Каталог статей

Головна » Статті » Презентації та відео матеріали » Читання [ Додати статтю ]

Л.Глібов "Лебідь, Щука і Рак"
Тема. Леонід Глібов «Лебідь, Щука і Рак».
Мета. Ознайомити дітей із жанром байки; із життям і творчістю відомого письменника Л.Глібова, його байками; вчити виразного читання байок, формувати вміння розуміти виховний зміст байки, вчити розрізняти добре та погане, висловлювати оцінні судження; розвивати кмітливість, розумові здібності, пам'ять, творчу уяву; виховувати бажання працювати над собою, налагоджувати добрі стосунки, співпрацювати.

Обладнання. Портрет Л.Глібова, виставка книг Л. Глібова, презентація, аудіо запис байки Л.Глібова «Лебідь, Щука і Рак».

Тип уроку. Вивчення нового матеріалу.

Хід уроку 

І. Організація початку уроку.

ІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
- Пригадайте, твори яких жанрів ми читали у цьому і минулому роках? (Казки, оповідання, вірші, загадки, прислів’я, п’єси, лічилки, скоромовки).
- Сьогодні ми познайомимося ще з одним жанром. Прочитайте, як він називається. (Слайд 2)
- Що називається байкою? Прочитайте. (Байка - невеликий, найчастіше віршований твір повчального змісту. У байках в образах тварин, рослин, різних предметів зображено людей.)
- Як називають людину, яка пише байки? (Слайд 3)

ІІІ. Ознайомлення з новим матеріалом.
1. Розповідь про Л.Глібова. (Слайд 4)
Леонід Глібов народився 5 березня 1827 року у селі Веселий Поділ на Полтавщині.
У дитинстві Льолик (так усі його звали) був веселим і жвавим. Любив усе красиве, а найбільше — доглядати за квітами. За це його прозвали «королем квітів». Вітаючись із ним, казали: «Здоров був, Льолику, квітчастий королику». Мав Льолик і багату творчу уяву: коли слухав казки баби Одарки, перед ним виразно вимальовувались особливості характеру й звички вовків, левів, зайців, лисиць. Йому навіть здавалося, що тварини насправді думають і розмовляють, що серед них є добрі й злі, багаті й бідні. А як він захоплювався колядками й щедрівками! То був чарівний світ казки.
Свій перший вірш написав у тринадцять років. Цікаво, що Леонід починав писати свої твори російською мовою: збірка «Стихотворения» вийшла в Полтаві, коли письменникові виповнилося двадцять. Проте в історію він увійшов як автор україномовних творів: саме ними він і прославився. Свої твори для дітей Леонід Глібов підписував псевдонімом «Дідусь Кенир». Розказують, що колись його батько купив дуже співучу пташку, через що сусіди прозвали Л. Глібова «Кенир».
Л.Глібов написав багато байок, віршів, загадок для дітей. (Слайд 5) Вони принесли йому славу. Видатного байкаря знають і люблять не тільки в Україні, а й в багатьох країнах світу.

2. Відгадування загадок.
 В річці риба проживає -
Довгу морду вона має,
Гострі зуби, хижу вдачу –
В річці всі від неї плачуть. (Щука) (Слайд 7)

 Ця птаха тендітна та сильна,
Пливе вона в річці повільно.
Шия довга, наче спиця,
А постава, як в цариці. (Лебідь) (Слайд 8)

 На дні річному проживаю,
Я небезпечні клешні маю,
Довгі вуса, чорні очі,
А вперед іти не хочу! (Рак) (Слайд 9)

- Що ви знаєте про цих тварин?
- Де вони живуть?
- Чи є щось спільне у цих тварин?
Лебідь, рак, щука – абсолютно різні тварини, але Л. Глібов зібрав їх разом у байці «Лебідь, Рак і Щука». Послухайте, що з цього вийшло. (Слайд10)

3. Слухання аудіо запису байки Л.Глібова «Лебідь, Рак і Щука».
- Про кого ви слухали байку?
- Назвіть дійових осіб.
- Що ви про них думаєте?

4. Словникова робота. (Слайд 11-13) 

(Слайд 14)

5. Аналіз фактичного змісту байки.
а). Самостійне напівголосне читання байки учнями.
б). Аналіз байки з елементами вибіркового читання.
- Що вирішили зробити тварини? Прочитайте.
- Чому тварини не змогли зрушити хуру з місця?
- Які дії виконував кожен з персонажів байки?
ЛЕБІДЬ - (рветься підлетіть)
РАК – (упирається)
ЩУКА – (тягне в воду)
- Чи могли діяти персонажі байки в одному напрямку? Чому?
- Який висновок зробив автор?
- Які слова байки можуть бути прислів’ям? Поясніть їх.
в). Робота за ілюстрацією до байки.
- Який фрагмент байки передав художник на цій ілюстрації? Прочитайте.

6. Виразне читання байки.
а). Складання разом з дітьми партитури (розбивки) для виразного читання. (Слайди 15-17)
б). Партитурне читання
в). Конкурс на виразне читання байки учнями.

ІV. Підсумок уроку.
- З яким новим літературним жанром ви познайомилися на цьому уроці?
- Чим байка відрізняється від вірша? Від казки7
- Які недоліки людського характеру засуджувалися у байці «Лебідь, Рак і Щука»?

V. Домашнє завдання.
Вивчити байку Л.Глібова «Лебідь, Рак і Щука» напам’ять.

Іващенко І.В., вчитель початкових класів
Комунальний заклад !Нікопольська середня загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №6


Джерело: http://www.getzilla.net/files/2675578/prezentatsiya1.ppt.html
Категорія: Читання | Додав: Natali (09.01.2012) | Автор: Іващенко І.В.
Переглядів: 10449 | Рейтинг: 4.0/5
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Никнейм Кащенко Ірина Петрівна (ADM[Irina]) зарегистрирован!