Каталог статей

Головна » Статті » Вчитель батькам » Здоров'я дитини [ Додати статтю ]

Інтимна хвороба хлопчиків: як і коли лікувати фімоз

Інтимна хвороба хлопчиків: як і коли лікувати фімоз

Чому хтось говорить, що фімоз - це природно, він буває у всіх. А хтось лякає: якщо у хлопчика фімоз - доведеться робити операцію

Як розповів нам дитячий уролог-андролог, доктор медичних наук, професор Айвар Файзулін, фімоз в ранньому дитинстві - стан нормальний, природний. Хлопчики з ним народжуються.

Чому плутанина

Шкіряний мішечок, який покриває голівку статевого члена (він називається препуцій), у маленького хлопчика з'єднаний з голівкою синехії, так що голівка вийти назовні не може. З часом синехії розходяться і головка вивільняється. У когось це відбувається в два роки, у когось в п'ять. А у кого-то може статися і набагато пізніше.

Але, на жаль, не завжди події розвиваються за таким сценарієм. У деяких хлопчиків природний фімоз переходить в рубцевий, придбаний. Якщо ще до розкриття крайня плоть запалюється, то на шкірі після загоєння мікроранок залишаються рубці або тяжики. Вони роблять шкіру менш еластичною, вона від цих рубців гірше розтягується і не може випустити голівку. Ось у таких випадках і доводиться вдаватися до хірургічного втручання.

Якщо мами не знають про відмінності між двома цими фімозами, вони можуть бити на сполох, коли для цього немає підстав, або проявляти легковажність, коли хлопчика треба обов'язково показати лікарю.

Відомі істини

У яких випадках крайня плоть або голівка статевого члена у хлопчика запалюється? Раніше лікарі називали дві причини:

● недотримання гігієни,

● смегмальні камені.

Перша причина всім зрозуміла. Інфекцію можна занести брудними руками. Інфекція може потрапити з пісочниці, з водойми, де маля влітку купається, з пляжних лежаків або лавок і, значить, не варто навіть зовсім маленького хлопчика і навіть у дуже спекотний день випускати гуляти без трусиків. І білизну йому потрібно міняти кожен день, і купати або хоча б підмивати кожен день теж. А якщо все ж таки запалення сталося, крайня плоть почервоніла, свербить - відразу ж приймайте заходи: промивати її слабким розчином марганцівки, змащувати антисептичними мазями.

Друга причина запалення - смегмальні камені, яка хоч і встановлена лікарями, але поки не вивчена. Смегма - це мастило, що виділяється залозами препуція. До того моменту, як голівка відкривається, мастила на ній накопичується багато, її треба розмочити і змити. Але чомусь у деяких хлопчиків з цієї змазки утворюються камені, а іноді вони навіть зростаються в значні конгломерати.

Якщо з'явилися смегмальні камені, голівку, звичайно, доведеться відкривати хірургічно, незалежно від того, прийшов їй час відкритися самій чи ні: камені треба прибрати.

Але камені зустрічаються рідко і рівень гігієни у нас все росте, вже більшість мам купає своїх малюків кожен день, це точно. Чому ж тоді випадків придбаного рубцевого фімозу не стає менше?

Алергіки - окрема пісня

Не так давно лікарі встановили ще одну причину, яка може викликати у хлопчика запалення крайньої плоті, і нею виявилася алергія. Прояви алергічних реакцій ми часто бачимо у малюків на шкірі, буває алергічне запалення слизової оболонки очей і носа і також, виявляється, бувають алергічні запалення на слизовій наших найінтимніших органів. Тому за хлопчиками, схильними до алергії, - догляд особливий.

● Їх треба купати або підмивати щоденно, геніталії промивати дитячим милом, при запаленні - антимікробним.

● Трусики їм змінювати теж щодня, прати їх тільки в дитячих порошках або звичайним дитячим милом, обов'язково прасувати з внутрішньої сторони.

● Профілактично, навіть якщо запалення немає, кожен день після купання змащувати крайню плоть будь-яким сучасним цинкоутримуючим кремом від попрілостей.

● І, звичайно, уникати контактів з тими продуктами харчування і речовинами, які можуть викликати алергічні реакції.

