Каталог статей

Головна » Статті » Вчитель вчителю » Уроки [ Додати статтю ]

"Багатства рідної землі"

"Багатства рідної землі"

Інтегрований урок праці + екологія

ТЕМА "Багатства рідної землі"

Мета:

        знайомити дітей із створенням Астраханського державного заповідника, його мешканцями, складовими багатство дельти Волги

        вправляти в згинанні папери в техніці орігамі

        щепити любов до рідного краю

        виховувати дбайливе відношення до природи.

Устаткування:

        презентація про природу і заповідник Астраханського краю

        кольоровий папір

        ножиці

        клей

        технологічні карти по виготовленню лебедя і квітки у кожного учня.

Хід заняття

I. Організаційний момент.

II. Бесіда.

Читання вірша "Рибальські землі" Б.Шаховського

(Розповідь вчителя супроводжується показом слайдів) Впадаючи до Каспія, Волга розгалужується. Потужний потік її вирушає в рукави, протоки, єрики і утворює дельту майданом 13 тис. км2- унікальний по природних особливостях, багатстві і різноманітності флори і фауни куточок нашої країни. У дельті Волги багато тепла світла і вологи, тому там природні умови дивно своєрідні.

Рослинність в дельті приголомшує людей незвичайним багатством. Буйство зелені всюди: на берегах все зайняте очеретяними заростями, непроходимими вербовими лісами. Місцями майже не видно відкритої води, її щільно затягнули плаваючі рослини: латаття, німфетки та ін. Серед чудових рослин дельти зберігся лотос, зарості якого помітно збільшуються, водяний горіх та ін.

Велика кількість рослин дає притулок і корм птицям, звірам і рибам. У затишних куточках заповідника зимують сотні тисяч різних птиць. Під час весняного і осіннього перельоту пташині зграї знаходять тут рясний корм і безпечні укриття. Незліченні зграї водоплавних птахів населяють ці місця. Пернаті живуть великими колоніями. Птиці кубляться на гілках дерев, чагарниках, на землі, на плаваючих у воді очеретяних купах. Один з найбільш багаточисельних мешканців "очеретяного лісу" - широкохвоста очеретянка. На вербах кубляться і сірі, і білі чаплі, утворюючи з бакланами і іншими видами птиць, змішані колонії – галасливі пташині поселення. Одну затоку в дельті називають "Лебединою". Орнітологи налічили до 28 тис. білих лебедів збирається щорік в затоках і протоках Волги. "Лебедина" - улюблене житло цих благородних птиць. Мешканці вод - риби - зимують, метають ікру і годуються в пониззі. Велика кількість ссавців розмножується щорік на берегах проток і  дельти.

Всі ці багатства відвіку приваблювали любителів легкої наживи: мисливців, купців, браконьєрів, рибопромисловиків, які безжалісно винищували природні ресурси. Беззахисна природа бідніла і виснажувалася, падали улови риби, скорочувалася чисельність промислових звірів і птиць. З такими справами не могли миритися чесні люди, передові учені і любителі природи рідного краю. Ось чому, ще в 1919 році, у важкий для нашої країни період В.І.Ленін підписав декрет про створення Астраханського заповідника першого при Радянській владі. Він повинен був зберегти природу, відновити і захистити рідких і зникаючих птиць, охороняти рибні багатства. Це було доручено Н. Н. Под'япольському, а пізніше В.А.Хлібникову. Під заповідник було відведено 22,8 тис.га, а надалі його майдан збільшився до 84,4 тис.га. В даний час науковці заповідника вивчають як розвивається природа дельти в умовах постійного стоку Волги, змін складу води. Заповідник став крупним науковим центром, що приваблює багато вітчизняних і зарубіжних учених, студентів і, звичайно, туристів. На заповідних землях налічується близько 300 видів рослин, 260 видів птиць більше 60 видів риб, 30 видів звірів.

III. Практична робота.

- Сьогодні на уроці ми з вами спробуємо відтворити куточок Астраханського заповідника з його рослинним і тваринним світом. Одна група виготовлятиме за технологічними картами квіти лотоса, а інша лебедів, і потім ми об'єднаємо свої вироби в єдине панно.

1. Лотос - ось втихомирюються швидкі струми води, відкриваються тихі острівці зелені. Величаво колишуться матово-сизого відтінку аршинне, кругле листя, а над ними чудової краси рожеві, яскраво-червоні, ніжно-білі чаші легендарної квітки. Це лотос, той самий, - гордість волжської дельти -"каспійська троянда". (Виготовлення квітки в техніці орігамі за технологічними картами)

2. Лебідь - царствена птиця, що величаво ковзає по лону вод. (Виготовлення лебедя в техніці орігамі за технологічними картами).

3. Об'єднання панно: на блакитний картон наклеюємо кругле зелене листя, серед них приклеюємо "лотоси" - орігамі, з одного боку, на вільній гладіні води приклеюємо лебедів.

IV. Підсумок заняття.

- Про що сьогодні говорили на уроці?

- Коли і для чого був створений заповідник?

Васильєва Т.А.

http://festival.1september.ru/

Категорія: Уроки | Додав: [ADM]Irina (31.07.2009)
Переглядів: 2346 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Никнейм Кащенко Ірина Петрівна (ADM[Irina]) зарегистрирован!