Каталог статей

Головна » Статті » Вчитель вчителю » Уроки [ Додати статтю ]

В. Сухомлинський «Красиві слова і красиве діло»

Тема. В. Сухомлинський «Красиві слова і красиве діло»

Мета. Ознайомити з новим твором В.Сухомлинського. Вчити давати характеристику дійовим особам. Порівнювати вчинки персонажів, робити висновки, щодо прочитаного; розвивати зв’язне мовлення, критичне та творче мислення, вміння цінувати думки інших; виховувати доброту, чуйність, уміння бачити й творити красу.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання: картки із завданнями, портрет В.Сухомлинського, дидактичний матеріал.

Хід уроку

  1. Організаційний момент
    1. Психологічний настрій

Люблю я свій розум, увагу і пам'ять,

Працює мій мозок і вчусь я старанно.

Сприймаю все нове і мислю критично,

Учителя слово здійсню я практично.

  1. Актуалізація опорних знань
  1. Прочитайте загадку подумки, вставляючи пропущені букви.

То пр...ма, т...  рі...на, то крут... ,

Пов...де  теб...  по  вс...х  с...ітах,

По...инається з поро...а

Без...інечна  ця… (Дорога)

  1. Читання слів на одному диханні

Сад                                         був
кузня                                      сіяв
ферма                         линув
ланка                                     косив
пекар                                     зібрав
комбайн                                завітав
оранка                                   гостював.

  1. Гра «Знайди риму»

Мала (вишила, подала)

Дивосвіт (слід)

Вишеньках (вишивках)

Збирай (дивограй)

  1. Повідомлення теми і мети уроку
  1. Вступна бесіда

- Сьогодні на уроці ми розпочинаємо роботу над новим розділом «Прозові твори»

  1. Мотивація навчальної діяльності учнів
    • Про що може йти мова у творах?
    • У цьому розділі ми познайомимося із творами відомих авторів, досі для нас невідомих. Усі твори про ваших ровесників, про їх справи, вчинки добрі і не дуже.
    • На уроці ми познайомимося із твором одного з авторів.
  2. Сприймання нового матеріалу
    1. Кодування нового матеріалу та його усвідомлення

З деякими творами В.Сухомлинського ми вже знайомі. Тож давайте пригадаємо назви цих творів та рядки з них. Для цього потрібно до чисел першого стовпчика, які записані синім кольором перед рядками із творів В.Сухомлинського, підібрати відповідні числа, записані червоним кольором із другого стовпчика з назвами цих творів. Утворяться двоцифрові числа, кожному числу відповідає певна буква. Хто правильно утворить числа, той зможе прочитати ключове слово сьогоднішнього уроку.

1) «Як же це так – мене не було                                                 1)«Соловей і Жук».

А все довкола – дерева, квіти, голуби – все це було?».

2)  «Хай собі будуть Соловей і Жук, -                            2) «Покинуте кошеня».
відповіла дівчинка.
Тоді подумала й додала: « - Як же можна жити без Жука».

3)  «Поверталась із школи маленька                3) «Я хочу сказати своє слово».
Наталочка. Чує –     нявчить кошеня.
Вона не сказала ні слова, а взяла кошеня
й принесла додому».

4)  «Яке ж твоє слово про небо?»                  4) «Як же це все було без мене?».

- Небо ласкаве, - тихо сказала дівчина й усміхнулась».

 (1-4, 2-1, 3-2, 4-3) - Відповіді.                                                        

12

14

20

21

30

32

40

43

О

К

М

Р

В

А

Т

С

      

 

14

21

32

43

32

К

Р

А

С

А

 

 

  Вправа «Мозковий штурм»

  • А що таке краса?

Це те, що приємно і подобається всім людям, все те добре і прекрасне, що оточує нас і викликає радість.

Щоб сьогоднішній урок сподобався і викликав у всіх радість, давайте налаштуємося на плідну роботу. У світі навколо нас існує стільки краси, хоча інколи ми її зовсім не помічаємо.

А як ви думаєте, що може бути красивим?

 

                                               Красиві слова                Красиві почуття

             Красивий одяг                              Краса                                  Красива людина

                                               Красиві думки                    Красиві вчинки

 

У людини все повинно бути прекрасним і думки, і почуття, і слова, і вчинки.

