Каталог статей

Головна » Статті » Вчитель вчителю » Уроки [ Додати статтю ]

Поважаю європейські цінності – будую сучасну Україну!

Голубієвицька ЗШ І-ІІІ ступенів
Компаніївського району, Кіровоградської області


Конспект першого уроку 2017-2018 н. р. у 9 класі
на тему:

«Поважаю європейські цінності – будую сучасну Україну!»

Підготувала : вчитель початкових класів
Савчук Альона Станіславівна

Голубієвичі – 2017 

 

Тема: Поважаю європейські цінності – будую сучасну Україну
Мета: поглиблювати знання про Європейський Союз, культуру, історію, звичаї, традиції європейців і українців; формувати почуття приналежності до європейської спільноти, розвивати полікультурну, соціальну компетентності учнів; розвивати творчі здібності учнів; виховувати толерантне ставлення до соціокультурних надбань різних європейських народів; виховувати відповідальність, товариськість, уміння поважати точку зору інших.
Обладнання: карта Європи, карта України, комп’ютер, кубики, ватмани , паперові зірочки, квіточки та серця, журнали та газети, додаток 1.

 

Хід уроку:
 

Епіграф:
«Поєднаймось,братове мої,
Синім небом і жовтим колоссям
В європейській Вкраїні усім,
Щоб віднині нам добре жилося.»

І. ВСТУП
Вступне слово вчителя
Дорогі дев'ятикласники Ви живете у державі, яка виникла зовсім недавно і є майже вашою ровесницею, хоча Україна відома у світі з давніх-давен – своєю історією, традиціями, культурою. Розбудова молодої демократичної держави – нелегкий процес, який вкрай потрібен для нашого майбутнього, і від того, який шлях ми оберемо, залежить , наскільки плідним і щасливим буде наше життя та життя наших нащадків.
І як людина, живучи у суспільстві, не може бути вільною від нього, так окрема держава, живучи у світовій спільноті, не може бути вільною від міжнародних впливів, законів та норм співжиття. „ Поважаю європейські цінності – будую сучасну Україну ”, - так звучить тема сьогоднішнього уроку, після якого ми зможемо аргументувати доцільність вибору курсу на європейську інтеграцію з точки зору географічного положення країни, політичних, соціальних, економічних та культурних чинників.

ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА
- Європейський Союз – це об’єднання демократичних європейських країн, які об’єдналися заради миру та розвитку. Що ж це за організація ЄС і коли вона була створена? (представлення Європейського Союзу)
Візитна картка Європи
Територія – 10 млн. кв. км.
Населення – більше півмільярда чоловік.
Кордони (показують на карті).
Країни - 45
Столиця (неофіційна) - Брюссель (показують на карті).
Грошова одиниця – євро, 1999р – безготівковий обіг (демонструють грошову одиницю).
Прапор – яскраво-синє полотно із зображенням у центрі круга і 12-и золотих зірочок. Затверджена Комітетом Міністрів у 1955р. Круг зірочок символізує союз народів Європи. Число 12 не змінюється, воно є символом досконалості і завершеності. З травня 1986 року прапор Європи став також офіційною емблемою ЄС. (Показують на стенді або на плакаті).
Гімн – музичне аранжування прелюдії до „Оди радості” 9-ї симфонії Бетховена у виконанні Герберта фон Караяна. Затверджений Комітетом Міністрів у 1972 році.
Президент Європарламенту - Антоніо Таяні
Голова Ради Європи – Турбьерн Ягланд
День Європи – третя неділя травня.
Мета свята – тісне залучення громадян у процес об’єднання Європи.
Домінуюча релігія – християнство.

