Каталог статей

Головна » Статті » Презентації та відео матеріали » Я у світі [ Додати статтю ]

Поспішайте робити добро

Комбінований урок з курсу « Я у світі» у 3 класі. Ставить за мету розширити поняття учнів щодо людських чеснот, розвивати уміння висловлювати власні судження, виховувати бажання творити добро.

Тема уроку.  Поспішайте робити добро

Мета уроку.  Розширити поняття учнів щодо людських чеснот, ознайомити з        поняттям «добро», розкрити моральний зміст доброти, сприяти в                     учнів мотивації до добрих і гуманних вчинків; розвивати уміння висловлювати власні судження; виховувати бажання творити  добро, здатність боротися проти зла.

Обладнання: картки для роботи в парах, для самостійної роботи, кольорові               олівці, мультимедійний екран, комп’ютер з програмою Power Point

Підготувала. Вчитель початкових класів. Бобрик Н.В

                                    Хід уроку

І.  Організаційний момент

  1. Психологічний настрій

- Добрий день, діти! Дуже важливо починати будь – яку справу з хорошим настроєм. Давайте візьмемося за руки , передамо тепло своїх долоньок один одному. Посміхнемося сусіду зліва і справа (Діти беруться за руки, посміхаються сусіду зліва і справа)

  • Побажаємо одне одному удачі та плідної праці.

2.Вправа «Очікування»  

 ( слайд 1)

 У вас на партах, діти, лежать метелики. Візьміть їх в свої долоньки і нашепчіть, що ви очікуєте від сьогоднішнього уроку, що ви сподіваєтесь дізнатися, чого навчитися. Метелики покладіть на край парти, хай вони будуть з вами на протязі всього уроку. А в кінці уроку ми дізнаємося чиї сподівання справдилися.

ІІ. Обґрунтування навчання 

 ( слайд 2)

Сьогодні на уроці ми будемо

  • дізнаватись нове і ділитись інформацією
  • працюватимемо в парах та в групах
  • виконаємо самостійну роботу
  • вчитимемося   висловлювати свою думку
  • отримаємо задоволення від уроку.

ІІІ.   Актуалізація опорних знань

  1. Передбачення   

(слайд 3)

Тема нашого уроку «Поспішайте робити  ….»

  • Діти, ви зрозуміли, про що йтиме мова на уроці? 
  • Я також не зрозуміла.
  • А що ж можна поспішати робити?  ( відповіді дітей)

2. Кросворд

 - А чи правильні були ваші відповіді, ми дізнаємося як прочитаємо ключове слово кросворду

1.Розтопить серце всякого сердечне слово   ….  ( дякую)

2. Зазеленіє навіть старий пень, коли почує …. (добрий день)

3. Якщо ми їсти вже не в силі,

  То скажем мамі що?  (спасибі)

4. Коли згасає сонце й зоря ляга на плечі,

 Серед знайомих голосів ми чуєм …(добрий вечір)

5. Щоб зустрітися знову в годину призначену,

  Кажу щиро завжди     ( до побачення)

( слайд 4 - 10)

Молодці. Прочитайте ключове слово  ( добро)

3.Повідомлення теми уроку

- Тож тема нашого уроку    ПОСПІШАЙТЕ РОБИТИ ДОБРО 

(слайд 11)

 4. Стратегія  «Мікрофон»

- А що ж таке добро? Що означає бути добрим? (відповіді дітей)

 Бути привітним, людям радіти

Кажуть в народі:  «Бажати добра»

В радості й горі хліб розділити -

Ціла наука для нас, дітвора

ІV. Усвідомлення змісту

  1. Робота з тлумачним словником

(слайд 12)

Зверніть увагу!  

Добро – це корисна справа, вчинок, чутливе, дружнє ставлення до оточуючих

Так написано в тлумачному словнику української мови. «Не одежа красить людину, а добрі діла» - так говорить наш народ. Добро – це ще й прихильність, співчуття, щирість людської душі та велика любов. Але добра людина прихильно і з любов’ю ставиться не тільки до людей, а й до рослинного та тваринного світу.

