Каталог статей

Головна » Статті » Вчитель вчителю » Уроки [ Додати статтю ]

Звуки [н], [н'], позначення їх буквою «ен». Читання складів і слів.
Тема: Звуки [н], [н'], позначення їх буквою «ен». Читання складів і слів.
Мета: ознайомити зі звуками [н], [н'] і буквоє н («ен») ; вчити правильно артикулювати звук, виділяти його у словах; формувати навички читання складами; збагачувати їх словниковий запас; розвивати зв'язне мовлення учнів, пам'ять, мислення; виховувати любов до матері.
Обладнання: ілюстративний матеріал, презентація.
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань
1. Повторення віршів за методом ейдетики
2. Артикуляційно-вимовні вправи
— Мені дуже хочеться дізнатися, хто живе в цьому казковому будиночку. А вам?
То давайте довідаємось. А що ж треба зробити, перш ніж увійти?
— Треба постукати, подзвонити.
— Поставте кисті рук на парту. Легенько стукаємо середнім пальчиком правої руки. А тепер — двома. Спробуємо всіма, нехай думають, що дощик іде. Ніхто не виходить…
— Може, гукнути треба? Але будиночок казковий. То що ж — і ми з казки.
Ви чітко і виразно повторюйте за мною:
— Ме-ке-ке, ме-ке-ке! (Учні повторюють)
— Нічого не виходить…
— Тепер перетворимося на корів ( Му – му – му)
— Як дзижчить бджілка? (Дж-ж-ж-ж-ж)
— Як пищить комар (Дз-з-з-з-з-з) ,
— Коники (…)
— А спробуємо чарівними краплинками побути? (Дзінь-дзень, дзінь-дзень!)
— Давайте привітаємося! (Добрий день!)
(В будинку буква Н)
III. Повідомлення теми і мети уроку (Слайд 1)
IV. Вивчення нового матеріалу
1. Спостереження за вимовою звуків.
Гра « Найуважніший»
Подивіться уважно на малюнки. Що на них зображено? (Слайд 2)
(Корона, кінь, машина, слон, книга)
- Який спільний звук є у всіх словах? Які два слова зайвих?(кінь, слон)Чому? (Слайд 3)
- Послідовно назвіть звуки у цих словах. Чи однаково вимовляємо останній звук?
Вимовте звук [н]. Чи виникають перешкоди при вимові? Яким є звук при звучанні? Вимовте звук [н′]. Чи подібний він за вимовою до [н]? Чим відрізняється? При вимові м’якого звука се¬редня частина спинки язика підноситься до піднебіння. Отже, можна зробити висновок, що [н] — приголосний твердий, а [н′] — м’який.
2. Позначення звуків [н], [н'] буквою н («ен»)
- порівняння за розміром та формою; (Слайд 4)
- на що схожа буква
Фізкультхвилинка

3. Робота за Букварем.
- Назвіть букву, яку ми сьогодні вивчаємо. Які звуки вона позначає?
 Гра «Знайди помилку»
Запропоновані малюнки (ножиці, банан, кінь) та схеми до слів.
Підібрати до малюнків відповідну схему.
 Читання складів у будиночках.
Учитель читає склади в будиночках. Учні хором, а потім — по черзі прочи¬тують їх.
 Розглядання ілюстрацій і бесіда
Що тримають у руках дівчатка? Доберіть їм імена, які починаються бук¬вою Н.
Що дає одна з дівчаток подружці?
Прочитаємо підпис під малюнком. Який знак стоїть у кінці речення?
Хто скаче на коні? (Мушкетер)
Який у нього одяг? Що він тримає в руках? Прочитаємо підпис під ма¬люнком. (Учні вправляються в інтонуванні речення.)
Кого бачите на наступному малюнку?
Що хотів узяти хлопчик?
Прочитаємо, що сказала йому мама?
Чому мама не дозволила синові взяти банан?
Чому перед їжею обов'язково треба мити руки?
Дівчинка Ніна — справжня рукодільниця. Вона зв'язала шарф для тата, теплі шкарпетки для дідуся. Зібралася в'язати рукавички для бабусі. Залиши¬ла клубочки ниток на столі. Прийшла зі школи і побачила, що її улюблене ко-шенятко Пушок грається клубочками.
Прочитаємо, що сказала Ніна Пушкові.
(Учні вправляються у виразно¬му читанні окличного речення.)
Читання складів, написаних на клубочках. С. 34
Фізкультхвилинка
V. Закріплення та застосування набутих знань
1. Гра «Збери намистинки»
Йшла Ніна по стежинці,
Загубила намистинки.
А ви їй допоможіть,
їх швидесенько зберіть. (Слйд 5)
(Діти читають склади, утворюють слова на ''намистинках") (мама, мамі, мамо)
- Як ще можна звернутися до мами? (матуся, матінка, ненька)
2. Інсценізація вірша
Мама
Є у мене доня,
Гарна, білолиця.
Є у мене доня,
Надя-помічниця.
Надя.
Устаю раненько,
Підмету, чистенько.
Ще й до мами скажу
- Відпочиньте, ненько!
Посуд я помию,
Гарно стіл накрию,
Тільки борщ зварити
Я іще не вмію.
Як звали дівчинку? Які ще слова почули і звуками [н], [н']?
Давайте допоможемо Надійці підібрати овочі для борщу? (Буряк, капуста, морква, цибуля, часник) (Слайд 6 – 7)
3. Робота за Букварем (с. 35)
Розгляньте малюнок і скажіть, хто на ньому зображений? (Мама і дві донечки.)
Дайте дівчаткам такі імена, щоб у них була буква «єн».
Читання слів у стовпчиках — колективно, а потім за Букварем
Зверніть увагу на те, як написані слова другого, третього і четвертого стовпчиків. (З великої букви, бо це — імена.)
Запам'ятайте, діти, що імена людей завжди пишуться з великої букви.
Робота над текстом
Скільки речень у тексті? Як ви здогадалися, що в ньому сім речень? (У кінці кожного речення стоїть крапка, це кінець речення. Ми бачимо сім крапок.)
Прочитайте самостійно перше речення. (Учні читають напівголосно.)
Тепер прочитаємо перше речення всі разом. (Учні читають хором, по¬тім його повторюють двоє-троє дітей.)
Аналогічно учні читають друге і третє речення, називаючи замість малюн¬ків слова книга і лялька.
Послухайте четверте речення і скажіть, хто вимовив ці слова. (Мама) До кого вона звернулася? (До Інни.) У цьому реченні після слова Інно сто¬їть кома. Кома означає, що на цьому місці треба зробити невелику зупинку — паузу.
Послухайте, як я прочитаю це речення.
Давайте прочитаємо це речення разом.
Прочитайте п'яте речення і поміркуйте, яке слово треба дібрати замість лінії. (Почитай)
Прочитайте шосте речення і поміркуйте, яке слово треба дібрати замість першої лінії і замість другої. (Інна читала, а мама і Ніна слухали.)
Під час роботи над шостим реченням відпрацьовується інтонація проти¬ставлення (за зразком, поданим учителем).
Цілісне читання тексту окремими учнями, по рядах.
4. Вивчення вірша за методом ейдетики .
Коли б з’явився в мене
Чарівний килимок,
На тому килимкові
Злетів би до зірок.
Щоб зірку найяснішу
За хмарами дістати
І дорогій матусі
Її подарувати.
VI. Підсумок уроку
Категорія: Уроки | Додав: Oksa (09.10.2013) | Автор: Лошак Оксана Анатоліївна E W
Переглядів: 2945 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Никнейм Кащенко Ірина Петрівна (ADM[Irina]) зарегистрирован!