Каталог статей

Головна » Статті » Презентації та відео матеріали » Природознавство [ Додати статтю ]

Людина – частина живої природи
Тема: Людина – частина живої природи. 
Мета: Формувати в учнів уявлення про людину, як частину живої природи, про неповторність і особливість кожної людини. Встановити подібність і відмінність між людиною й твариною. Навчати учнів любити й поважати своїх батьків, піклуватися про них.
Обладнання: презентація – 16 слайдів

                                                  Хід уроку

І. Організаційний момент. (СЛАЙД №3)
• Вже дзвінок нам дав сигнал:
працювати час настав!
• Тож і ви часу не гайте,
• Працювати починайте.
• Щоб урок минув не марно,
• Нам сидіти треба гарно.
• Не крутитись на уроках,
• Як папуга чи сорока.
ІІ. Підсумок фенологічних спостережень.(Слайд №4)
1. Яка зараз пора року?
2. Яке число і місяць?
3. Чи є сонечко?
4. Яке сьогодні небо?
5. А опади сьогодні були?
6. А чим займаються люди?
ІІІ. Актуалізація опорних знань.
- Діти, скажіть, будь ласка, що таке природа?
- До природи належить все, що нас оточує, крім предметів, які створені руками людини.
- Діти, що у нас у класі належить до природи? (Вазони) .
- А що не належить до природи ? Чому? (Тому що всі меблі зроблені руками людини)
- Якою буває природа?
- Природа є жива і нежива. (Слайд №5)
- Виберіть предмети живої і неживої природи на слайді №6. (Перший ряд вибирає предмети живої природи, другий ряд – неживої).
- Чому їжачок, метелик, дерево, черепаха, діти належать до живої природи?
- Тому що все живе народжується, живиться, дихає, росте і вмирає.
Створення проблемної ситуації
- Ви всі взимку бачили бурульки на дахах ваших будинків. Я стверджую, що бурулька належить до живої природи, тому що вона росте. Заперечте мені, будь ласка, або доведіть, що бурулька нежива.
 (Зимова бурулька має лише одну властивість живої природи – ріст. Але вона не народжується, не дихає, тому бурулька належить до неживої природи). 
- Отже, до живої природи належать рослини, тварини і люди.
ІV. Оголошення теми і мети уроку.
- Сьогодні на уроці ми познайомимося з особливостями людини і чим відрізняється людина від інших живих організмів.
V. Вивчення нового матеріалу.
1. Робота над слайдом №7.

