Каталог статей

Головна » Статті » Вчитель вчителю » Я - класний керівник [ Додати статтю ]

Мандрівка по Країні Добра

 Мандрівка у Країну Доброти
Виховний захід (гра-подорож)

Мета. Навчити дітей визначати, у яких випадках людину можна назвати доброю;
вчити аналізувати життєві ситуації та робити з них висновки;
допомогти учням усвідомити значення добра як життєвого вибору;
формувати моральні чесноти: добропорядність, почуття милосердя;
вчити дітей правильно оцінювати свої вчинки і вчинки своїх товаришів;
сприяти розвитку в учнів мотивації до добрих вчинків.
Розвивати тактильно – кінестетичну чутливість; творчість, зв’язне
мовлення; вміння мислити, вирізняти істинні та хибні цілі в житті; сприймати
людей такими, якими вони є.
Виховувати позитивні риси характеру, бажання робити добро, ставлення
до людей з розумінням, співпереживанням. Виховувати людяність,
доброзичливість, порядність.

Обладнання: вислови про доброту, мультимедійна дошка, магнітна дошка,
комп’ютер, диск із записом мультфільму «Просто так», запис «Вальсу»
Є. Доги, ілюстрація Мудрої Сови, конверти з завданням для роботи в групах
( прислів’я, розрізані на частини), роздруковки оповідань В. Сухомлинського.

                                                                                          Хід заняття

1. Організаційна частина.
Станьте, діти, всі рівненько,
Посміхніться всі гарненько.
Посміхніться ви до мене,
Поверніться до гостей,
Привітайтесь: «Добрий день!»

2.Хвилинка психологічного настрою.
Вчитель. Діти, утворіть коло. Заплющіть очі. Тепер візьміться за руки, потримайтесь деякий час. Нехай кожен зосередить увагу на тому, які долоні у сусіда справа і зліва, яких ви торкаєтесь. Спробуйте визначити, яка долоня тепліша, яка холодніша. Від якої вам приємніше? Правильно, від тої, від якої йде тепло.

3.Вступна бесіда.
Вчитель. Так само буває, як кажуть, «тепло на душі, добре». А коли на душі буває добре? (Коли людина чує добре слово, коли для неї зроблена добра справа, коли вона сама робить добро іншим.)
-Дійсно, дорогі діти. В людському житті є речі, що ніби й не мають ваги, непомітні і виміряти їх неможливо. Але без них біднішим стає наше життя, сірими, безбарвними будні. Серед усіх людських чеснот доброта займає особливе місце.
-Вдумайтесь: чого бажаємо, вітаючись? -Доброго дня, а значить добра.
-Чим просимо Бога обдарувати когось? –Добрим здоров'ям.
-Як звертаємось, прохаючи допомоги? –Люди добрі.
-А що таке добро ? (Діти відповідають). Кого в нашому класі можна назвати доброю? Як ви думаєте, чого сьогодні ми заговорили про доброту?
-Сьогодні, як ніколи, ми повинні не тільки говорити про доброту, а й робити добро. В час , коли йде війна на сході, багато людей, яких називають волонтерами, роблять багато добра для наших воїнів. Але їм допомагають всі люди в цьому. І ми всі надіємся, що колись це все закінчиться і настане мир в нашій країні. Адже ми дуже цього хочемо.

4.Утворення асоціативного куща.
- Все це, про що ми говорили, я хочу разом з вами зібрати в одну чудодійну квітку. А що це за квітка, ви зрозумієте, прослухавши оповідання
В. Сухомлинського «Якби я мав килим-літак». (Читає вчитель)
Далеко-далеко за морем, серед високих гір, росте дивовижна квітка. Розцвітає вона ранньої весни і цвіте усе літо до пізньої осені. Має ця квітка предивну властивість: вона очищує повітря. Хто дихає повітрям біля цієї квітки, той ніколи не хворіє.
Якби я мав килим-літак, полетів би за море, опустився у горах, знайшов би дивовижну квітку. Я б зібрав би її насіння і привіз би додому. Роздав би усім людям по насінинці, щоб в усіх виросла чудодійна квітка, щоб не було жодної хворої людини
--Ось я хочу, щоб і внас ця квітка розквітла. А станеться це тоді, коли ми з вами пограємо в гру, яка називається «Я хочу».
Вчитель пояснює умову гри.
--Я починаю цю гру. Я хочу, щоб було добро на землі.( Малює пелюстку до квітки на мультимедійній дошці). Діти виходять по черзі і домальовують по пелюстці, говорячи:
--Я хочу, щоб була радість;
--Я хочу, щоб було милосердя;
--Я хочу, щоб було щастя;
--Я хочу, щоб був мир;
--Я хочу, щоб була дружба;
--Я хочу, щоб була людяність.

5.Завдання години спілкування.
--Діти, а чи хотілося б вам жити у країні, де б люди утримувалися від поганих вчинків, лихих намірів, а були б добрими доброчинними.
--А що таке доброчинність?

