Каталог статей

Головна » Статті » Вчитель вчителю » Логопедичні заняття [ Додати статтю ]

Лексична тема "Зимонька-зима"
Тема. Індивідуальне логопедичне заняття з ученицею з дизартрією. Робота над зв'язним мовленням. Лексична тема "Зимонька-зима"
Мета. 
1. Розвивати рухомість артикуляційного апарату, виконати вправи для зняття емоційного напруження.
2. Коригувати дихання, голос, дрібну моторику.
3. Формувати вимову поставлених звуків у словах, словосполученнях, реченнях.
4. Розвивати зв’язне мовлення, збагачувати словниковий запас.
5. Виховувати увагу, спостережливість, пам'ять, інтерес до рідної мови.

Обладнання.
Дзеркало, шпателі, спирт, бинт, вата, малюнки, індивідуальні картки, логопедична гра «Знайди пару».

Хід заняття

І. Організаційний момент.
Привітання.
II. Виконання вправ для зняття емоційного напруження та розвитку артикуляційного апарату, дрібної моторики рук.
1. Вправи для зняття емоційного напруження.

Очі заплющенні, зробити глибокий вдих, руки затиснути в кулаки. Зробити видих - послабити кулаки. Вправу зробити тричі.
2. Вправа для розвитку дрібної моторики рук.
Плавне обертання олівця круговими рухами між великим і кожним із решти чотирьох пальців кожної руки.
3. Вправа для розвитку дихання «Гарячий чай».
— Ти полюбляєш пити чай?
— Так. Я полюбляю пити чай.
Спробуй легенько подути кілька разів та зробити ковточок. Легенько втягнути ротом повітря та знову подути на чай і відпити. Молодець!
4. Вправа для губ «Каченя».
Наче дзьоб у каченяти,
Губи вмію випинати!
Випнути губи, розтягнути наче в посмішці. Вправу зробити тричі.
5. Вправа для язика «Змійка».
Наші поперечні м’язи
Звузять язичок одразу.
Легко м'язи ти напруж -
Став язик неначе вуж.
Відкрити рот. Висунути язик якомога далі вперед, напружити м’язи, зробити його вузьким. Утримувати: 1-2-3-4-5-6-7-8-9-10.
6. Вправа для нижньої щелепи «Підйомний кран».
Із напруженням м’язів рухати нижньою щелепою в ліво - вправо.

III. Повідомлення теми заняття.
Логопед.
Пропоную учениці відгадати, про яку пору року піде мова на занятті:
Диво-сани налетіли,
Скакуни в тих санях білі.
В санях тих сидить цариця
Білокоса, білолиця,
Рукавом махає, сріблом все вкриває.
Учениця. Я думаю, що мова піде про зиму.
Логопед. Правильно, молодець!

IV. Робота над зв’язним мовленням.
Логопед. Давай спробуємо дібрати споріднені слова до слова зима.
Учениця. Зима - зимовий, зимонька, зимувати.
Логопед. Запиши слова у зошит. Молодець!
А тепер давай пригадаємо назви зимових місяців.
Учениця. Зимові місяці: грудень, січень, лютий.

Логопедична гра «Знайди пару».
Логопед. Зима розсипала сніжинки. Вони не прості, а чарівні. На них написані слова. Об’єднай, будь-ласка, ці слова в пари, побудуй словосполу¬чення та запиши у зошит. Учениця. Холодна зима.
Сильний мороз.
Пухнасті сніжинки.
Логопед. Дуже добре!
А зараз роздивись картинки «Пори року» та вибери зимову. — Як ти здогадалась, що це зима?
Учениця. На вулиці багато снігу. Дерева вкриті білою ковдрою.
Логопед. Склади речення за малюнком і запиши у зошит.
Учениця. Навкруги лежить білий сніг. У дворі великі замети. Діти грають в сніжки.

Фізкультхвилинка — веселика. 

Учениця виконує рухи під супровід слів логопеда.
Ой, ти, зимонько-зима,
Ти холодна, снігова.
Намела багато снігу,
Нам додому час іти.
Будем ми по снігу бігать...
Йдем на п’ятах, навшпиньках.
Всі рівнесеньким рядочком...
Грались довго ми у сніжки,
І замерзли руки й ніжки.
Розігрітись щоб зовсім,
Пострибаємо усі!
Стрибу, стрибу, стрибунці,
Пострибаєм, як зайці!
Зупинились! Потягнулись!
Обтрусились ми й додому
Вже дійшли.
В дім зайшли!

V. Робота над текстом «Весела зима».
1. Читання тексту логопедом.

Весела зима Настала зима. Мороз прикрасив візерунками вікна. Замурував у лід ріки, озера, ставки. Тато залив коло дому ковзанку. Ми стали на ковзани - і на ковзанку!
А Дмитрик посадив малу Зіну на сани і везе. Повезло Зіні!
Зима морозна, але весела!
2. Підготовка до читання.
Логопед. Про яку пору року я прочитала?
Учениця. Ви прочитали про зиму.
3. Словникова робота.
Пояснити значення слів. Візерунками - узорами. Замурував - покрив льодом.
4. Ланцюжковий переказ тексту за опорними дієсловами (настала, прикрасив, Замурував, залив, стали, посадив).
VI. Підсумок заняття.

1. Про яку пору року ми сьогодні розмовляли?
2. Які ознаки зими?
3. Які радощі приносить із собою зима?
Категорія: Логопедичні заняття | Додав: Inessa_Dron (30.01.2014) | Автор: Інесса Дронь E
Переглядів: 6195 | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Никнейм Кащенко Ірина Петрівна (ADM[Irina]) зарегистрирован!