Каталог статей

Головна » Статті » Вчитель вчителю » Уроки [ Додати статтю ]

Чемним потрібно бути всюди. У музеї. Запрошуємо до театру

Урок 11

Тема. Чемним потрібно бути всюди. У музеї. Запрошуємо до театру

Мета: познайомити дітей із призначенням театру, храму, музею, біб­ліотеки; ознайомити з правилами культурної поведінки в цих громад­ських місцях; сприяти засвоєнню духовних цінностей; створити пере­думови для усвідомленого сприймання і засвоєння учнями соціальних та морально-правових норм, історичних, національно-культурних тра­дицій українського народу; виховувати шанобливе ставлення до служи­телів храму, працівників, музею, бібліотекарів.

На уроці можна використати наочні посібники та демонстрацій­ні матеріали видавництва «Ранок»: демонстраційний матеріал «Уроки ввічливості».

ХІД УРОКУ

1.   Вправа «Погода».

  • Який сьогодні день: ясний, хмарний, похмурий?
  • Яке небо?
  • Які опади?
  • Який вітер?
  • Яка температура повітря?
  • Що змінилось порівняно з минулим тижнем?

2.   Вправа «Мікрофон».

  • Що таке громадські місця? (Місця, якими користується громада, тобто люди.)

3.   «Мозковий штурм».

  • Які ви знаєте громадські місця? (Магазин, ринок, театр, пошта, банк, музей)
  • Які громадські місця вам доводилось відвідувати?

Висновок. Перебуваючи в цих місцях, потрібно дотримуватись пев­них правил.

4.  Робота за підручником (С. 39).

1)  Учні розглядають малюнки, розповідають, що на них зображено, нази­вають відомі їм правила поведінки у бібліотеці, виставковій залі, храмі.

  • Де перебувають учні на першому (другому) малюнку?
  • Чому ви так думаєте?
  • розкажіть, як потрібно поводитися у цих місцях?

2)  розповідь про бібліотеки.

  • Де зберігаються книжки у нашій школі? (У бібліотеці)
  • Хто з вас є читачем шкільної бібліотеки?
  • Хто відвідує міську бібліотеку? Бібліотека
  1. Установа, культосвітній заклад, де збираються і зберігаються книги, журнали, газети для громадського користування.
  2. Приміщення, кімната для зберігання книжок, книгосховище. Бібліотека-читальня — це бібліотека, в приміщенні якої є зала або кімната, де можна отримувати й читати книжки, журнали, газети тощо. Бібліотекар — працівник бібліотеки.

У Харкові знаходиться одна з найбільших бібліотек країни — держав­на наукова бібліотека імені В. Г. Короленка. Вона відкрита в 1886 році. У 1901 році на кошти, зібрані у населення, за проектом архітектора Бе-кетова споруджений будинок, в якому вона розміщена і зараз.

У кожному районі міста є свої районні бібліотеки. У нас в школі є шкільна бібліотека і читальна зала.

3)  розповідь про храм.

  • Храм, церква, Божий дім — це споруда, де відбуваються бого­служіння, релігійні обряди.Хто з вас був у церкві?
  • Які релігійні обряди ви спостерігали? (Хрестини, вінчання тощо)
  • В які релігійні свята ви спостерігали службу? (Різдво, Водохреща, Вербна неділя, Великдень, Трійця, Спас, Вознесіння)
  • Яких правил поведінки у храмі потрібно дотримуватись?

4)  Вивчення правил поведінки у храмі.

  • Заходячи до храму, жінки покривають голову хустиною, а чоловіки знімають головний убір.
  • Під час богослужіння не розмовляйте.
  • Не торкайтеся руками ікон.
  • Не смійтеся, не грайтеся, не їжте цукерок.

5.  Робота у зошиті з друкованою основою (С. 31, завдання 2).
Учні виконують ситуаційні завдання.

  • Ти у храмі. Що ти зробиш, якщо...? Розповідь про храми рідного краю.

— У Харкові багато храмів (демонстрація фотоплакатів харківських храмів). Покровський Кафедральний собор був збудований над річкою

Лопань у 1689 році. Відомі також Успенський собор; Благовіщенська, Покровська, Дмитріївська, Холодногірська церкви.

 

6.  Робота з підручником (С. 40).

1)  Учні роздивляються малюнки, уявляючи, що вони в музеї природи, розповідають, що там знаходиться. Потім уявляють, що вони у музеї старовинних речей, тому міркують, що там можна побачити. Учитель читає текст підручника.

  • Які виставки влаштовують у музеях?
  • Чому не можна чіпати виставлені предмети?
  • Як потрібно поводитися у музеї?

2)  Розповідь про музеї свого міста.

Музей — це культурно-освітній та науковий заклад, що збирає, ви­вчає, зберігає та експонує пам'ятки матеріальної і духовної культури, природничо-наукові колекції.

До музею ми приходимо подивитися на картини, скульптури, старо­винні речі або інші цікаві для людей предмети.

Ці предмети у музеї називають експонатами. Про експонати нам роз­повідають люди, яких називають екскурсоводами.

У місті Харкові багато музеїв: історичний, природознавчий, анато­мічний, музей образотворчого мистецтва, музеї окремих видатних діячів (фотоплакати).

(Якщо в школі є музей, доцільно розповісти про нього.)

 

7.   Вправа «Мікрофон».

  • Розкажіть, які музеї ви відвідували. Що вам найбільше запам'я­талося?

8.   Обговорення правил поведінки у музеї.

Чи згодні ви з такими правилами, яких потрібно дотримуватись у музеї?

