Каталог статей

Головна » Статті » Презентації та відео матеріали » Українська мова [ Додати статтю ]

Розташування слів в алфавітному порядку. Робота з орфографічним словником
Тема: Розташування слів в алфавітному порядку. Робота з орфографічним словником.
Мета: закріпити знання українського алфавіту і вміння упорядковувати слова за алфавітом; ознайомити з різними видами словників та їх призначенням; вчити користуватися орфографічним словником; розвивати кмітливість, уважність; виховувати наполегливість у праці та вміння працювати в групах.
                                                               Хід уроку:
І 1. Організація класу. Привітання гостей.
Любі діти, у наш клас
Завітали люди щирі.
Привітайте в добрий час
Гостей усмішкою й миро

Діти Ми Вам раді, люди добрі,
І вітаємо щиро Вас!
І запрошуємо ласкаво
На урок у 2 клас!

2. Ознайомлення з темою уроку.
3. Девіз уроку:
Ми дуже любим рідну мову
Її мелодію чудову.
Діти. Тож починаємо урок.
Нехай знання ідуть нам впрок.

4. Актуалізація опорних знань учнів.
• Зоровий диктант.
Тане сніг. ( 4с ) Тече річка. ( 4с ) Почався дощ. ( 5с )
• Хвилинка каліграфії.
Урок продовжимо без зупинки каліграфічною хвилинкою.
Ал віт фа
- Яке слово можна скласти з цих складів? ( Алфавіт)
- Назвіть слова близькі за значенням. ( азбука, абетка). Запишіть слова каліграфічно.
Абетка, азбука, алфавіт.
- Чому ці слова розміщені в саме такому порядку?
• Повторення вивченого.
- Що ж таке алфавіт?
Алфавіт – певний порядок розміщення букв у писемності будь-якого народу.
- Розкажіть алфавіт, правильно називаючи букви. Назвіть букви, що закінчуються на [ а ]. ( а, к, х, ш, щ)

• Перевірка домашнього завдання. (вправа 83).
Прочитайте, як ви записали прізвища письменників.
Г.П.Бойко, П.М.Воронько, Л.І.Глібов, М.Т. Рильський, І.Я.Франко,Т.Г. Шевченко
- Чому так розмістили прізвища письменників? (Книги різних авторів розміщуються в бібліотеці в алфавітному порядку.)
- Де ще знадобиться знання алфавіту?
5. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення мети уроку.
- За алфавітом укладаються телефонні книги, списки. Список учнів нашого класу в документах записано в алфавітному порядку. Також за алфавітом складаються всі словники. Думаю, що ви переконалися в необхідності знати алфавіт.
- Сьогодні ми будемо вправлятися у розташуванні слів за алфавітом, дізнаємося, які бувають словники, вчитимемося користуватися орфогра-фічними словниками.

6. Сприймання і усвідомлення нового матеріалу.
• Ознайомлення зі словниками.
Словник – це зібрання слів, розміщених в алфавітному порядку, з поясненням, тлумаченням, чи перекладом іншою мовою.
В перекладі з латини означає «колекція слів».
Слова розміщуються в алфавітному порядку.
Можуть бути об’ємними або зовсім маленькими, кишеньковими.
Майже завжди це один книжковий примірник.
Перепліт може бути цупким , а може бути тоненьким.
У бібліотеці знаходяться в найзручнішому місці.

В Україні перший рукописний словник з’явилися понад 400 років. Сім’я словників дуже велика. Познайомтеся з деякими з них.

З цієї книжки ви дізнаєте-ся про те, як народжується слово, яких родичів (однокореневих слів), побратимів ( слів близьких за значенням) і нерозлучних друзів (фразеологічних зворотів) має.

Цей словник допоможе правильно написати, вимовитислово, розтлумачить його.
Можна прочитати вірші, загадки, скоромовки, прислів’я.

Буває, що слово
Відоме давно,
А знає не кожен,
Що значить воно.
І тут у пригоді
Стає визначник
Скарбів наших мовних –
Тлумачний словник.
                                        (Д.Білоус)

У цікавій та доступній формі ознайомить з фразеологічним багатством української мови.
Алфавітний покажчик слів робить користування словничком дуже зручним.

Орфографічний словничок містить майже дві тисячі слів, у написанні, тлумаченні та перекладі, яких виникають певні труднощі.

• Робота з орфографічним словником. Самостійна робота.

- Розгляньте орфографічний словник для початкових класів. Зверніть увагу, що слова в ньому розміщені за алфавітом і до уваги береться не тільки перша буква, а і всі наступні.

- Випишіть зі словника по три слова, які називають предмети і відповідають на питання що?
ф/хв.( для очей)
• Коментоване письмо ( вправа 85)
Запишіть слова в алфавітному порядку, беручи до аги першу і другу букви у слові. Позначте наголос.
Виразно, вулиця, ґанок, ґудзик, диктант, дятел, жайворонок, олень, портфель, червоний, чотирнадцять, шофер.
ф/хв. (для рук)
• Ознайомлення зі словниковим словом «дитина».

- Доберіть спільнокореневі слова до слова «дитина» ( дитя, дитинство, дитячий), назвіть слова близькі за значенням (маля, малюк, малятко ).

7. Закріплення вивченого матеріалу. Робота в групах.
1 група – за вправою 86 Розташуйте назви українських міст за алфавітом. Зверніть увагу, що назва одного міста потрапила випадково.
( Горлівка, Вінниця, Донецьк, Запоріжжя, Канів, Київ, Рівне, Харків.
Нью-Йорк – американське місто.)

2 група - Упорядкуйте частину списку учнів класу:
Солоніна І., Савольська А., Сиза К.,Стельмах М., Сочивець М., Світочна О.
( Савольська А., Світочна О., Сиза К., Солоніна І., Сочивець М.,Стельмах М.)

3 група - Знаючи, що кожна буква алфавіту має свій порядковий номер, розшифруйте повідомлення: 17-19-16-19-6-27-12 !

ІІ Підсумок уроку.
- Що нового дізналися на уроці? Що навчилися робити?
- Де можна застосувати набуті знання?
- Яке слово стоятиме у словнику раніше дитина чи диван?

Домашнє завдання ( за вибором)
Вправа 87 Утворити по одному слову з коренями черг-, дит-, дуб-, чит-.
Записати їх за алфавітом.
або
"Алфавітний ланцюжок” Записати назву тварини на кожну букву
алфавіту. Наприклад: а – акула, б - бобер …

Презентацію можна скачати за посиланням:



Джерело: http://docme.ru/QQk
Категорія: Українська мова | Додав: Ирина1 (05.03.2011) | Автор: Шутіліна Ірина Анатоліївна E
Переглядів: 12292 | Коментарі: 1 | Рейтинг: 3.4/12
Всього коментарів: 1

Добавил: Александровна
0

Как скачать презентацию???
sad
Дата публикации: 20.02.2012 в 00:13 Спам[Материал]

 

ble>

 

Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Никнейм Кащенко Ірина Петрівна (ADM[Irina]) зарегистрирован!