Каталог статей
Головна » Статті » Вчитель вчителю » Уроки | [ Додати статтю ] |
Оповідання Василя Сухомлинського «Іменинний обід».
Тема: Оповідання Василя Сухомлинського «Іменинний обід». Мета: Вчити дітей сприймати художнє слово, розуміти художні образи, адекватно відгукуватись на почуття; осмислювати глибинний зміст твору і через нього визначати настрій, з яким його треба читати. Розвивати уміння володіти технікою мовлення та засобами інтонаційної виразності; уміння підготувати твір для читання, глибоко проникати вавторський задум. Розвивати вміння ставити та відповідати на запитання. Виховувати у дітей почуття людської гідності; інтерес до читання; уміння висловлювати свою думку. Обладнання: опорні таблиці для інтерактивних вправ, «Пам’ятка для характеристики дійових осіб», «Умовні знаки партитури», «Орієнтовний план підготовки до виразного читання оповідання В. Сухомлинського «Іменинний обід» » портрет В.Сухомлинського. Хід уроку І. Організаційний момент. Гра «Ваші очікування від уроку!» ІІ. Підготовча робота над технікою мовлення. 1. Вправи на розвиток дихання. а) Вдих («раз»), пауза, («раз»), видих з вимовою слів по складах: ду-бо-чок; бу-руль-ка; за-ві-рю-ха. б) Читання речень, прислів’їв на одному видиху кожного ( поступово збільшується кількість слів): (вдих) Весна ледачого не любить. (вдих) Проспиш весною – заплачеш зимою. (вдих) Весна багата на квіти, а осінь – на сніпки. (вдих) Прийде літо – все розмаїте, прийде зима- нічого нема. 2.Вправи на розвиток голосу. а) Глобокий вдих, вимовити плавно, протяжно приголосні: мм…, лл…, нн… б) Те саме, але з додаванням голосних. в) Вправа на матеріалі скоромовки: Бурі бобри брід перебрели, Забули бобри забрати торби. Прочитати повільно, а закінчувати швидко; 3.Вправи на дикцію. Вправи на дикцію краще роботи перед дзеркалом для контролю за правильністю вимови звуків. 1. На голосні звуки: вдих, пауза з короткими паузами проартикулювати спочатку без голосу, потім з прискореннями і наростанням голосу. (і-а-о-е-у-и). 2. Скоромовка. Бурі бобри брід перебрели, Забули бобри забрати торби -Уважно прочитати, повільно вимовити беззвучно; потім- пошепки; вимовляємо з надмірною артикуляцією, поступово прискорюючи темп. Гра « Театр» (робота упо групах) -Уявляєм собі різні мовленнєві ситуації і відтворити різні почуття: Здивування; радість; сум. ІІІ. Підготовка твору до виразного читання. 1. Звіт про пошукову роботу. (Розповіді дітей про В. сухомлинського) 2. Зразкове читання тексту вчителем (або грамзапис). 3. Читання учнями твору про себе («пошепки»). 4. Робота над системою образів – дійовими особами. -Які дійові особи? - Який конфлікт виник між ними? -Як ви уявляєте кожного героя ? Під час відповіді скористайтеся пам’яткою. Пам’ятка для характеристики дійових осіб 1 Зовнішність 2 Вік 3 Характер 4 Манери 5 Поведінка 6 Попередній досвід життя (Образи: Ніна – семирічна дівчинка, у якої сором перед подругами за бабусину немічність сильніший за любов і повагу до бабусі; відверта; можливо вередлива; мама- мудра, спокійна, образилась за бабусю і переживає за душевну черствість доньки; бабуся («за кадром»)- старенька, виснажена працею, найшанованіший член сім’ї.) 5. Розкриття ідеї твору. -Про що йдеться у творі? - Яка головна ідея оповідання? (Ідея: треба вчитися бути людиною). 6. Визначення мети читання. Гра «Диктофон» - Як читати твір? - Чим схвилювати слухачів? -Які викликати емоції? -Щоб ці завдання виконати правильно, нам потрібно поділити текст на частини та визначити мету читання кожної із них. (Частина перша: «Ніна і її сім’я» Мета читання: звернути увагу на те, що сім’я Ніни велика, дружна; викликати повагу до бабусі, співчуття до її старості Частина друга: «Скоро день народження!» Мета читання: порадіти з Ніною; викликати піднесений настрій передчуття свята. Частина третя: «А якщо подруги сміятимуться?» Мета читання: передати наростання хвилювання дівчинки, яка соромиться бабусі. Частина четверта: «Свята не буде…» Мета читання: переконати у справедливості маминого рішення. ) 7. Аналіз сюжету -Який сюжет твору? (Сюжет: сім’я готується до дня народження Ніни). -Як автор привертає увагу читача? Як