Каталог статей

Головна » Статті » Презентації та відео матеріали » Природознавство [ Додати статтю ]

Які прикмети у зими

Урок природознавства у 2 класі
Тема уроку: ЯКІ ПРИКМЕТИ У ЗИМИ
Мета: формувати у дітей уявлення про характерні ознаки зими в неживій
природі;
розвивати спостережливість, вміння бачити прекрасне в усьому, що нас оточує, мову, мислення, пам'ять, уяву;
виховувати любов до природи, навчати бережного ставлення до неї.
Обладнання: презентація, запис музики, картки для індивідуальної роботи,
малюнок ялинки, кульок, листочків, дощинок.

                                                                        Хід уроку

I. Організація класу.
«Доброго ранку!»
«Доброго дня» —
Говорите ви,
І говорю вам я.
Сьогодні у нас незвичайний урок.
Сьогодні ми зробимо ще один крок в країну відому,
В країну чудову, що нас так чекає й збагачує нас.
Тож сядьте рівненько і будьте уважні,
Щоб працювати нам було неважко.

II. Актуалізація опорних знань.
1. Перевірка домашнього завдання.

 Про яку пору року ми говорили на минулому уроці?
 Назвіть осінні місяці.
 Який місяць самий листопадний?
 Яким був самий холодний осінній місяць?
 Чому говорять: «Восени сім погод надворі»?
 Яка осінь вам більше подобається? (Показати листочки чи дощинки)
 Яка пора року настає після осені?

III. Повідомлення теми і мети уроку.
До нас прийшов лист один,
Був дивовижний дуже він.
Замість марки - три сніжинки,
А конверт весь із крижинки,
А сам лист не на папері,
На біленькому сніжку:
- Скоро я до вас примчу,
З хуртовиною лечу,
Закружляю, затанцюю,
Снігом землю приберу,
І дерева, все сама ... -
І підписано: «ЗИМА»
Сьогодні на уроці ми з вами зустрінемося із зимою. Дізнаємося, які зміни в природі відбуваються з настанням зими, поговоримо про її ознаки і про те, як вони відбиваються в назвах зимових місяців. Хіба можна це зробити в класі?! Збираємося і вирушаємо в подорож. В гості до Зими.

IV. Вивчення нового матеріалу.
1. Бесіда. Звучить музика.
- Чи впізнаєте ви місто на фотографіях?
- Спробуйте відповісти на запитання: А ЯКА У НАС ЗИМА?

2. Розповідь вчителя.
Наша зима дійсно дуже різна. На перший погляд, щороку одне і теж: сніг та мороз. А насправді, якщо придивитися, вона і студена, і з відлигою, з хуртовинами, сніжна і з сонцем. І дні взимку різні! Ранок тихий, з зіщулившимся в морозній блакиті сонцем і снігом хрустким. А вечір - довгий, задумливий і трошки загадковий, ніби сама природа чекає появи казки.
І казка приходить ...

3. Подорож до Зими.
Перша зупинка на нашому шляху - станція Сонячна.
Ми з вами, вивчаючи осінню природу, вже дізналися, наскільки важлива роль Сонця в житті природи.
- Як змінилося становище Сонця з настанням зими?
- Які зміни в природі це викликало?

Наступна зупинка - станція Снігова.
Дивіться, діти, земля вкрилася білим снігом, а річки кригою. Раніше люди думали, що сніг - це замерзлі крапельки води, що падає він з тих же самих хмар, що і дощ. Але ж крапельки води при замерзанні можуть стати градинками, але ніколи не перетворяться в сніжинки.
Зараз вчені розгадали таємницю народження сніжинок. Водяна пара піднімається високо над землею, де панує сильний холод, і там з водяної пари утворюються крижинки-кристалики крихітних розмірів. Це ще не сніжинки. Кристалики весь час зростають і нарешті перетворюються в дивовижні шестикутні зірочки-сніжинки. Вони збираються до купи і падають на землю.
- А як ви думаєте, де снігу більше: на відкритому місці або поблизу дерев?
- Яку роль відіграє сніг?

Наступна станція Загадкова.
Взимку всі його бояться -
Може боляче кусаться.
Ховайте вуха, щоки, ніс,
Адже на вулиці ... (мороз)

Немов пір'ячко Жар-птиці,
Весь виблискує, іскриться,
Запорошив ліс, лужок
Зимовий, біленький ... (сніжок)

Кручу, гуркочу, знати нікого не хочу … (хурделиця )

Я падаю на ваші хати.
Я білий-білий, волохатий.
Я прилипаю вам до ніг
І називаюсь просто… (сніг)

Розсипає з неба сніг
Білим килимом до ніг.
Миколайчики приносить,
Новий рік у гості просить. …(грудень)

