Диктанти. 3 клас - "Методична скарбничка" - Вчитель вчителю - Каталог статей - Вчитель вчителю, учням та батькам

Каталог статей

Головна » Статті » Вчитель вчителю » "Методична скарбничка" [ Додати статтю ]

Диктанти. 3 клас

Диктанти

3 клас

 

УКРАЇНА

 

            Широко простяглася земля нашої України. Величезні її багатства. Від краю до краю на її просторах буйно колоситься золотиста пшениця, зеленіють безмежні поля цукрових буряків. Любо вітають нас золотими шапками стрункі соняшники, висока зелень пишної кукурудзи. На степових просторах випасаються великі стада худоби. Запашні сади оточують наші міста і села. Блискучі рейки залізниць густою сіткою вкривають землі України. Багато на Україні заводів та фабрик, електричних станцій.

 

Завдання . Продовж текст . Допиши 4-5 речень

 

              

*********

 

       Наше село розкинулось неподалік річки Кальміус. Це невелика  спокійна ріка. Впадає вона в  Азовське море. Влітку по річці часто пробігають моторні човни. Легенький вітерець рябить воду.

         Наш берег річки вкритий густою травою і квітами, багато з яких занесені до Червоної книги. Це сон- трава , дикі тюльпани, ковила , півонії. А ще можна зустріти лікарські рослини: ромашка , мати –й- мачуха , чабрець , звіробій.

         На протилежному березі – лісова смуга.Звідти лунає дзвінкий щебет пташок , голоси людей, веселе плескання води.

 

Завдання .

1.               Придумай 2-3 речення  про відпочинок на березі річки.

 

 

Київська Русь

Київ... Русь... Україна... ці слова з глибокою шанобою промовляє кожний свідомий українець. Вони виражають духовну близькість до землі своїх батьків, родоводу українського, його славної і водночас трагічної історії.

Ось уже понад п’ятнадцять століть височіє на дніпровських схилах золотоверхий Київ.

Йому випала історична місія відіграти важливу роль у формуванні однієї з найбільших держав середньовічної Європи – Київської Русі.   (58 сл.)                                                                                     

                                                                                              (Р.Радишевський)

Завдання. Скласти асоціативний кущ до словосполучення  ”Київська Русь”.

 

Всенародна шана героям

 

            Хоробрі воїни, умілі полководці, мудрі державні діячі здавна користувалися всенародною шаною. Назавжди збереглися в пам’яті народній імена гетьманів Богдана Хмельницького, Петра Дорошенка, Івана Мазепи. Вони захищали наші  землі від поневолювачів, боролися за незалежність України.

            У піснях та думах живуть подвиги козацьких отаманів Северина Наливайка, Івана Сірна, Петра Калнишевського.

 

Завдання. Вислови свою думку з цього приводу.

 

„Чорне золото”  землі

            Донбас... Вогні заводів і шахт, високі терикони, гори вугілля. А років двісті тому ніхто й гадки не мав, що в цій місцевості залягають поклади „чорного золота”. Селянин – кріпак Григорій Капустін випадково знайшов поблизу річки Кундрючої кам’яне вугілля.

            Зараз Донецький вугільний басейн є центром вугільної промисловості. Донбас – справжня основа нашої економіки.

 

Завдання. Склади асоціативний кущ до слова „Донбас”.

 

 

 

 

Запорозька Січ

            Було це близько п’яти століть тому. Наш рідний край був поневолений підступними завойовниками. Ой, як важко стало жити українським людям! І почали вони утікати в пониззя Дніпра, за його кам’яні пороги, де склалися дикі степи.

            Втікачі називали себе козаками, тобто вільними людьми. На островах, що лежали посеред бистрої Дніпрової води, вони заснували запорізьку Січ.

 

Завдання. Записати міркування: Козаки – це...

 

                                                     Замки України

Наші предки будували замки, щоб боронити рідну землю від ворогів. На горі вони ставили будівлі, оточували їх високим кам’яним муром. На мурах були сторожові вежі. У мурах були бійниці, через які люди відбивали напад чужинців.