- Символом довершеності для ЄС є його прапор, на блакитному тлі якого зображено коло з 12 золотих зірок. У різних традиціях «12» є символічним числом, що означає абсолютну досконалість. Також це й кількість місяців у році, і кількість цифр на циферблаті годинника, а коло є символом єдності.
Гра «Зіронька до зіроньки».
На блакитному ватмані закріпити 12 золотих зірочок, на кожній із яких записати побажання, які б учні хотіли мати, будучи членом сім’ї європейських народів.
(Підбиття підсумків гри).
– Україна – наша рідна країна. Це та земля, де ми народилися і живемо, де живуть наші батьки, де жили наші предки. Україна – це тихі води і ясні зорі, зелені сади біля хати, лани золотої пшениці. Україна – розкішний вінок з рути і барвінку, що над ним світять золоті зорі.
Давайте поговоримо про нашу державу.
(Представлення України з залученням відповідей дітей)
Візитна картка України.
Територія -603,7 тис. кв. км.
Населення – біля 48 млн. чол.
Кордони (із сімома державами, показують на карті).
Столиця - Київ (показують на карті).
Областей – 24 (показують на карті межі областей, обласні центри).
Грошова одиниця – гривня, 1996 р. – у готівковому обігу (демонструють грошову одиницю).
Прапор – синьо-жовтий. Синьо – жовте сполучення на українському прапорі – одне із найдавніших серед сучасних національних прапорів. Походить воно від герба Галицько– Волинського князівства. Синій (небо) – символ миру, жовтий (пшеничне поле) – символ достатку. „Наш стяг – пшениця у житах під голубим склепінням неба”. (Показують на стенді).
Герб – тризуб. Поява тризуба в Україні пов’язана із дохристиянським культом Сонця. Він графічно передає єдність чоловічого і жіночого начал, що дає третю силу – синівське начало. Тризуб здебільшого зображають золотим або жовтим на синьому тлі. Уперше став офіційним гербом після проголошення Акту Соборності України 22 січні 1919 року. Зараз - Державний Герб України. (Показують на стенді).
Гімн –музика Вербицького, слова П. Чубинського „Ще не вмерла України ...” Спочатку це був вірш Чубинського, покладений на музику сербської пісні, його сприймали як інтернаціональний гімн на студентських вечірках. Згодом мелодій до слів було декілька. З 1918 року гімн Чубинського звучав лише на музику Вербицького. Зараз - Державний Гімн України. (Слухають запис, виконують уривок).
День Незалежності – 24 серпня.
День Конституції – 28 червня.
Домінуюча релігія – християнство.
– Корифей українського кінематографу, наш знаменитий земляк О.Довженко писав: «Ті держави здатні стати великими, у яких великі малі люди».
– Як ви розумієте цей вислів?
– Яких людей має на увазі автор?

Гра «У серці з Україною»
Контурна мапа України. На паперових сердечках діти пишуть моральні цінності, які можуть запропонувати європейцям, будуючи нову Україну.
(Звучить фонограма пісні про Україну – на вибір учителя)
Та ніщо не може зрівнятися з миром на землі. Тож недарма Україна радіє членству в ЄС, тому що одним із ключових завдань Союзу є розв’язання конфліктних ситуацій мирним шляхом.
Сьогоднішні події в Україні доводять усьому світові, що ми свідомі й відповідальні, здатні відстоювати свій вибір, прагнучи свободи, набули впевненості в собі й гордості за свій народ – ми гідні бути в родині європейських країн.
– А правда ж, що наша країна багата на квіти? Давайте ми доведемо це і додамо квіткових барв нашій неньці.
Вправа «Квіти Україні»
На паперових квіточках написати, що ви можете зробити для України, коли виростете. (Посадимо сад, збудуємо гарні будинки, спечемо смачний хліб, намалюємо багато чудових картин тощо.)
– Ми всі хочемо бачити нашу Батьківщину сильною, багатою, славетною й квітучою. Нехай вона зараз розквітне від безмежної любові до неї!
Хай кожен «посадить» символічну квітку, прикріпивши її до карти України. Нехай ваші гарні майбутні справи возвеличать нашу сонячну Україну.
Вправа „Ми – будівничі ”
Правила: кожен із учнів класу кладе свою „цеглинку” (кубики з написами «22 причини вступу України в Євросоюз». Додаток 1) у загальну будівлю. Після завершення „будівництва” учитель забирає декілька „цеглинок” і „будівля” падає. Висновок: навіть без найменшої цеглинки будівля не міцна. Тому наша країна буде міцною, коли буде єдиною.

