Каталог статей

Головна » Статті » Вчитель вчителю » Уроки [ Додати статтю ]

Охорона природи в Україні. Контроль навчальних досягнень
Урок 22
Тема. Охорона природи в Україні. Контроль навчальних досягнень

Мета: ознайомити дітей із природними багатствами України; форму­вати поняття заповідник; навчати охороняти природу рідного краю; роз­вивати уяву дітей про навколишній світ; розвивати пам'ять, мовлення, мислення; виховувати дбайливе ставлення до природи та почуття пат­ріотизму.
Обладнання: ілюстрації, плакати, фізична карта України.
ХІД УРОКУ
I. Організація класу
Учитель
Батьківщини рідні сади Нахилились до води. Кожна гілка у сонці, у теплі Щедро пахне соками землі. Батьківщини рідні гаї Кличуть в серце затінки свої, Зупинись і слухай солов'я, І відчуй, що це землі твоя.
(М. Сингаївський)
II. Актуалізація опорних знань
Робота в групах.
1. Щедра, багата, різноманітна природа України (розповідають учні 1 групи).
2. Краса України в поетичному слові. Вірші, прислів'я, оповідання, піс­ні (розповідають учні 2 групи).
III. Повідомлення мети і завдань уроку
IV. Вивчення нового матеріалу
На дошці прикріплена квітка-семиквітка. Кожна пелюстка — це від­повідне завдання до ходу уроку.
Розцвітай, чарівна Квітко, Всіма барвами сіяй, Розкажи, чарівно Квітко, Чим багатий рідний край. Чим багатий, чим він щедрий, Розкажи не тільки це, А ще як охороняєм Ми його і бережем.
Діти зривають пелюстки за годинниковою стрілкою.
Перша пелюстка (1 група)
Що завдає значної шкоди довкіллю?
Учні складають за прочитаним у підручнику опорну схему. Друга пелюстка (2 група)
Розповісти про закони і програми, що спрямовані на охорону і збере­ження природи України, та розробити свою програму охорони природи.
Третя пелюстка — для вчителя
Навчити розрізняти, що таке національний природний парк, заказник, заповідник.
Фізкультхвилинка Четверта пелюстка (1 група)
Міжнародна Червона книга. З якою метою було створено цю книгу?
П'ята пелюстка (2 група)
Червона книга України. Розповісти про чорні та зелені сторінки цієї книги. Чому вони мають таку назву?
Шоста і сьома пелюстки. (Завдання виконати одночасно в двох групах.)
Назвати найбільше заповідників, національних парків України.
Розповісти про найдавніший заповідник — Асканія-Нова — у нашій країні, а також — про наймолодший — Медобори.
Учитель
Я зірвав квітку — і вона загинула, Я спіймав метелика — і він помер У мене на долоні.
І тоді я зрозумів,
Що торкнутися краси можна тільки серцем.
Ось чому нам всім потрібно навчитися жити в мирі та злагоді із природою.
V. Узагальнення та систематизація знань
1. Хвилинка-цікавинка (розгляд ілюстрацій).
Рослини, що занесені до Червоної книги:
1) дерева — береза Клокова, береза темна;
2) кущі — бруслина карликова, вовчі ягоди пахучі, таволга польська;
3) трав'янисті рослини — анемона розлога, беладона звичайна, зозулині черевички справжні, ковила волосиста, ковила периста, лілія лісова, любка дволиста, молочай волинський тощо.
Тварини, які занесені до Червоної книги:
4) комахи — шовкопряди березовий та кульбабовий, бражник дубовий, мертва голова та Прозерпіна, Аполлон, махаон і т. д.;
5) риби — стерлядь, марена звичайна, вирезуб, рибець малий;
6) плазуни — полоз лісовий, мідянка;
7) птахи — лелека чорний, лебідь-шипун, беркут, змієїд, шуліка рудий, орел-карлик, орлан-білохвіст, балабан, скопа, пугач;
8) звірі — кутора мала, підковоніс малий, пічниця триколірна, широ-ковух європейський, сліпак подільський, перегузня, горностай, тхір степовий, видра річкова, борсук, кріт лісовий.
2. Робота з підручником.
3. Робота в зошитах із друкованою основою.
4. Тестування за темою.
1) В якій природній зоні знаходиться заповідник Асканія-Нова?
а) У Карпатах;
б) на Поліссі;
в) у степовій зоні.
