Тема. Василь Сухомлинський «Кінь утік»
Мета. Удосконалювати навички читання; учити активно думати, контролювати власне розуміння тексту; спонукати до роздумів над тим, яке значення має для них матеріал тексту; розвивати вміння висловлювати оцінні судження про вчинки героїв; виховувати потребу справжньої дружби.
Обладнання. Портрет В. О. Сухомлинського, картки зі словами.
Тип уроку. Комбінований.
Хід уроку
- Організаційний момент
Ранок! Сонце в небі піднімається!
Наш третій клас з гостями вітається!
- Доторкніться один до одного, посміхніться один одному, подаруйте чудовий настрій на весь урок.
- Кому дозволимо стати першими?
- Так, спочатку краса, а потім сила.
- Мовна розминка
- Вправи для правильного дихання
- Задми свічечку.
- Понюхай квіточку.
- Пий чай з блюдця.
- Подми на кульбабку.
- Чистомовка
Ас – ас – ас – в нас чудовий клас!
Зі – зі – зі – усі ми друзі.
Ем – ем – ем – нікого не підведем!
Ім. – ім. – ім. – нам весело усім!
- Перевірка домашнього завдання
- Інтерактивна вправа «Мозковий штурм»
- З творчістю якого письменника ми продовжили знайомитись на минулому уроці?
- Що ви запам’ятали по нього?
- З яким твором ми познайомились?
- Яка його головна думка?
- Чи склали ви власну розповідь, яка підтверджувала б головну думку твору?
- Чи зробили ви висновки для себе?
- Мотивація навчальної діяльності
- Розповідь учителя
- Отже, потрібно менше говорити про гарні справи, а краще їх робити. Саме це розуміння прийшло до нас на минулому уроці.
- Сьогодні пропоную вам відкрити свої серця для нового розуміння, а якого саме, ви зрозумієте, попрацювавши в групах.
Кожна група отримує аркуші із надрукованими на них словами. Ваше завдання за 3 хв. скласти з цих слів прислів’я і пояснити його зміст.
- Робота в групах
(Діти складають прислів'я).
- Друзі пізнаються в біді.
- Нових друзів май, старих не забувай.
- Дерево міцне корінням, а людина – друзями.
- Без вірного друга велика туга.
Якою темою можна об’єднати їх?
- Повідомлення теми і мети уроку
Як ви розумієте слово «дружба»?
- Підберемо слова, які допоможуть нам зрозуміти, що таке дружба і яким повинен бути справжній друг.
- «Асоціативний кущ»
Дружба:
Захист, підтримка, правдивість, допомога, розуміння, збереження таємниці.
- Робота з тлумачним словником
- Зазирнемо до тлумачного словника. Як там пояснюється значення добре відомого нам слова "дружба".
Дружба – це добрі, приязні стосунки на основі взаємної прихильності, відданості.
- Бесіда
- Чи маєте ви таку прихильну і віддану людину?
- Яким по вашому повинен бути справжній друг?
- Прогнозування
Спробуйте визначити за темою нашої розмови, про що піде мова в оповіданні В.Сухомлинського «Кінь утік».
- Фізкультхвилинка
Туп, туп, туп...
Маленькі ніжки
Потупали по доріжці,
Ручки квіточки збирають
Та в віночки заплітають.
Понесу своїй матусі
Подарунок від Ганнусі.
- Робота над оповіданням
- Читання оповідання вчителем
- Чиї прогнозування справдилися?
- Які у вас виникли почуття? (обурення, жаль, сором, тривога)
- Словникова робота
- Читання слів «луною» за вчителем».
Віталик, розголошуєш, розв’язування, запанувала.
Розповідати, подив, вогнегривий, обурення.
- Читаємо з різною інтонацією (здивовано, радісно, сердито)
- Прочитайте дієслова, іменники.
- Прочитайте слово, в якому заховалось два інших.
- Читання «ланцюжком»
- Чому Віталик показав записку вчителеві?
- Аналіз змісту з елементами вибіркового читання
- Який урок тривав у класі? Прочитайте.
- Як учитель оцінив вчинок Віталика?
- А однокласники?
- Чому Віталик почервонів?
- Прочитайте відповідь Петрика?
- Про що вона свідчить?
- Розгляньте малюнок. Спробуйте розпізнати героїв.
- Яка розмова відбувається між хлопцями?
- Характеристика дійових осіб
- Чиї вчинки ви схвалюєте?
- Чиї вчинки викликають обурення?
- Чи справжніми друзями були хлопці?
- Хто порушив гарні стосунки?
- Які дії головних героїв можуть охарактеризувати їх?
Віталик Петрик
Розголосив таємницю. Хотів зробити подарунок другові.
Пожалів ковзани.
6. Гра «Чарівна квітка»
Дайте поради кожному герою.
- Тест «Чи були такі речення у творі»
- Віталик сидів на останній парті. +
- У класу стояла тиша. -
- Візьми записку, на перерві почитаєш. +
- Хлопчик тихо передав записку. -
- Тепер він зрозумів, що вчинив негарно. +
- На перерві хлопчики порозумілися. -
8. Творче завдання
- Прочитайте прислів’я, яке я взяла для вираження теми уроку, чи могло б воно бути заголовком до цього оповідання?
Дружба – як скло: розіб’єш - не склеїш.
- Гра «Розвідники»
- Скільки разів у оповіданні вжито імена? (16)
- Підсумок уроку
- Гра «Мікрофон»
- Чому вчить це оповідання?
- Який вибір ви зробили сьогодні для себе?
- Домашнє завдання
- Виразно читати, відповідати на запитання.
- Переказати від імені одного з героїв.
- Скласти продовження цієї історії.
Черниш Світлана Петрівна, вчитель початкових класів Білоцерківської спеціалізованої школа І-ІІІ ступенів №1 з поглибленим вивченням слов'янських мов
|