Використання енергії сонця - Уроки - Вчитель вчителю - Каталог статей - Вчитель вчителю, учням та батькам

Каталог статей

Головна » Статті » Вчитель вчителю » Уроки [ Додати статтю ]

Використання енергії сонця

ТЕМА. ВИКОРИСТАТИ ЕНЕРГІЇ СОНЦЯ
Мета: розширити уявлення учнів про використання енергії Сонця, вітру та рухомої води людиною; розвивати логічне мислення; виховувати бажання обережно ставитися до природи, її багатств.

 

 Хід уроку
 

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
У ч и т е л ь
Зараз сядуть всі дівчата,
А за ними – і хлоп’ята.
Всі сідайте тихо, діти,
Домовляймось – не шуміти,
На уроці – не дрімати,
А знання мерщій хапати.
Тож гаразд, часу не гаєм
І урок вже починаєм !
- А урок сьогоднішній нехай всім принесе задоволення від дуже потрібної та цікавої роботи.
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
— Давайте пригадаємо якими джерелами енергії користувалися люди в давнину, а якими — і В наш час? Порівняйте.
— За допомогою схеми на с. 64 доведіть, що для утворення електроенергії використовують властивість енергії переходити з одного виду в інший.(Теплова енергія)
— Чи можна розраховувати на те, що корисні копалини за нашого життя утворяться знову? Поясніть.
— Поміркуйте, до яких джерел енергії належать дрова.(При згоранні дрова зникають. Їх можна використати тільки один раз. Це ті природні ресурси, які вичерпуються.)
— Які джерела енергії існуватимуть у природі завжди?(Сонце, вітер і вода.)
— Доведіть, що Сонце — невичерпне джерело енергії.
— Які відновлювальні джерела енергії ви знаєте? Наведіть приклади.(Енергія Сонця, вітру і води.)
— У чому полягають переваги використання сонячної енергії?(Це невичерпне джерело енергії, яке безкоштовно потрапляє на Землю у величезній кількості.)
— Що ви дізналися про перетворення енергії Сонця в інші види енергії? Наведіть приклади.(Опалення та освітлення будинків…)
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся про способи використання сонячної енергії.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота за підручником (с. 70-71)

— Пригадайте! Які джерела енергії можуть невдовзі вичерпатися?(Ті, які потребують при своїй роботі корисних копалин.) :читання тексту ст.70-1,2 абзаци
— Що називають «зеленою» енергією? .(Енергія Сонце, вітру і води.)
— Як у живій природі використовується сонячна енергія?(Це джерело тепла і світла, які потрібні всьому живому.)
— Що нагадав хлопчик Струм на попередньому уроці?(Що запаси корисних копалин поступово вичерпуються.)А зараз послухаємо його: читання тексту ст.70
— Розкажіть! Які приклади використання енергії Сонця ви знаєте?
— Розгляньте малюнки на с. 71. Розкажіть, що на них зображено.(Виступи учнів 2, 3, 4, 5)
— Основним недоліком сонячної енергії є те, що вона може зникати у хмарні дні і недоступна в нічний час.
Робота в групах
- Яка зараз пора року? А яка була пора року? Назвіть осінні місяці.
— Проаналізуйте свої записи спостережень за погодою, щоб установити приблизну кількість сонячних днів у році (учні розділяються по групах за допомогою сніжинок та аналізують 1 місяць на вибір-три групи.). Зробіть висновок, чи доцільно використовувати сонячні установки у вашій місцевості. Записати на дошці
— Запам'ятайте та поясніть приказку.
• Якби не було хмар, ми б не знали ціни Сонця.
— Який цікавий факт ви дізналися від хлопчика Струма та товаришів на уроці?
Висновки Сонце — найголовніше джерело енергії на Землі, яке постачає тепло і світло.
Енергію Сонця використовують для перетворення її в електричну.
Електрика і тепло від Сонця абсолютно безкоштовні.
Сонячна енергія не забруднює навколишнє середовище.
В Україні теж працюють сонячні електростанції.
2. Фізкультхвилинка
3.Робота в зошитах

