Каталог статей

Головна » Статті » Вчитель вчителю » Уроки [ Додати статтю ]

Чому буває літо, осінь, зима, весна

Урок 15

Тема. Чому буває літо, осінь, зима, весна

Мета: дати уявлення учням про вплив висоти Сонця на зміну пір року; вчити встановлювати причинно-наслідкові зв'язки у природі на основі власних спостережень: залежність між висотою Сонця і кіль­кістю тепла, яке воно посилає на Землю; на основі цього з'ясувати, чому буває літо, осінь, зима, весна; вчити розрізняти пору року за оз­наками; сприяти засвоєнню емпіричних та узагальнених уявлень і по­нять, які відображають основні властивості та закономірності реаль­ного світу.

На уроці можна використати наочні посібники та демонстраційні матеріали видавництва «Ранок»: демонстраційний матеріал «Я і Украї­на. Природознавство», «Весна. Літо», «Осінь. Зима».

ХІД УРОКУ

1.   Вправа «Погода».

  • Тепло чи холодно надворі?
  • Яке небо?
  • Чи є дощ?

2.   Робота над казкою В. Сухомлинського «Ласкавий вітер і холодний вітрюган».

У темному лісі, в глибокому яру спали два вітри: ласкавий — хлопець із синіми очима і холодний — дід із колючою бородою.

Настала зима. Сонечко не могло піднятися високо над землею. Білі сніги вкрили поле. Зашуміли тривожно верховіття дерев. Прокинувся в глибокому яру холодний вітрюган. Встав, вийшов із лісу. Застогнала хуртовина. Іде землею холодний вітрюган, замерзають річки, гуде хур­товина.

Та ось піднялося сонечко вище. Заболіла спина у холодного вітрюга­на. Поплентався він у темний ліс, заліз у глибокий яр та й спить.

Прокинувся ласкавий вітер, вийшов із лісу. Засміялося сонечко, по­текли струмки, зацвіли квіти, зашуміли трави.

  • Чому настала зима? (Сонечко не могло піднятися високо над зем­лею).Що приніс холодний вітрюган?
  • Яку пору року збудив ласкавий вітер?
  • Чому сонечко засміялося, потекли струмки, зацвіли квіти? (Тому що сонечко піднялося вище.)Яка пора року настане, якщо сонце підніметься ще вище? (Літо)
  • Що настане за літом? (Осінь)

Фізкультхвилинка

ХМАРИНКА

Хмаринка сонечко закрила, (затулити обличчя руками) Слізки срібні зронила. Ми ті слізки пошукаєм, (присідання) У травичці позбираєм, Пострибаєм, як зайчата, (стрибки)

Потанцюємо ще трішки, (танцювальні рухи) Щоб спочили ручки, ніжки. Всі веселі? От чудово! А тепер до праці знову

Учитель читає текст у підручнику (С. 50).

  • Чому влітку спекотно, а взимку — холодно?
  • Високо чи низько стоїть сонце над землею влітку? Восени? Взим­ку? Навесні?

Учні роздивляються малюнки, складають речення. Доводять, на яко­му з них зображено літо, осінь, зиму, весну.

Підсумовуючи відповіді, учитель називає прикмети кожної пори року.

Висновок. Сонце рухається навколо Землі. Під час такого руху со­нячні промені освітлюють та обігрівають поверхню Землі не однаково. Ось чому на Землі по черзі змінюються чотири пори року — весна, літо, осінь і зима.

 

3. Робота у зошиті з друкованою основою (С. 39, завдання 3).
Запропонуйте учням знайти на малюнках сонечко, розповісти, чи ви-
соко воно стоїть на небі восени, взимку, весною і влітку? Скільки тепла
дає сонечко в різні пори року?

 

4. Підсумок уроку.

  • Назвіть пори року.
  • Як світить і гріє Сонце в різні пори року?
  • Якими є характерні ознаки кожної пори року?
  • Які загадки ви запам'ятали?

— Які прикмети зими ви запам'ятали? Весни? Осені? Літа? На уроці також можна використати такі завдання.

• Загадки.

1) Перша сестра — від квітів рябіє, Друга сестра — палить, як вогнище, Третя сестра від дощів мокра,

А четверта сестра сувора — жах! (Весна, літо, осінь, зима)

2)  У садках, гаях блукає, Жовті шати одягає. Золотисту стелить постіль — Жде сестрицю білу в гості. (Осінь) Запитання

 

  • Яка пора року кличе учнів до школи?
  • Як називається перший осінній місяць?
  • Які ще осінні місяці ви знаєте?
  • Якою є головна ознака осені?
  • Чому осінь іноді називають золотою?