ІІІ. ПІДСУМОК УРОКУ
Колективна творча справа
Завдання: створити колаж на тему «Народ мій завжди буде!» Учням пропонується набір із фотографій краєвидів України, визначних подій для нашого народу, мистецьких конкурсів, змагань (спортивних, творчих тощо), вирізки із газет, журналів про життя та творчість співвітчизників тощо; ватман, клей, ножиці, степлер, кольоровий папір, маркери та ін.
Заключине слово вчителя
Ось і закінчилась наша зустріч. І ми повинні зрозуміти, що Європа історично стала регіоном миру. Ми — європейці настільки, наскільки ми — українці; і лише відчувши себе справжнім українцем, можна збудувати свій український дім за європейськими стандартами. Ви — майбутнє України. Тож своїми знаннями, працею, здобутками підносьте її культуру, своїми досягненнями славте її і крокуйте до Європи.

22 причини вступу України в Євросоюз
1. Патріотизм та єдність
Російське вторгнення зробило українців єдиними, як ніколи. Зовнішня загроза в особі путінської агресії підняла бум патріотизму. Для багатьох українців це слово тепер вже не порожній звук, а реальні дії.
2. Професіоналізм і наукові досягнення
Українці - одні з найбільш освічених громадян Європи. Так, у 2013 році Україна стала єдиною країною Східної Європи, яка потрапила в топ-25 рейтингу найкращих систем вищої освіти. Українці, наприклад, розробили літак з найбільшою в світі вантажопідйомністю - Ан-225 Мрія. В Україні придумали і знамениту ядерну ракету Сатана.
Україна - батьківщина шістьох нобелівських лауреатів. Серед яких видатний мікробіолог Зельман Ваксман, бактеріолог та імунолог Ілля Мечников, вчений-хімік Роалд Гофман, американський економіст українського походження Семен Коваль, а також французький фізик українського походження Жорж Шрапак та інші.
3. Українці - сильна нація
Українці завжди славилися не тільки розумом, але й фізичною силою. Власник титулу "найсильніша людина світу" народився в Україні: Василь Вірастюк - багаторазовий чемпіон світу в силовому багатоборстві, заслужений майстер спорту України.
4. Музика української душі
Найкраща українська оперна співачка, якій аплодував весь світ, - Соломія Крушельницька. У другій половині 1890 року почалися її тріумфальні виступи на сценах театрів світу: Італії, Іспанії, Франції, Португалії, Росії, Польщі, Австрії, Єгипту, Аргентини і Чилі.
Прославили Україну її нащадки в інших країнах. У 70-х роках минулого століття американська співачка українського походження Квітка Цісик підкорила США. Вона зробила успішну кар'єру в чотирьох різних музичних жанрах: популярна музика, класична опера, українська народна музика та рекламні джингли для ТБ і радіо. Ще одне підтвердження тому, що музика в українців у крові - це і українські корені відомого на весь світ виконавця Ленні Кравіца, якого жартома навіть називають Леонід Кравець. Як виявилося, прадід Ленні був корінним киянином.
5. Український театр і кіно
Українці можуть похвалитися також і акторською майстерністю. Ледь не найкращий приклад - Марія Заньковецька - королева української сцени. Саме з її іменем асоціюється поняття "український театр". Якщо говорити про кіно, то стрічку Земля Олександра Довженка було відзначено серед найкращих фільмів усіх часів і народів у різних країнах і на всіх континентах. Вона по праву зайняла своє високе місце в історії світового кінематографу. Цікаво, що у фільмі Вуді Аллена Манхеттен 1979 року герої йдуть у кіно, щоб подивитися творіння Довженка.
Наша країна може пишатися і сучасними акторами, такими як Богдан Ступка. Метр виконав близько 100 ролей на кіноекрані та понад 50 - на театральній сцені. За свою кінокар'єру був удостоєний близько 15 кінонагород і призів. Варто згадати Івана Миколайчука, який був кінозіркою 60-70-х років минулого століття, захоплення яким не приховував великий Параджанов.
6. Українська гостинність