2) Яка тварина потребує охорони?
а) Заєць;
б) зубр;
в) лисиця.
3) Яка рослина занесена до Червоної книги?
а) Підсніжник;
б) барвінок;
в) кульбаба.
VI. Підсумок уроку
Що нового ви почули на уроці?
Що станеться, якщо природу не охороняти?
VII. Домашнє завдання
Підготувати розповідь про особисту участь в охороні природи.
Додаток
ТЕСТИ ДЛЯ ПЕРЕВІРКИ НАВЧАЛЬНИХ ДОСЯГНЕНЬ ЗА РОЗДІЛОМ «НАША БАТЬКІВЩИНА — УКРАЇНА»
Україна — це:
а) незалежна самостійна держава;
б) область;
в) край.
Україна знаходиться на материку:
а) Австралія;
б) Євразія;
в) Африка.
За площею Україна у Європі:
а) найменша;
б) найбільша;
в) середня.
Україна межує з державами:
а) п'ятьма;
б) сімома;
в) десятьма.
Протяжність усього кордону України:
а) 7 640 км;
б) 7 641 км;
в) 7 643 км.
На території України знаходяться височини:
а) Волинська, Подільська;
б) Волинська, Подільська, Придніпровська;
в) Волинська, Подільська, Придніпровська, Донецька і Приазовська.
Ділянки земної поверхні, що високо підняті над рівнинами:
а) яри;
б) гори;
в) балки.
На території України є гори:
а) Альпійські;
б) Карпатські та Кримські;
в) Кавказькі.
Найвищими вершинами Українських гір є:
а) Тиса;
б) Говерла і Роман-Кош;
в) Синевір.
10. Найбільшою рікою України є:
а) Дніпро;
б) Десна;
в) Дністер.
Дніпро бере початок на території:
а) України;
б) Росії;
в) Білорусі.
До великих річок України належать:
а) Волга;
б) Дунай, Дністер, Південний Буг, Сіверський Донець;
в) Псел, Ворскла.
На території України є близько:
а) 30 тисяч озер;
б) 20 тисяч озер;
в) 5 тисяч озер.
Найбагатшою на озера низовиною є:
а) Придніпровська;
б) Поліська;
в) Причорноморська.
Знаменитими озерами України є:
а) Сиваш і Чорне;
б) Світязь, Синевір, Кагул, Ялпуг, Сиваш;
в) Світязь і Кагул.
Частина океану, що врізається в сушу — це:
а) озеро;
б) море;
в) болото.
На території України є моря:
а) Охотське та Біле;
б) Каспійське та Азовське;
в) Чорне та Азовське.
Зона мішаних лісів займає:
а) західну частину;
б) північну частину;
в) східну частину.
На території природної зони мішаних лісів заходиться водосховище:
а) Київське;
б) Хмельницьке;
в) Миколаївське.
У зоні мішаних лісів переважає:
а) хвойне дерево — сосна звичайна і листяне — дуб звичайний;
б) ялиця та ясен;
в) дика яблуня.
У зоні мішаних лісів водяться травоїдні тварини:
а) зубр, лось, олень, козуля;
б) вовк, лисиця;
в) тхір, куниця.
У зоні мішаних лісів створені заповідники:
а) Поліський;
б) Медобори;
в) Асканія-Нова.
Територія, на якій чергуються ділянки лісу і степу, називаються зо­ною:
а) степу;
б) лісостепу;
в) лісу.
Степова зона має найродючіший ґрунт:
а) глина;
б) чорнозем;
в) пісок.
У степовій зоні тваринний світ:
а) багатий;
б) середній;
в) бідний.
У степовій зоні знаходиться найдавніший заповідник:
а) Луганський;
б) Асканія-Нова;
в) Медобори.
Смуга суші завширшки від 1 до 12 км між Кримськими горами і Чор­ним морем — це:
а) Південний берег Криму;
б) Північний берег Криму;
в) Східний берег Криму.
Рослинний і тваринний світ Південного берега Криму:
а) дуже різноманітний;
б) бідний;
в) дуже бідний.
Для збереження та охорони природи Південного берега Криму ство­рено заповідники:
а) Подільський;
б) Карадазький і мис Мартьян.
Щоб зберегти природу Карпат, створені заповідники:
а) Карпатський і Горгани;
б) Медобори;
в) Поліський.
