Каталог статей

Головна » Статті » Вчитель вчителю » Логопедичні заняття [ Додати статтю ]

Позначення звуків [й,е] буквою Є на письмі
МЕТА: закріпити знання дітей про те,що на письмі звуки [й,е] позначаються буквою Є; розвивати фонематичний слух; збагачувати словниковий запас дітей.
ОБЛАДНАННЯ: малюнки, малюнок-образ букви Є, схеми, дидактичні картки

ХІД ЗАНЯТТЯ 

І. Організаційний момент.
II. Основна частина.

- Я зачитаю вам вірш. Слухайте уважно.
Є по телебаченню така
Ранком передача для дітей.
А малеча з дивака
Любить посміятися,гей - гей.
А хіба не люблять старші сміх? –
Штука ж бо весела для усіх.
- Про яку веселу передачу для дітей розповідається у вірші? (Єралаш)
- Поділимо СЛОВО на склади. ( Є - ра - лаш )
- Який перший склад у слові? ( Є )
- Які звуки ви почули у цьому складі? ( [й, е] )
- Правильно, на початку слова ЄРАЛАШ ми чуємо два звуки [й, е], які на письмі позначимо буквою Є.
Отже, коли ми чуємо звуки [й,е] на початку слова або на початку складу, то на письмі ці два звуки ми позначаємо буквою Є.
- Зверніть увагу,чуємо два звуки [й,е], а пишемо одну букву Є.

1. Робота над малюнком-образом букви Є.
Вчитель-логопед вивішує на дошку малюнок-образ букви Є.
- Це гостя нашого заняття.
- Роздивіться її уважно. Які два звуки вона постійно вигукує? ( [й,е] )
- А якою буквою на письмі ми позначимо ці два звуки?( буквою Є )
Запис числа та теми у зошитах.
Є
[ й ][ е ]
[ = о ]

2. Робота за допомогою малюнків над словами.
Логопед викладає на допоміжну планку малюнки, у назвах яких є склад в якому чуємо два звуки [й,е] .
- Розгляньте малюнки.
- Назвіть назви предметів або назви дій словом.
- Визначите до якої схеми підходить малюнок.
- Поясніть,чому ви так вирішили.

[=о]_____ ___[=о]____ ______[ =о]

Єнот Заєць Малює
Єхидна Боєць Співає
Європа Карієс Подає

Діти називають малюнок словом; визначають до якої зі схем він підходить; пояснюють чому вони так вирішили і прикріплюють малюнок під схемою.
- Запишіть слова-назви предметів або дій у зошити у три колонки.
Запис слів у зошитах.
- Прочитайте слова з першого стовпчика; другого стовпчика; третього стовпчика.
- Скільки звуків ми чули на початку слова або складу? (два [й,е] )
- Скільки букв писали,коли чули звуки [й,е] ? (одну букву Є)
- То коли ми пишемо букву Є? (якщо на початку слова або складу чуємо звуки [й,е], то пишемо букву Є)
3. З одним із слів скласти і записати речення.

ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА

ІІІ. Закріплення.
1. Складання словосполучень.
Вчитель-логопед на допоміжну планку викладає малюнки: ластівка, заєць, єгер.
- Назвіть малюнки словом.
- Підберіть до предмету дію.
ЛАСТІВКА ( що робить? ) ЛІТАЄ
ЗАЄЦЬ ( що робить? ) СТРИБАЄ
ЄГЕР ( що робить? ) ДОГЛЯДАЄ, ПИЛЬНУЄ
Запис словосполучень у зошит.
- Прочитайте записані словосполучення.
2. Прочитайте слова у яких ви написали букву Є? ( літає, стрибає, пильнує, заєць, єгер)
- Чому у цих словах ви написали букву Є? (на початку слова та на початку складу ми чули звуки [й,е], які на письмі позначили буквою Є)
- Складіть речення з словосполученням ЄГЕР ПИЛЬНУЄ.
3. Самостійна робота з дидактичними картками.
- Спишіть і замість графічного зображення звуків напишіть букву.

[ = о ]ноти вивели гуляти сво[ = о ] [ = о ]дине дитинча. [ = о ]хидна схожа на їжака. По телевізору показують [ = о ]ралаш. [ = о ]вген чита[= о] [ = о]ві цікаву казочку. [ =о ]вгенія гра[ =о ] на прем'[ =о ]рі гарну п'[ =о ]су.

- Прочитайте записані речення.

IV. Підсумок.
- Xто був гостею нашого заняття? (буква Є )
- Які звуки вона постійно вигукує? ( [й,е] )
- Скільки ми чуємо звуків? (два )
- Скільки пишемо букв на письмі? (одну букву Є)
Вчитель-логопед оцінює роботу учнів на занятті.
Категорія: Логопедичні заняття | Додав: Nanali_c (05.02.2013) | Автор: Войко Наталія E
Переглядів: 2121 | Рейтинг: 2.7/3
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Никнейм Кащенко Ірина Петрівна (ADM[Irina]) зарегистрирован!