Тема: Розташування слів в алфавітному порядку. Робота з орфографічним словником. Мета: закріпити знання українського алфавіту і вміння упорядковувати слова за алфавітом; ознайомити з різними видами словників та їх призначенням; вчити користуватися орфографічним словником; розвивати кмітливість, уважність; виховувати наполегливість у праці та вміння працювати в групах. Хід уроку: І 1. Організація класу. Привітання гостей. Любі діти, у наш клас Завітали люди щирі. Привітайте в добрий час Гостей усмішкою й миро
Діти Ми Вам раді, люди добрі, І вітаємо щиро Вас! І запрошуємо ласкаво На урок у 2 клас!
2. Ознайомлення з темою уроку. 3. Девіз уроку:
Ми дуже любим рідну мову Її мелодію чудову. Діти. Тож починаємо урок. Нехай знання ідуть нам впрок.
4. Актуалізація опорних знань учнів. • Зоровий диктант. Тане сніг. ( 4с ) Тече річка. ( 4с ) Почався дощ. ( 5с ) • Хвилинка каліграфії. Урок продовжимо без зупинки каліграфічною хвилинкою. Ал віт фа - Яке слово можна скласти з цих складів? ( Алфавіт) - Назвіть слова близькі за значенням. ( азбука, абетка). Запишіть слова каліграфічно. Абетка, азбука, алфавіт. - Чому ці слова розміщені в саме такому порядку? • Повторення вивченого. - Що ж таке алфавіт? Алфавіт – певний порядок розміщення букв у писемності будь-якого народу. - Розкажіть алфавіт, правильно називаючи букви. Назвіть букви, що закінчуються на [ а ]. ( а, к, х, ш, щ)
• Перевірка домашнього завдання. (вправа 83). Прочитайте, як ви записали прізвища письменників. Г.П.Бойко, П.М.Воронько, Л.І.Глібов, М.Т. Рильський, І.Я.Франко,Т.Г. Шевченко - Чому так розмістили прізвища письменників? (Книги різних авторів розміщуються в бібліотеці в алфавітному порядку.) - Де ще знадобиться знання алфавіту? 5. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення мети уроку. - За алфавітом укладаються телефонні книги, списки. Список учнів нашого класу в документах записано в алфавітному порядку. Також за алфавітом складаються всі словники. Думаю, що ви переконалися в необхідності знати алфавіт. - Сьогодні ми будемо вправлятися у розташуванні слів за алфавітом, дізнаємося, які бувають словники, вчитимемося користуватися орфогра-фічними словниками.
6. Сприймання і усвідомлення нового матеріалу. • Ознайомлення зі словниками. Словник – це зібрання слів, розміщених в алфавітному порядку, з поясненням, тлумаченням, чи перекладом іншою мовою. В перекладі з латини означає «колекція слів». Слова розміщуються в алфавітному порядку. Можуть бути об’ємними або зовсім маленькими, кишеньковими. Майже завжди це один книжковий примірник. Перепліт може бути цупким , а може бути тоненьким. У бібліотеці знаходяться в найзручнішому місці.
В Україні перший рукописний словник з’явилися понад 400 років. Сім’я словників дуже велика. Познайомтеся з деякими з них.
З цієї книжки ви дізнаєте-ся про те, як народжується слово, яких родичів (однокореневих слів), побратимів ( слів близьких за значенням) і нерозлучних друзів (фразеологічних зворотів) має.
Цей словник допоможе правильно написати, вимовитислово, розтлумачить його. Можна прочитати вірші, загадки, скоромовки, прислів’я.
Буває, що слово Відоме давно, А знає не кожен, Що значить воно. І тут у пригоді Стає визначник Скарбів наших мовних – Тлумачний словник. (Д.Білоус)
У цікавій та доступній формі ознайомить з фразеологічним багатством української мови. Алфавітний покажчик слів робить користування словничком дуже зручним.
Орфографічний словничок містить майже дві тисячі слів, у написанні, тлумаченні та перекладі, яких виникають певні труднощі.
• Робота з орфографічним словником. Самостійна робота.
- Розгляньте орфографічний словник для початкових класів. Зверніть увагу, що слова в ньому розміщені за алфавітом і до уваги береться не тільки перша буква, а і всі наступні.
- Випишіть зі словника по три слова, які називають предмети і відповідають на питання що? ф/хв.( для очей) • Коментоване письмо ( вправа 85) Запишіть слова в алфавітному порядку, беручи до аги першу і другу букви у слові. Позначте наголос. Виразно, вулиця, ґанок, ґудзик, диктант, дятел, жайворонок, олень, портфель, червоний, чотирнадцять, шофер. ф/хв. (для рук) • Ознайомлення зі словниковим словом «дитина».
- Доберіть спільнокореневі слова до слова «дитина» ( дитя, дитинство, дитячий), назвіть слова близькі за значенням (маля, малюк, малятко ).
7. Закріплення вивченого матеріалу. Робота в групах. 1 група – за вправою 86 Розташуйте назви українських міст за алфавітом. Зверніть увагу, що назва одного міста потрапила випадково. ( Горлівка, Вінниця, Донецьк, Запоріжжя, Канів, Київ, Рівне, Харків. Нью-Йорк – американське місто.)
2 група - Упорядкуйте частину списку учнів класу: Солоніна І., Савольська А., Сиза К.,Стельмах М., Сочивець М., Світочна О. ( Савольська А., Світочна О., Сиза К., Солоніна І., Сочивець М.,Стельмах М.)
3 група - Знаючи, що кожна буква алфавіту має свій порядковий номер, розшифруйте повідомлення: 17-19-16-19-6-27-12 !
ІІ Підсумок уроку. - Що нового дізналися на уроці? Що навчилися робити? - Де можна застосувати набуті знання? - Яке слово стоятиме у словнику раніше дитина чи диван?
Домашнє завдання ( за вибором) Вправа 87 Утворити по одному слову з коренями черг-, дит-, дуб-, чит-. Записати їх за алфавітом. або "Алфавітний ланцюжок” Записати назву тварини на кожну букву алфавіту. Наприклад: а – акула, б - бобер …
Презентацію можна скачати за посиланням:
Джерело: http://docme.ru/QQk |