Гостинністю українці славляться на весь світ. Про це свідчить не тільки вміння зустрічати гостей за щедрим столом, але й почуття єдності і дружелюбності, про які українці чітко заявили світу під час Майдану (коли кияни приймали у себе протестувальників з усієї України) та війни у Донбасі (коли волонтери та небайдужі люди допомагали як і армії так і переселенцям).
7. Художній талант України
Українці подарували світові талановитих художників. Серед них - Марія Примаченко, геніальна українська народна художниця без належної освіти. Її картинами захоплювався Пабло Пікассо. Її твори з незмінним успіхом експонуються на виставках у Парижі, Варшаві, Софії, Монреалі, Празі. 2009 рік рішенням ЮНЕСКО був визнаний роком Марії Примаченко.
Ще один яскравий представник української спадщини у світовому мистецтві - Іван Марчук, живописець, народний художник України. Британська газета The Daily Telegraph у 2007 році внесла його до списку ста геніїв сучасності. Свої картини - а їх більше чотирьох тисяч - він не продає, незважаючи на великий попит.
8. Поети та письменники України
Україна пишається не тільки відомим на весь світ генієм Тарасом Шевченком. Наша країна гідно представлена в Європі і світі такими талантами, як Юрій Андрухович, Оксана Забужко, Василь Шкляр, Сергій Жадан, Марія Матіос, Андрій Курков, Ірен Роздобудько, Люко Дашвар та багатьма іншими.
Безліч світових нагород, участь у літературних фестивалях, переклади на десятки іноземних мов - далеко не повний список того, що українські письменники і поети зуміли досягти за час незалежності України.
9. Видавництво
Королева українських книг - Острозька Біблія - датована 1581 роком. Це перше повне друковане видання всіх книг Святого Письма церковнослов'янською мовою. Опублікував книгу Іван Федоров. Таких першодруків залишилося близько трьохсот у світі.
Одним із символів української нації є й Пересопницьке Євангеліє - визначна рукописна пам'ятка староукраїнської мови та мистецтва XVI століття. Один із перших українських перекладів канонічного тексту Четвероєвангелія. На цій книзі присягу приймає президент України.
10. Українські храми
Українцям можна пишатися і щедрою культурною спадщиною, до якої входять найкрасивіші храми і церкви. Статус Лаври мають лише шість монастирів у світі, три з них - в Україні. Це Києво-Печерська, Почаївська та Святогірська Лаври.
Особливе місце серед українських святинь займає Десятинна церква - храм, зведений у Києві наприкінці X століття. Він вважається першою кам'яною церквою Київської Русі. Залишки фундаменту Десятинної церкви разом із містом Володимира є пам'ятками національного значення.
11. Українська мова
Українська мова регулярно зазнавала утисків протягом останніх кількох сотень років. Але немов "парость виноградної лози" вона пробивалася і виростала все сильніше. Не так давно майже половина українців розмовляли російською мовою, однак зараз ситуація почала змінюватися.
Все більше молодих людей починають говорити рідною, українською мовою. Більш того, українська мова стає "модною". Парадоксально, але її популярність росте багато в чому завдяки російській агресії і пов'язаного з цим буму патріотизму.
12. Герб і прапор
Геніальна простота, - напевне, саме так можна охарактеризувати ці українські символи. У нелегкий час саме прапор і герб своєї країни стали одним з головних джерел натхнення боротьби за суверенність і неподільність. Історія синьо-жовтих кольорів української держави налічує вже понад 600 років. Цей прапор надихає не тільки українців, ним цікавляться й по всьому світу друзі України - синьо-жовті флешмоби та акції проводяться у всіх куточках світу, і навіть у Москві.
Не менш важливий для українців і вічний символ їхньої державності - національний Герб, тризуб. Це один з найдавніших символів нашої землі. Тризуб зображували на монетах великого князя Володимира Святославовича, а потім Ярослава Мудрого, Володимира Мономаха. Незважаючи на те, що сьогодні існує понад 40 версій, які пояснюють походження та суть тризуба, Герб - серйозний і невід'ємний привід для гордості кожного українця.
13. Вишиванка