- Скажіть, будь ласка, до якої природи належить людина?
- Людина належить до живої природи.
2. Розповідь учителя. Слайд №8
- В історії людей відомий такий випадок про індійського хлопчика. Він смуглявий і чорноволосий, як більшість індусів. Його батьки рятувались від тигра і випадково хлопчик залишився у лісі. Але хлопчик не загинув. Його врятувала сім’я вовків. Вовчиця годувала хлопчика своїм молоком. Коли хлопчик підріс, вовки прийняли його в свою велику сім’ю. Цей випадок описаний у книзі Кіплінга «Мауглі». Мауглі, звичайно, не вмів говорити. Як ви думаєте, чому?
- Тому що тварини не вміють говорити.
- А від кого маленька дитина чує слова?
- Від мама, тата, братика, сестрички.
- Дитину з самого народження спочатку оточують рідні люди, тому що дитина народжується безпомічною. В кого є менші братики і сестрички, то ви помітили, що немовлята не вміють ходити, говорити. Мама і тато постійно турбуються про маленьких дітей. Коли дитина підросте, мама може йти працювати,але в цьому випадку діти йдуть до дитячого садочка, пізніше до школи. Після школи ви оберете собі спеціальність і буде вчитися надалі. Але і в цьому випадку батьки будуть турбуватися про вас. Тому, коли ви станете дорослими, я надіюсь, ви будете піклуватися про своїх самих найрідніших вам людей – своїх батьків.
(Слайд №8).
- Саме завдяки спілкуванню з іншими людьми дитина вчиться думати, розмовляти,працювати,оцінювати себе.
3. Робота в зошиті.
1) Знайдіть відмінності між тваринами і людиною.
Отже, мислення і мова — це основне, що відрізняє людину від тварини.
4. Робота з підручником.
Читання вірша Володимира Лучука «Горидуб».
5. Самостійна робота
Пронумеруй,у якому порядку проходить розвиток людини . Слайд №10
7. Фіхкультхвилинка Слайд №11
Я намалюю зайчика для вас – раз. Роблять колові рухи руками над головою.
Це у нього, бачите, голова – два. Руки кладуть на голову.
Це у нього вуха догори – три. Піднімають руки вгору до вух.
Це стирчить у нього хвостик сірий – чотири. Повертають тулуб праворуч, ліворуч.
Це очиці весело говорять – п’ять. Прикладають руки до очей.
Ротик, зубки – хай моркву їсть –шість. Імітують жування моркви зайцем.
Шубка тепла хутряна на нім – сім. Плещуть в долоні.
Ніжки довгі, щоб гасав він лісом – вісім. Підскакують на місці.
Ще навколо посаджу дерев я – дев’ять. Садять дерева, притоптують ямки.
І хай сонце сяє з піднебесся – десять. Піднімаються на носках, руки вгору.
8. Робота над слайдом №12
Дискусія «ЧИ Є ОДНАКОВІ ЛЮДИ?»
На слайді фотографії двох наших дітей – Каті і Владика(двоюрідні братик і сестричка).
- Чим відрізняються діти?
- Катя – дівчинка, Владик - хлопчик. У Владика волосся біляве, у Каті –чорняве. Очі у Владика – голубі, а в Катрусі – карі. Владик любить розв’язувати задачі, а Катя багато читає.
- Всі діти і дорослі люди різні. На всій нашій планеті ЗЕМЛЯ тільки одна така Катя і тільки один такий Владик. Є люди дуже схожі, але вони обов’язково чимось відрізняються. Навіть коли народжуються близнюки, батьки знаходять між ними відмінність.
- Отже ми можемо зробити висновок, що кожна людина неповторна і особлива. Слайд №13
9. Робота над слайдом №14
Людина – частина живої природи.
- Чому так говорять? Раніше ми з вами вивчали, що потрібно для росту і розвитку рослин. Хто мені нагадає?
- Для росту і розвитку рослин потрібні повітря, вода, мінеральні солі, тепло, сонячне світло.
- А для людини, що потрібно?
- Повітря, вода, їжа, житло.
- Відомо, що без їжі людина може прожити тиждень, без води – 2-3 дні, а без повітря 2-3 хвилини. Повітря і вода, звичайно, належать до неживої природи, тому ми можемо зробити висновок, що життя людей залежить від неживої і живої природи. Але людина – частина живої природи, вона досягла найбільшого розвитку і, навіть, може змінювати природу. Дуже в багатьох випадках люди знищують навколишнє середовище: вирубують ліси, забруднюють річки, в повітря викидають багато шкідливих речовин. Людина іноді забуває, що вона частинка природи і, завдаючи болю природі, вона в першу чергу завдає болю собі. Слайд№15

VІ. Підсумок уроку.
- Закінчити наш урок я хочу словами Василя Симоненка Слайд №16

Ти знаєш, що ти — людина?
Ти знаєш про це чи ні?
Усмішка твоя єдина,
Мука твоя — єдина,
Очі твої — одні.
Василь Симоненко
— Про кого цей вірш?
- Про людину. Кожна людина особлива.
- Що,вам сьогодні сподобалось на уроці?
Дом. завдання підручник – стр.38-40, зошит – стр. 17.


Джерело: http://www.docme.ru/doc/96594/Я_і_Україна
Категорія: Природознавство | Додав: (04.11.2012) | Автор: Ваховська Олена Анатоліївна E
Переглядів: 9324 | Коментарі: 1 | Рейтинг: 2.6/8
Всього коментарів: 1

Добавил: valera
0

Дякую Олена Анатоліївна!!!! Дуже хороший матеріал!!!!!!!!!!!!!! Дякую
Дата публикации: 06.11.2012 в 10:52 Спам[Материал]

 

ble>

 

Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Никнейм Кащенко Ірина Петрівна (ADM[Irina]) зарегистрирован!