Каталог статей
Головна » Статті » Вчитель вчителю » Уроки | [ Додати статтю ] |
Клас 2 Предмет . Українська мова Тема: Урок розвитку зв’язного мовлення. Складання казки «Сонечко» за початком та опорними словами. Мета: Формувати ключові компетентності: вміння вчитися – організовувати своє робоче
місце, доводити роботу до кінця; громадянську – оволодівати
надбанням усної народної творчості; здоров’язбережувальну – удосконалювати
психічну та духовну складову здоров’я, усвідомлювати взаємозв’язок організму
людини з природнім та соціальним оточенням. Формувати предметні компетентності: вчити будувати зв’язну розповідь, складати
текст казки за даним початком; розвивати творчу уяву учнів, зв’язне
мовлення; виховувати прагнення до естетичного
сприйняття дійсності, доброту та любов до природи. Обладнання:
предметні малюнки (казкове Сонечко, сонечко-комаха, соняшник, квіти, дерева,
звірі), таблиці, текстові плакати, зошит з розвитку зв’язного мовлення. Тип уроку: вивчення нового матеріалу. Використана література: 1.
Клід І. О.- Сонечко.
Читанка-хрестоматія для читання в дитячому садку - Тернопіль: Навчальна книга – Богдан, 2012. -304 с. 2.
Варзацька Л.О. Інтегровані уроки рідної мови і мовлення в початкових класах
загальноосвітніх шкіл. Методичний посібник. – К. «ЮНІВЕРС» - 2000 р. -141 с. 3.
Безкоста С.В., Головко З.Л. Митохір Н.Б. Уроки позакласного читання та
розвитку зв’язного мовлення. 2 клас. – Тернопіль: Навчальна книга – Богдан,
2001. – 144с. Хід уроку: І. Організаційний момент : Усміхніться всім навколо небу, сонцю, квітам,
людям. І тоді обов’язково день тобі пройде казково. Діти стають в коло, беруть
долоньку в долоньку і промовляють: Тепло своїх долоньок Я друзям віддаю Урок
новий цікавий Я з радістю почну. ІІ. Актуалізація опорних знань. 1.Складання
загадки з деформованого речення. Відгадування загадки. Синьому,
небі, В, пливе, червона, тарілочка. Діти складають загадку про сонце. Відгадують її. (Сонце). ІІІ. Повідомлення теми й мети уроку. 1. Бесіда. - Розгляньте
малюнки на дошці, - Як ви
думаєте, про що ми будемо говорити сьогодні на уроці? (Про сонце, сонечко-комаху, соняшник, квіти, дерева,
звірів). - Іноді з
цими предметами відбуваються дивні речі: вони розмовляють, веселяться,
допомагають один одному. - Як
називають твори, в яких з рослинами, тваринами, предметами неживої природи
відбуваються дива (Казки). Сьогодні
ми будемо з вами складати казку про Сонце. ІV. Робота над мовним матеріалом. 1. Повторення
про текст. - Що таке
текст? (Зв’язані за змістом
речення утворюють текст). - Яких
частин він складається? (Зачин, основна частина, кінцівка). - Про що
говориться в зачині? (Коли і де відбуваються події. Про що даний текст). - У
тексті обов’язково повинен бути заголовок. 2. Читання
текстів на дошці. 1) - Де
ночує сонечко? - У
бабусі в хатинці. - Хто ж
його бабуся? - Синє
небо. - Чим
воно вкривається? - Голубою хмаркою. (О.Орач). 2) Сонце заходить, цілуючи гай. Квіти кивають йому на добраніч. (М.
Вороний). 3) Сонце - небесне світло. 4) Бог Сонця - Ярило. Вчитель: Люди вірили в могутність Сонця.
Коли воно довго не з являлося на небі, люди зверталися з проханням до бога
весняного Сонця - Ярила, щоб він розігнав хмари, і знову на небі з’явилося ласкаве сонечко. Щоб з’явилося
Сонечко, люди придумали заклички. Давайте ми скажемо їх хором: 1.Вийди вийди
сонечко На дідове полечко На бабине зіллячко На наше
подвір’ячко. 2. Сонечко,
сонечко, глянь у віконечко, Діткам маленьким з
неба засяй. Все живе на землі жадає сонця. Сонцю посміхається ранок голубий. І все
живе посміхається. Без сонечка ніхто не може жити. Коли на дворі ясно, ми теж
посміхаємося. Сонце дає життя рослинам, тваринам. Воно посилає нам тепло і світло. Чому пахнуть
квіти? Бо їм сонце світить. Чого річка грає? Бо їй сонце сяє, З чого раді діти? Бо ростуть як квіти. Дітям добре жити – З сонечком
дружити.
