Тема. І соловей , і жук потрібні у природі! В. Сухомлинський “ Соловей і Жук “
Мета: Ознайомити учнів зі змістом літературної казки ”Соловей і Жук “. Вивчити правильно, швидко, виразно читати. Розвивати мислення, зв’язне мовлення, пам’ять, акторські здібності.
Сприяти пробудженню допитливості, спостережливості . Виховувати почуття любові до природи, бажання оберігати її .
Обладнання: Таблиці для читання, малюнки (до скоромовки) ; картки-блискавки із словами, маски Солов’я, Жука; портрет Сухомлинського.
Хід уроку
1. Організація класу
В класі тихо як ніколи
Діти змовкли і сумні ,
… бо у класі не одні.
Ми вам раді люди добрі
І вітаєм щиро вас ,
І запрошуєм ласкаво
На урок у другий клас .
2. Розвиток мовного апарату
Щоб ми розумніші стали ,
Щоб швидко і чітко читали
Для вправ відведемо хвилинку
І зробимо мовну розминку .
2.1 - Робота з таблицею
- Читання слів у колонках , вставляючи пропущені букви
“ буксиром ” .
- Словникова робота ( пояснення значень незрозумілих слів )
- Читання з прискоренням
- Читання в парах – через слово ( один – одному )
2.2 Робота над скоромовкою
Жовте жито жук жував
І з жабкою жартував .
- Читання скоромовки вчителем.
- Читання учнями.
- Заміна деяких слів малюнками .
- Читання в парах ; підготовка до швидкого читання .
- Читання на одному диханні .
- Читання пошепки
- Читання “ крапельками дощу ” ( відокремлюючи кожне слово )
2.3 Гра "Пильне око"
Читання слів з карток-блискавок.
Потрібен, люблять, за погодою, всміхнувся, припинив, рогатий, квітучий, гудіння, залишити, працювати.
- Яке слово прочитати останнім?
- Який синонім можна дібрати до нього? (трудитися)
3. Перевірка домашнього завдання
Тест
1. Хто є автором літературної казки “ Чи є зима “?
а ) Олег Буцень
б ) Юрій Ярмиш
в ) Ліна Костенко
2. Коли відбувалася подія у казці?
а) влітку
б) восени
в) взимку
3. Хто є головними героями казки ?
а) Лисиця і журавель
б) Вовк і козенята
в) Черепаха і сорока
4. Чому черепаха не вірила , що є зима ?
а ) Бо була дуже молода ;
б ) засипала з осені і спала до весни;
в ) зимує в теплих краях.
5 .Скільки років черепасі у казці?
а ) скоро 30
б ) 20
в ) 10
6 . Чому сороку називають плетухою ?
а ) Тому , що вона плете гнізда з гілочок.
б ) Тому , що вона говорить нісенітнеці.
Самоперевірка – сигналики.
4 . Оголошення теми і мети уроку
- Сьогодні ми з вами продовжимо поглиблювати свої знання з розділу «Казки українських письменників.»
4.1 Що таке казка нам нагадають наші книголюби .
Казка - вигаданий , здебільшого народний твір про вчинки тварин , людей .
Казки : літературні , народні .
Про тварин
Побутові
Чарівні
- Що ви знаєте про казку ?
- Чим відрізняються народні казки від літературних ?
- Яка тематика казок ?
4.2 Побудова асоціативного куща
На дошці картка казка.
- Діти , коли ви чуєте це слово , що ви уявляєте ?
- Які асоціації воно у вас викликає ?
- Сьогодні ми познайомимося з літературною казкою “Соловей і Жук” , яку написав В . Сухомлинський.
4.3 Наші книголюби нам прийшли на допомогу і підготували розповідь про В. Сухомлинського .
Фізкультхвилинка музична
5. Робота над казкою
5.1. Читання казки вчителем.
- Доведіть , що цей твір – казка.
- Хто є головними героями казки ?
5.2. Словникова робота.
5.3. Читання тексту.
а) Читання « Луною » ( 1 абзац ).
б) Вибіркове читання. Гра « Пошуковці».
в) Характеристика головних героїв.
Виберіть риси характеру , які притаманні головним героям.
(Слова учні беруть із «чарівної скриньки» і прикріплюють на дошці під малюнками головних героїв).
г) Читання тексту в особах.
5.4. Визначення головної думки.
На партах у конвертах – розрізані слова.
- Складіть ( в парах ) прислів’я .
- Чи всі прислів’я розкривають головну думку казки ?
Розумний всякому лад дає.
Задер носа , що й кочергою не дістанеш.
Казки маленькі, а розуму в них багато.
Казка вигадка , та в ній щось повчальне врозумій.
6. Підсумок уроку
Саморефлексація знань.
7. Домашнє завдання
Виразно читати казку, підготуватися до читання в особах.
|