Каталог статей

Головна » Статті » Вчитель вчителю » Уроки [ Додати статтю ]

Як утворюється лід на ставку

Тема уроку: Як утворюється лід на ставку.
Мета: формувати уявлення про процес утворення льоду у водоймах, про лід та його властивості, закріпити знання дітей про три стани води , формувати вміння проводити досліди, розвивати вміння висловлювати власну думку, доводити її , узагальнювати, застосувати здобуті знання; виховувати спостережливість, бажання пізнавати природу.
Обладнання: шматки льоду у термосі, презентація до уроку, ємність з водою, демонстраційний матеріал для асоціативного куща, сенкану.

 Хід уроку

 І. Організація класу. Розминка.
Лунко продзвенів дзвінок,
починається урок.
- Привітайтеся з гостями і пошліть їм посмішку та свою позитивну енергію.
ІІ. Обґрунтування навчання
- А нам потрібно багато енергії для роботи на сьогоднішньому уроці.
1. Хвилинка спостережень ( слайд 1)
- Яке сьогодні число, який місяць?
- Яка температура повітря?
- Який стан неба?
- Чи є опади? Вітер?
- Які зміни у живій природі? ( Дерева, люди).
- Отже, за всіма ознаками до нас прийшла … зима.
2. Створення асоціативного куща ( написи на сніжинках).
- Які асоціації викликає слово «зима»?
Слово «лід» надруковано іншим кольором.
3. Повідомлення теми уроку.
- Яке слово виділене? Чому?
- Сьогодні ми познайомилися з тим, як утворюється лід, його властивостями ( слайд 2 )- Для чого потрібні знання про лід?
- Коли не можна кататись на ковзанах?
- А як виглядає товстий лід, на який можна ставати,ми сьогодні вивчимо.
- До нас завітав шматочок льоду, який до кінця уроку ми спробуємо оживити, якщо біля нього будуть всі його ознаки.
ІІІ. Актуалізація знань учнів.
1. Відгадування загадок.

Відома знана рідина ( слайд№3)
усяк її вживає.
Бува холодною вона
Сніжною буває ( Вода).
- До якої природи належить вода?
- У яких станах перебуває вода в природі?
2. Гра « Визнач стан води»
1. Група Твердий стан
2. Група Рідкий стан
3. Група Газоподібний
Вчитель роздає учням картки з назвами, а учні відшукують потрібну групу.
Град, роса, пара, іній, лід, дощ, туман, сніг.
3. Показ фрагменту фільму « Перетворення води»
- При якій температурі замерзає вода?
- Чому лід не тоне?
4. Фізкультхвилинка « Гра у сніжки»
IV. Усвідомлення змісту уроку.
1. Самостійне читання статті про утворення льоду з використанням позначок :
відома(!) і невідома (?) інформація.Завдання:відшукати, як образно називається лід у тексті.
Холодними осінніми вечорами на поверхні озера або річки з’являється тоненька крижана плівка – лід. Вона поступово потовщується , захищаючи нижні шари від швидкого охолодження. Якщо озеро глибоке, вода не промерзає до дна цілу зиму. Надворі мороз, а всьому живому під крижаною «шубою» тепло.
Лід, що утворюється з води, не тоне в ній. Завдяки цій особливості льоду крига у водоймах з’являється лише на поверхні.
Якби лід тонув, то водойма промерзала б до самого дна. Внаслідок цього всьому живому у воді загрожуватиме неминуча загибель. ( Текст у кожного учня)
- Зачитайте відому інформацію , невідому.
- Як називають лід у статті?
2. Гра «Дописати слово»( слайд4)
- На поверхні води при її змерзанні з’являється __________( лід).
- Лід, що утворився з води, у ній ______________ ( не тоне).
- Льодова «шуба» захищає все живе від ______________ ( загибелі).
3. Бесіда- розповідь.
- Пригадайте , де спочатку утворюється лід?
- Під час замерзання утворюється дрібні кристалики. Кожний кристалик має 6 променів. З’єднуючись вони утворюють лід і незабаром на поверхні води утворюється скоринка льоду . ( слайд 5)
- Іноді лід прозорий, а іноді – ні. Чому?(варіанти діти).
- При замерзанні крапель води виділяються пухирці повітря. Вони прилипають до променів кристалів льоду і тому лід непрозорий.
- А прозорий лід як утворюється?
(Коли вода рухається під льодом , то пухирці повітря забирає вода.)
4. Проведення дослідів з льодом. Фіксування результатів.
Дослід 1
- Розгляньте кубики льоду.
- Який колір? (безбарвний)
- Якщо розбити, то бачимо, що лід кришиться.
- Яка це ознака льоду? (крихкий)
Запис на листках :
Колір льоду ______.
- Лід кришиться, тому він _________.
Дослід 2
Розширення води при замерзанні.
Розгляд малюнка підручника (ст..65). Демонстрація двох пластикових пляшок: одна з них заморожена, тому більшого розміру.
Запис на листках: Вода при замерзанні ____________________________.
Дослід 3
Чому лід не тоне?( Робота в групах)
Наповнюємо глибоку тарілку водою. Кладемо кубики льоду. Що відбувається з льодом? Чому? ( Він легший за воду).
Запис на листках: Лід у воді _____________. Це відбувається тому, що він легший за воду.
5. Перегляд уривку мультфільму про Мамонтення. ( слайд 6)
- Як називається явище, коли на водоймах лід розтріскується і пливе по воді? (Льодохід)
- Ось на тонкій крижині Мамонтеня пливло до мами.
- Завдяки якій властивості льоду тварина потрапила до мами?
6. Створення сенкану.
1. Лід
2. Безбарвний, крихкий.
3. Плаває, не тоне, розширюється.
4. Потрібно берегтися тонкого льоду.
5. Вивчаємо лід, щоб зберегти життя.Синонім – заморожена вода.
V. Підсумки.
Гра «Оживи шматочок льоду».(Демонстрація куба з написом «МОЛОДЦІ»)
- Де ще можна використати лід?
VI. Домашнє завдання:
с. 64-66, опрацювати статтю підручника.

Категорія: Уроки | Додав: mastyuk1968 (14.12.2014) | Автор: Світлана E
Переглядів: 3545 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Никнейм Кащенко Ірина Петрівна (ADM[Irina]) зарегистрирован!