готує до сприйнятття наступних подій? Зачитайте початок цієї частини (експозицію). (Зачин (експозиція) : «У ніни велика сім’я…»). - Які з’являються герої у оповіданні? - Які у Вас перші враження про них? Зачитайте чатину тексту, де починається зав’язка твору. (Зав’язка: «Скоро день народження…»). - Кий розвиток подій відбувався далі? ( Розвиток дії: «Ось і настав цей день…»). - Де найбільш напружена точка розповіді – кульмінація твору? (Кульмінація: «Мама зблідла»). -Тут найяскравіше виявляється ідея твору; після цього моменту в дії настає злам. Як виділимо під час читання кульмінацію? ( Темпом, силою голосу, мелодикою, паузами). - Як же закінчилася історія з Ніною? Яка розв’язка твору? (Розв’язка: «Іменинного обіду не буде»). - Яка кінцівка твору? (Кінцівка: «Будь справжньою людиною»). 8. Аналіз лексичних особливостей а) Тлумачення слів (за вибором учнів). б) Перевірення наголосу у словах: капельки, здивувалася, іменинного, скатертину. ІV. Фізкультхвилинка. 9. Розмітка тексту знаками партитури. Гра «Олівець» -Створимо партитуру тексту, де знаками виділимо паузи, головні слова (логічний наголос), зміни темпу. Інструкція що до сили голосу, емоційного забарвлення додаються на полях. У допомого вам додається опорна табличка «Умовні знаки партитури». Умовні знаки партитури 1. Паузи: а) коротка І (на рахунок «раз»), б)середня ІІ (на рахунок «раз, два»), в) довга ІІІ (на рахунок «раз, два, три). 2. ___________ - логічний наголос (підкреслюється ціле слово). 3. / - підвищення тону. 4. \ -пониження тону. 5. /\ -перелом інтонації. 6. ---------- -розтягування слова або уповільнення темпу. (Діти опрацьовують текст). Орієнтовний план підготовки до виразного читання оповідання В. Сухомлинського «Іменинний обід» Частина перша: «Ніна і її сім’я» Мета читання: звернути увагу на те, що сім’я Ніни велика, дружна; викликати повагу до бабусі, співчуття до її старості. У Ніни І велика сім’я: ІІ мати, І батько, І два брати, І дві сестри І й бабуся. ІІ Ніна –І найменша,ІІ їй восьмий рік.ІІ Бабуся – І найстарша, І їй вісімдесят два роки.ІІ У бабусі І тремтять руки. ІІ Несе ложку бабуся – І ложка дрижить , І крапельки І падають на стіл. ІІ Розповідно. З милуванням. З повагою. Тихо, співчутливо. Частина друга: «Скоро день народження!» Мета читання: порадіти з Ніною; викликати піднесений настрій передчуття свята. Скоро І день народження Ніни. ІІ Мама сказала, і що на її іменини І у них буде Ісвятковий обід. ІІ На обід І Ніна хай запросить подруг. ІІ Піднесено: обід-це подарунок від мами. Частина третя: «А якщо подруги сміятимуться?» Мета читання: передати наростання хвилювання дівчинки, яка соромиться бабусі. Ось і настав цей день. І Мама І накриває стіл І білою скатертиною. ІІ Ніна подумала: І «Це ж і бабуся І за стіл сяде. ІІ А в неї ж І руки тремтять. ІІ Подруги І сміятимуться. ІІ Розкажуть потім у школі, І що в Ніниної бабусі І руки тремтять».ІІ Ніна тихенько І сказала мамі: І - Мамо, І хай бабуся І сьогодні за стіл не сідає.ІІ - Чому? І – здивувалася мама. ІІ - В неї руки тремтять. ІІ Капає І на стіл, ІІ Урочисто, радісно. Тихо, задумливо. Сполохано. «Передражнюючи» пихатих подруг. Вередливо (улесливо, комизячись, сердито,…). Частина четверта: «Свята не буде…» Мета читання: переконатиу справедливості маминого рішення. ) Мама І зблідла. ІІІ Не сказавши ні слова, І вона зняла зі столу білу скатертину І і сховала її в шафу. ІІІ Довго сиділа мовчки, І потім сказала: І - У нас сьогодні бабуся І хвора. ІІ Тому іменинного обіду І не буде. ІІ Поздоровляю тебе , І Ніно, І з днем народження. ІІ Моє тобі побажання: І будь справжньою людиною. ІІ Суворо, з нотатками розчарування. Сухо. 10. Вправляння у читанні тексту. Гра «Мікрофон» (Учні читають весь текст опираючись на план підготовки до виразного читання) V. Підсумок уроку.
1. Обговорення досягнень і недоліків. Учитель аналізує виразне читання дітей. Аналізу підлягають такі якості виконання: - техніка читання; - рівень володіння інтонаційними засобами мовлення; - ступінь досягнення мети читання. 2. Підведення підсумків до гри «Ваші очікування!» | |
Переглядів: 6705 | Рейтинг: 2.7/3 |
Всього коментарів: 0 | |