Каталог статей

Головна » Статті » Вчитель вчителю » Уроки [ Додати статтю ]

Звичаї та традиції українського народу. Родинні свята

Мета: розкрити поняття “ свято”, “ традиція”; навчити дітей розуміти значення народних традицій, родинних свят для здоров’я, розпізнавати улюблені свята, формувати прагнення дбати про власне здоров’я, дотримуючись корисних традицій святкування; виховувати повагу до народних традицій та звичаїв.
Обладнання: підручник, ілюстрація Острова надій, мультимедійна презентація уроку.

                                                                            Хід уроку

I. Організаційний момент. Створення емоційного фону уроку.
Доброго здоров’я, діти, доброго вам дня !
Хай вам ясно сонце світить, у вікно щодня,
Хай сміється мирне небо і дивує світ,
А Земля нехай дарує вам барвистий цвіт.
Бо здоров’я, любі діти, в світі головне,
А здорових і щасливих – щастя не мине.

II. Повторення вивченого матеріалу.
1. Актуалізація навчальних знань.

- Як називається наш урок ?
- Для чого вивчаємо предмет “ Основи здоров’я ?
- Що означає турбуватися про своє здоров’я?
- Які корисні справи для свого здоров’я робили протягом тижня?
- А з яким настроєм?
- Як на здоров’я впливає настрій?
- В Китаї існує таке правило, якщо людина не вміє посміхатись, їй не дозволяють працювати продавцем магазину. Кожна людина хоче жити довго і
щасливо.
2. Проблемне питання.
- Що потрібно для щастя людини?
- Для чого потрібно здоров’я?
Висновок : людині потрібно здоров’я, щоб вчитися, працювати, долати
труднощі, бути успішним, щасливим. ( слайд 1)
3. Перегляд фрагменту мультфільму “ Як козаки весілля гуляли “.
Завдання перед переглядом :
1 ряд – Хто є героями мультфільму?
2 ряд - Чи були герої щасливі і веселі ?
3 ряд - Який сон вони бачили ?

III. Повідомлення теми уроку.
1. Розповідь вчителя.

Наш український народ здавна умів веселитися, піклуватися про своє здоров’я.
Наші предки вважали здоров’я – найбільшим багатством.Тому навіть при зустрічі бажали один одному здоров’я.
- Які слова вітання і прощання ви знаєте зі словом “здоров’я”?
- Сьогодні поговоримо про українські традиції збереження здоров’я та родин-
ні свята.( слайд 2)
2. Метод очікування.
- Про що хотіли б дізнатися на уроці?
IV. Вивчення нового матеріалу.
1. Повідомлення вчителя.
- У кожної української сім’ї є родинні свята, традиції. Свята є у нашої держави.
Вони дають можливість усім родичам зібратися в сімейному колі, поговорити про життя,
порадіти за успіхи, дати якусь пораду, покращити свій настрій, відпочити.
- Як і коли з’явились свята?
Українці - працьовитий народ. Нашим предкам доводилось обробляти землю, будувати житло, полювати. Щоб полегшити собі працю,они звертались за допомогою до різних сил природи: сонця,зірок, вітру, води, до богів. Їм вони співали і танцювали, приносили дари, промовляли хвалебні слова. Але для цього потрібно було звільнитися від роботи у певні дні. Ці дні – були свята. Святами відзначали все нове: початок весни, нового року, дні народження, весілля. Відзначаючи важливі дати, люди згадували події, які сталися колись.
Отже, свято – це пам’ятний день, який відзначається у зв’язку з певною подією.

2. Презентація ілюстрацій із зображенням свят. (слайд 4 )
(У кожного учня аркуш кольорового паперу )
- Перегляньте, будь ласка, ілюстрації свят і запишіть їх назви відповідно до своїх кольорів:
група синіх – у вас сині аркуші, ви пишете зимові свята;
група зелених – на зелених аркушах запишіть весняні свята;
група жовтих - свята нашої країни, усього народу;
група червоних – свята, які відзначаються тільки у родині.

Зачитування назв свят.
Висновок: український народ святкує різні свята: державні, релігійні, родинні.( слайд 27)

3. Хвилинка відпочинку. Гра” Трапляється – не трапляється”.
(Якщо у родині таке буває, то діти стоять і показують, як це робиться, якщо ні – при-
сідають)
- Мама і тато готують святковий стіл, я їм допомагаю;
- Напередодні свята я прибираю в квартирі;
- У свято тато завязує мені бантики;
- Бабуся пригощає родину тортиком і чаєм із трав;
- Дідусь годує тебе з ложки;
- Після свята я допомагаю мити посуд;
- Якщо родина разом, у мене гарний настрій.
- На Миколая я не отримав подарунок.
Молодці, усі були чемні, нікого не забув Миколай. Бажаю, щоб своїй родині ви завжди дарували радість.