Вишиванка є не просто елементом українського традиційного одягу, але й повноцінним символом незалежності і багатства культурної спадщини. Вона справді перейшла в міську українську культуру, ставши натхненням для багатьох дизайнерів.
Мистецтво вишивки в Україні своїм корінням сягає у дохристиянський період. Сьогодні ж вишиванка стала не лише модною, але й невід'ємною частиною зовнішнього вигляду сучасного українця. Багато молодих і не дуже людей зараз наносять традиційні орнаменти вишивки не тільки на сорочки, але і на футболки, сукні, блузи, взуття і навіть на автівки. Не рідкість зустріти вишиванку і в іноземців у розвинених туристичних центрах.
14. Українська кухня
Українська народна кухня - привід для гордості кожного українця. Вона бере свій початок від простих у приготуванні сільських страв, основою яких є злакові та овочі, такі як картопля, капуста, буряк та гриби. Тому і традиційна українська кухня багата великою різноманітністю овочевих страв. Це - і борщ, і капусняк, і голубці, і квашена капуста, і солоні огірки, і гарбузова каша.
Люблять українці також різноманітні страви з сала. Оскільки в Україні домашнім вогнищем спокон віків була піч, наші предки готували переважно варену, тушковану й печену їжу. Навіть чумаки, які возили сіль із Криму та Приазов'я, і запорозькі козаки у походах робили у землі тимчасові пічечки - у яких і готували - куліш і кашу, лемішку й галушки.
15. Найкрасивіші жінки
Українки завжди славилися на весь світ своєю красою, і підкорювали нею не тільки серця, а й цілі держави. Зараз же українські жінки справедливо вважаються одними з найкрасивіших у світі. Наша країна постійно потрапляє в лідери у всеможливих рейтингах краси.
Серед найкращих спогадів іноземних туристів про Україну ви завжди знайдете слова про красу місцевих панянок. "Київ, без сумніву, є домом найкрасивіших жінок у світі! Відвідини Києва дійсно викликають захват. Можливо, вам доведеться вщипнути себе, щоб повірити, що такі красиві жінки взагалі існують", - запевняє видання Traveler's Digest.
16. Україна - годувальниця Європи
Україна - один із найбільших виробників сільгосппродукції. Наша країна значиться серед експортерів-лідерів зерна, ячменю, цукрових буряків, яєць, олії та картоплі. Причому українці беруть не тільки кількістю, але і якістю - завдяки сприятливій екології та чорнозему українські продукти затребувані в усьому світі. Аграрна галузь переживає розквіт, іноземні інвестори полюють на родючу землею. Українці можуть пишатися і створеною ними унікальною колекцією вин Масандри, до якої входить близько одного мільйона пляшок. Це найбільше зібрання вин у світі, воно занесене до Книги рекордів Гіннесса. Похвалитися в цьому плані може і промисловий Донбас - він традиційно лідирує у виробництві та експорті харчової солі.
17. IT-сфера
За останні роки українські IT-фахівці здійснили справжній прорив, показавши себе на світовій арені як лідерів галузі. Зараз Україна здобула славу не лише як один із головних постачальників кадрів для аутсорсингу з програмування, але і багато в чому як самостійний світовий гравець.
Привід для гордості - це робочі місця у великих і середніх містах в усіх регіонах і потік валюти до країни, який за обсягами можна порівняти з експортом міндобрив і переказами заробітчан. Якісна українська школа програмування сприяє розвитку галузі, але на ринку, як і раніше, спостерігається дефіцит фахівців.
18. Територія України
Україна - найбільша країна в Європі. На будь-якій карті Старого Світу неможливо не помітити нашу країну. Вона розкинулася на стратегічних торговельних шляхах з Європи до Азії, має вихід до моря, і плавно переходить з півночі на південь і з лісу у степ. Саме в Україні, у містечку Рахові, в оточенні мальовничих Карпат, розташований географічний центр Європи.
Така земля завжди була ласим шматком для сусідніх агресорів, але Україна врешті-решт домоглася територіального суверенітету і змогла відстояти своє. Зараз наша країна переживає складний момент у зв'язку із черговим посяганням на її територіальну цілісність, але, як показує історія, агресор завжди залишається переможеним, а Україна - єдиною і неподільною.
