Каталог статей

Головна » Статті » Презентації та відео матеріали » Природознавство [ Додати статтю ]

Рослинний і тваринний світ Африки

Палагнюк Майя Анатоліївна,

вчитель початкових класів

Каховської загальноосвітньої школи №1

 

Урок-подорож

Тема. Рослинний і тваринний світ Африки 

Мета: Формування ключових компетентностей:

  • вміння вчитися – самоорганізовуватися до навчальної діяльності у взаємодії;
  • здоров’язбережувальна – сприяти емоційному гармонійному розвитку учня;
  • громадянська – здатність екологічно мислити, бережливо ставитися до природи і самого себе, до оточуючих;
  • інформаційно-комунікаційна – знаходити у матеріалах уроку необхідну інформацію з певних питань, використовувати її у творчій роботі;
  • соціальна – формувати вміння співпрацювати у парах,групах;

Формування предметних компетентностей:

 ознайомити учнів з рослинним і тваринним світом Африки; формувати пізнавальний інтерес в кожного учня та особисту зацікавленість самостійною дослідницькою діяльністю; вміння працювати з додатковою літературою,  розвивати мовлення,кругозір; виховувати інтерес до предмета, любов, захоплення її красою і досконалістю; почуття необхідності зберігати й охороняти природне середовище кожного материка.

Обладнання: мапа Африки, мультимедійна презентація, мікрофон, аудіо запис пісні «Червона Шапочка», відеоролик «Не ходите, дети,  в Африку гулять», казкові персонажі (Червона Шапочка, лікар Айболить, Собака Авва, Сова Бумба, Папуга Карудо, мавпа Чі – Чі), кросворд, шифрограма.

Хід уроку

Слайд 1

Слайд 2

І. Організаційний момент.

1. Створення  психологічного настрою на урок

Весела пісенька дзвіночка

Покликала нас  на урок,

Я бачу ваші милі личка

І очі з безліччю думок.

 

Кожен з вас приготувався –

На перерві постарався.

Зараз сядуть всі дівчатка,

А за ними і хлоп’ятка.

 

Хочу побажати вам гарного уроку,

Щоб було цікаво всім нам працювати,

Щоб хотіли дуже всі відповідати.

Щоб  допомагало вам вміння міркувати

І дванадцять балів легко заробляти.

 

2. Слайд 3   Вправа «Очікування»

- Що ви очікуєте від уроку?

- Девіз нашого уроку:

Уважні!

Розумні!

Організовані!

Кмітливі!

 

 ІІ. Актуалізація опорних знань і умінь учнів.

Слайд 4

Звучить запис пісні «Червона Шапочка». З’являється дівчинка Червона Шапочка та співає пісню.

Слайд 5

Червона Шапочка: На  попередньому  уроці ми почали мандрували з вами дивовижним і загадковим материком, улюбленицею Сонця -  Африкою.

Вчитель: Ця дивовижна і унікальна Африка! Яка ж вона насправді? Червона Шапочка пропонує вам продовжити подорож до материка Африка, але тільки тоді, коли ми виконаємо певні завдання.

Працювати час настав,

Тож  ви часу не гайте,

Відповіді чіткі давайте!

Слайд 6

1.Тестування

1. Африка – це..

а) перший за величиною материк земної кулі;

б) другий за величиною материк земної кулі;

в) третій за величиною материк земної кулі.

2. Це найспекотніший континент, тому що..

а) знаходиться біля материка Євразії;

б) майже посередині його перетинає екватор;

в) є пустиня Сахара.

3. Материк омивається водами

а) Атлантичного й Індійського океанів та Чорного моря;

б) Атлантичного й Тихого океанів та Середземного моря;

в) Атлантичного й Індійського океанів та Середземного моря.

4. На території Африки розміщена найбільша пустеля

а) Сахара;

б) Мадагаскар;

в) Ніл.

5. Африка багата на корисні копалини:

а) золото, платину,пісок,граніт;

б) кам’яне вугілля, нафту, газ, золото;

в) золото, платину, алмази, уранові руди, нафту, газ.

6. Найдовша річка світу на території Африки:

а) Конго;

б) Ніл;

в) Дніпро.

