Каталог статей

Головна » Статті » Презентації та відео матеріали » Природознавство [ Додати статтю ]

Африка - найспекотніший материк планети

ТЕМА. Найспекотніший материк планети.
МЕТА: закріпити поняття «материки», «частини світу», ознайомити учнів з особливостями природи Африки, формами земної поверхні, особливостями водойм, погоди, корисних копалин; розвивати просторову уяву, вміння працювати із картою півкуль; вміння критично мислити, порівнювати, аналізувати;
формувати навики роботи в парі; вчити працювати учнів з науково - пізнавальною літературою;
розвивати пізнавальний інтерес до вивчення природи;
виховувати спостережливість, любов до природи, почуття дружби, колективізму.
ОБЛАДНАННЯ: глобус, карта півкульфізичні карти півкуль на кожній парті, виставка енциклопедій, картки з географічними назвами, мультимедійна презентація.

Хід уроку

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ.
1. Привітання

Продзвенів для нас дзвінок,
Починаємо урок,
Попрацюємо старанно,
Щоб почути у кінці,
Що у нашім ріднім класі –
Учні - просто молодці!
2."Психоформула"
Люблю я свій розум,
Увагу та пам'ять.
Працює мій мозок.
І вчусь я старанно.
Сприймаю все нове
І мислю логічно.
Учителя слово
Здійсню практично.. Сьогодні ми з вами продовжимо подорожувати картою світу і спробуємо дізнатися багато цікавого та корисного. Щоб досягти успіху ви повинні бути дуже уважними, допитливими, старанними і дружніми II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ. 1. Вправа «Мозковий штурм»

- Як називається предмет, який я тримаю у руці? (Глобус)
-Що таке глобус? (Модель землі)
-Який колір переважає на карті? (Синій)
-Що зображують синім кольором? (Водойми)
-Скільки є матриків? ( 6) -Який материк найбільший? (Євразія) -На якому материку ми живемо? (Євразія) 2. Гра «Так чи ні» Рослинний і тваринний світ Євразії різноманітний. Так чи ні?
- На півночі Євразії поширені білі ведмеді. Так чи ні?
- У лісах Євразії ростуть фікуси, пальми, хлібне дерево. Так чи ні?
- У Євразії не живуть крокодили і носороги. Так чи ні?
- У Євразії мешкають лисиця, заєць-русак, вовк, лось, дика свиня. Так чи ні?
- У Євразії немає хвойних лісів. Так чи ні?
- У Євразії є пустелі. Так чи ні?
- У Євразії живуть слони, тигри, антилопи, мавпи. Так чи ні?
- У Євразії росте дуб, бук, ясен, клен. Так чи ні?
3. Природничий диктант.

На нашій планеті є ______ океани. Найбільший _________, а найменший_________. Материк ________ є найбільшим. Він ділиться на дві частини ______________. Материк Євразія знаходиться у ____________ півкулі. На материку є усі природні зони, крім ___________. Найбільшими горами у Євразії є гори _________, До найбільших річок належать______________.

III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся про особливості природи Африки. СЛАЙД 1 1. Гра « Уява» Діти, коли я кажу слово «Африка», що перше приходить у вашу уяву? Що ви бачите? (Відповіді дітей) Що б ви намалювали найпершим, коли чуєте слово «Африка»? 2. Гра «Спогади» Я впевнена, що кожен із вас, навіть не вивчаючи теми, вже щось чув про Африку із телебачення, з інтернету, з мультфільмів чи фільмів, із казок чи віршів. Розкажіть про це.

IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Розповідь учителя
Африка — другий за розміром материк на Землі.

СЛАЙД 2

Назва материка походить від латинської «африкус» — безморозний, той, який не знає холоду. Африка — найспекотніший материк на Землі, поскільки її майже посередині перетинає екватор. Материк омивається водами Атлантичного і Індійського океанів та Середземного моря. Тут є пекучі пустелі, густі тропічні ліси і вкриті травою рівнини. В Африці немає звичних для нас холодних зим, на більшій її частині розподіл на зиму і літо є умовним. Більшість жителів Африки ніколи не бачили снігу. Африку називають ще Чорним континентом, маючи на увазі чорний колір шкіриїї жителів.

СЛАЙД 3

Це не стосується півночі материка, де переважають араби. Найвищою точкою Африки є гори Кіліманджаро. (5895 м), покриті снігом.

СЛАЙД 4

Навіть сріблясто-крижані вершини високих гір, що виблискують поблизу екватора, місцеві жителі довго вважали скупченням коштовних металів...
На півночі Африки знаходиться найжаркіше місце на Землі — пустеля Сахара. Пісок у Сахарі нагрівається так, що в ньому можна пекти яйця.

СЛАЙД 5

Верблюди, які мешкають у цій пустелі, можуть обходитися без води більше двох тижнів. Часто саме на верблюдах люди мандрують пустелями.

СЛАЙД 6

Сахару перетинає найдовша річка планети –Ніл.

СЛАЙД 7

Африка є дуже багатою на внутрішні води. До найбільших її річок належать Замбезі, Нігер, Оранжева, Лімпопо.

СЛАЙД 8

Річка Конго – є найповноводнішою річкою світу.

