дитини, могли передбачити її вдачу, пророкувати її майбутнє.

Понеділок. Присвячений Місяцю, який розпочинає цей день. Місяць уявляли світловолосим юнаком, струнким, білолицим. Оскільки місяць час від часу змінює свій вигляд, він непостійний, і тому починати щось важливе у понеділок не наважувалися, бо буде невдача. Досі існують приказки: "Понеділок - важкий день". "У понеділок роботи не починай і в дорогу не вирушай". Понеділок - це чоловічий день. Однак за Звичаєвим правом жінки мали звичай "понеділкування" - звільнення від важких домашніх робіт і навіть подружніх обов'язків. Християнство ж остаточно ліквідувало цей залишок матріархату, приписавши жінкам у цей день ще й постувати.

Вівторок. Планета-охоронець - Марс. Вівторок в українців завжди вважався легким днем, щасливим. Назву свою отримав від "вторий" - другий день тижня. Це також чоловічий день.

Середа, або, казали в давнину, "третійник", знаходиться в середині тижня. їй покровительствує Меркурій, який вважався посланцем Богів, захисником мандрівників, торгівлі, мистецтва тощо. За давньоукраїнськими звичаями цей день присвячувався Богині Дані або Любаві. Цей день жіночий. Можна робити все на городі, в хаті, прати, шити.

Четвер. У цей день також роблять усе, і навіть застерігають від безділля або надмірних веселощів: "Хто в четвер скаче, той у п'ятницю плаче". Але всі четверги, починаються від Чистого четверга (перед Великоднем), вважалися несприятливими для виїзду в дорогу або для початку якогось діла. Зате останній четвер місяця сприятливий для лікування дітей, особливо від переполоху. Добре допомагає в цей день і лікування дорослих.

П'ятниця. П'ятницю уявляють літньою жінкою, її зображують з вінком на голові, а її зображення здавна чіпляли біля криниці. Кожна п'ятниця є поминальним днем, коли згадують своїх покійних родичів.

Субота - жіночий день, її захисником є Сатурн, який вважається Богом Часу, охоронцем посівів, плодючості. Покровителями суботи і часу загалом у слов'ян вважаються Числобог і Стибог. Дослідники погоджуються, що назва цього дня походить від старослов'янського "буття"(моління) разом", оскільки в цей день наші Предки вирушали до своїх святинь, щоб поспілкуватися з іншими людьми та з Богом.

www.familytimes.com.ua

Категорія: Калейдоскоп цікавинок | Додав: [ADM]Irina (26.02.2009)
Переглядів: 1868 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Никнейм Кащенко Ірина Петрівна (ADM[Irina]) зарегистрирован!