Каталог статей

Головна » Статті » Вчитель вчителю » "Методична скарбничка" [ Додати статтю ]

Диктанти. 2 клас

Диктанти

2 клас

 

Диктант

Українці мали звичаї в’язати зібраний врожай у снопи. Сніп служив платою робітникам, які наймалися жати чуже жито. Снопи складали в копи. За кількістю кіп рахували врожай. (26 слів)

                                                                                   ( За Г.Лозко)

 

1. Які зернові культури ростуть в нашій місцевості?

2. Якими машинами вбирають врожай в наш час?

                                                Київ не знає, не відає сну

Вночі місто засинає чутливим сном трударя і воїна. Тоді до Києва  озиваються повівом вітру, шелестом листу тихі задушевні голоси.

            То прокидаються ті, хто не до кінця пройшов свою ниву, хто недокосив  на ній свого жита, хто недоспівав своєї пісні, а впав у грізній січі, загинув у бою за місто, за наш Київ. Прислушайтесь, люди, і ви почуєте задушевну мову вічно живих сердець! ( 63  сл.)

 

- Як у вашій сім’ї шанують пам’ять загиблим воїнам?

 

                                  ***********

  Вишитий рушник – символ українського народу. Він був неодмінним атрибутом багатьох обрядів. З рушником зустрічали дорогих гостей, виходили в поле чи справляли обжинки. Дівчина подавала рушник на знак згоди при сватанні, молоді ставали на рушник під час шлюбного обряду. З  рушником проводжали в останню дорогу. Вишивали їх різними способами і кольорами. Найчастіше червоним і чорним кольором. ( 55 слів)

 

- А який старовинний оберіг твого дому?

„Мукачево”

            На заході України розкинулось місто Мукачеве. Воно виникло біля старовинного замку, що захищав захід з гір у низовину. Замок стоїть на високому горбі, у легенді про заснування міста розповідається що під час його спорудження люди терпіли страшенні муки. Важко було доставляти на гору каміння та інший будівельний матеріал. Звідси і назва – Мукачеве.

 

Завдання. Дібрати до тексту диктанту заголовок.

„Тризуб”

            Яке значення вклалося в тризуб?  Одні вважають, що він уособлював три природні стихії: повітря, воду й землю. Інші – це обожнене рибальське знаряддя. А ще інші – це зображення сокола. Таких тлумачень багато. Єдиної точки зору немає. Але вчені сходяться в головному: тризуб пов’язаний із княжною особою і символізує її владу.

Завдання. Вислови свою думку з цього приводу.

Устим Кармелюк

            Устим Кармелюк організував селян на боротьбу за волю і незалежність. Він виявив мужність у битві з ворогами. Про Устима Кармелюка складено пісні та легенди.

            Український народ береже імена своїх героїв.

Завдання. Визначити тип тексту.

Українська культура

Культура. Насамперед вона дала змогу Україні стати Україною. Творчість таких духовних велетнів. Як Тарас Шевченко, Іван Франко, Леся Українка, Михайло Драгоманов, Михайло Грушевський та ще багатьох самовідданих високообдарованих синів і дочок нашого народу, сформували нас як націю, забезпечили їй гідне місце у сім’ї  європейських народів. (45 сл.)                                                                                                    (О.Гончар)

Завдання. Допишіть прізвища видатних осіб, які внесли вагомий внесок в історію України.

Україна

            Широко простяглася земля України. Величезні багатства нашої країни. Від краю до краю на її просторах буйно колоситься золотиста пшениця, зеленіють безмежні поля цукрових буряків. Любо вітають нас золотими шапками стрункі соняшники, висока зелень пишної кукурудзи. На степових просторах випасаються великі стада худоби. Запашні сади і зелені городи оточують наші міста і села.

            Блискучі рейки залізниць густою сіткою вкривають землі України. Багато в Україні заводів та фабрик, електричних станцій. ( 68 слів).  

Завдання.  Напиши. Чим славиться твій рідний край?

Цілющі джерела

            Старі гори Карпати славляться на всю Україну. Вони приваблюють до себе квітучими полонинами, зеленими лісами та цілющими джерелами.

            З одніх джерел витікає холодна вода. З інших – тепла. В одних джерелах вона кислувата. В інших солона або гірка.

            Люди помітили, що джерельна вода дуже корисна. Вона допомагає лікувати різні хвороби.

            Тепер біля таких джерел збудовано санаторії. В них лікуються й відпочивають дорослі і діти. ( 63 сл.)

Завдання . Напиши. Де в Україні знаходяться цілющі джерела? Чому ці джерела називають цілющими?

Материнка

             Жили на світі хлопчик і  дівчинка. Життя їхнє було веселим і безтурботним, бо зігрівала його любов і ласка ніжної матері. Та несподівано мати захворіла і померла. Щодня діти ходили на могилу матері, плакали, благали її повернутися до них. Одного разу вони помітили на могилі ніжну квітку. Діти назвали її материнкою.

