Каталог статей

Головна » Статті » Вчитель вчителю » Уроки [ Додати статтю ]

Леся Українка. "Біда навчить"

   Тема. Мудрим ніхто не вродився, а навчився Леся Українка «Біда навчить»

Мета: викликати у дітей інтерес до творчості Лесі Українки, розширити і поглибити їхні знання про поетесу, розвивати уміння оцінювати вчинки персонажів, визначати мотиви їхньої поведінки, знаходити зображувально-виражальні засоби опису героїв, звивати навички читання, пам'ять, увагу, вміння орієнтуватися у тексті, логічне мислення, виховувати інтерес до народної мудрості і бажання вчитися.

Обладнання: портрет Л. Українки, картки для індивідуальної роботи, малюнковий план казки, зображення птахів - героїв казки.

Хід уроку

  1. Організаційний момент.
  2. Перевірка домашнього завдання.

-         Діти, хто нагадає, з твором якого автора ми познайомились на минулому уроці?

-         Що цікавого ви дізнались про життя Лесі Українки?

Усна перевірка домашнього завдання:

Варіант Б - стислий переказ І і II частин казки;

Варіант А - розповідь власно придуманої кінцівки казки.

  1. Вправи на розвиток швидкості читання (читання деформованого тексту).

І васоснузала. робчикГо не мівспо її ругевддибути, вісбісо на біду та й чаповдатижчіно. давЖ , давж, аж муйориобдло. лиКо це лотаснітитем, кинупроласьвасо та як де заве: «уГ-у-у! уГ-у-у!...»

чикробГо аж терпо зо хуетра: тіхов уже кавтїти, та якось ся утримав. лалізВивасо з пладу, лагляну на чикаробго, а чіо в неї тятьсві! Страх та й діго!..

-         Спробуйте прочитати текст якомога швидше.

-         Кому вдалося прочитати весь текст?

-         В уривку, який ви прочитали, описано зустріч горобця з ... .ким?

-         Чому горобчик звернувся до сови? (сова дуже розумна, вона, навіть, є символом мудрості)

4.  Повідомлення теми і мети УРОКУ.

-         Сьогодні ми прочитаємо кінцівку казки і дізнаємось чим же закінчилась історія про горобчика, чи знайшов він того, хто навчить його розуму.

5.  Вивчення нового матеріалу.

а) первинне читання III частини казки підготовленим учнем.

-   Послухайте кінцівку казки і дайте відповідь на таке питання: «Що примусило горобчика замислитись над життям і змінитися?»

б) словникова робота.

-   Які незрозумілі слова ви зустріли у тексті і вважаєте, що їх треба пояснити?

Ні гадки йому - ні про що не думав.

Зоглядівся - не помітив.

Статкує - хазяйнує.

Вславився - прославився.

Дбає - турбується.

Клопіт - турбота.

Клуні - будівлі для зберігання харчів, врожаю. (Діти намагаються пояснити значення самостійно, потім уточнюють за тлумачним словником.)

в) повторне читання кінцівки про себе.

-         прочитайте III частину про себе, вдумуючись у зміст прочитаного, приготуйтесь до «торби питань».

г) «Торба питань» - задати питання по тексту.

-         Діти, задайте питання по прочитаному. Пам’ятайте, що питання треба задавати послідовно і вони повинні бути суттєві.

Можливі питання:

-         Що став робити горобчик, коли всі пташки йому відмовили?

-         Коли горобчик почав приходити до розуму?

-         Чи продовжував горобчик сваритися з іншими пташками?

-         Як хазяйнував горобчик?

-         Як ставилися до горобчика пташки?

-         Як стали називати горобчика інші горобці-еусіди?

  1. Вправи на розвиток швидкості читання.

-         Молодці, ви уважно прочитали кінцівку, змогли поставити питання і дати на них відповіді, а тепер я пропоную вам тренувальну вправу - «лінійне читання». Починаючи з другого абзацу, намагайтесь прочитати якомога більше слів за три хвилини, закриваючи нижню частину букв лінійкою.