Слайд 7   Взаємоперевірка (або зібрати листочки)

2. Слайд 8

   Робота з мапою «Подорож фізичною картою Африки»

  • Показати на карті материк Африка;
  • океани, які омивають материк;
  • острів  Мадагаскар;
  • річку Ніл;
  • гори;
  • найвищу точкуАфрики - гора Кіліманджаро (5895 м);
  • пустелю Сахару;
  • річку Конго;
  • озеро Вікторія.

Вчитель: Молодці! Гарно справилися із завданнями. А щоб ви ще хотіли  дізнатися про цей материк? Адже наші знання ще не повні?         

    Учні: рослинний, тваринний  світ….

Вчитель: Тож давайте продовжимо  нашу подорож до материка Африка.

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми і мети уроку 

Створення проблемної ситуації (Червона Шапочка або вчитель)

  • Увага, нам надійшло відео повідомлення! Давайте подивимося та послухаємо від кого і про що нам прийшло послання. (Це відео відкривається в ноутбуці без проблем. Якщо виникнуть проблеми при відкритті з компютера, тоді потрібно його відкрити окремо)

Слайд 9   Перегляд уривку – пропозиції Бармалея.

  • Що ж нам робити?

Слайд 10  

  • Для більш близького знайомства  з різноманіттям рослинного і тваринного світу Африки, я пропоную відправитися в уявну подорож на материк Африка з героями казки К. Чуковського, які вже були в Африці . Це - Доктор Айболить та його друзі (Собака Авва, Сова Бумба, Папуга Карудо, мавпа Чі – Чі).  Та дізнатися, чи правду нам розповів Бармалей.

ІV. Вивчення нового матеріалу.

-          Чи все необхідне до подорожі ви приготували? (Вчитель показує, а діти називають дії)

Голова - щоб слухати.

Вуха - щоб чути.

Очі - щоб усе бачити.

Руки - щоб їх піднімати.

Серце - щоб усе відчувати і сприймати.

 «Творча лабораторія» з поетапним закріпленням.

Слайд 11

Вчитель: На території Африки є пустелі, вологі тропічні ліси, савани. Природний світ Африки надзвичайно різноманітний.

Слайд 12    Пустеля Сахара (показ на мапі або на слайді)

Слайд 13

Вчитель: Пустеля Сахара — унікальне місце. Дивовижно, наскільки вміло люди, тварини та рослини пристосувалися до життя в умовах постійної спеки, засухи та майже повної відсутності води! Пропоную прогулятися безмежними пісковими просторами Сахари та дізнатися багато нового про цю таємничу пустелю. То, як, Ви з нами?

1. Розповідь доктора Айболита та його друзів (з показом слайдів)

Слайд 14

Доктор Айболить

Сахара — найбільша пустеля на Землі і займає 30 % площі всієї Африки.

А чи знаєте ви, що «Сахара» в перекладі з арабської мови означає «пустеля»? Місцеві жителі ще називають її «Морем без води», адже 5-10 тис. років назад тут було багато озер, рік і тропічних лісів.

Слайд 15

Собака Авва  Де-не-де в пустелі можна зустріти оазиси — водойми з розкішною зеленою рослинністю навкруги. Саме тут і влаштовують села, а іноді будують цілі міста. Щороку кількість оазисів невпинно зменшується.

Середньодобова температура в пустелі +40 °C, проте вдень пісок іноді прогрівається і до +80 °C.

Слайд 16

А вночі температура може різко впасти до -15.

Слайд 17

Дощ у Сахарі — дуже рідкісне свято.

Слайд 18

Натомість часті піщані бурі, викликані гарячими пустельними вітрами.

Слайд 19

Сова Бумба Тільки уявіть собі, перехід через пустелю і назад займав півтора року!

Слайд 20

А це таємнича Структура Рішат, або «Око Сахари» діаметром 50 км. Вчені досі не знають причин виникнення цього дивовижного утворення.

Слайд 21

Корні місцевих рослин простягаються вглиб землі на 15-20 метрів. Так загартовані рослини добувають собі воду, аби ще довго утримувати її та економно використовувати.

Доктор Айболить Тваринний світ Сахари налічує 4000 видів.

Слайд 22

Верблюди можуть прожити без води цілих два тижні, а без їжі до місяця. Ці дивовижні тварини відчувають запах вологи ще за 50 км та за один раз можуть випити близько 100 літрів води.

