Звук [г], буква «ге». Засвоєння дзвінкої вимови звука [г] в кінці слів і складів. - Уроки - Вчитель вчителю - Каталог статей - Вчитель вчителю, учням та батькам

Каталог статей

Головна » Статті » Вчитель вчителю » Уроки [ Додати статтю ]

Звук [г], буква «ге». Засвоєння дзвінкої вимови звука [г] в кінці слів і складів.
Навчально-виховний комплекс «Загальноосвітня школа-інтерна І-ІІ ступенів ім.. Ю.О.Гагаріна – педагогічний ліцей 
Вчитель Семенюк Людмила Іванівна 

Тема. Звук [г], буква «ге». Засвоєння дзвінкої вимови звука [г] в кінці слів і складів.

Мета. Ознайомлювати учнів з літерою Гг (ге), звуком, що її позначає; її назвою та звуковим значенням; формувати навички читання слів з літерою Г; уміння робити звуко-буквенний аналіз; розвивати мовлення та мислення учнів; виховувати любов та бережливе ставлення до природи та інтерес до усної народної творчості.

Обладнання. Предметні малюнки, загадки, метаграми, ребуси, фішки.

Хід уроку

І. Організація класу.

Любі діти!
У наш клас завітали гості щирі,
Привітайте в добрий час
Гостей усмішкою й миром
Ми вам раді люди добрі!
І вітаєм щиро вас
І запрошуєм ласкаво
На урок у 1-й клас.
Доброго дня вам!
Доброго дня нам!
Доброго дня всій Україні!

Створення відповідного психологічного настрою.

- Сьогодні на уроці нам потрібно: уважні, розумні, організовані, кмітливі, а ще дружні і веселі діти.
Ми будемо:
- активними
- зібраними
- уважними
- дисциплінованими

ІІ. Мотивація навчальної діяльності.

- Дітки, послухайте уважно загадку, і відгадайте, хто прийшов сьогодні до нас на урок?

Хто бере свою гармошку
Та наспівує потрошку:
«День народження – то клас!
Шкода що на рік буває раз!»

- Як звати крокодила?
- Який перший звук в слові Гена, ви чуєте?
- А чому, ми слово Гена, пишемо з великої букви?

Сьогодні на уроці ми з крокодилом Геною будемо
- Розв’язувати метаграми
- Розгадувати загадки
- Складати склади
- Читати слова
- Розгадувати ребуси
- Читати скоромовки
- Мандрувати у світ цікавого

ІІІ. Вивчення нового матеріалу.

- Діти, крокодил Гена любить відпочивати на галявинці . Але йому поки, що на ній сумно. Якщо ми на уроці будемо гарно працювати, то наша галявина стане красивою і веселою.

- Діти, то який звук приніс сьогодні крокодил Гена?

- Давайте разом скажемо звук [ Г].

1) Артикуляція звука.
- Задня стінка глотки зближується з коренем язика. Струмінь повітря, проходячи крізь ці щілини, утворює характерний шум, що нагадує шипіння. Голосові зв’язки не напружені, голос не утворюється.

- Який же це звук? Голосний чи приголосний?
- Чому?

- Діти звук [ Г] приголосний, дзвінкий. Він має глуху пару [х].
- Діти, а на що схожа буква Г?
А ось, крокодил Гена, хоче вам показати і розказати на що схожа наша буква Г.

Га-га-га та Ге-ге-ге
Це напевно буква «Ге»?
Бо вона якраз така
Наче шия в гусака

- Давайте повторимо дітки, віршика про букву Г.

2) Виділення звука[г] зі слова.

- А тепер діти вимовте перший звук в слові Гена.

3). Звуковий аналіз слова.

- Викладіть на парту звукову модель слова Гена.
- А зараз, порозгадуємо з вами метаграми.

Люблять нас усі збирати
після дощику в ліску,
а як букву Г відняти
будем плавати в ставку.

(гриби - риби).

Літає в полі, на городом,
а Г відкиньте, лізе у воду.
(грак – рак)

- Молодці діти, гарно справляєтесь із завданням, які пропонує нам крокодил Гена.

4). Робота з загадками.
- А зараз, крокодил Гена пропонує нам трохи погратися і повідгадувати загадки.

Буває він у супі,
буває і в салаті,
буває кольоровим
у мами на халаті.
(горох)

- Горох не лише овоч, а і візерунок на тканині.

І лікарю і швачці
ми добре відомі,
побачиш нас в лісі
і в кожному домі .
(голки)

- Голки теж бувають різні – для шиття, хвою на сосні і ялинці теж називають голками.

