Каталог статей

Головна » Статті » Вчитель вчителю » Уроки [ Додати статтю ]

Байки. Езоп «Двоє приятелів і ведмідь»
Тема .Байки . Езоп «Двоє приятелів і ведмідь»
Мета . Удосконалювати навички швидкого, правильного, виразного читання і усвідомлення прочитаного; збагачувати словниковий запас, формувати оцінні судження; розвивати увагу, уяву, зв’язне мовлення; виховувати любов до рідного слова, мови.
Методично-дидактичне забезпечення уроку. Мультимедійне обладнання, мультимедійні засоби, дидактичний та роздатковий матеріал,аркуші для групової роботи, маркери, план – конспект уроку у вигляді мультимедійного проекту .

Хід уроку 

І.Організація учнів до уроку.
Любі діти, у наш клас
Завітали гості щирі.
Привітайте в добрий час
Гостей посмішкою й миром.

ІІ. Мовна розминка .
1.Вивчення нової скоромовки.

Вовк ведмедя розбудив:
- Вже весна, гуляти йди!
Виліз велетень з барлогу –
Вовк втікає в ліс від нього.
2.Чистомовка
Єш- єш – єш – якщо ти друзів справжніх ( маєш )
Ди – ди – ди – бережи ти їх …( завжди )
Єш – єш – єш – ти і сам прекрасно … ( знаєш )
Ти – ти – ти – як важко друга справжнього ( знайти )

ІІІ Мотивація навчальної діяльності
1. Асоціативний кущ

Казки                    Вірші                 Оповідання 

Повісті                   Літературні жанри                       Байки 

П'єси               Загадки               Скоромовки 

2 Кросворд «Байки»
1. Приміщення, в якому зберігаються книги.
2. Літери будь якої мови, написані в певному порядку.
3. Пташка, що квилить над морем.
4. Місто, в якому похований Т. Шевченко.
5. Вчить, як на світі жить.

3 Анограма
каБай –велинекий, тішенайчас нийвірвашо іртв чальповгоно тузміс. У кахбай в раобзі твинар, слинро, нирізх мепредтів жезонобра дейлю.
(Байка – невеликий , найчастіше віршований твір повчального змісту .У байках в образі тварин, рослин , різних предметів зображено людей.)
4 Фронтальне опитування
- Чим байка відрізняється від інших творів?
(Байка – це здебільшого віршований твір , який чогось навчає , від чогось застерігає ; у байці є висновок ,з якого можна зрозуміти , що схвалюється , а що засуджується. Цей висновок називається мораллю.)
-Чому саме звірі, птахи, рослини стали дійовими особами байки?
(Через те, що саме вони, наділені людськими рисами, дали змогу людині подивитися на себе збоку, побачити свої вади, які заважають жити.)
- З яких частин складається байка?
(З розповіді та моралі.)
- Що таке мораль?
(Це своєрідний висновок з розповіді, пояснення, для чого вона написана. Найчастіше вона влучна і подібна до прислів'я.)
Алегорія (грец. — інакомовлення) — відображення одного предмета через інший. Найчастіше людські характери відображаються в образах звірів, комах, рослин, речей і птахів. Вони розмовляють, сміються, дошкуляють одне одному, гніваються, як люди. Вони мають певні людські риси.
- Твори якого українського байкаря ми читали?
(Байки Леоніда Глібова)
- Хто знаэ російського байкаря ?
( Іван Крилов)
5. Легенда про байку
Легенда про байку.
Давно це було. В одному поселенні цвів льон блакитними квітами, м’якими та ніжними, наче крила метеликів. Сонце гріло його, дощ поливав. І це Льону дуже подобалося.
Багато історій судилося почути Льонові.
Якось з’явилися люди, схопили Льон і повиривали з корінням. Боляче йому було… Потім поклали у воду, після того тримали над вогнем, наче хотіли підсмажити.
- Не завше жити лише для свого задоволення, - говорив Льон.
– Доводиться й терпіти. Зате про щось корисне дізнаєшся, щось нове почуєш...
Що тільки не робили з Льоном: і м’яли, і тріпали, і чесали, аж поки не опинився він на прядці. Потім потрапив він на ткацький верстат. Полотно різали, країли, голками кололи.
Одного разу полотно потрапило у вогонь. Здається, усе: пропав Льон і не розповів жодної історії. Та ні, глибоко помиляється той, хто так думає.
У повітрі, у веселому танку, закружляли невидимці, які розповідали людям щось повчальне. Виявляється, це було не що інше, як … байки.


IV Повідомлення теми і мети уроку
- На уроці ми познайомимося з першим байкарем, опрацюємо його байку «Двоє приятелів і ведмідь»; будемо вчитися давати характеристику героям, аналізувати їх вчинки, добирати фразеологізми до окремих епізодів твору та до байки в цілому; попрацюємо над вдосконаленням навички читання.

