Каталог статей

Головна » Статті » Вчитель вчителю » Уроки [ Додати статтю ]

Рідна домівка, рідна сім’я – тут виростає доля моя

Тема: «Рідна домівка, рідна сім’я – тут виростає доля моя.»
Мета: ознайомити учнів із творами українських поетів про родину;
 формувати читацьку компетентність школярів;
 розширювати словниковий запас учнів;
 удосконалювати навички свідомого виразного емоційного читання вір-шів;
 розвивати пам'ять, увагу, пізнавальний інтерес, вміння зв’язно висловлювати свої думки на задану тему;
 виховувати чуйність, повагу, доброту, любов, милосердя, почуття обов’язку перед батьками.
Методи: проектні, мотиваційні, інформаційні, пізнавальні.
Прийоми: «Роз’єднай слова», «Ґронування» , «Мікрофон», «Розрізані смужки», «Інтерв’ю за три кроки», «Незакінчені речення», «Рольова гра», «Прес», «Займи позицію».
Тип уроку: урок позакласного читання.
Обладнання: плакат із записом гасла уроку, хрестоматія з позакласного читання для 2 класу ( видавництво «Підручники і посібники» 2015 ), розрізані смужки з прислів’ями, мікрофон, фонограма пісні І.Федишин «Батьки мої», надписи з назвами сторінок усного журналу.

                                                                                            Хід уроку

I Організаційний момент
Приготуйтеся швиденько,
Станьте біля парт рівненько.
Ми урок розпочинаєм,
Багато нового пізнаєм.

II Мотивація навчальної діяльності учнів
Вправа «Роз’єднай слова».
- Діти, роз’єднайте слова і прочитайте гасло нашого уроку:
«Людинабезродуяквідірванийвіддеревалисток.»
- Як ви розумієте зміст цієї народної мудрості?

III Оголошення теми та очікуваних результатів
1. Слово вчителя:

- У житті людини одне з найважливіших місць посідає сім’я, родина.
Сім’я – це початок всьому: вихованню, навчанню, розвитку. Недарма кажуть, що сім’я – це колиска нації. Тема нашого уроку звучить так: «Рідна родина, рідна сім’я – тут виростає доля моя». Урок пройде у формі усного журналу за таким планом ( на дошці ):
Сторінки усного журналу
1. Моя матуся.
2. Мій татусь.
3. Мої братики й сестрички.
4. Рідна домівка.
- А тепер з’ясуємо, які завдання ставить перед вами сьогоднішній урок. Чого він навчить кожного з вас? ( Учні по черзі читають запис на дошці).
Цей урок мене навчить:
 Доносити зміст прочитаного шляхом виразного читання віршів.
 Висловлювати і обґрунтовувати свої думки.
 Аналізувати прочитане.
 Працювати в парах, групах.
 Любити і поважати свою сім’ю.

IV Актуалізація знань
1. Вправа «Ґронування».

Назвіть слова, що спадають на думку, коли ви чуєте слово «сім’я»? (За допомогою вправи «Мікрофон» вчитель записує слова учнів).
↖ ↑ ↑ ↗
← сім’я →
↙ ↓ ↓ ↘
V Усвідомлення нового матеріалу
1. Сторінка «Моя матуся».

а) Бесіда.
- Тож, починаємо гортати сторінки усного журналу. Родина – це найдорожче для кожної людини. Хто першим посміхається до немовляти? Хто вдень і вночі чатує над колискою? Хто купає, витирає сльози малюка і пригортає його до серця? Хто доглядає, прилучає до школи, переживає за успіхи й невдачі?
- Так, це – батьки, а особливо матуся. Найдорожча в світі для кожної людини – мама. Її серце завжди відчуває наші болі, її думки завжди поруч. А які ваші матусі?
б) Читання вірша напам’ять підготовленим учнем.
Є немало мам на світі:
Мами добрі, мами світлі.
Та одна є наймиліша.
Хто вона? Скажу вам я –
Рідна матінка моя.
- То яка мама найкраща?
в) Читання вірша Олексія Бабія «Мати» ( ланцюжком ).
- Визначте емоційний настрій вірша.
г) Вибіркове читання.
- За що кохає нас мама?
- А за що кохаємо ми маму?
- Як у вірші називають маму?
- Знайдіть порівняння.
- Прочитайте рядки, де висловлена головна думка.
д) Читання вірша за особами.
- Назвіть дійових осіб.
е) Робота в групах. Вправа «Розрізані смужки».( 2 хв )
( В кожній групі обрати спікера, секретаря, секунданта і доповідача ).
- З’єднайте частини речень і прочитайте прислів’я.
- Що вони означають?
I група: Материнська ласка ∕ кінця не знає.
Який кущ, така й калина, ∕ яка мати, така й дитина.
II група
: Не навчив батько, ∕ не навчить і дядько.
На сонці тепло, ∕ а біля матінки добре.
III група: Хто матір забуває, ∕ того Бог карає.
Як під сонцем квітам, ∕ так і з матір’ю дітям.
IV група: У дитини заболить пальчик, ∕ а в мами – серце.
Любов матері ∕ і на відстані гріє.
V група: Нема того краму, ∕ щоб купити маму.
Нащо ліпший клад, ∕ коли в сім’ї лад.

