Каталог статей

Головна » Статті » Вчитель вчителю » Уроки [ Додати статтю ]

Читання української народної казки «Коза – Дереза»

ТЕМА. Українська народна казка «Коза – Дереза»

МЕТА. Ознайомити учнів з особливостями української народної казки, навчати самостійно читати казку, визначати її повчальний зміст.

 Розвивати навички читання: правильність, швидкість, свідомість, виразність.

 Виховувати пошану та любов до української народної творчості.

ОБЛАДНАННЯ: аудіозапис казки; ілюстративний матеріал до українських народних казок; аркуші - малюнки із словами – іменами героїв казки; ілюстрації до казки «Коза – Дереза»; картки із завданням; аркуші паперу з надрукованими складами; маски – наголовники з малюнками героїв казки; кольорові квадратики паперу для розподілу на групи( червоні – І група, жовті – ІІ група, зелені – ІІІ група).

Девіз уроку.

« Діти люблять звірів, чують себе близькими до них, розмовляють з ними і розуміють їх: от тим-то й оповідання про звірів їм такі цікаві, особливо, коли ті звірі в казці ще починають говорити, думати і поводитися, як люди…»

                                                        Іван Франко

 

                                                  ХІД УРОКУ

І. Етап «До читання»

Читання та аналіз девізу уроку.

Бесіда про казку, її особливості, про улюблені казки дітей.

        - Які українські народні казки ви знаєте? ( На дошці ведеться фіксація відповідей дітей). Які казки вам подобаються найбільше і чому? Хто з головних героїв казки вам подобається? Чому? Які ви знаєте казки, що звірі в них розмовляють, думають і поводяться , як люди?

 

ІІ. Визначення мети і завдань уроку.

         - Ви щойно розповідали про улюблених героїв казок, лагідно називали їх лисичкою, а не лисицею, зайчиком, вовчиком – братиком, котиком, півником. І сьогодні ви зустрінетесь із цікавою казкою українського народу та її героями, познайомитесь з певними правилами читання казок.

 

Робота з таблицею    

 

Що я знаю  про казки   Що хочу дізнатися про казки   Що дізна(-вся, -ла

                                                                                              ся) про нову казку

 

- авторські                      - хто пише                                   - хто написав

- народні                         - як складаються                        - хто головні герої

- про тварин                   - хто герої                                   - як читати

- про людей                     - чим цікаві                       - як передати голосом     характери головних героїв

- побутові                 - чому подобаються           - чому навчила мене ця казка

- чарівні                   - як правильно читати

- про фантастичні - як передати інтонацію голосом

істоти                        - чому навчає

 

ІІІ. Підготовчі вправи етапу «До читання»

     1. Проблема: Чи однаково звучать слова дід та дідусь, баба та бабуся? Виберіть з них ті, які промовляються ніжно та лагідно, прочитайте їх голосно саме так. Прочитайте напівголосно слова : дід, бабуся, хатинка, коза, місточок, листочок, зайчик, півень. Прочитайте голосно тільки «лагідні» слова.

     2. Прочитайте слова. Поміркуйте, чим вони відрізняються:

                                   хата – хатинка

                                   міст – місточок

                                   лист – листочок

Висновок: ніжні, пестливі слова читаються із зміною забарвлення голосу.

    3. Інтерактивна гра «Кмітливчики».

 ( Склади надруковані на окремих аркушах паперу ).

- Діти, у «Кмітливчиків» хочете пограти?

  Треба з поданих складів вам слова складати.

     а) Чик, зай – це склади. Слово з них тепер склади !

                                                                         (Зайчик)

     б) Чик, вов – це склади. Слово з них тепер склади !

                                                                        ( Вовчик)

     в) Мідь, вед – це склади. Слово з них тепер склади !

                                                                        (Ведмідь)

     г) Ник, пів – це склади. Слово з них тепер склади !

                                                                         (Півник)

     ґ) За, ко – це склади. Слово з них тепер склади !