  • Уважно слухай екскурсовода.
  • Не торкайся руками експонатів.
  • Коли про щось запитуєш, не забувай сказати «будь ласка».
  • Подякуй за цікаву екскурсію.
  • Не розмовляй, не штовхай товаришів, не грайся, не їж цукерок.
  • Ходи тихо, не човгай ногами. У музеї люблять тишу.

9.   Робота у зошиті з друкованою основою (С. 31, завдання 3). Учні виконують ситуаційні завдання.

  • Ти у храмі. Що ти зробиш, якщо...? Фізкультхвилинка

Раз — підняти руки вгору, Два — нагнутися додолу. Три, чотири — прямо стати. Будем знову починати.

Раз — піднялись, два — присіли,

Хай мужніє наше тіло.

Руки в боки, руки так,

Руки вгору, як вітряк.

Раз, два, три — свою парту ти протри.

Чотири, п'ять — на місце сядь.

 

10.  Робота за підручником (С. 41—42).

1)  Учні розглядають малюнки, складають речення.

  • Куди прийшли діти?
  • Що таке театр?

2)  Учитель читає текст про театр.

  • Які бувають театри?
  • Які театри ви відвідували?
  • Які дивився вистави?
  • Про що вони?
  • Які вам сподобалися і чим?
  • Де відбувається театральне дійство?
  • Які правила поведінки у театрі ви запам'ятали? Учні читають народну мудрість про театр, пояснюють її.
  • Як називаються люди, які грають ту або іншу роль у виставі?

3)  Учитель читає вірш Віри Парамонової «Актор».

  • Хто такий актор? (Виконавець ролей у театральних виставах) Учні розглядають малюнки і відповідають на запитання.
  • Хто з дітей поводиться нечемно, заважає іншим?
  • Хто з них правильно проходить між рядами?

11.    Робота у зошиті з друкованою основою (С. 31, завдання 4).

Учні розглядають малюнки, називають, яких помилок припустилися герої мультфільмів у театрі, а також складають поради.

  • Не займай чужі місця.
  • Між рядами проходь, повернувшись обличчям до тих, хто сидить.
  • Не розмовляй під час вистави.
  • Не їж під час вистави.
  • Сиди у кріслі спокійно.

12.    Підсумок уроку.

  • Які громадські місця ви знаєте?
  • Як потрібно поводитися у бібліотеці? У виставковій залі? У хра­мі? У театрі?Як ви розумієте вислів «Чемним треба бути всюди»?
  • Які поради ви запам'ятали?
  • Яку народну мудрість вивчили?

На уроці можна також використати такі завдання.

•   Ігри «Хто назве найбільше чарівних слів», «Будь ласка».

Опис цих ігор — у підручнику (С. 102). Їх можна провести під час фіз-культхвилинки.

Тест «Можна чи не можна у музеї?»

  • Торкатися руками експонатів;
  • уважно слухати екскурсовода;
  • запитувати екскурсовода під час екскурсії;
  • подякувати за цікаву екскурсію;
  • розмовляти, гратися у музеї;
  • їсти цукерки, смітити.
  • Рольова гра «Убібліотеці».

а)  Учитель — бібліотекар. Учнів класу — читачі у читальні. Учні по чер-
зі звертаються до бібліотекаря.

б)  Робота в парах.

I варіант — бібліотекарі;

II  варіант — читачі.

Правила користування книгою

1)   Бери книгу чистими руками.

2)   Книгу читай, акуратно гортаючи сторінки, не слини пальців.

3)   Гортай сторінки за верхній куточок.

4)   Щоб із книги не випадали сторінки, під час читання не перегинай її.

5)   Не закладай сторінки ручками, олівцями, іншими предметами.

6)   Користуйся закладкою.

7)   Не читай книги під час їжі, не малюй у них, не підкреслюй слів.

8)   Шануй книгу і бережи її.

ПОШАНА ДО КНИГИ

Здавна люди шанують книгу. Саме вона відкриває шлях до незлічен­них скарбів мудрості, набутих людством у продовж багатьох століть. Не­обхідно дружити з книжками. Вони допомагають опанувати основи на­уки, вивчити історію України, пізнати навколишній світ. А найголовні­ше — глибоко перейнятися за свій народ, його культуру.

(Із журналу «Пізнайко»)

  • Правила поведінки у читальній залі.

 

1)  У читальній залі працюй мовчки, не заважай іншим.

2)  Не стукай ніжками стільця.

3)  Не розмовляй із товаришами.

4)  Не смійся голосно.

5)  Сторінки книги перегортай тихенько.

  • Ситуаційні завдання. Що ти зробиш, якщо...

 

1)  Твій знайомий зайшов до храму у головному уборі.

2)  Тобі не видно експонату в музеї, тому що попереду стоять твої това­риші.

3)  Під час екскурсії по музею ти відстав від свого класу

4)  Ти побачив, що хтось кинув додолу зім'ятий папірець.

5)  Товариш у музеї щось тобі шепоче, а ти не чуєш.

  • Робота із додатками (С. 101—102).
  1. Читання англійського народного вірша «Чарівні слова».
  • Про які ключики до сердець йдеться у вірші?
  • Які ще слова ввічливості ви знаєте?

     2. Читання вірша Ігоря Січовика «Невихований ведмідь».

  • Чому ведмедя назвали гультяєм?
  • Яке єдине слово він знав?
  • Яке чарівне слово потрібно вивчити ведмедеві?
  • Чи бувають такі ведмеді серед людей?
Категорія: Уроки | Додав: Natali (09.10.2013)
Переглядів: 1373 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Никнейм Кащенко Ірина Петрівна (ADM[Irina]) зарегистрирован!