Каталог статей

Головна » Статті » Вчитель вчителю » Уроки [ Додати статтю ]

Настрій персонажа. Вадим Скомаровський "Щиглик"

Урок з літературного читання 2 клас
Тема: «Настрій персонажа. Вадим Скомаровський «Щиглик»
Мета: продовжити формування уміння читати поетичні твори,передаючи настрій персонажа, додержуватись інтонації згідно з авторськими вказівками
-розвивати читацькі та мовленнєві навички,фантазію,мислення
-виховувати зацікавленість літературними творами,бережне ставлення до природи
Обладнання: папки складів,виставка книг,аудіо та відео записи, ілюстрації, синонімічний та тлумачний словники, маски горобця, синички, щиглика

Хід уроку:

I.Організаційний момент.
Станьте,діти,всі рівненько,
посміхніться один одному гарненько.
Настрій на урок візьмемо,
сідаємо,працювати розпочнемо.

IIАктуалізація опорних знань.
-Який урок ми розпочинаємо?
-Чого очікуєте від уроку?
-Якими ви маєте бути?(спостережливі,уважні,працьовиті)

IIIФонетична розминка.
1.Імітаційні вправи: - задути свічку,
-«коники»,
-«годинник».
2.Розчитка по таблиці складів.
3.Дібрати відповідний іменник за групою прикметників:

*холодна,чарівна,морозна,білоброва,білосніжна-
(зима)
*колючий,холодний,рвучкий,сильний, морозяний -(вітер)
*білий,скрипучий,холодний,пухнастий(сніг)
*співучі,веселі,красиві,дзвінкоголосі(пташки)
IV.Мотивація.