  1. Складання словничка добрих слів

 (слайд 13 – 14)

Добро щире і  чуйне,  безкорисне і милосердне, тому має багато друзів. Давайте ми зараз складемо словничок добрих слів, дібравши до слова «добро» спільнокореневі.  

Добрий, добросердний, доброзичливий, добропорядний, добродушний, доброчинний, добросусідський.

  1. «Сенкан»

 ( слайд 15)

Зараз я пропоную стати вам дослідниками і спробувати осягнути всю глибину слова «добро»

  • А якого кольору добро?  (Червоне, жовте)
  • Що робить добро?       ( допомагає, співчуває, піклується)
  • Складіть речення з словом «добро» або прислів’я чи приказку  згадайте  (Людина починається з добра. Краще добро робити, ніж гарно говорити)
  • З чим у вас асоціюється слово «добро»? ( любов, чуйність)

 

  1. Робота в парах

 ( слайд 16 - 17)

Людина – творець добра.  З давніх – давен гарні стосунки між людьми, взаємо підтримка, милосердя були основними у житті, про це свідчить і кількість прислів’їв про добро. Щоб прочитати деякі з них , вам потрібно буде попрацювати в парах і відновити їх.

Завдання:

Перед вами на партах картки для роботи в парах .Візьміть їх і олівцем з’єднайте стрілочками частини прислів’їв.

Усе добре переймай,                                               як сонечко в небі.

Добре серце,                                                           ніж гарно говорити.

Не шукай красоти,                                                 а зла уникай.

Краще добро робити,                                            що собі не мило.

Не роби комусь того,                                            а шукай доброти.

Самоперевірка: ( слайд 18)

  • Звірте свою роботу з правильним варіантом.
  • Прочитайте прислів’я, яке найбільше сподобалось і спробуйте пояснити як ви його розумієте.
  1. Самостійна робота

 ( слайд  19 -20)

З казок, пісень, легенд, кіно

Ми знаєм,

Де б то не було,

Поруч з добром завжди крокує зло

Добро і зло – це слова – антоніми. Але в нашому житті вони, як біле та чорне, як щедрість та жадібність, любов та ненависть завжди ідуть поряд.

Російський історик Ключевський сказав : «Добра не та людина, яка вміє робити добро, а та, яка не вміє робити зло».  За допомогою самостійної роботи ми й перевіримо, хто з вас не здатен зробити зло.

Завдання: 

Візьміть картки для самостійної роботи і два олівці: червоний і чорний.

Зафарбуйте червоним сердечко біля вчинку,  у якому проявляється доброта.

     Зафарбуйте  чорним сердечко біля вчинку,  у якому проявляється зло.

            Надати допомогу пораненій тварині

      Підказувати на уроках

 Допомогти літній людині

          Упіймати птаха в сільце.

          Допомогти виконати домашнє завдання

           Захистити слабшого

         Насміхатись над кимось

          Підгодовувати птахів узимку

          Скривдити молодшого

        Поступитись місцем в автобусі дорослому

 

  1. Самоперевірка

 (слайд 21)

      Прочитайте вчинки, які зробить людина з добрим серцем. Бачите, як багато ви можете зробити стосовно близьких, себе, однокласників, природи.

Пам’ятайте, що доброта – ознака сили, а не слабкості. І нехай завжди супроводжують вас слова геніального поета Т. Шевченка « Раз добром нагріте серце – вік не охолоне». Віддані людям тепло і душевна доброта обов’язково повернуться до вас.

        6.Фізхвилинка « Показуха»

( слайд 22 – 39)

Прийшов час відпочити. Запам’ятайте:

Повітря – руки вгору.

Вода  - нахил тулуба вниз.

Земля – присісти.

Вогонь – знак вогню.

