Каталог статей

Головна » Статті » Вчитель вчителю » Навчання учнів з вадами у психічному чи фізичному розвитку [ Додати статтю ]

Закріплення і узагальнення знань про іменник як частину мови. Здоровий спосіб життя

«ЯК БУТИ ЗДОРОВИМ»
Зінтегровано зміст навчальних предметів: українська мова, основи здоров’я.
ТИП: Урок узагальнення і систематизації знань.
ТЕМА: Закріплення і узагальнення знань про іменник як частину мови. Здоровий спосіб життя.
МЕТА: Поглибити і закріпити знання учнів про іменник, його граматичні категорії. Показати учням, що дотримання всіх складових здорового способу життя – провідна умова збереження і зміцнення здоров’я.
Працювати над формуванням умінь аналізувати, порівнювати, узагальнювати мовні явища. Розвивати усне і писемне мовлення учнів. Слідкувати за вимовою і будовою висловлювань.
Виховувати самостійність і творчість. Активізувати пізнавальну діяльність. Прищеплювати бажання дотримуватись основних правил зміцнення і збереження здоров’я.
ОБЛАДНАННЯ: малюнок лікаря Айболитя; табличка для каліграфічної хвилинки; книга здоров’я (презентація); малюнки продуктів харчування (молоко, фрукти, йогурт, тістечко, мед, сік, м’ясо, овочі, горіхи, морозиво, риба, лимонад, гриби, цукерки, сало, яйця); картки з віршем; плакат з прислів’ями; схематичні таблиці «Іменник», «Здоровий спосіб життя».

 

ХІД УРОКУ
 

І. Вступна частина (організаційний момент).
Вчитель: Ось дзвінок нам дав сигнал –
працювати час настав.
Тож і ми часу не гаймо,
урок мови починаймо.

ІІ. Основна частина.
1. Повідомлення теми уроку. Мовна зарядка.
Вчитель:
Сьогодні на уроці ми згадаємо все, що вчили про іменник, та трохи збагатимо свої знання про нього. А ще до нас на урок завітав лікар Айболить (вивішує малюнок). Як ви гадаєте, чому він сьогодні гостює у нас?
Припущення дітей.
Для остаточного визначення з темою уроку вчитель пропонує дітям відгадати загадку: «Що людина не може купити за будь-які гроші?»
Учні: Здоров’я.
Вчитель: Лікар Айболить завітав до нас у гості, щоб ще раз нагадати про цінність здоров’я. Згадайте, який вірш ви вивчили на уроці з основ здоров’я.
Учні: Той здоров’я добре має,
хто добрі звички виробляє.
Перед їжею завжди
мити руки маєш ти,
після їжі – чистить зуби,
їсти корисні продукти.
Фізкультурою займайся
і режиму дня тримайся,
про чистоту дбай,
і здоров’я добре май.

2. Каліграфічна хвилинка.
Зз   оз   уз   зл   зд   здоров’я
Здоров’я – найцінніший скарб.
Вчитель:
Які види з’єднань слід застосувати у буквосполученнях? А в слові?
3. Орфографічна розминка.
1) На дошці записати звукову модель слова «здоров’я», позначити кількість звуків і букв.
(Здоров’я [здоровйа] – 7 букв, 8 звуків.)
Вчитель:
Чи однакова кількість звуків і букв у цьому слові? Чому? Яку орфограму пишемо в цьому слові?
2) До слова «здоров’я» усно підібрати споріднені слова.
(Здоров’я – здоров’ячко, здоровий, здоровенний, здороватись.)
Вчитель
: Який корінь у всіх цих слів?