1.Зробити запис про кількість сонячних днів восени, а за рік підрахуємо пізніше бо рік ще не закінчився.
2.Робота в парах. Розглянь малюнки. Обговори із сусідом по парті , як використовується енергія сонця. Підпиши малюнки. ВЗАЄМООЦІНЮВАННЯ
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Цікаво знати!
Завдяки дослідженням в Арктиці вчені дійшли висновку, що біле хутро північних тварин, особливо ведмедів, уловлює до 95 % сонячного тепла. Особливості будови волосини цих тварин беруть до уваги під час виробництва сонячних батарей.
Нині розробляються проекти будівництва сонячних електростанцій.
2. Гра «Незакінчене речення» • Сонце дає нам тепло і... (світло).
• Для вироблення електроенергії на електростанціях використовують. (воду).
• Вони поглинають сонячну енергію. (Рослини)
• Головне джерело енергії на Землі. (Сонце)
• Те, що дає можливість рухатися, виконувати роботу. (Енергія)
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
Запитання і завдання від Матінки Природи ст.71
— Як людина використовує сонячну енергію? Наведіть приклади.
— Самооцінка настрою дітей на уроку
Подивись на «пухнастиків». У них різний настрій. Розфарбуй «пухнастика», у якого такий самий настрій, як у тебе.
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 70-71. — Пофантазуйте і запропонуйте власний проект використання сонячне енергії.
—Дізнайся, чи використовують енергію сонця в твоїй місцевості .
—Дізнайтеся про новітні приклади використання сонячної енергії (літаки, човни, потяги тощо).
ВИСТУПИ УЧНІВ
1.Енергія сонця
Сонце лише одна з мільярдів зірок, але воно джерело енергії для всього живого й для самої Землі. Викопне паливо витрачається такими темпами, що його запаси виснажаться десь у другій половині наступного сторіччя. Атомні електростанції, що колись уважалися гарною альтернативою, виявилися небезпечними, що було продемонстровано аварією в Чорнобилі (СРСР) в 1986 р. Із усіх альтернативних джерел енергія сонця є самої чистою й безпечної.
2. Сонячне випромінювання
Близько 30% сонячного випромінювання відбивається атмосферою Землі, а ще 20% поглинається. У результаті, лише 50% його досягає поверхні нашої планети, але це дорівнює енергії, яку виробляли б приблизно 170 мільйонів самих потужних електростанцій мира.
Багато лісових пожеж виникають у жару з вини сонячного світла, сфальцьованого крапельками ранкової роси. Ще в давнину греки навчилися використовувати енергію Сонця для розпалення багаття. Різні спосіб з використанням увігнутих дзеркал для фокусування сонячних променів стали застосовувати й у Китаї. У сучасній побутовій сонячній печі промені розігрівають їжу.
3.Сонячне опалення
Усі будинки частково обігріваються Сонцем, але є проекти, що дозволяють максимально використовувати це джерело енергії й у такий спосіб значно знизити плату за опалення. У таких будинках установлені більші вікна на стороні, освітлюваної полуденним сонцем, і набагато менші вікна на протилежній, більш прохолодній стороні. У деяких будинках жалюзі з теплоизолюючих матеріалів закриваються на ніч, що дозволяє зберегти більшу частину тепла, накопиченого за день. Це - пасивна сонячна технологія.
Сонячна енергія може також використовуватися для водяного опалення будинків. Промені Сонця нагрівають воду усередині плоских колекторних панелей, що поглинають ( на відміну від радіаторів опалення) випромінювання для нагрівання води. Ці панелі звичайно встановлюють на даху будинку під кутом, щоб уловлювати максимальну кількість прямих сонячних променів. Холодна вода протікає через панелі й нагрівається поглиненим ними сонячним світлом
4. Сонячні елементи
Сонячні елементи - це електронні обладнання, де за рахунок фотоелектричного ефекту світло перетвориться в електроенергію. Кожний елемент робить небагато енергії, тому для забезпечення електропостачання в достатньому обсязі необхідні батареї таких з'єднаних один з одним елементів. Елемент складається з тонкого шару напівпровідникового матеріалу, звичайно кремнію. У деяких сонячних елементах застосовують інший напівпровідника - арсенід галію. Вони менш ефективні, чим кремнієві, але можуть працювати при набагато більш високих температурах, завдяки чому їх можна застосовувати на супутниках, що зазнають потужному впливу променів Сонця в космосі. На енергії сонячних елементів працюють більшість штучних супутників; вона також використовується в деяких електронних калькуляторах і годиннику
В 1981 р. легкий літак "Солар чэлленджер" здійснив політ використовуючи сонячне світло як єдине джерело енергії. Крила літака були покриті сонячними елементами, що вироблять енергію для керування електроприводом повітряного гвинта. У штаті Флорида, США, телефон-автомат працював від батареї сонячних елементів, установленої на даху будинка
5. Електрика в районах
У деяких віддалених районах більші батареї сонячних елементів забезпечують більшу частину побутової електроенергії, яка використовується для зарядки батарей, що працюють уночі.
Сонячні елементи дуже надійні. Після установки вони практично не мають потреби у відході й можуть роками працювати без обслуговування. У Великобританії є маяки, що працюють в автоматичному режимі від сонячних елементів. Батареї таких елементів використовуються також у ряді автоматичних метеостанцій, розташованих уздовж узбережжя й на морі.
Електроенергія, одержувана від сонячних елементів, залежить не від тепла, а від світла. Завдяки цьому посадковий радіомаяк потужністю 360 кВт може працювати на сонячній енергії в умовах мерзлоти на Алясці. Починаючи з 1960х років, батареї фотоелектричних елементів використовуються для виробництва електроенергії для супутників зв'язку. Новітні батареї такого типу будуть установлені на борту космічної станції США "Фридом", планованої до запуску на орбіту на початку століття. У позахмарній височині ця станція за допомогою восьми панелей крильового типу буде перетворювати сонячне світло в 75 кВт електроенергії.
Проект використання сонячної енергії, запропонований американським інженером Пітером Глейзером, може забезпечити нас енергією з космосу. За задумом автора, повинні бути запущено 40 сонячних орбітальних електростанцій, оснащених величезними батареями сонячних елементів. Отримана енергія буде перетворюватися в пучки мікрохвиль, що посилають на прийомні станції на Землі. Там мікрохвилі будуть перетворені назад в електроенергію. (На жаль, птахи й неметалічні літаки просто згорять при влученні на них потужних пучків мікрохвильової енергії.)

Гламбер Нелля Леонідівна, вчитель Карабинівської ЗШ І-ІІІ ступенів, Павлоградський район

Категорія: Уроки | Додав: glambernellya (28.01.2015) | Автор: Гламбер Нелля Леонідівна E
Переглядів: 11135 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Никнейм Кащенко Ірина Петрівна (ADM[Irina]) зарегистрирован!