Для збереження Кримських гір створені заповідники:
а) Кримський та Ялтинський;
б) Подільський;
в) Луганський.
В Україні, крім українців, живуть понад:
а) 20 інших народів;
б) 50 інших народів;
в) 100 інших народів.
В Україні є... областей:
а) 20;
б) 10;
в) 24.
Чисельність народу України:
а) близько 28 мільйонів;
б) близько 50 мільйонів;
в) близько 47 мільйонів.
Природа в Україні є:
а) багатою та різноманітною;
б) бідною;
в) ніякою.
Значної шкоди довкіллю завдає:
а) насадження лісів;
б) раціональне використання природних багатств;
в) недбайливе видобування корисних копалин, вирубування лісів.
Вирубування лісів спричиняє:
а) ями;
б) глибокі котловини;
в) вивітрювання ґрунту, його зсуви в горах, утворення ярів та боліт.
В Азовське і Чорне моря потрапляє:
а) чиста вода;
б) нафта, бензин, отруйні речовини, побутові відходи;
в) питна вода.
Від чого гинуть рослини і тварини водойм?
а) Від переохолодження;
б) від отруйних речовин;
в) від переїдання.
Непоправної шкоди всій природі України завдала:
а) Чорнобильська АЕС;
б) Хмельницька АЕС.
У нашій країні прийнята низка:
а) документів;
б) методів і форм;
в) законів і програм.
В якому році створений Міжнародних союз охорони природи?
а) У 1950;
б) у 1948;
в) у 1960.
В якому році вперше була видана Міжнародна Червона книга?
а) У 2000;
б) у 1900;
в) у 2001.
Як називається міжнародна організація, яка бореться за збереження лісів, океанів, рослин і тварин на Землі?
а) Спілка;
б) Гренпіс;
в) партія зелених.
В якому році була видана Червона книга України?
а) У 1990;
б) у 1980;
в) у 1970.
Велика територія, на якій охорона природи поєднується із відпочин­ком людей і залученням їх до екологічного навчання, називається:
а) лісопарк;
б) аквапарк;
в) національний природний парк.
Відомі такі природні парки України:
а) Чорноморський;
б) Карпатський, Швацький, Азово-Сиваський, Синевір;
в) Поліський.
Територія, на якій охороняється природний об'єкт, називається:
а) парк;
б) заказник;
в) лугопарк.
Територія, на якій забороняється господарська діяльність людей, а також здійснюється робота зі збільшення кількості тварин, виро­щуються різноманітні рослини, називається:
а) національний парк;
б) заповідник;
в) заказник.
У різних куточках України заповідників є:
а) 15;
б) 13;
в) 20.
Який найдавніший заповідник є на Україні?
а) Луганський;
б) Асканія-Нова;
в) Поліський.
Наймолодшим заповідником України є:
а) Канівський;
б) Медобори;
в) Дунайські плавні.
У Червоній книзі, крім червоних сторінок, є:
а) жовті;
б) білі;
в) чорні та зелені.
54. Рослини і тварини, яким загрожує зникнення, заносять у:
а) Червону книгу;
б) енциклопедію;
в) книгу Гіннеса.
До Червоної книги заносять тварин:
а) із гарним хутром;
б) які виводять велике потомство;
в) яким загрожує зникнення.
Збираючи ягоди, необхідно:
а) зривати їх разом із кущем;
б) збирати тільки плоди.
в) висмикувати рослину із коренем.
Зриваючи багато лісових квітів, ми:
а) збагачуємо природу;
б) знищуємо природу.
Шкідливі відходи виробництва потрібно:
а) закопувати у землю;
б) зберігати у спеціальних сховищах;
в) скидати у водойми.
Природні ресурси:
а) обмежені;
б) нескінченні;
в) постійно відновлюються.
Яке висловлювання ви вважаєте правильним?
а) «Людина — цар природи»;
б) «Людина — розумний господар природи»;
в) «Охороняти природу — означає охороняти Батьківщину».
Охорона природи — це..., раціональне... і... природних. Природа і... нерозривно пов'язані між собою.
Слова для довідки: багатство, збереження, відтворення, використан­ня, людина.
Категорія: Уроки | Додав: (05.09.2013) | Автор: ДОПОМОГА
Переглядів: 1598 | Рейтинг: 2.0/1
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Никнейм Кащенко Ірина Петрівна (ADM[Irina]) зарегистрирован!