4. Конкурс загадок.
( учні загадують загадки, чию не відгадали, той переможець)
- Про які родинні свята були загадки?
- Яке з цих свят – ваше улюблене? Чому?

5. Повідомлення вчителя про традиції.
- Вдень свят люди дотримуються народних традицій. Традиція – це правила
Поведінки, яких дотримуються протягом тривалого часу. Традиції проявляю-
Ться в одязі, харчуванні, зміцненні здоров’я, поведінці, святах. Свої традиції
Родина, місто, школа, клас.
- Якої традиції ми дотримуємось, якщо в нашому класі є іменинник ?
( Розповідь дітей про вітання іменинників)
6. Висновок: отже, ми повині зрозуміти, що свято –це пам’ятний день, а традиція – це правила поведінки ( слайд 28)
7. Гра “ Чарівна торбинка”
- Ти, торбинко, не мовчи, всю нам правду розкажи.
( Діти по черзі дістають із торбинки різні речі: рушник, вербову гілочку, свічку, Писанку)
- Про яке свято нагадали нам ці речі ?
- Які традиції існують в українців на Великдень?
- Що таке Великдень ?
- З якою подією воно пов’язане?
- А що означає “ пекти паску, готувати пасхальні яйця?”
- Коли будемо святкувати це свято?
- Що є символом цього свята?

8. Музична хвилинка відпочинку.
( Діти виконують рухи під обрядові пісні – гаївки)

9. Робота над малюнком (слайд 30-31)
- Розгляньте малюнок і складіть речення.
- Як спів і танці впливають на здоров’я?

VI . Закріплення вивченого матеріалу.

1. Робота з підручником.(с. 95)
- Розгляньте ілюстрації і скажіть, які свята відзначаються( I варіант),
І яких традицій дотримується український народ у ці свята(Iiваріант)
- Прочитайте написане під ілюстраціями.
- Про що дізналися ?
- Які ще традиції існують?
- Чи можна назвати цю родину дружньою і здоровою? Чому?

2. Складання пам’ятки “Як готуватися до свята”. (слайд 32)
- Розгляньте ілюстрації і скажіть, що є шкідливим під час свят.

3. Гра в парі “ Відгадай свято” (слайд 29)
4. Зачитування прислів’їв та приказок про здоров’я. (слайд 30)

VII. Підсумок уроку.
1. Інтерактивна вправа “Мікрофон”.

- Про що говорили на уроці?
- Що таке “свято” і “традиція”?
- Про які свята дізналися?
- До якого свята готуємось?
- Які у нього традиції?
- Про що треба пам’ятати, щоб свято вдалося?
2. Рефлексія результатів уроку.
3. Хвилинка побажань.

- Любі діти ! Я хочу, щоб ви мали велике і добре серце,яке б зігрівало теплом
Всю вашу родину. Бажаю вам бути здоровими, веселими, уважними до свого
здоров’я та рідних. Ніколи не забувай традицій та звичаїв своїх батьків, бо
існує повір’я у нашого народу: хто забуває звичаї своїх батьків, його карають
люди і Бог. Пам’ятайте завжди про те, хто ми на нашій планеті і де наше корі-
ння.
ЗДОРОВ’Я – це сила,
ЗДОРОВ’Я – це клас,
Хай буде здоров’я
У вас і у нас !
Будем - здоровими,
Будем – розумними,
Будем - красивими,
Будем – щасливими!

Карапозюк Антоніна Григорівна, вчитель початкових класів навчально - вихоного об'єднання №28 м. Хмельницького.

Категорія: Уроки | Додав: (14.05.2015) | Автор: Карапозюк Антоніна Григорівна E
Переглядів: 3821 | Коментарі: 1 | Рейтинг: 4.0/1
Всього коментарів: 1

Добавил: [ADM]Irina
0

Шановна пані Антоніно! Щиро дякуємо за цікаву розробку уроку! Презентацію можете надіслати мені поштою за адресою: fialkauman@ukr.net
Дата публикации: 15.05.2015 в 14:54 [Материал]

 

ble>

 

Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Никнейм Кащенко Ірина Петрівна (ADM[Irina]) зарегистрирован!