1. Повідомлення про автора
1 учень

За легендами, основоположником байки вважають Езопа, який жив, у VI ст. до н. е. Езоп був рабом і не міг говорити вільно, відверто, тому звертався до форми байки. У той час байка існувала як вид усної творчості. Згодом близько II ст. до н. е.байки Езопа були записані, їх використовували як навчальний посібник у риторичних школах.
2 учень
Езоп жив у Стародавній Греції, приблизно в VII—VI ст. до н.е.
За переказами, він не був греком, а чужинцем, рабом відомого рабовласника Ксанфа, який вважав себе вченим-філософом, а насправді був нерозумною людиною.
Від народження Езоп був горбатим і потворним. Зовсім, здавалось, негарний на вигляд, цей раб був надзвичайно розумним. Про його мудрість ходили легенди.
3 учень
Якось господар Езопа наказав принести з базару найдорожчу річ. Раб приніс йому язик і так пояснив свій вибір: "Язик - могутня зброя, завдяки йому можна проповідувати любов, справедливість, здійснювати добрі вчинки, дарувати надію, цінувати та поважати людей, тому язик — найдорожча річ".
Коли іншого разу господар наказав найдешевшу річ, то раб знову приніс язик і пояснив свій вибір так: "Язик може чинити зло, вбивати та зраджувати, завдавати болю, приводити до розчарування. Тому це найдешевша річ.
4 учень
Пізніше Езоп здобув волю, став радником царя Крези. Зазнавши принижень, він як ніхто розумів інших принижених, повчав людей своїми байками. У подальшому Езопа було несправедливо звинувачено у крадіжці золотого кубка із храму Аполлона, засуджено і вбито. Він був скинутий з високої скелі у безодню.
5 учень
Авторству Езопа приписують 426 прозових байок. Вони вирізняються надзвичайною простотою будови і лаконічністю. Він розповідав людям короткі байки, які навчали їх розрізняти добро і зло, замислюватися над своїми вчинками і словами. Ще за життя його назвали мудрецем. За зразком Езопових байок пізніше в різні епохи складали свої твори письменники різних народів

V Робота над новим матеріалом
1.Словникова робота

Робота в парах
Дорога пролягла - простягалася через ліс, поле…
Дати відсіч – захистити себе.
Марна справа – немає сенсу, не треба цього робити.
Упав додолу – упав на землю.
Затамував подих - завмер, перестав дихати, ледь дихав
Оговтався – прийшов до тями, заспокоївся
Бурмило – жартівливе прозвисько ведмедя.
Випало - прийшлося
Спіткає - чи не станеться якої – небудь пригоди
Скрута - небезпека . тяжка хвилина , біда
Чимдуж - дуже швидко
Має слушність - правий, має рацію

2. До поданих слів доберіть синоніми
Нажаханий – переляканий, наляканий.
Подався – пішов, поплентався, побрів, пошкандибав, побіг, помчався, накивав п’ятами, погнав, поліз, порачкував.
Вкупі – разом;
Невдовзі – незабаром, через деякий час;
Нажаханий – наляканий;
Забачивши – побачивши.
Видерся – виліз.
Дісталися - прийшли
Раптом - несподівано , зненацька
Вгледів - роздивився
Підвівся – піднявся

VІ Фізкультхвилинка.

VІІ. Робота над новим текстом.

1. Первинне ознайомлення зі змістом твору
.
- Перший абзац читає вчитель
- Вправа «Передбачення»
- Які події будуть відбуватися далі ?
- Читання тексту учнями « мовчки » 1 абзац
- Вправа «Передбачення»
- Що станеться з другим приятелем ?
- Читання тексту вголос

2.Перевірка первинного сприйняття твору «Так чи ні ?»
– 1) Трьом приятелям випало одного разу йти з села до міста.
+ 2) Невдовзі дісталися лісу. Звідки не візьметься ведмідь.
– 3) Один з приятелів, ледь його забачивши, кинувся до високого дерева і вмить заховався за товстим стовбуром.
– 4) Другий ішов попереду й розглядався по боках.
+ 5) А коли помітив звіра, було вже пізно.
+ 6) Чоловік упав додолу та прикинувся неживим, бо знав – ведмідь не чіпає мертвих.
+ 7) Ведмідь підійшов до чоловіка, тихенько нахилився над головою, обнюхав і подався своєю дорогою.
– 8) Підвівся чоловік радісний, що врятувався від ведмежих обіймів.
+ 9) А приятель усе те бачив з дерева і коли оговтався, зліз із дерева, підійшов та й каже: «Дуже радий, що ти врятувався».
+ 10) Розкажи, що тобі шептав на вухо бурмило?
– 11) Сказав, що ти – дуже хороший товариш.
+ 12) Адже друзі пізнаються в біді.
3. Робота над змістом байки
Учні визначають зачин, основну частину, кінцівку байки.
- Знайдіть у тексті питальні речення
- А чи не спіткає нас яке лихо в путі ?
- Ану ж нападе дикий звір ?
- Ну , а тепер розкажи , що тобі шептав на вухо бурмило ?
- Отак і сказав ?
- Робота з діалогами
— Чи з однаковою інтонацією слід читати слова приятелів в обох діало¬гах?
(У першому діалозі один чоловік був упевненим, зневажливо поставився до сумнівів приятеля. Другий, навпаки, був стривоженим, очевидно, передчу¬вав щось недобре. У кінцівці байки перший чоловік висловлював здивування, а другий — упевненість.)
Які слова розкривають мораль байки?
(Ніколи не ходи нікуди з при¬ятелями, які в скруту кидають тебе самого і чимдуж; тікають, рятуючи власну шкуру.)
- Гронування ( Хараттеристика товаришів )