                                                                            (Коза)

      - Ви склали слова – імена героїв казки, яку ми будемо читати:

Коза, зайчик, вовчик, ведмідь, півник.

(Вчитель розміщує на дошці аркуші - малюнки із словами – іменами героїв казки)

 

КОЗА

 

 

ЗАЙЧИК

ВОВЧИК

ПІВНИК

ВЕДМЕДИК

 

4. Розподіл на групи за обраними кольорами( червоні – І група, жовті – ІІ група, зелені – ІІІ група) під керівництвом вчителя.

5. Робота в групах ( з аркушем паперу).

        - Складіть речення. Пригадайте, з якої воно казки.

 

БІГ    ЧЕРЕЗ     ЧОК,    ПИ    КЛЕНО    ЛИСТО

ЛА    МІСТО     УХО      ЛА     ВИЙ         ЧОК.

 

6. – Прочитайте, яка казка прийшла сьогодні до нас у гості:

           ВОРОКОЗАЛІМДЕРЕЗАКУВИМ

7. – Пригадайте цю казку.  Вслухайтесь у звучання слів:

                                       ведмідь

                                       зайчик.

-        Коли вимовляємо «ведмідь», якого звіра уявляємо? А «зайчик»?

-        Доберіть відповідні слова:

ведмідь -     сильний, вайлуватий, ...

зайчик – маленький, біленький, ...

півник – яскравий, сміливий…

 

ІV. Вивчення нового матеріалу. Етап «В ході читання»

1.    Слухання аудіозапису  казки.

2.    Перевірка первинного сприйняття:

-        Хто з героїв сподобався? Чим?

-        Яка була коза?

-        Чому звірі не могли вигнати козу з хатинки?

-        Яка частина казки сподобалась найбільше?

     3. Читання частин казки у підручнику.

4.Робота у групах:

І група – Відшукайте та прочитайте пісню кози.

ІІ група – Відшукайте та прочитайте пісню бабусі.

ІІІ група – Відшукайте та прочитайте розмову діда і кози.

     5. Повторне читання і аналіз.

-        Скільки картин вам вдалося уявити під час читання казки?

-        Прочитайте першу частину. Яку картину уявили? Чи помітили ви, яка хитра коза. Який заголовок можна дібрати до цієї частини?

-        Прочитайте наступну частину. Як можна описати поведінку кози? Який заголовок можна дібрати до цієї частини?

-        Прочитайте останню частину. Як можна голосом передати страх, занепокоєння, хитрість та підступність? Який заголовок можна дібрати до цієї частини?   

6. Вторинний синтез – читання в особах.

(Під час читання казки діти користуються наголовниками, на яких зображені головні герої казки).

 

V.  Засвоєння знань, формування умінь та навичок. Етап «Після читання»

   Робота в групах. Складання порівняльної характеристики героїв казки.

І група – кози та зайчика;

ІІ група – кози та півника;

ІІІ група – півника та зайчика.

 

VІ.  Контроль, корекція та оцінювання знань.

   Презентація роботи груп. Перевірка складених характеристик персонажів ( з використанням масок – наголовників).

1-й учень: « Я-коза – дереза. …»

2-й учень: « Я – зайчик…».

 

VІІ. Підсумок читання.

- Який етап уроку викликав найбільші труднощі?

- На якому етапі уроку отримали найбільше задоволення?

 

VІІІ. Творче домашнє завдання.

 - Прочитайте казку у підручнику, передаючи голосом характери героїв.

 - Складіть  інше закінчення казки.

 

Доброгорська Галина Вікторівна, вчитель початкових класів, Скандинавська гімназія м. Київ

 

http://www.rusedu.ru/



Джерело: http://www.rusedu.ru/
Категорія: Уроки | Додав: [ADM]Irina (02.12.2010) | Автор: Доброгорська Галина Вікторівна W
Переглядів: 6391 | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Никнейм Кащенко Ірина Петрівна (ADM[Irina]) зарегистрирован!