Каталог статей

Головна » Статті » Увага! Першокласник! » Різні аспекти цього питання [ Додати статтю ]

Чим може допомогти психолог в підготовці дитини до школи?

Чим може допомогти психолог в підготовці дитини до школи?

 

По-перше, психолог може провести повну діагностику готовності дитини до школи;
По-друге,
психолог може допомогти розвинути всі вищі психічні функції (мислення, увага, пам’ять, уяви) до рівня, необхідного для того, щоб приступити до занять в школі;
По-третє,
психолог може скоректувати мовна, мотиваційна, комунікативна і вольова сфери.
По-четверте,
психолог може допомогти мінімізувати тривогу дитини, що неминуче виникає перед глобальними змінами в житті.
Навіщо все це потрібно? Чим упевненіше і спокійніше почнеться для Вашої дитини шкільне життя, чим краще дитина зможе адаптуватися до школи, вчителів і однокласників, тим більше шансів, що у дитини не буде проблем ні в початковій школі, ні в подальшому навчанні. Безглуздо говорити підліткові, що необхідно вчитися, якщо він з дитинства засвоїть, що школа - це важка повинність, що не приносить анінайменшого задоволення.
Якщо ми хочемо, щоб наші діти виросли утвореними, упевненими в собі, щасливими людьми, то ми повинні створити для цього необхідні умови. Школа- найважливіша ланка в цій роботі.
Важливо розуміти, що готовність дитини до школи означає як тільки те, що у дитини є основа для розвитку в наступному періоді. Тому не треба думати, що ця готовність автоматично дозволяє уникнути проблем в майбутньому. Заспокоєння батьків і педагогів приведе до того, що подальшого розвитку не буде. Всі вчителі знають, що часто діти, які спочатку читають по складах, роблять величезний ривок в розвитку читання. А ті, хто читав спочатку краще, наприклад, починав читати поволі по словах, так і продовжують читати далі. Тому у жодному випадку не можна зупинятися. Необхідно йти весь час далі.
Часто питають: якщо дитині вже 7 років, а він не готовий до школи, то що корисно - віддавати в школу таким, який є або намагатися підтягти його до школи будинку?
Я думаю, що в таких випадках дуже важливо розуміти, що за вчителька буде у дитини. Чи готова вона зрозуміти, що у дитини є певні труднощі і що він чогось не робить не із-за ліні або поганої поведінки, а саме із-за цих труднощів. Чи готова вона якийсь час не питати дитини, і взагалі віднестися до нього украй делікатно.
Не менш важлива позиція батьків. Їм необхідно весь час підтримувати дитину, навчитися співпереживати з дитиною важкі моменти. Якщо батьки це зможуть, якщо зможуть утриматися зауважень і претензій, то всі складнощі дитина зможе подолати достатньо швидко і легко.
Я вважаю, що, перш за все, необхідно говорити про психологічну готовність батьків до того, що дитина піде в школу. Це дуже важливо.
Звичайно, дуже важливо, щоб дитина була готова до школи. А це, перш за все, інтелектуальні, комунікативні навики і загальний розвиток дитини. Але якщо про інтелектуальні навики батьки якось замислюються (учать дитину читати і писати, розвивають уяву і т.д. ), то про комунікативні навики часто забувають. А це, проте, дуже важливий параметр готовності дитини до школи. Я вважаю, що якщо дитина виховується весь час в сім’ї, якщо не відвідує спеціальних місць, де він може навчитися спілкуванню з однолітками, то адаптація до школи у такої дитини може відбуватися набагато важче.
Ще важливіший чинник готовності до школи, про яке взагалі чомусь рідко говорять - це загальний розвиток дитини. Під загальним розвитком я розумію не набір навиків (уміння вважати і писати), а багатство внутрішнього змісту дитини. Уміння радіти метеликові, що пролетів мимо, інтерес до хом’яка в класі, цікавість до того, що написане в книжці - все це складові загального розвитку дитини. Це те, що дитина виносить з сім’ї і те, що дуже сильно допомагає знайти своє місце в новому шкільному житті. Забезпечити такий розвиток своїй дитині не складно - треба з ним багато розмовляти, щиро цікавитися його думками, відчуттями, а не тільки тим, чи зробив він уроки і що їв на обід.
Проте, буває і так, що дитина виявляється до школи не готовим. Чи вирок це? Звичайно, немає. І ось тут дуже важливий талант вчителя. Вчитель повинен зуміти створити умови для плавного, не болісного входження дитини в шкільне життя. Навчити спілкуватися з товаришами, допомогти дитині знайти себе в новій, незнайомій обстановці. Є і інша сторона - батьки. Якщо батьки зможуть довіритися вчителеві, якщо не буде розбіжностей в думках, то дитині буде значно легше. Інакше вийде як у відомому прислів’ї: «хто в ліс, хто по дрова». А страждає дитина. Ще дуже важливо, щоб батьки були чесними з вчителями.
Якщо у дитини є якісь проблеми, видні батькам, якісь певні складнощі, то буде правильно розповісти про це вчителеві, щоб він, розуміючи ці складнощі, допоміг би дитині краще адаптуватися. Я переконана: всі питання вирішувані при правильній і плідній співпраці батьків і вчителя. Як я вже сказала, відсутність стовідсоткової готовності дитини до школи - не вирок. Це лише позначення якихось проблемних зон. Розумна поведінка батьків, а також чуйність і талант вчителя зможуть компенсувати всі складнощі і зробити шкільне життя дитини радісним і легким.

Категорія: Різні аспекти цього питання | Додав: [ADM]Irina (29.11.2008)
Переглядів: 1485 | Рейтинг: 1.0/1
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Никнейм Кащенко Ірина Петрівна (ADM[Irina]) зарегистрирован!