4. Актуалізація знань учнів про іменник. Фронтальна бесіда. Складання схеми.
Вчитель:
Якою частиною мови є слово «здоров’я»?
Учні: Це іменник.
Вчитель: Що ви можете розповісти про іменник як частину мови?
Відповіді учнів, за якими поступово заповнюється наступна схема:

змінюється за запитаннями


число однина   множина

істота   неістота   

рід жіночий
  чоловічий середній

іменник
   
власний   загальний
головний або другорядний   член речення

Вчитель: Давайте за цією схемою охарактеризуємо іменник «здоров’я».
Відповіді учнів.
5. Змінювання іменників за запитаннями.
Вчитель:
Лікар Айболить приніс нам електронну Книгу Здоров’я. Щоб її прочитати, ми повинні виконати завдання, що там вміщені. Відкриємо першу сторінку (читає вірш).
Будемо з водою дружити,
будемо з повітрям дружити,
будемо зі спортом дружити,
щоб в здоров’ї всім нам жити.
Вчитель: Випишіть із тексту іменники, запишіть питання, на які вони відповідають.
Перевірка завдання.
((З чим?) з водою, з повітрям, із спортом; (в чому?) в здоров’ї.)
Вчитель: Усно змініть ці іменники, щоб вони відповідали на інші питання.
(Є (що?) вода, повітря, спорт.
Немає (чого?) води, повітря, спорту.
Дати (чому?) воді, повітрю, спорту.
Знайти (що?) воду, повітря, спорт.
Керувати (чим?) водою, повітрям, спортом.
Знаходиться (у чому?) у воді, у повітрі, у спорті, у здоров’ї.)
Вчитель: Прочитайте вірш іще раз і подумайте, який висновок про здоров’я людини можна зробити?
Припущення дітей.
Правило І: Щоб бути здоровим, треба займатись спортом, фізичною культурою та загартовуватись. (Записаний на наступній сторінці Книги Здоров’я.)
6. Фізхвилинка.
Вчитель:
Настав час для відпочинку. Але він, згідно з першим правилом, буде активним. Запрошую всіх на фізхвилинку.
Руки в боки, вгору, вниз,
раз, два, три – не помились.
Руки в боки, руки так,
повертіли, як вітряк.
Нахилилися назад,
нахилилися вперед,
і направо, і наліво,
щоб нічого не боліло.
Раз, два, три, чотири –
набираємося сили.
Раз присядьте, два присядьте
і за парти тихо сядьте.

7. Визначення числа іменників.
Вчитель «перегортає» наступну сторінку Книги Здоров’я і пропонує учням прочитати вірш:
Хто до ста років
хоче прожити,
той правильно їсти
повинен уміти.
(Вивішує на дошку малюнки продуктів харчування.) Давайте виберемо і запишемо назви продуктів, корисних для здоров’я.
Малюнки: молоко, фрукти, йогурт, тістечко, мед, сік, м’ясо, овочі, горіхи, морозиво, риба, лимонад, гриби, цукерки, сало, яйця.
Учні «ланцюжком» називають і коментують значення для здоров’я кожного продукту харчування, після чого вчитель «перегортає» дві наступні сторінки Книги Здоров’я і пропонує звіритися. Насамкінець діти списують назви корисних продуктів харчування у зошити.
Вчитель: Якою частиною мови є записані слова?
Учні: Це іменники.
Вчитель: Отже, вони також змінюються за числами. Самостійно визначте число кожного іменника.
Перевірка завдання.
Вчитель:
Тепер змініть число кожного іменника на протилежне. Чи з усіма іменниками це вдалося зробити? Чому? Назвіть ті, які не змінюються за числами.
Вчитель: Отже, який висновок можна зробити, дивлячись на всі ці продукти?
Припущення дітей.
Правило ІІ: Одна зі складових частин здоров’я – правильне і корисне харчування. (Записаний на наступній сторінці Книги Здоров’я.)

8. Визначення роду іменників.
Кожний учень отримує картку з віршем та завданням: в іменниках, що є в тексті, вставити пропущені закінчення та визначити їхній рід.
Друже, добре пам’ятай:
щодня із сонц.. вставай,
а спати лягай не пізно,
тоді день мине корисно.
Щоб знешкодити мікроби,
вранці й ввечері чисть зуб..,
руки з мил.. щораз мий.
Вод.. крижану не пий
і цигарк.. не пали,
за собою прибери.
І тоді усе життя
буде гарне самопочуття!
Вчитель: Нагадую, що рід іменника можна визначити тільки в однині. Тож, якщо вам трапився іменник у множині, усно поставте його у форму однини і визначайте рід.
Перевірка завдання.
Вчитель:
Про які ще важливі для здоров’я навички ви дізналися з цього завдання?
Припущення дітей.
Правило ІІІ: Здоровий спосіб життя – це дотримання режиму дня, особиста гігієна, відсутність шкідливих звичок. (Записаний на наступній сторінці Книги Здоров’я.)
9. Визначення ролі іменників в реченні.
Вчитель вивішує на дошці плакат з «розірваними» прислів’ями і пропонує учням усно поєднати частини першої та другої колонок.

