Тема. Відмінювання іменників чоловічого роду з нульовим закінченням та закінченням - о.
Мета: використовуючи різноманітні інтерактивні вправи повторити вивчений матеріал по темі «Іменник», закріплювати навички відмінювання іменників чоловічого роду, розвивати навички практичного користування формами давального та місцевого вiдмiнкiв однини чоловічого роду в усному та писемному мовленні, виховувати бережне ставлення до хлібу.
Обладнання: таблиця відмінювання іменників, міні-опори «Іменник», малюнки до теми «Хліб», «Мій настрій».
Хід уроку
І. Орг. частина. ( Показати при допомозі малюнка свій настрій.)
II. Перевірка домашньго завдання.
- Райтинг (своя оцінка – на полях)
IIІ. Стимулювання та мотивація учбово-пізнавальної діяльності.
1.Хвилинка каліграфії.
А)…еонід, …льга, …рина, …алинка.
(Леонід, Ольга, Ірина, Галинка.)
-Що спільного?( іменники, власні,істоти)
-Яке зайве слово?( Леонід – чол. рід; Ольга – 2 склади)
-Написати під словами звукові схеми.
Б) е м з л я (земля)
-Скласти слово. Підібрати спільнокореневі. Розібрати за будовою.
В) Скласти речення за схемою: др. чл., підмет, присудок, др. чл..
2. Словниковий диктант. («Черговий по словничку» диктуϵ 6 слів).
Здалеку, Батьківщина, Україна, Вітчизна,знайомий, одинадцять.
-Взаϵмоперевірка.
3.Реклама («Моя опора»). Робота в парах.
(Один учень відповідаϵ за планом опори, а другий оцінюϵ )
Іменник (На данному уроці говоримо про іменник радість)
Означаϵ предмет
н – істоти однозначні- багатозначні
а – неістоти синоніми-антоніми
з – власні пряме значення-переносне значення
в – загальні
и
Маϵ граматичні ознаки - рід ( чоловічий,жіночий, середній.)
- число ( однина, множина)
- змінюϵться за питаннями
- член речення( головний чи другорядний)
4.Колективна перевірка.
ІV.Сприймання та усвідомлення нового матеріалу.
1.Визначення мети та завдань нового матеріалу на цьому уроці .
- Знати закінчення іменників давального та місцевого відмінків чоловічого роду з нульовим закінченням та закінченням – о.
- Уміти практично користуватися формами цих відмінків в усному та писемному мовленні.
2. Робота за таблицею.
4 учня «Спонсори знань» виходять до дошки: 1 називаϵ відмінок,
2 -відмінкове запитання,
3 - іменник у потрібній формі,
4 - закінчення іменника.
-У яких відмінках іменники мають паралельні закінчення?
3. Робота за підручником.
А)Читання та вивчення правила (с.69).
Б) Виконування вправи 145
-Письмово з коментуванням біля дошки виконайте вправу, звертаючи увагу на закінчення давального відмінка.
- Подумайте, чому одні іменники мають закінчення -у, -ові, інші - -ю,-еві, ще інші - -ю,- ϵві.
В) Домашнϵ завдання(Впр.148)
4.Диктант-сито ( Виписувати тільки іменники чоловічого роду)
Гра «Ланцюжок».(По черзі діти виходять до дошки й записують слова)
-Записати іменники чоловічого роду у давальному відмінку. Виділити закінчення.
Дніпро, Вінниця, Львів, Кіровоград,хліб,батько, літо, дідусь, бабуся, дощ, гай,
Венера, художник.
V. Ровиток мовлення.
1.Відгадування загадки
Виріс у полі на добрій землі,
місце почесне зайняв на столі.(Хліб.)
2.Бесіда про бережне ставлення до хлібу (малюнки)
3. Запис речень із словом хліб. (3 речення за метою висловлювання: розповідне, спонукальне, питальне.1 речення окличне).
VІ. Контроль, корекція та оцінювання знань. Рефлексія. (повернутися до таблички «Повинні знати»)
-Оцінювання знань дітей.
-З іменниками якого роду ми працювали?
-У яких відмінках вчилися їх уживати?
-Які закінчення мають іменники у цих відмінках?
-На якому етапі краще працювалось?
-Що найкраще запам᾿яталось?
- Покажіть при допомозі малюнка свій настрій.
|