Каталог статей

Головна » Статті » Презентації та відео матеріали » Українська мова [ Додати статтю ]

Прикметники в прямому і переносному значенні. Складання розповідей за малюнками і опорними словами
ТЕМА. Вживання прикметників у прямому і переносному значеннях. Складання розповідей за малюнками і опорними словами.

МЕТА: формувати в учнів уміння розрізняти прикметники, вжиті в прямому і переносному значеннях; розвивати вміння вживати у своєму мовленні такі прикметники; збагачувати словниковий запас; виховувати любов до рідної мови.

Хід уроку 

I. Організація класу до уроку.
Слайд-шоу "Весна прийшла". Кожен рядок вірша відповідає слайду.

Вчитель: 1. Пригріло ясне сонечко, і задзвенів струмок.
2. Підсніжник ніжний, трепетний пробився крізь сніжок.
3. Вода співає пісеньку, зимі прийшов кінець!
4. Листочки-ручки витягнув зелений пагінець.
5. Весна крилом торкнулася, промінням золотим,
6. Теплом своїм повіяла над лісом молодим.
7. Земля зі сну прокинулась і знову ожила,
8. Зимову ковдру скинула від сонця і тепла.
9. Бруньки листочки кидають, зелені гілочки.
10. І ліс всміхнувся весело, розкрились квіточки.
11. Як у віночку білому галява між дубів.
12. Хлюпоче синя річечка, почула дивний спів.
13. То аромати пахощів від квітів весняних,
14. І линуть звуки лагідні мелодій лісових.
15. 16. 17.
18. Де цвіт, там буде ягідка, продовжиться життя.
19. Біжить до моря річечка, до матері дитя.
20. Співають тиху пісеньку дзвіночки запашні,
21. І мріяти так хороше усім нам навесні!...

- Хочете помріяти? (Діти розповідають свої мрії "Я мрію про …")
- А весняні мрії у вас є? (Тепле сонечко, легенькі хмарки, грайливий вітерець)
- Як ви гадаєте, яка мрія чи бажання об’єднує нас усіх зараз? (Щоб урок був цікавим та корисним)
- Давайте запросимо сонечко на урок. (Вчитель показує різні за характером малюнки сонця)

- Це Яке? (Сердите, сумне, серйозне, веселе, привітне…)
- Вибираємо Яке? Привітне, веселе, ніжне і тепле. Те, що зігріває нас навесні.
- На весняному небі пливуть хмаринки. Які? Легенькі, пухнасті, білі, кудлаті, м'які.
- Але ці чудові хмаринки закрили девіз нашого уроку. Давайте попросимо вітру, щоб перегнав їх. Вітер навесні Який? Легкий, теплий, пустотливий, грайливий, веселий. (Хмаринки "перепливають" і стають навколо сонечка).
- Отже, читаємо девіз нашого уроку (слайд 2)
Хочеш гарні знання мати – треба добре працювати!
- Ви погоджуєтесь?

II. Актуалізація, контроль та корекція знань, умінь та навичок.
Вчитель (слайд 3)

Сонечко хмарки круг себе зібрало,
На хмарках завдання для нас написало.
Завдання ці будуть нам планом уроку.
Без них ми не ступимо жодного кроку!

Хмарка 1 Перевірка домашнього завдання
- Зачитати словосполучення іменників з прикметниками, визначити закінчення прикметників, їх число, рід.

Висновки.

Прикметник завжди стоїть у тому числі, що й іменник, з яким він зв’язаний. Наприклад: білий підсніжник – одн., білі підсніжники – множ..

В однині прикметники змінюються за родами.
Прикметники чоловічого роду мають закінчення –ий, –ій (теплий вітер, синій пролісок); жіночого роду –а, –я (легка хмаринка, рання весна); середнього роду –е, –є (глибоке озеро, вечірнє небо).

У множині прикметники за родами не змінюються. Для всіх родів вони мають однакові закінчення –і (лісові дзвіночки, червоні сунички)

Хмарка 2 (слайд 4) Каліграфічна хвилинка
- Друга хмарка запрошує до каліграфічної хвилинки.
Зошит покладіть похило.
Сядьте прямо, не згинайтесь.
Літери виводить вміло
І рівнесенько старайтесь.

Цц  цв  цвіт

Зацвілинарцисиумоємумісті,
Золотистимцвітомзарясніливлисті.

- Роз'єднайте слова і запишіть речення

Перевірка (слайд 5)
Зацвіли нарциси у моєму місті,
Золотистим цвітом зарясніли в листі.

Хмарка 3 Закріплення знань про закінчення прикметників.

Вправа 120 Виписати словосполучення іменників з прикметниками, позначити закінчення, пояснити їх. (Учні працюють біля дошки)
Висновок. Усі прикметники вжиті в множині, тому мають закінчення –і.