Слово чемне, чужому горю.
Худо тому, кожному приємне.
Не радій хто добра не робить нікому.
Вчитель «перегортає» наступну сторінку Книги Здоров’я, де записані вже утворені прислів’я.
Вчитель: Знайдіть в них іменники та визначте їх роль в реченні.
(Слово – підмет, добра, горю – другорядні члени речення.)
Вчитель:
Чому вчать нас ці прислів’я?
Припущення дітей.
Висновок:
Для здоров’я корисне доброзичливе ставлення до оточуючих. (Записаний на наступній сторінці Книги Здоров’я.)

ІІІ. Заключна частина.
1. Підсумок уроку.
Вчитель:
Яка частина мови є іменником? Які граматичні категорії має іменник? Яким членом у реченні виступає іменник?
Відповіді учнів.
Вчитель:
Лікар Айболить залишає нам Книгу Здоров’я. Відкриваємо останню сторінку цієї книги. І ще раз наголосимо, як же стати здоровим, як зберегти своє здоров’я.

             особиста гігієна    загартовування    правильне харчування
                                     

                                      Здоровий спосіб життя

 
         дотримання          доброзиливе ставлення                    заняття фізкультурою
         режиму дня                до оточуючих                                        і спортом

2. Оцінювання.
Вчитель:
А тепер подумайте, чи все ви виконуєте, щоб здоров’я ваше було міцним. На дошці висить шкала оцінювання. Прикріпіть картку зі своїм ім’ям навпроти тієї оцінки, яку б ви поставили, враховуючи своє ставлення до здоров’я.
Виконання завдання.
Вчитель: На завершення скажу вам:
Бережіть здоров’я власне,
поки є на це ще час.
Бо життя таке прекрасне
і воно одне у нас!
Вчитель оцінює знання учнів про іменник як частину мови.

Список використаної літератури:
1. Вашуленко М.С., Мельничайко О.І., Васильківська Н.А. Українська мова: підруч. для 3-го класу загальноосвіт. навч. закл. – К.: Генеза, 2013. – 224с.: іл.
2. Гнатюк О.В. Основи здоровя: підруч. для 3-го класу загальноосвіт. навч. закл. – К.: Генеза, 2013. – 144с.: іл.
3. Федорченко Т. Треба знати як здоровим стати. 3 клас // інтегровані уроки в початковій школі / Упоряд. О.Кондратюк. – К.: Шк. світ, 2007, – 128с. – (Б-ка «Шк. Світу») – С. 85-88.



Джерело: http://uafile.com.ua/get/127594/
Категорія: Навчання учнів з вадами у психічному чи фізичному розвитку | Додав: Oksana_sharai (11.03.2015) | Автор: Шарай Оксана Анатоліївна E
Переглядів: 1702 | Коментарі: 3 | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 3

Добавил: [ADM]Irina
0

Дуже хороший урок!
Дата публикации: 11.03.2015 в 23:43 [Материал]

 

ble>

 


Добавил: [ADM]Irina
0

Шановна Оксано Анатоліївно, цей урок дійсно розроблений для дітей із вадами?
Перезалийте, будь ласка, презентацію на інший сайт або надішліть мені її поштою. Моя ел. адреса:   fialkauman@ukr.net
Дата публикации: 11.03.2015 в 16:23 [Материал]

 

ble>

 


Добавил: Oksana_sharai
0

Так, для дітей з вадами мовлення. Заклад, в якому я працюю, використовує в навчально-виховному процесі загальноосвітню програму. Тому за бажанням його можуть використовувати вчителі загальноосвітніх закладів.
Дата публикации: 11.03.2015 в 20:17 Спам[Материал]

 

ble>

 

Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Никнейм Кащенко Ірина Петрівна (ADM[Irina]) зарегистрирован!