Каталог статей

Головна » Статті » Вчитель вчителю » Уроки [ Додати статтю ]

Перший урок "Батьківщина, мати, мова – три цілющих, вічних слова"

 

Тема. «Батьківщина, мати, мова – три цілющих, вічних слова.»

                                                                                               М. Сингаївський

Мета: формування ключових компетентностей: вміння вчитися – зосереджено слухати вчителя, давати відповіді на запитання; громадянської – формування патріотичних почуттів, бережливе ставлення до природи; соціальної – збагачення уявлень дітей про шкільну родину як об’єднання людей;

предметних компетентностей: розширити кругозір учнів про Україну, викликати інтерес до пізнання своєї Батьківщини, розвивати почуття патріотизму, виховувати дружні відносини і взаємоповагу у шкільній родині, почуття гордості за свою школу, країну, готовності бути гідним громадянином України.

Обладнання: карта України; ілюстрації України; відеоролик «Моя Україна»; аудіозаписи пісні «Добрий день, матусю-Україно!», сл. Н. Рубальської, муз. М. Ведмедері; повітряні кульки, які відрізняються кольором, розміром, формою; на партах у дітей кольорові олівці, маркери, аркуші для малювання формату А-4, штучні квіти; мікрофон.

Хід уроку

І. Організація класу.

Вранці сонце пробудилось

І над обрієм з’явилось.

Вереснева вже пора –

Йде до школи дітвора.

ІІ. Актуалізація опорних знань.

  • Чим незвичайний перший день вересня?
  • Що змінилося у вашому житті?
  • У якій школі будете навчатись?
  • У якому класі?

ІІІ. Знайомство.

1. Вправа «Серце класу».

- Дорогі діти, сьогодні незвичайний день у вашому житті – перший справжній навчальний день. Від сьогодні ви вже не просто діти, а  школярі. Вас прийняла в свої обійми дружня шкільна родина. Усі ми разом – клас. У нашого класу є серце (вчитель показує контурне зображення серця на ватмані). Зараз ми познайомимося з вами і побачимо, як наше серце класу буде розквітати.

Тож давайте знайомитись. Я – ваша вчителька. Звати мене …. Мені подобається проводити цікаві уроки для дітей (вчитель представляється і прикріпляє штучну квітку до ватману).

Діти по черзі виходять до дошки, називають себе, кажуть, що їм подобається робити і за допомогою вчителя прикріпляють свою квітку до ватману.

  • Ось і заквітувало, ожило серце нашого класу
  1. Гра «Віночок дружби».

Вчитель пропонує дітям:

  • стати в коло.
  • протягнути руку сусіду справа;
  • посміхнутися сусіду зліва;
  • повторити хором:

Ми всі разом – це сім’я,

неповторні – ти і я,

будем міцно ми дружити,

добре вчитись, в мирі жити.

  1. Вправа «З Днем народження, наша класна родино!».

На партах у дітей прикріплені повітряні різного кольору і розміру кульки.

- Діти, погляньте чи однакові повітряні кульки на ваших партах?

- Ви, ніби ці кульки, яскраві, неповторні, різні, але разом – одна велика дружна сім’я. Тож подаруємо один одному оплески і скажемо разом: «З Днем народження, наша класна родино!».

ІІІ.  Сприймання та засвоєння матеріалу уроку.

  1. Слово вчителя.
  • Кожна людина має свою сім’ю, родину. Це її маленька батьківщина. Якщо скласти ці маленькі батьківщини докупи, то вийде одна велика Батьківщина.

Вчитель декламує уривок вірша «НЕЗАЛЕЖНА І ЄДИНА».

Що то, діти за країна –

Неба синього блакить,

На ланах у серпні жито

Стиглим золотом блищить?

Люди мудрі, працьовиті

У країні тій живуть.

На чуже не зазіхають

І свого не віддадуть.

У якій іще країні

Так земля родить охоча?

Наче пісня солов’їна –

Мова ніжна і співоча?

Гордо, голосно, дитино,

Ти назви ім’я країни,

У якій, хвалити Бога,

Народився і живеш.

Їй дочкою є чи сином

І, коли ти підростеш,

Будеш їй творити славу,

Розбудовувать державу. 

Отже, зветься ця країна,

 Незалежна і єдина –

 Наша ненька – УКРАЇНА!

Наталія Козленко

- То як називається наша Батьківщина?

2. Демонстрація відеоролика «Моя Україна» (за посиланням: https://www.youtube.com/watch?v=3_semaRhaw0).

- Помандруємо разом з піснею по нашій мальовничій Україні, розглянемо її красу і неповторність.

- Що сподобалось найбільше?

  1. Гра «Пазли» (робота в парах).

У файлах на партах лежать пазли (розрізані ілюстрації різноманітних куточків України: ліс, степ, квіти, ріка, море, гори, міста, села, поля тощо). Учні, працюючи в парах відновлюють зображення.

-  Що ж таке Батьківщина? Дайте відповідь, називаючи свої картинки.

Вчитель на дошці прикріпляє аналогічні ілюстрації.

