Каталог статей
Головна » Статті » Вчитель вчителю » Уроки | [ Додати статтю ] |
Тема. Види текстів:
текст-розповідь, текст-опис, текст-міркування. Складання тексту-опису «Лелека» Мета: вчити учнів складати за запитаннями і опорними словами
найпростіший текст-опис; добирати до тексту
заголовок; формувати вміння стисло і послідовно висловлювати думку, передавати її на письмі; удосконалювати
навички літературної вимови слів; збагачувати словниковий запас учнів; розвивати
мовлення учнів за допомогою різноманітних вправ творчого характеру; виховувати
любов до природи та тваринного світу. Обладнання: фоторепродукція лелеки, опорні схеми; картки із питаннями
і опорними
словами. Тип уроку: урок розвитку зв’язного мовлення Хід заняття Знову день почався, діти, Всі зібрались на урок. Тож пора нам поспішати – Кличе в подорож дзвінок. (сідають дівчата, сідають хлопці) II. Вивчення нового матеріалу. 1.Слово вчителя. – Сьогодні у нас урок розвитку мовлення і ми здійснимо
подорож у пташине царство і ближче познайомимось з одним його
представником. А з яким, ви здогадаєтесь, коли відгадаєте загадку. Загадка Які ноги, такий ніс, По болоту ходить
скрізь. Хату на хаті має, Жабам рахунок
знає. (Лелека) – Отже, розмова сьогодні буде про
лелеку. (Вчитель демонструє
фоторепродукцію лелеки). 1-а група. – А хто знає вірші про лелеку? (Учні першої групи декламують
вірші) 1 учень Лелека ластівку
питає: – Хто вище всіх
птахів літає? – Літають люди
вище всіх На літаках своїх
складних. 2 учень Лелека побудує
світлу хату, Своїх пташат
поставить на крило, І будуть радо
діти усміхатись, Як лелечата
злинуть над селом. 2. Хвилинка каліграфії. – Який звук ви почули на початку назви птаха? ([л]) – Якою буквою
позначають цей звук на письмі? (ел) Л л ле ел лелека В різних областях
України цих птахів називають по-різному: бузьок, боцюн, чорногуз, бусол, гайстер, веселик. Птах цей – символ миру,
достатку, щастя, добра, материнства, оспіваний у піснях, поетичних творах. 2-а група. – А які прислів’я про пернатих друзів знайшли? (Учні другої групи зачитують прислів’я). 1-й учень Прилетів лелека – весну приніс здалека. 2-й учень З’явились бузькові лапи – не забирай з грядки сапи. 3. Робота з деформованим
реченням. Складання і запис прислів’я. тільки, летять, до, добрих, Лелеки,
людей (Діти записують в
зошитах прислів’я) Лелеки летять тільки до добрих людей. 3-а група – Що це за птах? Хто може розповісти? (Учні третьої групи зачитують
інформацію) 1-й учень Довжина тіла
лелеки до 2- й учень Є два види лелек:
чорний поширений в Карпатах і на Поліссі, білий майже по всій території
України. Білий лелека живе поблизу людських осель, а чорний дуже обережний,
близько не підходить до житла. Дуже рідко вдається побачити чорного лелеку, якого занесено до Червоної
книги. 3- й учень Цей чудовий птах
оспіваний у легендах, казках, народних піснях. Лелека – символ миру, достатку,
щастя, добра, материнства. 4. Письмо речення під диктовку. Лелека – символ миру, щастя, добра. Фізкультхвилинка Добре те, що сонце світить. Добре те, що вітер віє. Добре те, що цей ось ліс разом з нами ріс і ріс. Добре те, що в нашій річці, Чиста не брудна вода. І тебе матуся рідна, Після школи зустріча. Добре гратися надворі. Добре вчитися у школі. Добре плавати в ставку. Добре те, що я живу! III. Актуалізація знань про
текст. 1. Робота з опорною схемою. – Які типи
текстів знаєте? – Як їх розрізнювати? Типи текстів Опис Розповідь Міркування Який? Що сталося? Чому? 2. Розрізнення текстів (усно). Вчитель читає різні тексти, учні визначають тип тексту за
допомогою сигнальних карток (червона –
опис, синя – розповідь, зелена – міркування). Лелеки
Скільки я пам’ятаю, на старезному в’язі жили лелеки. По них я навчився зустрічати
весну і проводжати літо. З’являться у своєму гнізді лелеки – і швидко настануть чудові теплі дні. Відлетять лелеки – і холодна зима не за горами.
У нашій сім’ї дуже шанували лелек. – Який це тип
тексту? (Розповідь) Хитра лисичка
Лисичка живе у лісі. У неї шубка руда і пухнаста. Мордочка витягнута. Вуха
чутливі. Лапки короткі. У лисиці хвіст довгий і пухнастий, з білим кінчиком. Ця
тваринка дуже хитра. (Текст-опис) Птахи – наші друзі
Птахи – наші друзі. Вони знищують шкідників лісу. А ще вони радують нас
своїм співом. Бережіть птахів! (Текст-розповідь) Приліт птахів
А чи замислювались ви над тим, чому одні пташки прилітають до нас
раніше, а інші – пізніше? Виявляється, час
їхнього прильоту залежить від того, коли в наших краях з’являється їжа для них.
(Текст-міркування) IV. Робота над твором. 1. Розгляд малюнка. Добір заголовка. – Ми будемо складати текст-опис лелеки. – Виберіть і запишіть той заголовок, який вам більше
сподобався. Лелека Гарний птах Веселики 2. Усні відповіді на запитання. Ви уважно роздивилися фоторепродукцію
лелеки. А зараз прочитаємо запитання і будемо давати на них відповіді. Картка з питаннями та опорними словами.
3. Ознайомлення з інструкцією-порадою. (Картка на кожну парту) ·
Не забудь про складові частини тексту. Кожну
частину починай з абзацу. ·
Уникай повторів. ·
Слово « лелека» можна замінити словами: він, птах, пернатий
друг. 4. Усний твір. (Діти використовують всі
відповіді у написанні твору). 5. Самостійний запис відповідей. (Допомога слабшим учням). 6. Вибіркове зачитування творів учнями. V. Підсумок уроку. – Про кого вели розмову? – Чи можна уявити яким є лелека з наших творів? – Який висновок можна зробити про відношення до цих
птахів? – Ми навчилися описувати цього гарного птаха, а на
наступних уроках будемо вчитися поширювати свої твори. Волобуєва
Тамара Іванівна, вчитель початкових класів вищої кваліфікаційної категорії загальноосвітньої
школи I-III ступенів № 18 м. Білої Церкви | |||||||||||||||
Переглядів: 47517 | Рейтинг: 3.7/25 |
Всього коментарів: 0 | |