III. Оголошення теми уроку.

Хмарка четверта дуже цікава:
Тиха, замріяна, трішки ласкава.
Ніби дитина допитлива й чемна.
Всі ці прикметники тут недаремні.
Прямо так скажемо ми про дитинку,
Й перенесемо на нашу хмаринку.

- Отже, як ви здогадалися, сьогодні ми попрацюємо з прикметниками в прямому і переносному значенні.

IV. Вивчення нового матеріалу. 
Хмарка 5

- Прочитайте словосполучення і скажіть чому так говорять?
Срібний голосочок – срібний ланцюжок;
сталеві коні – сталеві ножі;
залізний кулак – залізний ключ;
золота осінь – золота каблучка;
вишневе плаття – вишневе варення. (слайди 6-10)

- Для чого в мовленні використовуються прикметники, вжиті в переносному значенні? (слайд 11)

Висновок. Такі прикметники роблять нашу мову багатою, виразною, милозвучною.

- Пригадайте, в переносному значенні можна вживати іменники. Що ви уявляєте, коли я кажу "котики"? (Тваринок, дітей, вербові бруньки).
- А чому вербові бруньки називають "котиками"? давайте про це заспіваємо разом із шостою хмаркою.

Фізкультхвилинка-пісенька "Весняні котики" (слайд 12)

1. Сірі, сірі котики, сірі, наче дим.
Посідали котики у рядок один.
Розпушились котики, вже їм не до сну.
Виглядають котики із кущів весну.

Приспів:
Котики, котики, хто вас так назвав?
Може, кому, котики, ви сказали "Няв"?
Може, кому, котики, ви сказали "Мур"?
Ну признайтесь, котики, хто коли це чув.

2. Пахнуть, пахнуть котики теплим вітерцем,
Пахнуть, пахнуть котики ніжним деревцем.
Пахнуть, пахнуть котики світлом і добром,
Пахнуть, пахнуть котики маминим теплом.

V. Узагальнення і систематизація вивченого.

Хмарка 7 Гра "Знайди пряме значення для прикметника" (слайд 13)

Вчитель                             Учень
м'який характер                 м'який хліб
кам'яне обличчя                 кам’яний будинок
холодний погляд                холодний чай
шовкові кучері                   шовкова хустка
золоті руки                         золоті сережки
колючий вітер                    колюча троянда
ніжна берізка                      ніжна мама

Хмарка 8 Розвиток зв’язного мовлення. Складання розповіді за малюнком, опорним текстом та словами. (слайд 14)

Кожен ряд отримує картки, на яких зображена берізка у різні пори року з відповідним заголовком тексту: "На галявині восени", "Взимку на галявині", "Галявина весною". Над малюнком текст:

- Лісова галявина. Одиноко стоїть  берізка. Над деревцем віє  вітер. Він розчісує її  коси. Стоїть красуня і слухає  мелодію  лісу.

Під малюнком – прикметники:
ніжна зажурена засніжена
теплий холодний пронизливий
зелені золотисті довгі
чарівну сумну холодну
весняного осіннього зимового

Завдання 1. Запишіть текст, добираючи потрібні прикметники. Підкресліть прикметники, вжиті в переносному значенні.

Завдання 2. Зачитайте утворений текст, назвіть підкреслені прикметники.

Перевірка виконаної роботи.

(слайд 15) На галявині восени
Лісова галявина. Одиноко стоїть зажурена берізка. Над деревцем віє холодний вітер. Він розчісує її золотисті коси. Стоїть красуня і слухає сумну мелодію осіннього лісу.


(слайд 16) Взимку на галявині
Лісова галявина. Одиноко стоїть засніжена берізка. Над деревцем віє пронизливий вітер. Він розчісує її довгі коси. Стоїть красуня і слухає холодну мелодію зимового лісу.


(слайд 17) Галявина весною
Лісова галявина. Одиноко стоїть ніжна берізка. Над деревцем віє теплий вітер. Він розчісує її зелені коси. Стоїть красуня і слухає чарівну мелодію весняного лісу.


VI. Підсумок уроку. 
VII. Домашнє завдання - Вправа 123. (слайд 18)

Щоб пробудити всіх зі сну –
Ми дарували вам весну.
Усі старанно працювали
І скрізь прикметники шукали
Без них не йде до нас весна,
Без них вона не запашна,
Не тепла і не кольорова,
І не співуча, не чудова.
Дозвольте всім сказати так:
Весни немає без ознак!
Вчитель. Життя немає без ознак!
Вітаю зі справжньою весною і дякую всім за урок.


Джерело: http://www.getzilla.net/files/get/3135069/ukra_nska_mova_3kl_prikmetniki_v_pryamomu_i_perenosnomu_znachenni.pptx.html
Категорія: Українська мова | Додав: Emili (23.03.2012)
Переглядів: 22781 | Рейтинг: 5.0/3
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Никнейм Кащенко Ірина Петрівна (ADM[Irina]) зарегистрирован!