Каталог статей

Головна » Статті » Презентації та відео матеріали » Українська мова [ Додати статтю ]

Вираз обличчя
Урок української мови з мультмедійним супроводом.
Тема: Іменники – синоніми. Іменники – антоніми.
Мета: актуалізувати знання дітей про синоніми, антоніми, вчити добирати іменники-синоніми й антоніми, використовувати у мовленні названі категорії іменників, розвивати і збагачувати мовлення дітей.

 

Хід уроку

 

1.    Перевірка домашнього завдання

 

- На попередньому уроці ми з вами навчалися складати науковий та художній опис своєї улюбленої домашньої тваринки (котика або собаки). У вас вийшли дуже цікаві і різноманітні. Давайте послухаємо декілька найцікавіших, на мій погляд робіт.

2 учні читають свої твори. Діти аналізують та висловлюють свої думки.

- Які помилки ви помітили ?

- Найчастіше в ваших роботах, як ви помітили, зустрічаються повторення одного й того самого слова. Наприклад: котик або собака.

- Чи можна якимось чином уникнути таких повторів?

- Так. Спробуємо дібрати влучні синоніми.

Котик, кіт, мій улюбленець, пухнастик, він.

Собака, чотирилапий друг, розумна тварина, пес.

 

2.    Актуалізація опорних знань та мотивація навчання

1) каліграфічна хвилинка: написання складів

Ми но ні си ан ні ми то

- Зберіть слова із складів

- З'єднайте слова та їх пояснення ( на дошці)

Синоніми слова, що мають спільний корень

Антоніми слова, з різними коренями, але близькі за значенням

Спільнокореневі слова слова протилежні за значенням

 

3.    Оголошення теми і мети уроку

- Сьогодні поговоримо про іменники-синоніми, іменники – антоніми. 4.Первинне сприйняття та усвідомлення нового матеріалу

 

1)    Виберіть і згрупуйте слова, близькі за значенням:

Думати, кричати, спати, гадати, волати, міркувати, роздумувати, горланити репетувати, бажати.

- Які з поданих слів зайві?

1-й синонімічний ряд: думати, гадати, роздумувати, міркувати;

2-й синонімічний ряд: кричати, волати, горланити, репетувати.

Зайві слова: спати, бажати.

2)    Прочитайте кожен ряд слів:

Відважний, сміливий, безстрашний, хоробрий, мужній, доблесний.

Дівча, дівчатко, дівчинка, дівочий, дівчинонька.

- Подумайте і скажіть, де слова-синоніми, а де спільнокореневі слова? Чому ви так вважаєте?

3)    Мультимедійний супровід завдання.

З різноманітних фотографій, на яких зображено різні вирази обличчя малюків спробуйте скласти синонімічний ряд. Сумне, незадоволене, похмуре, жалісливе, ображене, розчароване, засмучене, плаксиве, задоволене, радісне, усміхнене, веселе, зле.

4)    Диференційована робота

 

Для учнів, які обрали завдання високого ступеню складності: відредагуй текст, уникаючи повторів одного й того самого слова.

Хата

Рідна хата. Скільки слів сказано про хату, скільки пісень співано! Тільки у власній хаті людина почуває себе господарем.

Будівництво хати здавна було найважливішою подією у житті родини. Місце для хати вибирали зручне й мальовниче. Хати будували з деревини, глини, соломи, очерету, лози.

Біленька хата – символ України. Оберегами української хати були розписи, рушники, витинанки. Хата завжди відкрита для добрих людей.

(Хата, дім, оселя, житло, вона, будинок)

 

Для учнів, які обрали завдання достатнього ступеню складності : Знайди у тексті невдало використані синоніми.

 

     Сірі журавлі прилітають до нас рано. Ще сніг не зійшов, а вони вже щебечуть у високості, Відшукавши рідні місця, збираються невеликими табунами й розпочинають свої танці. Піднявши таким чином «настрій», птахи беруться за ремонт старих хатинок або споруджують нові.

( Щебечуть – курличуть, табунами – зграями, хатинок – гнізд).

 

Для учнів з середнім рівнем досягнень пропонується вправа із підручника

На сторінці 50 вправа 101.

 

Хвилинка відпочинку: милуємось прекрасним

 

У мультимедійному супроводі демонструється зображення картин природи : осінь, весна, зима, літо, ранок, вечір. Звучить музика.

Бесіда про те, які враження викликали у дітей картини.

4.     Закріплення та систематизація знань. З поданого тексту виберіть антонімічні пари

         Два брати жили на світі. Був один з них працьовитий, а другий – ледачий дуже. Слухай казку про них, друже. Той хоробрий і правдивий, той брехливий, полохливий, той розумний, той дурний, той великий, той малий. День і ніч брати сварились і ніколи не мирились. Все, що перший будував, другий миттю руйнував. Кожен рать повів свою, стрілись вороги в бою. Із високим стрівсь низький, на товстого йшов тонкий, стрів білявого чорнявий, , на сумного йшов веселий. Ця кривавая війна – нині сива давнина. Хоч брати вже й помирились після них слова лишились, дуже горді, незалежні, абсолютно протилежні. В мові ці слова живуть, їх антонімами звуть.

( А. Свашенко)

1)    Знайдіть у тексті іменники – антоніми;

2)    Відшукайте антоніми – дієслова;

3)    Спробуйте до прикметників – антонімів дібрати споріднені іменники –антоніми.

5.Підсумок уроку

 

Попрацюйте в парах. Повторіть правило на сторінці 51 підручника та спробуйте навести декілька своїх прикладів, користуючись словниками антонімів та синонімів.

 

6.Домашнє завдання

 

Сторінка 51 повторити правило, вправа 107, дібрати пари іменників – синонімів та іменників – антонімів.

 

Шустова Лариса Аркадіївна, учитель початкових класів, Білоцерківська школа № 18 Київської обл.

За матеріалами: Освіта.ua

Презентацію можна скачати за посиланням:


Джерело: http://docme.ru/RQk
Категорія: Українська мова | Додав: [ADM]Irina (27.02.2011) | Автор: Шустова Лариса Аркадіївна
Переглядів: 3561 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Никнейм Кащенко Ірина Петрівна (ADM[Irina]) зарегистрирован!