Добре відомі замки в Луцьку, Хотині, Хусті, Острозі... Були замки у Києві і Львові. У замках, які збереглися, тепер музеї. Замки треба берегти. Це наша історія.  (63 сл.)                                                                       

                                                                                                    (З „Материнки”)

 

                                                                         Запорізький дуб        

У Верхній Хортиці, поблизу Запоріжжя, стоїть і досі могутній запорізький дуб. Це один з найстаріших дубів на Україні: йому вже понад сім століть. Ще за Богдана Хмельницького цьому дубові було чотириста років. Його могутня крона складається з вісімнадцяти великих гілок. Периметр крони – сто два метри, її зелений тінистий намет має сорок три метри у поперечнику. Дуб виріс біля джерела, яке давало йому силу й снагу.      (65 слів)

                                                                                                           За І.Шаповалом

 

                                                     Богдан  Хмельницький

Богдан Хмельницький – видатний державний діяч, полководець, гетьман України. Він уписав власну сторінку в історію рідного народу, впродовж багатьох років очолюючи його боротьбу проти національного гноблення. Ім’я Хмельницького, оспіване у народних думах та історичних піснях, його життя і діяльність, зображені у романах, повістях, драмах, хвилюють сучасників.                (45 слів)

 

Маргаритка

(легенда)

            Розповідають, що Пресвята Богородиця, бажаючи порадувати маленького Ісуса, вирішила подарувати йому серед зими вінок живих квітів. Але не знайшла жодної живої квітки. Вона зробила їх із шовку. Виготовляючи їх, Богородиця не раз колола свої пальці голкою. Краплини крові подекуди забарвили ті нитки у червонуватий або рожевий колір. Квіти ці так сподобались маленькому Ісусу, що він зберіг їх як коштовність. А весною посадив їх у землю і поливав. Сталось диво – ожили штучні квіти і розрослись по усій землі.

 

Завдання. Вислови свою думку з цього приводу.

 

Про Богдана Хмельницького

(легенда)

 

            У селі Суботові жили колись одинокі дід і баба. Дітей у них не було. Одного разу чують вони, що в них коло ганку плаче дитина. Вони вибігли і побачили немовля, загорнене в ряднину. лежить під хмелем, що оповив  обгрунтування.

Пораділи дід і баба і забрали дитину в хату.

І вирішили:

- Богданом назвемо, бо бог дав, а що знайшли під хмелем, то хай ще й зветься  Хмелем, або Хмельницьким. Так і виріс в них Богдан Хмельницький, а згодом став гетьманом України.

 

Завдання. Дібрати заголовок до тексту.

 

Традиції

Український народ має давні родинні традиції. Вони розвивалися протягом віків. Час вносить свої корективи і новизну. Варто зберегти нетлінні цінності, які виробив народ. Це і шанування Роду, поклоніння пам’яті предків, дбайливе ставлення до літніх людей. Але усе це неможливе без глибокого знання народних норм моралі, звичаєвості свого народу. (48 слів)

 

Хор

               Українці співучий народ. Споконвіку наші предки мали хист до співу. Ще змалку знали вони багато пісень. І вчилися співом. І співали. Над коляскою немовляти мама співала колискові. А як дітки підростуть, то колядують, щедрують, засівають. Співають веснянок, гаївок, водять таночки.

            З давніх – давен змагалися кутки села чи містечка своїм мистецтвом. Кожен гурт челяді свій хор мав. Це так здорово!  (62 слова)

 

******

    Тяжко захворів князь Володимир. Різні знахарі і цілителі були в нього. Ніхто нічим не міг допомогти. У монастирі в  Києві на той час жив чернець Агатіп. Він лікував від усяких хвороб. Покликали Агатіпа. І сталося диво. Князь Володимир Мономах одужав. Славетний лікар ніколи не брав ніяких винагород. Велика слава йшла по всій землі про Агатіпа.  (55 слів)

       Завдання

1.               У першому реченні підкреслити головні члени речення /або визначити основу/.

2.               Слово ЛІКУВАВ розібрати за будовою.

3.               /Можна підібрати заголовок/.

 

Категорія: "Методична скарбничка" | Додав: [ADM]Irina (26.09.2010)
Переглядів: 4769 | Рейтинг: 3.5/2
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Никнейм Кащенко Ірина Петрівна (ADM[Irina]) зарегистрирован!