(М. Подолян). Ми читали вірші й говорили про Сонце, як небесне світило. А тепер
послухайте загадку і скажіть, що це за сонечко. Прилетіло
сонечко На мою
долонечку – Крильця
червоненькі, Цяточки чорненькі.
(Б. Списаренко). Діти відповідають, що це сонечко-комаха. Воно схоже на сонце. На дошці
записуємо речення. Сонечко - маленький жучок. Вчитель говорить, що сонечко - це отруйна для птахів комаха, яка має
яскравий окрас, щоб її легко було помітити. - Який малюнок на дошці схожий на
сонце і прокидається разом з ним. Цілий день сонце пливе по небу, а соняшник
повертає за ним свою золоту голівку. Лягає спати соняшник разом з сонцем. V. Фізкультхвилинка. Встало вранці ясне сонце,
Зазирнуло у
віконце. Ми до нього
потяглися, За промінчики взялися. Будемо дружно
присідати, Сонечко
розвеселяти. Встали-сіли,
встали-сіли, Бачите як звеселіли! Стало сонце
закликати: Нумо разом, нумо всі Потанцюєм по росі. VI. Творча
робота. Складання казки за даним
початком та опорними словами. 1. Складання словосполучення зі слів: сонечко, веселе, радісне,
усміхнене, сумне. - Діти складають словосполучення – сонечко веселе, радісне, усміхнене,
визначають, що слово сумне зайве, бо на малюнку сонечко веселе. Вчитель: Зараз у нас буде дуже
відповідальна робота. Ми з вами будемо складати казку про сонце. Сонечко у
нашій казці повинно бути веселим, добрим, теплим, приносити радість усьому
живому на землі. Давайте прочитаємо на дошці початок казки. (Діти читають). В далекому минулому в небі з’явилося
Сонечко. Було воно веселе, радісне, ласкаве і тепле. - Ви знаєте, що у казки має бути заголовок. Залиште для заголовку один
рядок і запишіть у зошит початок казки. (Діти записують початок казки). - Далі будемо казку складати так. Я буду говорити початок речення і
записувати його на дошці, а ви будете продовжувати. - Стало Сонечко посилати на землю свої (золоті промені). З явилися на землі (ліси, поля, луки, ріки, озера, моря, дерева, квіти, люди, тварини).
Виглянув з-під листочка маленький жучок - (сонечко). Розправило сонечко (свої крила) і стало схожим (на Сонце). Воно було таке (червоне і кругле). А ще виросла (квітка). Вона була теж (схожа на Сонце). Це був (соняшник). Він повернув (свою голівку) у бік (Сонця) і весело (посміхнувся
Сонечку). Старанно трудилося все живе на
землі: (звірі,
комахи, люди). А сонечко (зігрівало всіх теплом і ласкаво
всім посміхалося). Читання казки дітьми у зошиті. Вчитель:Із поданих заголовків вам треба дібрати найбільш вдалий і записати його.(Тепле Сонечко, Чарівне Сонечко, Ласкаве сонечко, Сонечко і Земля,
Сонечко розбудило Землю). Діти самостійно вибирають заголовок до казки і записують його. Вчитель: Зараз я прочитаю вам казку відомого педагога, письменника В.О. Сухомлинського.
Ця казочка розповість нам про тепле сонечко. А називається вона «Сонце і
Сонечко». ( Читаю казку
В.О.Сухомлинського). Вчитель: Сонце несе на своїх промінцях
тепло. Воно вливається в твою душу. Візьми Іскринку цього тепла і зігрій ту
людину, якій холодно, сумно. Тепло твого серця розтопить лід її душі.
Прокинувшись вранці, посміхнись сонечку і всьому рідному на землі. Поверніть
свої голівки один до одного і посміхніться. Від цієї усмішки у нашому класі
стало набагато тепліше і веселіше. VII. Підсумок уроку. - Чи сподобався урок ? - Чи сподобалась вам ваша казочка
? - Чи задоволені ви результатами
своєї праці ? - Чи могли б ви скласти самі
казочку ? VIII. Домашнє завдання. - Уявіть собі, що на небі нема
сонечка. Його закрила велика хмара. Мабуть, усім би стало сумно. - Як би ви допомогли сонечку ?
Спробуйте про це скласти казочку. Назвіть її «Сонечко і Хмаринка». А на наступному уроці
розвитку мовлення ми ці казочки послухаємо. Паламарчук Наталія Олексіївна, вчитель початкових класів Жашківської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №3 ім.І.М.Ляшенка Жашківської районної ради | |
Переглядів: 10079 | Рейтинг: 0.0/0 |
Всього коментарів: 0 | |