Довідкове бюро
Слово доброчинність походить від сполучення «чинити добро».
--Гарна звичка – турбуватися про інших людей. Люди цінують співчуття, коли воно щире. Чуже горе не повинне залишати нас байдужими. У нашого народу навіть є таке прислів'я: «Чужого горя не буває».

6.Оголошення теми заняття. Мотивація.
--От ми сьогодні і помандруємо у Країну Доброти, в якій повчимося бути добрими милосердними, доброзичливими. Але зупинки в цій країні, на яких ми будемо зупинятися, непрості, а з різними завданнями. Щоб рухатися далі по країні, ми повинні їх розв’язати.( На магнітній дошці – карта Країни Доброти)

7. Мандрівка Країною Добра.
--Ми з вами прибули на зупинку «Вокзальна». Пересідаємо на міський автобус і їдемо далі.
а) Зупинка «Місто добрих вчинків».
( «Мозковий штурм»: обговорення життєвих ситуацій).
--Як ви вчините, якщо поряд…
* Хтось плаче.
* Старший ображає меншого.
* Маленьке кошеня сидить високо на дереві і кричить.
* Маленький братик сумує.
* Квітка в вазоні опустила листочки.
* У сестрички порвалась улюблена книга.
* Мама прийшла втомлена з роботи.
б) Зупинка «Книжкова».

Робота в групах: читання і обговорення оповідань В. Сухомлинського.
І група – «Ледача подушка».
ІІ група – «Івасик і Тарасик».
в) Зупинка «Спортивна». (Фізхвилинка)
Добре те, що сонце світить,
Добре те, що вітер віє.
Добре те, що ось цей ліс
Разом з нами ріс та й ріс.
Добре те, що в нашій річці
Синя, не брудна вода
І мене матуся рідна
Вже до школи проводжа
Добре вчитися у школі,
Добре гратися надворі.
Добре плавать у ставу.
Добре те, що я живу.
г) Зупинка «Ілюстративна».
Вчитель показує ілюстрації, на яких зображені різні ситуації. Діти розповідають, які нехороші вчинки, а які добрі.
д) Зупинка «Вулиця мультиків».
Перегляд і обговорення мультфільму « Просто так».
--А в нас в класі, в школі є такі діти, які вимагають винагороду за щось?
е) Зупинка «Лісова».
Знайомство учнів з Мудрою Совою, яка принесла завдання для дітей: в конвертах- порізані прислів’я і їх потрібно скласти і зачитати.
(Робота в группах).
І група
• Добре слово / і в мороз зігріє.
• На зло здатен кожен, / а добро може зробити лише справжня людина.
• Хто людям добра бажає / той і собі має.
• Добре слово дім будує, / а зле – руйнує.
ІІ група
• Добра не оціниш, / поки сам добра не зробиш.
• Від доброго слова / і лід розмерзає.
• Перший крок до добра / не роби зла.
• Добре слово людині / що дощ у посуху.
( Діти зачитують утворені прислів'я.)
Вчитель вішає на магнітну дошку «Правила доброчинності» і зачитує.

Правила доброчинності
• Перший крок до добра – не роби зла.
• Хто людині добра бажає, той і сам має.
• Живи, добро звершай, та нагород за це не вимагай.
• Допомагай слабшим, маленьким, хворим, старим, тим, хто потрапив у біду.
• Жалій інших, а не себе.
• Найбільша радість для людини – житии для людей.
• Не будь жадібним.
• Прощай помилки іншим.

8. Підсумок заняття.
--Ось і підійшов кінець нашої подорожі по Країні Добра. Але я знаю, що деякі діти готували вірші до нашого заняття.
Під звуки «Вальсу» Є.Доги діти читають вірші.

Людина починається з добра,
Із ласки і з великої любові,
Із батьківської хати і двора,
З поваги, що звучить у кожнім слові.
Людина починається з добра,
З уміння співчувати, захистити.
Це розуміти всім давно пора,
Бо ми прийшли у світ добро творити.
Людина починається з добра,
Із світла, що серця переповняє
Ця істина, як світ, така стара,
А й досі на добро нас надихає.
Вчитель. За легендою, коли народжується людина, Бог запалює на небі нову зірку й посилає дитині Ангела-охоронителя. Уві сні Ангел цілує дитину тричі:
- в чоло – аби вона зростала розумною;
- в личко – щоб була красивою;
- в груди – аби здоров’я, любов та добро вселилися в її тіло, серце, душу.
Тож нехай ніколи не гасне ваша зірочка доброти. Якщо всі ми будемо творити добро, то наша планета перетвориться на чарівний світ. То ж хай більше буде на землі добра, щастя і тих, хто поспішає його творити. (На мультимедійній дошці - зображення Ангела)



Джерело: http://Кулик О.О., Фінько Г.М., Кенц Г.І. Уроки етики в 1-4 класах.—Х.: Видавнича група “Основа”,2008
Категорія: Я - класний керівник | Додав: (23.03.2016) | Автор: Олена E
Переглядів: 1739 | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Никнейм Кащенко Ірина Петрівна (ADM[Irina]) зарегистрирован!