Каталог статей

Головна » Статті » Вчитель вчителю » Уроки [ Додати статтю ]

Декоративно-ужиткове мистецтво. Види орнаменту. Виготовлення геоментричного орнаменту

Тема: Декоративно-ужиткове мистецтво. Види орнаменту. Виготовлення геометричного орнаменту.
Мета: продовжувати знайомити учнів з декоративно-ужитковим мистецтвом; сформувати уявлення про орнамент, про спосіб його отримання шляхом вирізування з паперу; навчити вирізати симетричні фігури з паперу; розвивати фантазію та уяву; дрібну моторику рук, розширювати світогляд; виховувати любов до національних традицій, терпіння і акуратність, бажання працювати в команді.
Обладнання: зразки орнаментів, зразки виробів декоративно-ужиткового мистецтва, ілюстрації, роздатковий матеріал, ножиці, клей, папір, картон, ТЗН.
(презентація)

Хід уроку

І. Організація класу
1. Перевірка готовності робочих місць.
2. Емоційний настрій на урок

- Пропоную провести урок під девізом:
Душу і серце в роботу вклади, (Слайд №1)
Кожну хвилину в труді бережи.
3. Моє побажання вам, діти:
Бажаю усім, щоб до кожного з вас
Завітало натхнення сьогодні у клас
І збудило бажання здобути знання,
Щоб потім життям ви не йшли навмання.
Щоб вам захотілось новеньке пізнати,
Самим научитись та інших навчити.
Тож я побажаю, щоб лінь ви прогнали
Й натхнення щоб кожного дня зустрічали.
- Тож бажаю вам наполегливості, старанності та працездатності.

ІІ. Повідомлення теми й мети уроку (цілепокладання)
- Сьогодні на уроці ми маємо:
• продовжувати знайомитись з декоративно-ужитковим мистецтвом;
• познайомитись з поняттям «орнамент» та його видами;
• навчитись створювати орнамент;
• пригадати правила техніки безпеки;
• попрацювати в групах;
• отримати максимум задоволення від уроку.

ІІІ. Актуалізація опорних знань:
1. Давайте пригадаємо,
що включає в себе поняття декоративно-ужиткового мистецтва (Слайд №2)
Декоративне – бо прикрашають наше життя.
Ужиткове – ми користуємось ним в побуті.
2. Складання «Асоціативного куща»
- А які витвори декоративно-ужиткового мистецтва ви знаєте?

                           вишиті рушники                           ювелірні вироби

                                              Декоративно-ужиткове
             іграшки                                мистецтво                              одяг

                        писанки                    мереживо                    килими

3. Демонстрування зразків виробів декоративно-ужиткового мистецтва (малюнки, рушники, серветки, куманці, іграшки, посуд) – виставка.

IV. Мотивація навчальної діяльності
- Чи сподобалась, діти, вам виставка робіт?
- А чи хотіли б ви навчитись створювати таку красу?
- А для чого? (щоб милуватись, дарувати іншим, самому користуватись)
- Те, що сьогодні будемо робити ми, сподіваюсь, вам теж сподобається. І свої вироби ви зможете теж комусь подарувати, когось ними порадувати.
- А чим оздоблені вироби декоративно-ужиткового мистецтва, ви дізнаєтесь, виконавши таке завдання:
1 2 3 4
А Е К А Ю
Б У О Ї Т
В Н П Ж Я
Г З Є М Р

Б-2 Г-4 В-1 А-3 Г-3 А-1 В-1 Б-4
О Р Н А М Е Н Т

- Так, це орнамент. Тож давайте познайомимось з цим поняттям.

V. Сприймання та усвідомлення нового матеріалу
1. Вступна розповідь з елементами бесіди: (Слайд №3)
Отже, орнамент – це прикраса, візерунок, побудований на ритмічному чергуванні геометричних елементів або стилізованих рослин і тварин, це багаторазове повторення зображення предметів.
Орнаменти бувають:
• геометричний (квадрати, трикутники, овали...)
• рослинний (квіти, листочки, рослини)
• зооморфний (звірі)
2. Гра «Який це орнамент» (Слайди №5, 6, 7, 8, 9)
3. Розгляд зразка виробу:
(вчитель демонструє геометричний орнамент у квадраті, смужці та орнамент у колі.)
4. Інструктаж вчителя
- Працювати будемо в групах. Кожен капітан вибере собі завдання:
(1 і 2 група – орнамент у квадраті)
(3 і 4 група – орнамент у смужці)
(5 і 6 група – орнамент у колі)
- Які матеріали знадобляться вам для роботи:
1) основа – це картон будь-якого кольору.
2) сам орнамент – геометричні фігури з кольорового паперу.
3) клей, ножиці, серветка, підкладний аркуш.
- будувати орнамент будемо за таким планом:
1) Зверніть увагу на свою картонну основу (квадрат, смужку, коло). Вона поділена на рівні частини.
2) Ці частини треба заповнити геометричними фігурами (деталями) різного кольору.
3) Побудову можна починати від центру, або з боків від центру, або по краю форми.
4) Симетрично розташовані деталі мають бути однаковими за розміром, формою і відстанню.
5) Розкласти елементи, тобто знайти місце кожному елементу.
6) Наклеїти деталі акуратно, щоб не забруднити фон. Нагадую, кожну деталь слід покласти на підкладний аркуш і якомога акуратніше нанести клей, приклеїти деталь на місце, пригладивши ганчіркою.
7) В одному файлі – картонна заготовка і деталі – геометричні фігури.
8) В другому файлі – кольоровий папір, з якого ви можете вирізати свої деталі і прикрасити ними роботу.
9) Чітко розподіліть обов’язки в групі:
- Хто розташовує деталі
- Хто приклеює
- Хто вирізає додаткові фігури
- Хто слідкує за чистотою на своєму робочому місці (сміття не забуваємо класти у коробку для сміття).
5. Повторення правил техніки безпеки.
5.1. При роботі з ножицями пам’ятайте:
- ножиці – гострий інструмент
- не тримайте їх кінцями вгору
- не залишайте їх у відкритому вигляді
- передавайте ножиці у закритому вигляді кінцями і бік товариша
- при роботі стежте за пальцями неробочої руки
- без дозволу вчителя не беріть інструмент
5.2. При роботі з клеєм пам’ятайте:
- клей зберігати в закритому вигляді
- вичавлювати тільки необхідну кількість клею
- клей наносити акуратно
- залишки клею витерти ганчіркою чи серветкою

VI. Практична робота учнів.
(діти працюють в групах, вчитель надає індивідуальну допомогу, або проводить додатковий інструктаж)

VII. Виставка та оцінювання робіт.
- Чим схожі ваші роботи? (деталями – геометричними фігурами)
- А чим відрізняються? ( кількістю елементів та їх розташуванням)
- Зверніть увагу на якість роботи: точність, акуратність, оформлення.
- Капітани презентують свої роботи.
- Для чого ви зробили ці роботи? Де їх можна використати? (можна подарувати, прикрасити ними клас, використати як наочний та лічильний матеріал на уроках математики)

VIII. Підсумок уроку.
- Давайте, перевіримо, чи виконали ми поставленні завдання (Метод «Чистої дошки»)
- Покажіть, з яким настроєм ми закінчуємо урок.

Категорія: Уроки | Додав: (11.10.2014) E
Переглядів: 4831 | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Никнейм Кащенко Ірина Петрівна (ADM[Irina]) зарегистрирован!