Перевірка читання у одного учня.

7.  Робота над змістом казки.

а) робота в парах - закінчити прислів’я.

-   Відшукайте в казці прислів’я, початок яких вказаний у вас на картці.

-   Яка пара справиться швидше?

Картка № 1

«Дурні бились, а ... .(розумні поживились)»

«Хто дурнем вродився, той ....( дурнем і згине)»

«Не на те мудра, щоб ... .(дурнів розуму начати)»

                       «Поки біди не знатимеш, то    (й розуму не матимеш)»

«Розум на дорозі... (не валяється)»

Перевірка: одна пара зачитує свої відповіді.

б) фізхвилинка - вправи для очей.

в) робота за варіантами:

 варіант А

на картці вибрати ті риси характеру горобчика, які відповідають змісту казки, непотрібне - закреслити.

варіант Б

скласти цитатний план казки, доповнюючи речення на картці. варіант В

прочитати кінцівку казки ще раз, намагаю­чись швидко читати слова, 2 абзац - скоромовкою.

Варіант А

неохайний

             Картка № 2

спостережливий

завзятий

вихований

 

хазяйновитий

сумний

 

допитливий

мудрий

горобчик

турботливий

обережний

 

кмітливий

дурненький

примхливий

розсіяний

 
 
 

Варіант Б

Картка № 2  План

1. Був собі_______________

2.  Бились, бились_________  

 3.  Прилетів у гай, коли бачить

4.  Горобчик мерщій від_____

5.  Сидить на ріллі_________

6.  Вилізла

7.  А бодай тобі заціпило

8.  Звернувся він просто _

9.  А на весну вже став_

Перевірка варіантів.

варіант Б

прочитати ще раз слова дійових осіб, приготуватися до інсценування казки.

Як треба читати слова різних героїв казки?

Курка - доброзичливо, заклопотано;

Зозуля - насмішкувато, байдуже;

Бузько - сердито; гава - сумно, співчутливо; Сова - сердито, зверхньо; сорока - швидко;

Крук - поважно, повчально.

Перевірка завдань варіантів,

г) робота над головною думкою казки.

-         Яка головна думка цієї казки? (Треба самому навчатися, здобувати розум.)

-         Розшифруйте прислів’я, чи відповідають вони головній думці казки? Поясніть, як розумієте їх?

М др м н хт не вр_д вс , а н вч вс .

(Мудрим ніхто не вродився, а навчився.)

Ч ж м р з м м ж ть, д бр не н ж ть.

(Чужим розумом жить, добра не нажить.)

-         Які ще прислів’я знаєте?

Не всякий розумний, хто з головою.

В розумній розмові розуму набиратися, в нерозумній - свій загубити.

Розум за морем не купиш, коли вдома немає.

По одягу зустрічають, по розуму проводжають.

Голова без розуму, що ліхтар без свічки.

-   Яка з приказок, вжитих у казці, співзвучна з головною думкою?

(Поки біди не знатимеш - розуму не матимеш.)

-  Як розумієте цю приказку?

( Наші помилки у житті змушують нас замислюватись над життям,

вчитись

нового, жити по іншому, краще думати.)

8.  Підсумок уроку.

-         Що навчає цінувати ця казка? (розум, розсудливість, бажання вчитись)

-         Що в ній засуджує автор? (легковажність, нерозумність)

Оцінювання відповідей дітей.

  1. Домашнє завдання.

Варіант А: написати невеличкий твір-роздум на тему «Чого навчила мене ця казка?»

Варіант Б і В: підготувати переказ казки від першої особи.



Джерело: https://yadi.sk/d/N5_FiTzdciRqV
Категорія: Уроки | Додав: (14.11.2014) | Автор: Гуменюк Світлана Кирилівна E
Переглядів: 1887 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Никнейм Кащенко Ірина Петрівна (ADM[Irina]) зарегистрирован!