- Так, наша Україна – прекрасна держава. Наше завдання – берегти рідну землю, примножувати її багатства. А для цього ви повинні жити мирно, дружно, старанно навчатися, поважати своїх учителів, батьків.

4. Фікультхвилинка.

Виконання танцювальних рухів під керівництвом вчителя та музичний супровід (звучить пісня «Добрий день, матусю-Україно!», сл. Н. Рубальської, муз. М. Ведмедері)

Добрий день, матусю-Україно!

Сходить сонце радості й добра.

Україно, я – твоя дитина,

Крапелька великого Дніпра.

Приспів:

Україно моя, золоті твої поля,

Небо ніжно-голубе,

Що під ним усе цвіте.

Яблуневі сади і смерекові ліси,

Ніжна пісня солов’я –

Рідна матінка Земля.

Не дивись, що я така маленька,

Час мине – я швидко підросту

І усю любов свого серденька

Я тобі в дарунок принесу.

Приспів.

5. Віночок віршів. (Декламують підготовлені учні).

         ***

Перше слово – Мати,

Друге – Україна.

Так учився розмовляти

Я, мала дитина.

Кожне слово пахне,

Мов листочок м’яти.

Та, мов квітка з короваю,

Пахне слово «Мати».

Кожне слово святить

Гранями рубіна,

Але сяє, наче сонце,

Слово «Україна».

                   Д. Павличко

БЕРЕЖІМО УКРАЇНУ!

Бережімо Україну –

Нашу матінку єдину:

Хлібні ниви золотисті

І ліси зеленолисті,

Голубі озера й ріки,

Чаєнят сріблястих крики,

Неба синього глибини,

Тиху пісню журавлину –

Бо у нас одна - єдина

Рідна мати – Україна !

Ліна Біленька

НАЙРІДНІША

Батьківщино, земле рідна,

Земле сонячна і хлібна,

Ти навік у нас одна –

Наша отча сторона.

         Ти, як мати, найрідніша,

Ти з дитинства наймиліша,

Ти і взимку найтепліша –

Наша отча сторона.

               М. Сингаївський

МАТУСИН ЗАПОВІТ

Раз казала мені мати:

«Можеш мов багато знати,

Кожну мову шанувати,

Та одну із мов усіх,

Щоб у серці ти зберіг».

В серці ніжну і погідну

Збережу я мову рідну!

М. Хоросницька

- Яка мова для вас є рідною?

  • Україну ми називаємо ненькою і любимо її як рідну матір. Яким чином ми можемо проявити свою любов до Батьківщини? (Садити рослини, не ламати гілок, не смітити, старанно вчитися, добре поводитися, не бешкетувати, розмовляти українською мовою, поважати старших тощо)

6. Практична робота. Малюнок «Дерево любові».

- Намалюйте на аркушах паперу дерево любові до Батьківщини. На гілках вашого дерева зобразіть стільки плодів, скільки добрих справ ви готові зробити для рідної України.

7.Гра «Я – не я».

Діти стають в коло. Слова-відповіді супроводжують рухами, наприклад, підстрибують чи присідають.

А тепер давайте грати – треба вам відповідати.

Рано-вранці хто піднявся?

Хто до школи радо збирався?

А зарядку хто робив?

Свої ручки хто не мив?

Хто здоровим хоче стати?

А знання хто хоче мати?

А хто рідну мову знає?

Хто рідню не забуває?

Хто матусю поважає?

Хто про Батьківщину дбає?

Бачу, що ви хочете нове пізнати і

справжніми учнями скоріше стати!

- Чудово! Ви довели, що маєте право носити почесне звання «Учень». У цьому класі ви будете кожен день отримувати подарунки. Не цукерки, не тістечка, не іграшки, а знання.

8. Слухання вірша. Вчитель запалює свічку і промовляє вірш-молитву.

МОЛИТВА

Боже! Дай нам силу й розум,

Щоб ми в школі добре вчились,

Віру теплу, серце чисте,

Щоб неправді не корились.

Нам усім даруй здоров’я,

Згоду – учнівській родині.

Дай твій захист, волю й долю

Нашим людям в Україні.

Галина Чорнобицька

  • Пам’ятаймо, що для всіх нас – українців:

Мати, мова, Батьківщина –

От і вся моя родина.

Батьківщина, мати, мова –

Три цілющих, вічних слова.

Батьківщина, мова, мати –

Нас повік не роз’єднати.

                       М. Сингаївський

ІV.  Підсумок уроку. Рефлексія.

  1. Вправа «Мікрофон».

-  Чи сподобався вам перший урок? Чим?

-  Про що ви дізналися на цьому уроці?

-  Про що ви із задоволенням розповісте своїм батькам?



Джерело: http://oipopp.ed-sp.net/content/view/4011/66/
Категорія: Уроки | Додав: [ADM]Irina (21.08.2015) | Автор: Добровольська, Чорновіл,Ткачова
Переглядів: 2970 | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Никнейм Кащенко Ірина Петрівна (ADM[Irina]) зарегистрирован!