Вирушаємо далі. Нас вже зачекалися на станції Груднева.
Грудень - найстарший місяць. Хоч і відкриває зиму, зате рік закінчує. Холоне повітря, остигає земля. Час тягнеться ледве-ледве. Крига закрила озера, сніги огорнули землю. Сонце все нижче і нижче. А тіні все довше і довше. І день коротше гороб'ячого носа. Не дарма грудень називають «сутінками» року. Найдовша ніч, найкоротший день. Коли це відбувається? (22-23 грудня) І раптом щось сталося! Сонце все вище і вище, тіні дедалі коротші. День хоч на гороб'ячий скок, а додався. Значить, сонце повернуло на літо. Пішов світанок нового року.
За календарем зима починається 1 грудня. Але вчені вважають початком зими 22 грудня. А в природі зима настає щороку в різні терміни. Перші морози – це ще не зима. Заморозки змінюються теплом, сніг падає і тане кілька разів. Зима починається, коли температура повітря встановлюється нижче нуля градусів, замерзають водойми, земля покривається снігом. Дні стають короткими і холодними.
- Як ви вважаєте, чи настала зима в природі в нашій місцевості?
Щось кричить Сойка Синьокрила. Це вона хоче загадати вам наступну загадку.
Веселий Дід Мороз в руках
Несе нам подарунки.
І на засніжених шибках
Малює візерунки.
Або ще й носа обпече
До холоду незвичним.
Тому, що скрізь мороз січе –
Цей місяць зветься… ( січнем)

А тепер в гості на станцію Січнева.
Січень - середина зими. Найхолодніший місяць в році. Року початок - зими середина. Стоять люті морози, навколо глибокий сніг, на річках лежить товстий лід. За кольором небо синє. І місяць назвали в народі «просинець» за кольором неба.
А ось і ще одна загадка:
Аж тріщіть мороз, лютує,
Сніжна віхола танцює.
А ставок у лід закутий.
Це зимовий місяць… (лютий)

4. Робота з підручником.
Зимові місяці в українській мові мають свої назви. Прочитаємо про це статтю в підручнику. С.73.

Вирушаємо далі і наступна наша зупинка - станція Мудра.
Мудрі вислови про зимові місяці.
Народні прикмети
 Іній на деревах до морозів, туман - до відлиги.
 Зима морозна - літо спекотне.
 Зима сніжна - літо дощове.
 Дим стовпом - до морозу.
 Якщо вночі був іній, вдень сніг не випаде.
 Багато зірок в небі - настане морозний день.
 Багато горобини вродило до холодної і суворої зими.
 Горобці дружно цвірінькають - до тепла.

Фізкультхвилинка

V. Узагальнення і систематизація знань.
1. Вікторина «Зима».
 Сильне випадіння снігу називають .... (Снігопад)
 Підвищення температури вище нуля градусів в холодну пору року ... (відлига)
 Пухнаста сніжна бахрома на деревах і дротах ... (іній)
 Вода, яка з'явилася під час відлиги, підталий сніг замерзають. На дорозі утворюється крига. Це явище називається ... (ожеледиця).
 Про що прислів'я: «Сам біжить, а стояти не велить» (мороз).
 Снігопад при сильному вітрі називається ... (заметіль).

2. Гра «Доповни прислів'я»
 Взимку сонце світить, та ... .
 Бережи ніс у великий - ... .
 Двоє друзів мороз так ... .
 Закував мороз річки та не … .
 Зимовий день - гороб'ячий ... .

3. Гра «Обери ознаки зими». Робота з картками.
o Довгі ночі, короткі дні.
o Сонце яскраво світить і тепло гріє.
o Сонце низько над горизонтом.
o Всі листяні дерева стоять голі.
o Птахи повертаються з вирію.
o Небо низьке, сіре, затягнуте хмарами.
o Вночі бувають заморозки.
o Температура повітря вдень і вночі нижче 0.
o Сніг укрив замерзлу землю.
o Грунт промерз.
o Водойми покриті кригою.

VI. Підсумок уроку. Рефлексія.
Ось і добігає кінця наша подорож, підійшов до кінця і наш урок. Пора нам повертатися додому. Хто відчував себе на уроці впевнено, комфортно, прикріпіть на ялинку жовту кульку. Хто відчував себе трошки невпевнено, помилявся, але помилки свої виправляв, повісьте на ялинку кульку синього кольору. Хто зазнавав труднощів при виконанні завдань, повісьте червону кульку.
Я рада, що кульок жовтого кольору більше, значить ми попрацювали добре. Дякую за старання.

Сьогодні ми з вами ще раз переконалися в тому, що зима - дивовижна, прекрасна пора року. Зиму люблять всі, і дорослі, і діти. Природа взимку особлива, велична, урочиста, сяюча чистотою і свіжістю.

Стала зима вже на ноги,
Там, де шуміли луги,
Там, де курились дороги, -
Знов забіліли сніги.
Сніг на кущах верболозу,
Снігом укриті хати…
Як тепер Діду Морозу
Наше сіло віднайти?
Вранці до гаю стежинку
Нам протоптать довелось,
Щоб і до нас на ялинку
Теж завітав Дід Мороз! (А. Качан)

VII. Домашнє завдання.
Придумати символи для зимових місяців, розповідь на тему «За що ми любимо зиму».

Презентація

Презентація на укр. мові



Джерело: https://drive.google.com/file/d/0B_c5KlEZ1itDZThHSzlXcHFwSlk/view
Категорія: Природознавство | Додав: jctym (13.03.2017) | Автор: Чура Тетяна Вікторівна E
Переглядів: 1286 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Никнейм Кащенко Ірина Петрівна (ADM[Irina]) зарегистрирован!