Каталог статей

Головна » Статті » Вчитель вчителю » Уроки [ Додати статтю ]

Що виготовляють або вирощують там, де ти живеш. Як хліб на стіл прийшов. Вшанування хліба
Урок 30
Тема. Що виготовляють або вирощують там, де ти живеш. Як хліб на стіл прийшов. Вшанування хліба

Мета: сприяти накопиченню досвіду особистісного ставлення учнів до системи цінностей українського суспільства; дати учням уявлення про заняття дорослих у місті чи селі, де вони живуть; розповісти, як з'явився хліб на столі; сприяти розвитку спостережливості, мислення, активності; виховувати гуманну, творчу, соціальне активну особистість, яка здатна дбайливо ставитися до хліба, шанувати працю, трудівників.
На уроці можна використати наочні посібники та демонстрацій­ні матеріали видавництва «Ранок»: демонстраційний матеріал «Приро­да України».
ХІД УРОКУ
1. Вправа «Погода».
Тепло чи холодно надворі?
Яке небо?
Чи є дощ?
2. Робота за підручником (С. 79).
Учні розглядають малюнки, складають речення.
Які машини зображено на першому малюнку?
Що робить комбайн?
Що робить вантажівка?
Звідки на поле прийшов комбайн і вантажівка?
Де їх виготовили?
Що ви бачите на другому малюнку?
Де це відбувається?
Для чого потрібні трактори?
Чи є у нашому місті автомобільний завод? Тракторний завод?
Учні відгадують загадку про комбайн і підсумовують, що комбайн на полі зерно молотить, жне і косить.
Запропонуйте учням розглянути третій і четвертий малюнки, назва­ти предмети харчування і побуту.
Що виготовлено в місті? З чого?
На якому підприємстві?
Що вирощено в селі?
Що виготовляють там, де ви живете?
Що вирощують там, де ви живете?
3. Робота у зошиті з друкованою основою (С. 58—59). Завдання 1
Учні розглядають малюнки, називають свійських тварин, розповіда­ють, для чого люди їх розводять, що дають кури, свині, корови, вівці, за­креслюють зайві предмети.
Завдання 2
Учні відгадують загадки, розповідають, що вирощують на городах, полях і в садах там, де вони живуть.
Завдання 3
Діти розглядають малюнки, називають, які фабрики і заводи зобра­жені, що на них виготовляють, які з них є там, де вони живуть.

4. Робота із загадкою. Хвалить його кожен, Любить його кожен. І дня ми прожити
Без нього не можем. (Хліб)
Фізкультхвилинка
ДОЩИК
Жовте листя опада.
(Повільні горизонтальні рухи обох рук.)
З хмарки падає вода.
(Імітація падіння води.)
Дощик, ти нас не чіпай
(імітація відштовхування дощу)
І скоріше висихай!
Від дощу сховаємось —
(біг на місці)
В піжмурки пограємось. (Руками затулити голову.)

5. Робота за підручником (С. 80—81).
Учитель читає текст, вміщений у підручнику, учні розглядають ма­люнки.
Чи може людина обійтися без хліба?
Як хліб прийшов на стіл, який шлях він здолав?
Що робив трактор?
Коли трактор оре землю?
Коли засівають її?
Що робив комбайн?
Коли комбайн збирає урожай?
Що робили вантажівки?
Де мелють зерно?
На якому заводі випікають хліб?
Як називають професію людей, які вирощують хліб?
Хто пече хліб?
6. Робота в групах.
Із допомогою малюнків скласти розповідь «Як хліб на стіл прий­шов».
Далі учитель зачитує, як вшановують українці хліб.
Чому хліб — це достаток?
Як із давніх-давен шанували хліб?
Як про нього говорили і говорять?
Чим зустрічають в Україні почесних гостей?
Які хлібобулочні вироби зображено?
Які з них ми вживаємо щодня?
Які — на свята?
Чи печуть хліб у вашій сім'ї?
Хто це робить?
Який хліб полюбляють у вашій родині?
Який полюбляєте ви?
Як шанують хліб у вашій родині?
Як ви ставитеся до нього?
Учні відгадують загадку про хліб і пояснюють, коли саме хліб б'ють ціпками, а коли — ріжуть.
Поясніть народну мудрість: «Як вродить жито, то будемо жити».
7. Підсумок уроку.
Що виготовляють в місті?
Що вирощують в селі?
Що виготовляють там, де ви живете?
Що вирощують там, де ви живете?
Як хліб прийшов до нас на стіл?
Чому люди шанують хліб?
Як називають тих, хто вирощує хліб?
Як бережуть хліб у вашій родині?
Які загадки і прислів'я про хліб ви запам'ятали? На уроці також можна використати такі завдання.
Творча вправа «Дума про хліб».
Кожен по черзі говорить будь-яке слово, яке у нього асоціюється з хлібом, наприклад: смачний, хрусткий, свіжий, ароматний теплий, па­хучий, ситний, м'який, бутерброд тощо. Все, що говорять діти, записа­ти на дошці. Потім учні складають розповідь про те, який хліб вони най­більше люблять і чому.
Загадки.

1) Літом служить, а зимою зуби сушить. (Борона)
2) Ходить пані на майдані,
Куди гляне — трава в'яне. (Коса косить.)
3) Якщо вчасно засівати, Нивку вправно доглядати, Восени лишень встигай Весь зібрати... (урожай).
4) Й навесні, і восени Доглядає він лани, Щоб дорослі й малюки
Їли хліб і пиріжки. (Хлібороб)
5) Кінь сталевий, вівса не просить, а оре й косить. (Трактор)
6) Що за хліб такий святковий
На рушник вмостився новий? (Коровай)
7) І пухкенька, і смачна. Із пшениченьки вона. Зі здобного тіста,
Проситься, щоб з'їсти. (Пампушка)
8) М'яли, били і місили, І качали, і ліпили. Залишили підрости,
Щоб рогалики спекти. (Тісто)
Тест.
Зафарбуйте кружечок біля правильної відповіді.
Хліб своєю появою зобов'язаний людям таких професій:
тракторист
водій
перукар
муляр
комбайнер
пекар
лікар
столяр
• Прислів'я і порівняння. Як посієш, так пожнеш. Яка пшениця, така й паляниця. Хто літом працює до поту, зимою поїсть в охоту. Хто літом спеки боїться, той зимою не має чим гріться. Пшениця колоситься — життя веселиться. Землю поважай — вона дасть урожай. Як мілко орати, краще випрягати. Глибше орати — більше хліба мати.
Хто навесні не хоче орати, той буде взимку голодний спати.
Без труда нема плода.
Хліб — усьому голова.
Хліб, мов сонце.
Хліб, неначе золото.
Степ, як море.
Категорія: Уроки | Додав: (08.10.2013)
Переглядів: 1583 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Никнейм Кащенко Ірина Петрівна (ADM[Irina]) зарегистрирован!