5). Гра «Впіймай звук».
- І знову крокодил Гена пропонує пограти у гру «Впіймай звук».

Грім гуркоче за горою,
грім гуркоче над рікою,
гуси з лугу йдуть додому,
не бояться того грому.

6). Читання складів.

- Діти, крокодил Гена засумував, йому стало холодно. Він хоче, щоб ви йому допомогли зігрітися. Давайте, йому допоможемо. (діти читають склади)

- Дуже добре, ви допомогли крокодилу Гені зігрітися. А тепер, трохи відпочинемо.

Фізкультхвилинка

Гуси лебеді летіли
на лужку спочити сіли
потім встали
крильця склали
розминати спинки стали
ніжки обмивали,
хвостик піднімали
шийки повертали
потім гуси потягнулись
діти до занять вернулись.

IV. Робота з букварем.

- Продовжуємо, діти, подорожувати з крокодилом Геною і виконувати його завдання.

1) словникова робота (пояснення слів глухар, грак, граб).

Граб – листяне дерево з гладенькою сірою кроною.
Глухар – птах з родини тетеруків
Грак – перелітний птах з родини воронових із блискучим чорним пір’ям.

- Давайте складемо із словом грак речення.

2) читання слів у стовпчиках.

- читання вчителем
- читання за допомогою різних видів читання «Сторож губ», «Небо і земля», «ланцюжком».
3) вибіркове читання
- прочитайте спочатку односкладові слова
- знайдіть і прочитайте слова – назви птахів; рослин
- прочитайте слова з літерою «Г» в середині; на початку слова
- прочитайте слова, які відрізняються лише 1 звуком
Зверніть увагу на малюнки, що ви на них бачите? (гарбуз, огірки)
- покажіть пальчиком схему слова гарбуз.

- Де знаходиться звук[ Г] в слові огірки?
- Який це звук?

V. У світі цікавого.
- А зараз, повідгадуємо загадки, і помандруємо з Геною у світ цікавого.

Діти, відгадайте будь- ласка загадку

Без рук ,без сокири
Будуються квартири
( птахи)
Хто живе в гніздах?

Невеликий, сніжно-білий,
Що його в небесну шир
Люди радісно пускають
Сповістити всіх про мир.
Кожний цього птаха знає,
Його назву відгадає.
(голуб)

Понад 5000 тисяч років тому людина приручила голуба, що став предком майже всіх голубів, що існують тепер. Після того часу люди вивели понад 200 порід голуба.

Голубина пошта

Найбільш древнім способом пересилки листів по повітрі є голубина пошта. Поштові голуби використовувалися для доставки повідомлень аж до ХХ століття. Лише в Індії досі користуються послугами

Загадка про грака
Він весь чорний
Він дуже моторний
Завжди кричить: «Крак!
Здогадалися?
Це ж …
(грак)

Граки мають розумові можливості вищі не тільки серед птахів, а й усіх тварин. Багато чисельні спостереження доводять, що граки керуються не тільки інстинктами, а й інтелектом. Розум птаха виявляють у розумінні деяких фізичних процесів та умінні рахувати кількість речей. Так, в одному з досліджень граки не могли дістатися до хробака, який плавав у вузькій високій склянці з водою. Її не можливо було перекинути, тому птахи здогадалися кидати камінці у склянку. Граки швидко зрозуміли, що чим більші камінці будуть у воді, тим швидше підніметься її рівень.

VI. Робота з скоромовкою.
- Діти наше завдання, зараз, прочитати скоромовку.

Ніс Гриць пиріг через поріг, став на горіх, упав на поріг.

- читання вчителем,
- читання хором,
- читання учнями.

VII. Розгадування ребусів.
- Крокодил Гена пропонує всім вам розгадати ребуси
(година)

- переставте склади і утворіть слово.

ГЕРДПА (гепард)

- У цьому слові є звук Г?
- А скажіть, будь ласка, у нашій місцевості зустрічаються гепарди?
- А де їх можна зустріти?

VIII. Підсумок уроку.

Бесіда «метод мікрофон»

Запитання від крокодила Гени
- Яку літеру вивчили на уроці?
- Який звук вона позначає?
- Який він за звучанням?

- Дякую,діти, вам за роботу на уроці, і пропоную подивитися на дошку і сказати, чи стала наша поляна біля будинку крокодила Гени веселою? А що, це означає?

Працювали всі старанно
І почули у кінці,
Що у нашім першім класі
Діти просто молодці!
Категорія: Уроки | Додав: (18.03.2014) | Автор: Семенюк Людмила Іванівна
Переглядів: 1263 | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Никнейм Кащенко Ірина Петрівна (ADM[Irina]) зарегистрирован!