Завдання : написати міркування  ,,Чому діти саме так назвали квітку, яка виросла на могилі матері ?”

                                                **************

Здавна в українців мак був оберегом. Його насінням обсипають садибу, людей, худобу. Мак вважається добрим лікарським засобом від безсоння. Його вплітали у віночки дівчата. Маки рясніють на вишитих сорочках та рушниках.

       Як обереги використовували й інші рослини: полин, часник, терен.

                                                                                                 (40 слів)

Завдання :   добрати заголовок диктанту .

 Написати  міркування : чому часник є оберегом в українців?

Про матір

    Друга неділя травня – Всесвітній День матері. Ми визначаємо це свято, щоб кожна матуся  відчула любов і доброту своїх дітей. У цей день кожна дитина, мала чи велика, звертається   до рідної матусі, з вдячністю пригортає до свого серденька , цілує мамині натруджені руки.

 Творче завдання

1. Як ти  ставишся до своєї мами?

2. Що значить для тебе матуся ?

Батьківщина

            Де ви народились? Де виросли і почали ходити до школи? Як називається ваше село, селище чи місто. Адже це і є  ваша маленька батьківщина. А якщо зібрати маленькі батьківщини всіх дітей краіни -  вийде одна велика  Батьківщина. Як називається наша Батьківщина? Яке місто є її столицею?

                                                           ( З журналу) 46 слів.

1.Як  називається твоє село в якому ти народився(лась)?

2. Чим приваблює тебе твоє село?

3. Яке ти бачиш своє село в майбутньому?

Мак

      Здавна в українців мак був оберегом. Його насінням обсипають садибу, людей, худобу. Мак вплітали у віночки дівчата. Маки рясніють на вишитих сорочках та рушниках. Як обереги використовували й інші рослини: полин, часник, терен.

 (40 слів)

Творче завдання

1. Як ти вважаєш, навіщо потрібні обереги? Чи є він у вашій родині?

                                         Як одягалися козаки.

Козаки одягалися просто: в грубу сорочку, в кирею - довгий плащ без рукавів. За широким поясом носили пістолі і люльку, через плече - торбинку з харчами, а до пояса на ремінець прив’язували порохівницю з порохом.

    Голови голили... Та ще й чуприну носили, та таку довгу, що й на вухо намотували.                                                                                      (50 слів)

Завдання :   чи однакове значення мають слова: пістолі та постоли.

Відгадайте загадки. Загородив дід хлівець для пятьох овець. Як ходить, то повне, як стоїть, то порожн. Двоє поросят, а чотири хвостики. Має крида, не літає.  Склади речення з відгадками.

Диктант

            Яке гарне місто Київ ! У ньому багато садів і парків. Вулиці широкі. Будинки високі. Під землею казкові станції метро.

            Я люблю милуватися красою рідного міста. А ви були в столиці України ?

 

Завдання:

1.               Добрати і записати до тексту заголовок.

2.               Слово Україна поділити на склади для переносу.

 

                                                      ***********

            Здавна в Україні останній вечір під Новий рік зветься Щедрим вечором. У цей вечір маленькі дітки юрбами бігають від хати до хати і виспівують господарям найкращі побажання на Новий рік.

              У щедрівках звучать побажання щастя, багатства, добрих врожаїв. Оспівується також особлива прикмета справжнього господаря дому – його велика гостинність.                                    ( 48 слів)

Завдання: пригадай та запиши одну щедрівку.

Напиши  новорічне побажання другу

                                                        Наш  парк

      Яка красива наша місцевість. Біля школи росте великий парк. Тут багато дубів, кленів , тополь. Є також веселі берізки, зелені туї і ялинки. Щороку восени і навесні  діти нашої школи прибирають парк. Біля пам'ятника             «Невідомому солдату» великий квітник. Влітку  там ростуть  троянди, айстри, тюльпани, півонії. Швидко перелітають з квітки на квітку бджоли. Вони п'ють солодкий сік.

Завдання : дайте відповіді на питання.

1.               Які пташки живуть у парку?

2.               Які квіти розквітають влітку біля пам'ятника?

                                               

Українська культура

Культура. Насамперед вона дала змогу Україні стати Україною. Творчість таких духовних велетнів, як Тарас Шевченко, Іван Франко, Леся Українка, Михайло Драгоманов, Михайло Грушевський та ще багатьох самовідданих високообдарованих синів і дочок нашого народу, сформували нас як націю, забезпечили їй гідне місце у сім’ї європейських народів. (47 сл.)                                                                                                                                           (О.Гончар)

Завдання. Назви ще декілька імен видатних діячів України. Склади 4-5 речень про одного з них.

Категорія: "Методична скарбничка" | Додав: [ADM]Irina (26.09.2010)
Переглядів: 4819 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Никнейм Кащенко Ірина Петрівна (ADM[Irina]) зарегистрирован!