СЛАЙД 9

Також Африка багата на озера. Найбільшим прісноводним озером є озеро Вікторія.

СЛАЙД 10

Таку ж назву має водоспад – Вікторія.

СЛАЙД 11

Також тут є такі озера як Танганьїка, Чад, Ньяса, Ківу, Тана.

СЛАЙД 12
В окремих африканських країнах роками не випадає жодної краплі дощу, а в інших щодня бувають зливи. В Африці сонце завжди над головою і весь рік гріє дужче, ніж у нас в Україні у найспекотніші дні липня або серпня . Мадагаскар-один із найбільших островів планети.

СЛАЙД 13
Так, як і Євразія, Африка міститься у західній і східній півкулях. Через ці два материки проходить початковий меридіан, який ділить Землю на західну і східну півкулі. Африка — материк, поділений екватором навпіл. По обидва боки від екватора простягаються ліси. Висота дерев у них досягає 16-поверхового будинку. Африка дуже багата на корисні копалини: золото, платина, алмази, нафта, газ, уранові руди.

СЛАЙД 14

На території Африки розміщені 54 суверенних держави. Найбільша країна Африки – Судан.

СЛАЙД 15.

Африка дуже багата на рослинний і тваринний світ. Але про це ми поговоримо на наступному уроці.

СЛАЙД 16
2.Робота з підручником. Ознайомлення з малюнками. Характеристика. Демонстрація енциклопедій вчителем.

3.Вправа «Мікрофон»
Учитель пропонує учням розповісти про материк Африка.
— Що ви дізналися про пустелю Сахару?
— Розкажіть за малюнком 53 про природні зони Африки.
— Які корисні копалини добувають в Африці?
— Які моря і океани омивають береги Африки та як вони впливають на природу цього материка?
— Що ви дізналися про річки й озера Африки?
— Що таке Мадагаскар? Де ви чули цю назву?
— Чим займається населення Африки?
— Скільки держав розміщено на території цього материка?
— Розкажіть, про що ви прочитали у «Бібліотечці природодослідника».
— Якими словами ви збагатили на уроці свій словник?
-Про які географічні назви ви прочитали в підручнику?

V.ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА “ВЕСЕЛА АФРИКА»

VI. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ
1.Гра «Подорож»

Уявіть собі, що у вас є можливість потрапити у Африку. Яке місце для подорожі ви б обрали? Чому? (Відповіді дітей)

2.Гра «Добре і погано»

Діти обєднюються у команди. Команда «Добре» і команда «Погано» .По черзі кожна з команд висуває аргумент, чому у Африці жити добре. Наприклад. Добре, тому що там завжди тепло. Погано, бо там мало дощів.

3.Робота в парах
- Яке твердження є правильним?
а) Сахара — найменша пустеля планети;
б) Сахара — найпосушливіша пустеля планети;
в) Сахара — найбільша пустеля планети.
- Яке твердження є правильним?
а) Ніл — найповноводніша річка Африки;
б) Конґо — найповноводніша річка планети;
в) Ніл — найдовша річка світу.
- Яке твердження є правильним?
а) Африка — найжаркіший континент;
б) Африка — найбільший континент;
в) Африка — найсухіший материк.
4. Гра «Вірю — не вірю»
Чи вірите ви в те, що?.. –Африка –найспекотніший материк. –У Африці часто падають дощі. –Зими у Африці дуже суворі.
- Африка — материк, поділений меридіаном навпіл.
- В Африці сонце весь рік гріє дужче, ніж у нас в Україні у найспекотніші дні липня або серпня.
- Африка — найбільший за площею материк.
- Африка розташована у всіх півкулях.
- На півночі Африку омиває Чорне море. –Африка дуже бідна на тваринний світ.
- По обидва боки від екватора простягаються степи Африки. (Ліси)

VІ. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ

-Яким материком ми сьогодні подорожували?

1. Гра «Відкриття»

Учні по черзі розказують, що на уроці їм запам»яталося найбільше, що їх найбільше вразило.
2. Робота в парах.

Давайте позмагаємось, яка пара підбере якомога більше слів, якими можна охарактеризувати Африку. (Отже, АФРИКА – цікава, захоплива, дивна, небезпечна, загадкова, таємнича, багата, дивовижна, унікальна, різноманітна, активна ………. ) -Чи сподобалась вам подорож? -Який настрій був у вас під час уроку? –Які відчуття вас супроводжували?
Як ви вважаєте, хто сьогодні був самим уважним, активним, самим допитливим і організованим? А хто з вас вважає, що він був недостатньо уважним, старанним, але обіцяє на наступному уроці виправитись?

 

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ. Виписати цікаві факти про Африку.
Пісня «Ми підемо в Африку»

Презентація



Джерело: https://www.docme.ru/K3H6
Категорія: Природознавство | Додав: Lana26 (11.02.2017) | Автор: Вдовичин Світлана Богданівна E
Переглядів: 3941 | Коментарі: 1 | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 1

Добавил: [ADM]Irina
0

Дякую, пані Світлано, за цікавий насичений урок.
Дата публикации: 11.02.2017 в 12:00 Спам[Материал]

 

ble>

 

Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Никнейм Кащенко Ірина Петрівна (ADM[Irina]) зарегистрирован!