19. Традиції і звичаї українського народу
Колоритні звичаї українців насамперед пов'язані із традиційним світоглядом, який формувався протягом багатьох століть і зберіг чимало ознак дохристиянських вірувань. Вплинув на становлення самобутнього й унікального середовища традицій і перетин різних етнічних груп і християнських течій.
На даний час пишатися українцям варто і багатими сімейними обрядами. Причому кожне традиційне календарне свято тісно пов'язане з народними віруваннями і повір'ями українців, як то ворожіння на Андрія або пошуки квіток папороті на Івана Купала.
20. Скарби української архітектури
Архітектурна традиція на теренах України пройшла довгий історичний шлях розвитку, перебуваючи під різноманітними впливами європейських і світових стилів. У країні розташовано понад 125 тисяч історичних, археологічних пам'яток, безліч музеїв, які зберігають більше 10 мільйонів експонатів, 14 тисяч пам'яток архітектури, більше тисячі об'єктів паркового мистецтва, 46 історичних культурних заповідників.
Деякі об'єкти мають світове значення. Так, до переліку світової культурної спадщини ЮНЕСКО занесені Софія Київська, Печерська Лавра, фортеця у Кам'янці-Подільському, центр міста Львова (а це - близько 200 пам'яток архітектури). Не менш унікальними з точки зору архітектури, вважаються національний заповідник Херсонес Таврійський, історичні центри Києва та Чернігова, а також безліч старовинних замків Закарпаття і Галичини.
21. Українська природа
Українська природа - ще один привід пишатися своєю країною. У ній - неосяжні простори для внутрішнього туризму на будь-який смак. Усе це множиться на поки ще не повністю зіпсовану екологічну ситуацію і простих ентузіастів, які займаються популяризацією невідомих пересічному українцеві багатств Батьківщини.
Такої кількості природно-ландшафтних зон, як в Україні, немає практично ні в одній країні Європи: два моря, Кримський півострів з його унікальними природно-кліматичними та лікувальними властивостями, гірські масиви Карпат і Кримських гір, ліси, каньйони, єдина у Європі пустеля - Олешківські піски, степовий заповідник Асканія Нова, Шацькі озера, соляні шахти Донбасу. І цей список далеко не повний.
22. Жага до змін
Український народ - унікальний. Він вижив, незважаючи на те, що існував на межі двох світів - Азії та Європи. Таку кількість окупацій, переслідувань та етнічних чисток витерпіли у світовій історії не багато націй. При всьому цьому українці не просто вижили, а й стали стверджуватися як держава. Українці всю свою історію воюють за справедливість, і були готові її відстоювати в будь-який час, в будь-якому місці.
Те, які зміни принесло прагнення України до боротьби за свободу в справедливість, довели масові протести, які охопили країну у 2000 році під час акції Україна без Кучми, в 2004-му під час Помаранчевої революції та у 2014-му - під час Революції Гідності. Багато співвітчизників нарікають на відсутність реальних змін, але не варто забувати, що зміни починаються з кожного простого українця - з неприйняттям хабарів, з професіоналізмом, культурою поведінки та бажання змінити людей, що тебе оточують.

22 причини вступу України в Євросоюз
1. Патріотизм та єдність
2. Професіоналізм і наукові досягнення
3. Українці - сильна нація
4. Музика української душі
5. Український театр і кіно
6. Українська гостинність
7. Художній талант України
8. Поети та письменники України
9. Видавництво
10. Українські храми
11. Українська мова
12. Герб і прапор
13. Вишиванка
14. Українська кухня
15. Найкрасивіші жінки
16. Україна - годувальниця Європи
17. IT-сфера
18. Територія України
19. Традиції і звичаї українського народу
20. Скарби української архітектури.
21. Українська природа
22. Жага до змін

Категорія: Уроки | Додав: alenasavchuk001 (24.12.2017) | Автор: Савчук Альона Станіславівна E W
Переглядів: 351 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Никнейм Кащенко Ірина Петрівна (ADM[Irina]) зарегистрирован!