Собака Авва  Слайд 23

Піщаний кіт — найменший представник диких кішок. Довжина тіла — всього 65-90 см, 40 % якої займає хвіст. Ці малюки ведуть нічний спосіб життя, рятуючись від денної спеки в норах.

Сова Бумба Слайд 24

Ще один яскравий представник фауни Сахари —ефіопський їжак. До речі, він може обходитись без їжі до 2,5 місяців.

Слайд 25

Ось такі вони, таємниці пустелі Сахари.

2. Слайд 26   Фізкульхвилинка під музичний супровід пісні «Червона Шапочка» (дівчинка показує рухи) (На цьому слайді музика позинає звучати після того, як натиснути на значок )

3. Слайд 27     Робота з підручником  стор.66-68  Розділ Вологі тропічні ліси.

Слайд 28     Аналіз змісту прочитаного. Бліц-турнір  (Відповідають швидко)

  • Де розташовані вологі тропічні ліси?
  • Чого немає у вологих тропічних лісах Африки?
  • Що сприяє умовам росту рослин?
  • Дайте аналіз  ґрунтів вологих тропічних лісів?
  • Які рослини ростуть у вологому тропічному лісі Африки?
  • Назви тварин - мешканців вологих тропічних лісів.
  • Як пристосувалися тварини до життя у вологих тропічних лісах?

4. Слайд 29     Савани (показ на мапі).

Вчитель:  Ви у савані, від іспанського слова «Сабана», що означає дика, первісна рівнина.  

Слайд 30

В Африці величезні території (майже 40 % площі) займають савани.

Слайд 31

Це безкраї трав’янисті території, подібні до наших степів. У савані існує два сезони - період дощів (літній) та сухий (зимовий).

Інсценізація -діалог Папуги Карудо та Мавпи Чі - Чі

Слайд 32

М: Що за цікаве дерево?

П.: Баобаб! Це священний символ. Дерево живе до 5000 років, його висота - 25 метрів. В охопленні стовбур до 45 м. Тільки 20 осіб, взявшись за руки, можуть охопити його. Плоди схожі на огірки.

Слайд 33

М.: А це, що за дерево?

П:. Це зонтична акація. Її листя дрібне, розташоване ребром до сонця, тому під ним не знайти тіні.

М.: А правда, що тут росте слонова трава? Чому вона так називається?

Слайд 34

П: Це багаторічна трава висотою до 3,5 м. На початку сезону дощів її сонячні молоді пагони і листя служать хорошим кормом для всіх травоїдних, а в сухий сезон її поїдають тільки слони - звідси й її назва.

М.: Який цікавий чагарник, він має такі сріблясті колоски на листочках і приємний запах.

П.:Але на них так багато мертвих мух. Це пастка для мух! Приклеївшись вони вже не можуть відлетіти, тому що колоски виділяють клейку рідину. Мухи - принада для павуків, які запилюють цей чагарник.

М.: Ми непомітно заговорили про тварин. Найбільшим у савані є, напевно, слон?

Слайд 35

П.: Африканський слон найбільша тварина на суші. Його маса - 5 т, зріст - 3,5 м, а довжина тулуба до 5 м.

Слайд 36

М.: А жирафи - найвищі.

П.: Їх зріст досягає 6 м. Не дивлячись на незграбний вигляд, вони бігають швидше коней. Вони і справді, начебто зібрані із запасних частин: голова і тулуб взяті у коня, ноги - у антилопи, шия - верблюда і, нарешті, плямисту шкуру, напевно, леопард позичив.

Слайд 37

М.: А це, що за тварина, розміром з гончу собаку? З міцними кігтями, довгим язиком і зубами у вигляді трубочок?

П.: Це трубкозуб. Він веде нічний спосіб життя, а день проводить у норі, харчується термітами і мурахами.

Слайд 38

Серед них найсильніший і найгрізніший - лев, а також гепарди, шакали, гієни.

Слайд 39

Для багатьох тварин і людини неабияку небезпеку становлять крокодили.

Слайд 40

Найбільші з них - нільські, завдовжки до 5 -6 м.

М.: А який звір самий войовничий?

Слайд 41

П.: Звичайно ж, носоріг.