  1. Робота в групах Стратегія  «Т – схема»

( слайд 41 -42)

Вступне слово вчителя

  • А зараз увага! Настав момент

Який оголосити рада буду

Цієї миті ми з вами перенесемося

В дорослу гру  «Час суду»

Це судовий процес над вовком із української народної казки  «Вовк та кіт»

     Читання казки вчителем

   - Перевірка розуміння тексту

                  - Про що вовк просив кота?

                   - Що порадив йому кіт?

                    - Яким запитанням закінчується казка?

                    - Чи зміг вовк знайти собі притулок?

       Гра «Час суду»

Як у справжньому суді у нас будуть прокурори , захисники – адвокати і присяжні судді, вирок яких  є головним.

І ряд – прокурори. Ваша задача довести провину вовка.

ІІ ряд – адвокати. Ваша задача знайти хоч якісь пом’якшуючі обставини, щоб захистити від покарання нашого обвинувачуваного.

ІІІ ряд – судді, які винесуть , я сподіваюсь, справедливий вердикт.

Час почати працювати групам.

  • Шановні прокурори ,  ваш виступ починається словами:  «Вовк винен, тому що …..»
  • Шановні адвокати, ваш виступ починається словами  « Вовк не винен, тому що ..
  • Шановні судді, кожен з вас виносить свій вирок  «Винен» або «Не винен»
  • Робота в групах
  • Вислуховування аргументів кожної групи.
  • Судді заповнюють таблицю.
  • Висновок.

  V.  Рефлексія

1. Вірш

Врятує світ краса -

Завжди так говорили.

Тепер врятує світ лиш доброта.

Бо однієї краси занадто мало.

Бо стільки всюди зла – людина вже не та.

Тож люди на Землі,

Спішіть добро творити

Щоб нам не згинути у морі зла.

Щоб кожен міг серед краси прожити.

У царстві справедливості й добра.

 2.Пісня « Дорогою добра»

 (слайд 43 – 66)

  1. Домашнє завдання (слайд 67)

Об’єднання в творчі групи за інтересом

І – Зробити книжку – саморобку, куди записати всі свої добрі вчинки. Придумати назву книжки.

ІІ- Дібрати прислів’я, приказки, загадки про добрі вчинки.

ІІІ- Намалювати добро.

4.  Вправа « Очікування»

Прийшов час запитати вас, чи справдились ваші очікування від нашого уроку?

Ті, чиї очікування справдились, можуть випустити своїх метеликів на волю.

5.  Притча

            Ця історія трапилася дуже давно у старовинному місті, де мешкав один мудрець. Слава про його мудрість розійшлася далеко за межі міста. Та жив у тому місті один чоловік, який заздрив славі мудреця. І от вирішив він придумати таке запитання, що мудрець не зміг на нього відповісти. Пішов чоловік на узлісся, спіймав метелика, заховав у долонях і подумав: спитаю я в мудреця: «скажи, о наймудріший, який метелик у мене в руках – живий чи мертвий?» Якщо він скаже «живий», я стисну долоню і метелик помре, а якщо скаже «мертвий», я розкрию долоні, і метелик полетить. От тоді всі зрозуміють, хто з нас розумніший. Так усе й сталося. Зловивши метелика, лихий чоловік попрямував до мудреця і запитав у нього: « Який метелик у мене, наймудріший: живий чи мертвий?»  І мудрець, який насправді був дуже розумною людиною, відповів: «Усе в твоїх руках», чоловіче. Від тебе залежить житиме метелик чи помре».

В цих мудрих словах є ще один, діти, зміст: від людини залежить, чого в світі стане більше – добра чи зла. І від вас також. Все в ваших маленьких руках. І я сподіваюсь, що добро, як завжди, переможе зло.

( слайд 68)

Презентацію передивитись і скачати можна тут:



Джерело: http://www.fayloobmennik.net/5796394
Категорія: Я у світі | Додав: NatkaB (18.02.2016) | Автор: Бобрик Наталія Вячеславівна E
Переглядів: 5825 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Никнейм Кащенко Ірина Петрівна (ADM[Irina]) зарегистрирован!