Якщо все ж таки операція

Якщо ж рубцевий фімоз все ж таки виник, чекати вже нічого, головка все рівно сама не відкриється, треба оперувати. Тут можливі два види операційного втручання: обрізання крайньої плоті або пластична операція.

Обрізання хірургу провести простіше, але батьки-християни зазвичай просять зробити пластику. І лікарі це прохання враховують. Лише в рідких випадках, коли крайня плоть настільки змінена рубцями, що зберегти її при всьому бажанні неможливо, вибору не залишається.

Операцію роблять під загальним наркозом, але триває вона недовго - 10-20 хвилин. Рубцеве кільце, яке не випускає голівку, розсікають в поздовжньому напрямку - воно стає ширше, а зашивають розріз у поперечному напрямку. Крайня плоть виявляється збереженою. Заживає рана один-три тижні, у кого як. Спочатку вона покривається корочками, а коли під ними наростає епітелій, вони відпадають, як на збитих колінах.

Дитину можуть відразу ж після операції відпустити додому. Але вдома батькам доведеться скрупульозно виконувати всі призначення лікаря. Робити 3-5 разів на день ванночки з слаборожевим розчином марганцівки, відваром череди або чистотілу, закапувати обліпихову олію і різні препарати, які пропише лікар.

Сечовипускання в перші два-три дні можуть бути болісними, але не у всіх. Біль відчувається, якщо запалення зачепило отвір уретри. Може виникнути набряк, але це нормально, лякатися не слід.

Перші п'ять-шість днів хлопчик буде ходити по будинку без трусиків - в спідничці з пелюшки, щоб білизна не торкалася ранки, і вдома йому доведеться сидіти до повного одужання.

Чому не треба поспішати

У багатьох поліклініках до проблеми фімозу хірурги й донині підходять по-старому: якщо до трьох років головка пенісу у хлопчика не оголилася, треба її виводити. Профілактично, щоб не виникло запалення. Це неправильний підхід. Якщо немає запалення, немає рубців, смегмалітів, якщо фімоз все ще природний, фізіологічний, нічого з крайньою плоттю робити не треба. Уважніше відносьтеся до гігієни і чекайте, коли голівка відкриється сама. Це може статися і в підлітковому віці. У цей час в організмі хлопчика відбувається природне підвищення рівня чоловічого гормону тестостерону, геніталії у нього починають рости, крайня плоть під дією гормонів набрякає, розпушується, частішають нічні ерекції, синехії розповзаються і головка поступово виходить.

Перший раз смегма, що скопилася, за роки, поки головка була закрита, краще зняти в уролога: вона в'язка, змивається важко, а у лікаря є для цього спеціальні гелі. Якщо бігти до лікаря не з руки, треба зробити ванночку з слаборожевим розчином марганцівки, смегму розм'якшити, зняти м'якою губочкою з милом, а головку обробити будь-яким антисептиком. Пізніше, коли при кожному купанні хлопчик буде відводити шкірний мішечок назад і промивати пеніс, смегма скупчитися не зможе.

А коли трирічному малюкові амбулаторно прибирають природний фімоз тільки з побоювань, як би він не перетворився на рубцевий, хлопчик буває змушений пережити всі неприємні наслідки операції. У нього залишається велика ранова поверхня, доглядати за якою треба три тижні. Батьки повинні відкривати і обробляти голівку, це боляче, а маля занадто мале, щоб йому можна було пояснити необхідність і важливість цих процедур. Бачачи больові страждання хлопчика, батьки виконують процедуру разів два-три, а потім кидають. І виходить ще гірше, тому що ранка гоїться неправильно, на шкірі утворюються рубці і виникає той самий рубцевий придбаний фімоз, якого хотіли уникнути. Значить, дитину знову доведеться оперувати. Ось чому дитячі урологи зараз проти того, щоб квапити події.

Важливо

Ознаки рубцевого фімозу:

• Утруднене, хворобливе сечовипускання.

• Струмінь при сечовипусканні дуже тонкиий, при цьому крайня плоть може роздуватися, як куля.

Якщо ви помітили це, терміново ведіть хлопчика до уролога .

Категорія: Здоров'я дитини | Додав: [ADM]Irina (01.08.2010)
Переглядів: 19732 | Рейтинг: 2.8/29
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Никнейм Кащенко Ірина Петрівна (ADM[Irina]) зарегистрирован!