Тема: Вода. Які властивості має вода.
Мета: дати уявлення про воду як предмет неживої природи, познайомити з трьома станами води , сформувати уявлення про властивості води(прозора, рідка, без кольору, без запаху, розчиняє деякі речовини); продемонструвати значення води для рослин, тварин, людини на Землі; продовжувати формувати дослідницькі навички; виховувати шанобливе ставлення до води.
Обладнання: ноутбук, презентація, малюнки.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Хід уроку
І Організація класу (слайд)
Встаньте всі скоріше, діти!
посміхніться всім миліше,
привітайтесь: «добрий день!»
продзвенів дзвінок - «дзелень
тож і ми часу не гаймо
урок природознавства розпочинаймо.
ІІ Актуалізація опорних знань.
Як годиться для початку
Все повторимо спочатку.
Гра « Мікрофон» ( слайд)
- Давайте пригадаємо, що таке природа?
- На які групи вона поділяється?
- Що належить до живої природи? До неживої ?
- Що таке вітер?
III Мотивація навчальної діяльності та повідомлення теми і завдань уроку.
Урок сьогодні у нас незвичайний, (слайд)
Тому берімось до роботи негайно!
Щоб всі знання хороші мали,
Крапля казкова до нас завітала.
З нею чарівні краплі – сестрички,
Усі загадкові, хоча й невеличкі.
- Капітошка я весела,
Хоч не маю я оселі,
Та росла я на хмаринці,
Дощик я ношу в торбинці.
І сьогодні на урок
Я прийшла, звичайно, в срок.
Розкажу про чарівничку,
Мою родичку водичку.
- Хто це, дітки, завітав до нас на урок? ( слайд)
Це Капітошка . Сьогодні ми будемо подорожувати з нею .
Вона принесла цікаві завдання. Виконавши ці завдання ви отримаєте подарунки .
Зачитування плану уроку.
План уроку .
Водичка чарівничка.
Зупинка “Джерельна”.
Зупинка “ Прозора”
Зупинка “Казкова”.
1 –ша зупинка Водичка чарівничка. ( завдання)
Загадка
Відома звіку рідина
Усяк її вживає,
Буває хмаркою вона,
Сніжинкою буває,
Бува , як скло,
Крихка, тверда,
Звичайна. Підкажіть…(вода) (слайд )
Сьогодні краплинка хоче розповісти нам про властивості води.( слайд)
IVВивчення нового матеріалу.
- Більшу частину поверхні Землі займає вода. Вона знаходиться в океанах і морях, річках і озерах, під землею.
-Більшу частину нашого тіла становить вода.
2 – га Зупинка Джерельна.
-Велике значення має вода для рослин, тварин. Для деяких з них, наприклад, риб -вода, крім усього, є єдиним місцем для життя. (слайд)
-Рослини,тварини і люди п’ють воду для того, щоб постійно оновлювати її запаси в організмі.
-А як ще людина використовує воду? (слайд)
-То чи існувало б життя на нашій планеті без води? ( слайд)
Висновок: Вода – одне з найбільших багатств на Землі. ( слайд)
VФізкультхвилинка
Краплинки по небу літали , літали.
Та з хмарки на землю дощиком впали.
Струмочком у море вони прямували.
До сонечка парою вони піднялися.
На хмарці зустрілися і обнялися.
3 –тя Зупинка Прозора
VІ Проведення дослідів (друге завдання)
Властивості води. Стани води
Дослід №1 Переливаю воду з однієї склянки в іншу
Чому це можна зробити?
Чи має вода колір?
Чи має вода смак? ( відповідає 1 дитина)
Чи має вода запах? ( 2 дитина)
Висновок: Вода – рідина без кольору, без запаху, без смаку.
Дослід№2 Якщо воду налити в посудину і покласти в морозильну камеру, то що трапиться? Якою стане вода?
Висновок: Вода може бути твердою
Дослід №3 Коли в чайнику кипить вода, то що виходить з носика? (електрочайник)
Де взялася пара?
Висновок: Вода може бути газоподібною
Дослід№4 Вода-розчинник
- Чи розчиняться в воді цукор( сіль)? ( готую чай)
- Якою стане вода?
- Чи може розчинитися в воді пісок (цвях)?
Висновок: Вода може розчиняти деякі речовини.
VII А зараз Капітошка перевіри чи добре ви запам’ятали властивості води.
Робота в зошитах.(третє завдання) ( слайд)
4 – та Зупинка Казкова
VIII Інсценізація казки про золоту рибку на сучасний лад.
( Бережне ставлення до води) ( слайд)
Автор. Пішов дід на річку ловити рибу. Раз закинув вудку у воду, піймав порожню пляшку з соку, вдруге – витягнув порваний черевик, втретє закинув вудку і впіймав маленьку рибку. Шкода стало рибини і вирішив він її відпустити назад в річку.
Нехай підростає!
Автор. І тут рибка заговорила людським голосом:
Не кидай мене назад в річку! Краще кинь в акваріум з чистою водою. Немає більше сил жити в цій річці!
Вчитель . - Чому рибка не захотіла повернутися в річку?
- Яка небезпека очікує рибку і всіх жителів водойм?
- Що люди не повинні робити?
- Чи завжди ми бережно ставимося до води?
- Як треба поводитися на водоймах , щоб їх не забруднювати?
Гра Розсипанка
Скласти речення зі слів. ( природи , дар, - Вода).( слайд)
ІХ. Осмислення , закріплення і систематизація знань
Робота в парах. ( Чарівні пазли) ( слайд)
У вас на партах розрізаний на шматки малюнок. Кожна пара складе малюнок, назве, що вийшло та який це стан води. ( Діти всі називають результат.)
Х. Підсумок уроку
Гра Мікрофон
Що нового ви дізналися про воду?
Покажіть ручками чи сподобався урок.
Молодці!
Катрич Ольга Володимирівна, вчитель початкових класів НВК № 31 м.Хмельницький
|