М.: Який найбільший птах у вас?

Слайд 42

П.: Африканський страус - зріст до 3 м, маса до 90 кг. Яйце важить стільки, скільки важить 40 курячих. Вони охороняють пасовища.

Слайд 43

М.: Є птах- секретар з довгими ногами. Він полює на дрібних гризунів і плазунів, особливо на змій. Птах наздоганяє змію і вбиває її ударами ніг.

Слайд 44

Є ще птахи - марабу, пелікани, фламінго, чаплі, які на берегах річок і озер утворюють величезні пташині колонії.

П: Багатство тваринного світу саван унікально.

Вчитель: Багато цікавого ми дізналися про рослинний та тваринний світ Африки.

ІV. Узагальнення та систематизація знань 

Слайд 45

1. Групова робота (Отримують завдання у конвертах)

1група  

Учні у вигляді міні-розповіді формулюють засвоєні знання про пустелю Сахара.

2 група

Розгадати  кросворд «Рослини і тварини вологих лісів Африки», використовуючи  потрібні відгадки до загадок.

1) Кольоровий, наче пава,

Птах веселий і ласкавий,

І червоний, і зелений,

Птах говорить цей до мене!

Не буває краще друга

За кмітливого …(папугу).

 

2) Вушка ріжками стирчать,

Довгі ніжки кудись мчать,

Ці тварини — вищі всіх —

В Африці всі знають їх! (Жирафи).

 

3) Чорні цятки є на шкірі,

Знають хижака всі звірі.

Та схожий звір цей трішки,

 як лев та тигр - на кішку…Леопард.

4) Я мавпа розумна,
І мавпа я здібна,
Тому що я мавпа
Людиноподібна!

Я  -…Горила.

5) Вічнозелене дерево, яке дає нам шоколадні цукерки. (Какао).

6) Кочові комахи, рухаються довгими колонами, винищуючи на своєму шляху все живе. Це… мурашки.

Ключове слово АФРИКА

3 група

 «Дешифрувальники» Прочитати текст, вилучаючи назви нот

В Афдориці, уре міпустефалі Наміб, сольролясте сівельвічія. Зодовні ворена нагадує фа сольрозтрісканий міпень з додвома напівсухими мілистками. Довжина рецих листків сольсягає майже 2 м. Ромістуть вони ревпродовж багатьох лясотень міроків і з речасом росользривасіються на містрічки. Вікля деяких вельвічій понад 2000 років. Ця лярослина витримує допекельну спефаку саме завдякисоль листкам, які мівбирають вологу з туманів, що огортають пустелю щоранку.

Перевірка

І група   Слайд 46

ІІ група  Слайд 47 (Кросворд)

ІІІ група   Слайд 48 (Показ вельвічії)

VІ. Підсумок уроку. Рефлексія 

Слайд 49

- Чи справдилися ваші очікування від уроку?

- Назвіть представників рослинного світу Африки. 

- Назвіть представників тваринного світу Африки. 

VІІ. Домашнє завдання

Слайд 50

Прочитати  підручник (с. 65–71), підготувати повідомлення про рослини та тварини Африки. 

Слайд 51

  • Дякую за роботу на уроці!

 

Список використаних джерел:

  1. http://pustunchik.ua/ua/online-school/geography/taemnytsi-sahary
  2. https://www.youtube.com/watch?v=-whofw5pP1g
  3.  http://dovidka.biz.ua/zagadki-pro-tvarin-afriki/ Довідник цікавих фактів та корисних знань

Архів з матеріалами уроку знаходиться тут:



Джерело: https://yadi.sk/d/BUobqmbDm5wCW
Категорія: Природознавство | Додав: [ADM]Irina (08.12.2015) | Автор: Палагнюк Майя Анатоліївна
Переглядів: 6655 | Коментарі: 2 | Рейтинг: 5.0/2
Всього коментарів: 2

Добавил: [ADM]Irina
0

happy
Дата публикации: 25.01.2018 в 16:13 Спам[Материал]

 

ble>

 


Добавил: ІннаС
0

Дякую за плідну роботу!
Дата публикации: 24.01.2018 в 22:56 Спам[Материал]

 

ble>

 

Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Никнейм Кащенко Ірина Петрівна (ADM[Irina]) зарегистрирован!