  1. Фізкультхвилинка

Аутотренінг

  • Я – спокійний
  • Я – школяр
  • Я – творча особистість
  • Я – вмію думати, аналізувати, висловлювати свої судження
  • Я – прислухаюся до думок товаришів, ціную їх і беру до уваги
  • Я – хочу знати більше
  • Я – поважаю себе і свого вчителя
  • Я – вірю в те, що добре працюватиму на уроці, бо дуже цього хочу
  1. Побудова знань
  2. Передбачення за ключовими словами

А тепер уважно подивіться на слова і передбачте, про що буде наше сьогоднішнє оповідання.

  • Дощ
  • хлопці
  • незнайомець
  • співчували
  • допоміг.
  • Чим відрізняється співчуття від допомоги?
  • Яку б назву ви придумали до оповідання?
  • Оповідання В.Сухомлинського має назву «Красиві слова і красиве діло».

Чи справдилося ваше передбачення ми зараз перевіримо.

  1. Опрацювання твору В. Сухомлинського
    • Читання твору сильними учнями
      • Де і коли відображуються події, описані в творі?
  • Словникова робота
    • У тексті ви зустріли слово негода.
    • Яким словом його можна замінити?
  • Читання мовчки
  • Вибіркове читання
  • Інтерактивна вправа «Я почну, а ти закінчи»
  • Знайдіть в оповіданні слова, які пояснюють подані вислови:

Небо затягло хмарами - ….

Дуже сильний дощ - ….

Дуже мокрий - …..

  • Прочитайте слова хлопців із оповідання. Чи можна сказати, що їх слова були красивими?
  • Про яке красиве діло говориться в тексті? Прочитайте.
  • Розгляньте малюнок до твору. Знайдіть і зачитайте уривок тексту, який зобразив художник.
    • Читання оповідання по замовленню (по 1 реченню)
      • Чому хлопці опинилися в хатинці?
      • Який вигляд був у незнайомого хлопчика?
      • Яка головна думка твору?

Тому ваше домашнє завдання теж буде пов’язане із головною думкою твору. Вдома, ви складете свої власні розповіді, яким би був кінець твору, якби не було хлопчика, який зняв сорочку?

  • Що ж важливіше: красиві слова чи красиве діло?
  1. Узагальнення і систематизація набутих знань
  1. Консолідація
    • Кожне прислів’я – це певна життєва позиція. Отож, оберіть те прислів’я, яке б свідчило про ваші дії в такій ситуації?
    • Давайте за допомогою звернемося до дерева рішень.

                        (На фоні дерева)

                        Щире слово, добре діло, душу й тіло обігріло.

                        Від теплого слова і лід розмерзає.

                        - Добре діло роби сміло.

                        Красиві слова чи красиве діло.

  1. Підсумок уроку

І все ж залиште останнє слово за мною. Вважаю, що і красиві слова, і красиві вчинки необхідні людині. Тільки треба знати і відчувати, що і де потрібно людині. Що принесе їй найбільшу радість і задоволення, жити так, щоб красиві слова завжди йшли поруч з красивими ділами.

Найголовніше – це жити для інших, допомагати їм, підтримувати в горі і в радості. Хай тепло ваших сердець зігріває всіх – і рідних, і друзів, і навіть незнайомих людей. І тоді настане час, коли ви зможете сказати: «Я роблю важливу справу – приношу людям радість! Я творю красу словом і вчинком»

  • Який настрій у вас в кінці уроку?
  • Чи змінився ваш настрій?
  • Наш урок пройшов не марно, приніс радість від отримання нових знань.

Х. Домашнє завдання

Виразно переказувати текст, відповідати на питання, намалювати малюнок до оповідання.

Черниш Світлана Петрівна, вчитель початкових класів Білоцерківської спеціалізованої школи І-ІІІ ступенів №1 з поглибленим вивченням слов'янських мов 

Категорія: Уроки | Додав: Younger (31.03.2015) | Автор: Черниш Світлана Петрівна
Переглядів: 1667 | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Никнейм Кащенко Ірина Петрівна (ADM[Irina]) зарегистрирован!