3)  Стало біло навкруги — Я розтрушую сніги, Наганяю холоди, Води сковую в льоди,

В дружбі з дітьми я всіма. Здогадались? Я (зима). Запитання

  • Назвіть ознаки зими.
  • Який місяць починає зиму, а який закінчує?
  • Назвіть усі зимові місяці.

4)  Привітанням журавля Я пробуджую поля, Небеса і ручаї

Та заквітчую гаї.

Відгадали, хто вона,

Ця красуня чарівна? (Весна)

Запитання

  • Яка пора року змінить зиму?
  • Назвіть весняні місяці.

5)  Розквітають в луках квіти, Зеленіють в лісі віти.

Все зелене, молоде... За весною... (літо йде). Запитання

  • Яка пора року змінює весну?
  • Які ознаки літа ви можете назвати?
  • Чи подобається вам літо? Чому?
  • Назвіть літні місяці.

6)  Живе собі дядько понад триста днів, І є в того дядька дванадцять синів:

Що троє синочків насуплені — страх! — У сивих кожухах, у білих шапках.

Один — із веселих бешкетних синків: Латки на одежі із різних шматків... П'ятірко — вродливці в зелених сукманках, В шовкових своїх сорочках-вишиванках. А троє синків найбагатше убрані: Жилети на них золоті та багряні. Що це таке? Дванадцять — то... (місяців) — знаєш їм лік. А батько в них — ... (рік).

  • Робота з народними прикметами у групах.

Запропонуйте учням об'єднатися у групи по 5—6 осіб за принципом «Квіти» (дзвіночки, конвалії, барвінки, ромашки, айстри). Кожній групі запропонувати народні прикмети — потрібно з'ясувати, якої пори року вони стосуються.

___________________________________________________ прикмети

1)  Собака качається — на сніг.

2)  Снігур цвірінькає під вікном — на відлигу.

3)  Багато снігу в грудні — на врожай.
                                                                                                      прикмети

 

1)  Ластівка прилетіла — незабаром грім загримить.

2)  Перший весняний грім — на тепло.

3)  Рясна роса — на ясний день.
___________________________________________________ прикмети

 

1)  Ворони каркають — на негоду.

2)  Вискочили на берег і гучно кумкають жаби — незабаром почнеть­ся дощ.

3)  Кури в землі купаються — на негоду.
                                                                                                      прикмети

 

1)   Грім у вересні — на тривалу осінь.

2)   Комарі у листопаді — буде м'яка зима.

3)   Павутиння на рослинах — на осіннє тепло.

  • Вірш Наталі Забіли «Чотири пори року».

ЧОТИРИ ПОРИ РОКУ

Весела, гарна й кучерява,

Маленька дівчинка Весна

Біжить, сміється, сіє трави,

І пісня ллється голосна.

По всіх усюдах пісня лине,

Усе пробуджує від сну.

І всі комашки, всі рослини

Вітають дівчинку Весну

І луг зелений зацвітає,

І свіжим листям гай шумить.

А дівчинка росте, зростає

Не щогодини, а щомить.

Це не дитя вже — подивіться

На гарну дівчинку струнку:

Вона збирає полуниці

І стиглі вишні у садку.

І, світлом сонячним залита,

Глядить, щоб далі все росло.

Її тепер вже кличуть Літо.

Хороше Літечко прийшло!

Дні йдуть — і золота пшениця

Додолу хилить колоски.

А дівчина — вже молодиця! —

Виходить в поле залюбки.

Турбот і справ у неї досить,

В роботі їй не заважай:

Це працьовита й щедра Осінь

Збирає добрий урожай.

Ще й помахає пташкам привітно:

«До вирію летіти час!»

І жовте листя непомітно

З дерев зриває раз у раз.

Злітає листя, жовтий килим

Лягає з шурхотом до ніг.

А вже на нього пухом білим

Сідає перший чистий сніг.

Вже зникла дівчина колишня,

І молодиці вже нема, —

І тільки бродить в білій тиші

Бабуся лагідна — Зима.

Вона вкриває льодом води

Усіх ставків, озер і рік,

Під сніг ховає в полі сходи,

Щоб лютий холод їх не пік,

Велить, щоб віхоли гуділи,

Хилили все живе од сну...

І все спочине... І зраділо

Зустріне дівчинку-Весну!

• Гра «Так чи ні».

1)  За зимою настає літо.

2)  Зміни пір року залежать від людей.

3)  Сонце — джерело світла і тепла.

4)  Влітку спекотно, а взимку холодно.

5)  Взимку сонце знаходиться високо над землею.

6)  Восени сонце з кожним днем все нижче і нижче.

Категорія: Уроки | Додав: Natali (09.10.2013)
Переглядів: 2140 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Никнейм Кащенко Ірина Петрівна (ADM[Irina]) зарегистрирован!