2. Сторінка «Мій татусь».
а) Читання вчителем оповідання Л.Толстого «Батько й сини».
- Послухайте оповідання і скажіть, яку пораду дав батько своїм синам?
Батько наказував синам жити в злагоді, вони не слухали. Тоді звелів він принести віник і каже: «Зламайте!» Хоч як старалися сини, не могли зламати віник.
Тоді батько розв’язав віник і звелів ламати по одному прутику. Сини легко переламали пруття поодинці. Батько й говорить: «Отак і ви, мої сини, якщо в злагоді житимете, то ніхто вже не здолає, а якщо сваритиметесь та в усьому порізно будете – кожен вас легко погубить.»
- Яка головна думка оповідання?
б) Вправа «Інтерв’ю за три кроки».
- Як треба жити в сім’ї?
в) Читання вірша Богдана Лепкого «Батько й мати» (ланцюжком ).
- За що люблять діти своїх батьків?
- Чому хлопчик хоче швидше вирости?
- Хлопці,чи ви бажаєте бути схожим на свого батька? Чому?
Фізхвилинка ( танцювальна руханка під пісню І.Федишин «Батьки мої»).

3. Сторінка «Братики й сестрички».
а) Бесіда.

- Назвіть імена своїх рідних братиків і сестричок.
- Які відносини у вас з ними?
б) Словникова робота.
- Поясніть значення слів:
заполоч ( тканина для вишивки )
маченята ( дрібне насіння маку )
в) Читання вірша Тамари Коломієць «Братик і сестричка» ( естафетою ).
- Що зробив для сестрички братик?
- А що сестра зробила для брата?
- Як ставляться один до одного ці діти?
- А що ви робите для своїх рідних?
г) Вправа «Незакінчене речення».
( Вчитель читає початок речення з вірша, а діти знаходять і читають кінцівку ).


4. Сторінка «Рідна домівка».
а) Читання вірша Богдана Лепкого «Рідна стріха» ( буксиром ).

- До чого закликає автор цього вірша?
- За що ми любимо свій дім?
- Прочитайте, як про це сказав автор.
б) Рольова гра ( підготовлені учні ).
- В кожній родині бувають моменти, коли що-небудь переростає у смішну історію. Давайте послухаємо і подивимось такі історії.
Син: Мамо, хочу вареників!
Мама: Іди їж, на столі повна миска стоїть.
Син: Вже не хочу. Я думав, що нема.
Мама: Та й набрид уже ти мені, Івасю, своїм плачем!
Син: Це я не тобі плачу, а бабусі.
Бабуся: Онучко, будь чемною, бо прийде вовк і з’їсть тебе.
Онучка: Знаю! Але спочатку він з’їсть бабусю.
(Питання до учасників):
- Як ти почувався в цій ролі?
- Що під час гри сподобалося, а що – ні?
- Чи була у вас подібна ситуація?

VI Рефлексія
1. Метод «Прес».

- На дошці записана пам’ятка, в якій зазначено 4 етапу методу «Прес»:
1) Позиція: «Я вважаю, що…»
2) Обґрунтування: «… тому що …»
3) Приклад: «… наприклад: …»
4) Висновки: «Отже ( тому), я вважаю …»
- Вам необхідно відповісти на питання « Що значить для вас сім’я ?»
Відповідати будете за взірцем.

2. Вправа «Займи позицію».
- Яка із сторінок усного журналу сподобалась більше?
- В кінці класу висять надписи з назвами сторінок журналу. Займіть певну позицію й аргументуйте свій вибір.

VII Домашнє завдання
- Підготувати до наступного уроку позакласного читання вірші про Батьківщину.

Категорія: Уроки | Додав: (31.10.2017) | Автор: Давидова Наталія Павлівна E
Переглядів: 1204 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Никнейм Кащенко Ірина Петрівна (ADM[Irina]) зарегистрирован!