-Вишикуємо малюнки-відгадки. Вони допоможуть вам спрогнозувати про що сьогодняшній літературний твір,тобто тему твору.(діти припускають тему)
-До ваших припущень додам інформацію –підказочку. (відео щиглика)
-Хто впізнав пташку?(щиглик)
-Ця малесенька мужня пташка залишається з нами зимувати.
-Які ще птахи взимку залишаються з нами?(сороки,горобці,голуби,ворони,дятли)
-Як їх називають?(осілими)
-Пригадайте,якою була цьогорічна зима.(морозна,сніжна,з хуртовинами й заметілями)
-Як жилося пташкам?(холодно і голодно)
-Що страшніше,небезпечніше для них?(голод)
-А наш щиглик живиться…(відео щиглика, який викльовує з колосків зернята,зернятами)
-Що ж робити бідоласі?-Звідки очікувати допомоги?(мікрофон)
-А ось як про цю ситуацію розповідає Вадим Скомаровський.
V.Новий матеріал.
1.Читання твору вчителем.(діти слідкують)
-Про кого твір?
-Назвіть дійових осіб.(щиглик,Гриць)
2.Словник.
Підборами вітрисько
Мороз-вусач ялиці
Хоч сядь та й плач ген- ген
Жменьку між віт вгорі
Віхоли на горішині
Засніжено занесено
На яворі на дубі
Так весело,хоч співай запорошує
-Читаємо «луною» перший стовпчик.
Тлумачення слів та виразів.
- підбори-каблуки,
-Чому говорять «мороз-вусач»?(ми уявляємо мороза дідусем із сивими із снігу вусами)
-Коли говорять «хоч сядь та й плач»?(коли дуже складна ситуація, здається, що немає з неї виходу)
-Покажіть,скільки це жменька зерна.
-Доберіть синоніми до слова «віхола».(заметіль,хуґа,завірюха,хуртовина)
-Звідки можна дізнатися синоніми?(словник синонімів)
-Явір-розложисте дерево, має міцні товсті гілки, як у дуба. (ілюстрація явора)
-Коли говорять «так весело,хоч співай»?(коли дуже весело)
-Читаємо хором слова першого стовпчика.
Робота над другим стовпчиком:
- читаємо «луною»,
-тлумачимо слова:
ялиці-ялини
ген-ген- он там
віти- синонім гілки
горішина-горіх
запорошує -притрушує дрібним сніжком
-Через що зима сіє такий сніжок?(через ситечко)
Читання другого стовпчика хором.
-Знайдіть слова-назви дерев. (явір,ялиці,дуби,горішина,)
-Прочитайте слова,які передають зміст словосполучення «сильна зима» (віхоли, мороз- вусач, засніжено, занесено, вітрисько, запорошує)
Читання вірша учнями «луною».
Читання твору ланцюжком по 4 рядка.
Читання вірша мовчки.
3.Аналіз тексту.
-Який за формою текст:прозовий чи віршований?(віршований)
-Доведіть.(є рими: порипує- під липою
Вусач-плач
З осені - морозяні
Міх-їх
Запорошує-запрошує)
1.Робота в групі: -Який настрій у щиглика?
-Прочитайте рядки,які підтверджують поганий настрій пташки.
-З яким настроєм треба читати ці рядки? (сумним)
-Чому змінився настрій?
-Підтвердіть рядками тексту.
-З яким настроєм будете читати ці рядки?(веселим)
2.Робота за ілюстрацією у парі.
-Яким рядочком з вірша ви би підписали ілюстрацію?(«а Гриць пташок запрошує до годівниць»)
-Прочитайте,на які дерева хлопчик почепив годівниці?(на дубі,на горішині,на яворі)
-Що скажете про хлопчика?-Він який?(турботливий,небайдужий,спостережливий,любить природу)
-Що за пташина на годівничці сидить?(синичка)
-За якими ознаками ви її упізнали?(жовтий животик,блакитні крильця)
-А на гілочках?(снігурі)
-У них червоні грудочки
3.Інсценізація вірша.
-Діти, до нашого класу прилетіли пташки і вони хочуть звернутися до вас.
В завірюху, ожеледь, морози
Стукаємо ми до вас в вікно.
Між собою ділимо на дорозі
Крихту хліба мерзлу і зерно.
Пригощайте ж,діти,
Пташок з годівнички,
І тоді почнете відчувать,
Що для когось крихта-це дрібниця,
А для пташки - жить чи замерзать.
4.РЗМ
-А чим би ви пригостили пташок?(несмажене соняшникове та гарбузове насіння, синичок-не- солоним салом, горобчиків-крихтами хліба та зернятками)
5.Дидактична гра.
-Час прийшов зіграти нам
У гру веселу «запитай-відповідай».
Для гри сім служок ми у класі маємо,
Усі від них про все ми знаємо.
А як я їх усіх зову?
Хто?Що?Як?Де?Коли?Чим?Чому?
Діти ставлять одному запитання за змістом тексту, використовуючи «служок»- питальні слова.
(правильна відповідь - жест «клас», неправильна - розвести руками)
VI.ФІЗКУЛЬТПАУЗА «Ялинка»
6.Робота над текстом Віктора Терена.
-Ось ви відпочили,звеселилися.-А ви помітили,що природа почала звеселятися?-Як?(набубнявіли бруньки,проросли першоцвіти,співають весело пташки)
-Чому такі зміни відбулися у природі?(почалася весна,стало тепліше)
-От і наш щиглик звеселився. -А що ж було далі, нам розказує письменник Віктор Терен.
-Читаємо хором текст.
-Прочитати оповідання впівголоса.
7.Самооцінка.
-А тут прилетіла наша знайома сорока-пліткарка. Вона щось десь почула, а тепер хоче понести новини до лісу. Якщо новина істинна, ставте+, хибна- -.
*Що,захотів щиглик потанцювати?(покрасуватися)
* Він полетів до магазину. (на пташиний ярмарок)
*Хотів купити собі краватку?(пір*ячка купити)
*На голівку щиглик причепив біленького. (червоного і чорного)
*А животик прикрасив червоним пір*ячком.(білим)
-Порівняйте свої відповіді з відповідями на дошці. (1.-2.-3.-4.-5.- )
-Оцініть свою роботу.Кожна правильна відповідь-1 бал.
-І хоч тільки початок весни,а щиглик вже який?(веселун,співак, охайний,чепурун: франт,модно одягнений)
8.РЗМ.
-Продовжіть речення: Одягнувся, причепурився, виспівує, тому що…
*готується будувати гніздо
-вітає весну
-закликає до себе подружку.
-А кому він це виспівує, ви зараз дізнаєтеся.
9.ЦЕ ЦІКАВО!
Коли Господь творив світ , то подбав про те,щоб у ньому були пташки. Кожній пташці дав крила,щоб літала, ніжки, щоб ходила, дзьобик,щоб їла і співала пісні. А тоді покликав янгола,дав йому кошика з порожніми черепашками,до кожної налив іншої фарби і сказав: Помалюй їм пір*я.
От і почав янгол малювати пташок.
Першим підійшов до нього голуб. Янгол помалював йому шийку білим,усе інше попелястим. Канарка стала жовтою,мов цитрина,горобчик-сірим з темними смужками, синиця - синьою,з темним фартушком на грудях. І так янгол розмалював пташок усіх по-різному.
Ще тільки один щиглик лишився нерозмальованим,бо стояв позаду і не міг протиснутися вперед. А коли ж і він нарешті опинився перед янголом,той стурбовано сказав:- Ой,у мене вже не стало фарб,усі черепашки порожні.
Заплакав сердешний щиглик,що не буде в нього такого гарного кольорового одягу,як в його побратимів. Та добрий янгол заспокоїв його:-Не журися!У кожній черепашці залишилася дрібка фарби. Я виберу її пензликом дочиста і помалюю твоє пір*ячко.
І так янгол розмалював щиглика,що той став найстрокатішим з усіх пташок. Він дуже зрадів,запишався. І в подяку янголу заспівав свою чудову пісню.
VII.РЕФЛЕКСІЯ.
-Наш урок підходить до кінця.
-Що зацікавило вас?
-Чого навчив вірш «Щиглик»?
Домашнє завдання: ст..86-87 виразно читати, *ст..86 напам*ять за бажанням.
Дякую за співпрацю!

Категорія: Уроки | Додав: (06.03.2016) | Автор: Журбенко Лариса Олександрівна E
Переглядів: 2119 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Никнейм Кащенко Ірина Петрівна (ADM[Irina]) зарегистрирован!