І варіант
- Які риси характеру засуджуються?
(Самовпевненість, страх, нещи¬рість, заздрощі.)
ІІ варіант
- А які схвалюються? (Розсудливість, швидка реакція.)
-Які слова байки стали приказками, прислів'ями?
— (Рятувати власну шкуру; друзі пізнаються в біді; ти ба, який розумний.)
Робота за малюнками підручника
Якими словами можна підписати малюнок?
- Доберіть заголовок відповідно темі.
(Пригода у ліcі. Зустріч з ведмедем.)

VIII Робота в групах
І група
Робота з фразеологізмами. Підібрати фразеологізми до окремих епізодів байки. Пояснити свій вибір.
- Народитися під щасливою зіркою (про приятеля, який уник небезпеки);
- фортуна усміхнулася (пощастило, ведмідь не зачепив);
- як сніг на голову (ведмідь з’явився раптово);
- брати ноги на плечі (перший приятель втік);
- душа в п’яти пішла (дуже злякалися обидва приятелі);
- білий як полотно (дуже переляканий другий чоловік);
- ні живий, ні мертвий (дуже переляканий);
- як з-під землі (раптово);
- сяйнути розумом (про другого чоловіка, який упав на землю і прикинувся мертвим).

ІІ група
Поясніть значення фразеологізмів , в яких зустрічається слово « ведмідь »
Ведмежа послуга – безглузда послуга, яка замість допомоги завдає великої шкоди, неприємностей.
Ведмідь на вухо наступив – про людину, у якої відсутній музичний слух.
Ведмежі обійми – міцні обійми.
Ділити шкуру невбитого ведмедя - діли́ти зві́ра, яко́го ще не вби́ли.
Міцний ,як ведмідь – сильний
Сила , як у бурмила – сильний
Ізвивається , як ведмідь у танці – незграбний
Бурчить , як ведмідь – незадоволення
Живе , як ведмідь у барлозі – відлюдність
У ведмедя десять пісень і все про мед – ненажерливість

ІІІ група
Змінити зміст байки на позитивний
- А я б вчинив в подібній ситуації так …

IV група
Поєднати частини прислів'їв
Людина без друзів – що дерево без коріння.
Нових друзів май – старих не забувай.
Як прийде туга, пізнаєш друга.
В лиху годину пізнаєш вірну людину.
Дружба – найбільший скарб.
Друг боягуз – гірше ворога.

ІХ Узагальнення вивченого матеріалу
1.Робота з сучасною баснею

Верба і коза 
                                 Валентина Бутрім
Там , де з гори текла в долину річка ,
Посеред трав росла собі Вербичка.
Коза неподалік на прив'язі блукала
І на Вербичку скоса поглядала.
А далі й каже : - Ти одна стоїш ,
Дружити нумо ! Разом веселіш !
Тягни до мене гілочки свої !
Вербичка і послухала її :
За мить зжувала гілочку Коза .
Не дружба вабила Козу – смачна лоза !
Отож , пильнуй і ти : задумайся , з ким дружиш ,
Чи не поживою , буває , друзям служиш ?

Лисиця і Заєць
Вовк Зайця вполював . Сів , лапою тримає
І солодко на нього поглядає .
Коли Лисиця йде : - Привіт , Вовчиську !
Я бачила отам , в гайочку , близько ,
Хтось кабанця задрав .
Свіжесенький ! Ти б збігав та забрав !
Вовк Зайця кинув , у гайок подався ,
А Заєць до Лисиці обізвався :
- Спасибі , подруго ! Я навіть не чекав …
Чим я тобі віддячу , рятівнице ?
… Даремно куцохвостий не тікав .
- Собою , любий ! – мовила Лисиця .
Є такі « друзі »: від вовків рятують ,
Бо на обід собі тебе лаштують .

Х Підсумок уроку
1.Скласти сенкан до слова байка , Езоп
Складання сенкану
Езоп
Розумний, волелюбний
Навчає, уміє слухати, допомагає
Захищає інтереси простих людей
Мудрий байкар
2. Гра «Клубочок »
- Яким на вашу думку повинен бути справжній друг

ХІ Домашнє завдання
Група 1 Навчитися виразно читати байку Езопа та детально переказувати
Група 2 Змінити зміст байки
Група 3 Намалювати до байки малюнок
В Езопа вчіться, добрі люди!
Для того байка коле пір ребро,
щоб виправлять людські заблуди
І похвалять красу й добро.
Хоч розповідь коротка й жартівлива,
Мета її ясна й правдива.
Федр
Категорія: Уроки | Додав: cdtnbr (19.01.2014) | Автор: Плотнікова Світлана Вікторівна E
Переглядів: 7947 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Никнейм Кащенко Ірина Петрівна (ADM[Irina]) зарегистрирован!