Каталог статей

Головна » Статті » Вчитель вчителю » Уроки [ Додати статтю ]

Урок розвитку зв’язного мовлення. Перевірна робота. Письмовий переказ «Граченя»
Тема. Урок розвитку зв’язного мовлення. Перевірна робота. Письмовий переказ «Граченя».
Мета. Перевірити вміння учнів переказувати текст розповідного характеру 
відповідно до складеного плану, добираючи влучні слова, образні
вислови, уникаючи повторів. Розвивати вміння знаходити в тексті головне,
використовувати опорні слова для побудови зв’язного висловлювання.
Розвивати мовлення, увагу, спостережливість, збагачувати словник
школярів. Виховувати любов до пташок, прагнення турбуватись про них.

Хід уроку

I. Організація класу

II. Мотивація навчальної діяльності учнів


1. Вправа «Мікрофон»
- Сьогодні у нас урок розвитку зв’язного мовлення.
- Подумайте і скажіть, яким має бути наш урок?
(Цікавим, повчальним, результативним, веселим, загадковим …)

- А ви на уроці якими повинні бути для досягнення мети?
( Старанним, дисциплінованими, уважними, зібраним, наполегливими …)

- Якщо ви виконаєте свої обіцянки, то урок буде справді творчим та цікавим. Тим більше, що мова сьогодні піде про наших маленьких друзів.
- Яких саме? Розшифруйте фразу, вилучивши зайве слово.

Надваші друдвазі - дваптадвахи.

III. Оголошення теми і мети уроку
- Здогадайтесь, про якого птаха сьогодні піде мова.

Чорний пан за плугом ходить,
Черв’яків, жуків знаходить,
Сторож вірний, друг полів,
Перший вісник теплих днів. ( Грак)

IV. Робота над темою урока
1. Розповідь вчителя

- Подивіться уважно на цього поважного птаха з синювато-чорним оперенням. Це порівняно великий птах. Дорослий грак важить до півкілограма. Великий та міцний дзьоб допомагає йому видовбувати їжу із землі.
- Спостерігаючи за поведінкою грака, особливо взимку, слід звернути увагу, як він повільно походжає по снігу, шукаючи їжу та пильно спостерігаючи за навколишнім середовищем. Якщо йому кинути їжу, то він швидко її помітить, отже – добре бачить.

- Це – розумний птах. Спостерігали, як він спеціально кидав горіх на проїжджу частину, щоб транспорт роздушив горіх і легше було здобути насіння.

- Граки – родичі чорних ворон. Але якщо уважно придивитися, то можна побачити, що у них шкіра навколо дзьоба гола, без оперення.

- В Україні граки зимують, але це тільки ті з них, які взимку прилетіли до нас з північних областей. Ті граки, що живуть влітку на Україні, на зимівлю (в жовтні) відлітають в інші країни на південь (Африку, Індію). Тому, це - перелітні птахи.

- Граки гніздяться колоніями, які можуть налічувати до 3000 гнізд.

- Кажуть, що граки – вісники весни. Це тому, що вони прилітають найперші, вже у березні – на початку квітня. Народне прислів’ я каже: «Грак прилетів – через місяць зійде сніг».

- Граки – корисні птахи, вони знищують безліч різноманітних гризунів і шкідливих комах. У пошуках їжі, збираючись зграями, вони відлітають від своїх гнізд на відстань 3 і більше кілометрів. Будьмо і ми їхніми друзями!

2. Ознайомлення з текстом

- Послухайте уважно текст, щоб змогти якнайкраще запам’ятати його і змогти дати відповіді на питання. В кінці уроку найкращі перекази зачитаємо у «кріслі автора».
- З’ясуйте, хто головні герої твору.

Граченя
Під час грози блискавка відчахнула від ясена гілку, на якій було грачине гніздо. Випало з гнізда граченя і, мабуть, загинуло б, та його підібрав Дмитрик.
Узяв хлопчик коробку з-під торта, намостив сінця і посадив туди пташеня. Так і підростало воно поволеньки. Дмитрик давав йому розмочену в молоці булку, а мама ще й сиром, салатом та яєчним жовтком підгодовувала.
Згодом з’явились у дворі маленькі каченята. Граченя почало пастися з ними.
Під осінь молодий грачок уже добре літав. А потім, як дихнуло прохолодою, пристав до грачиної зграї і полетів у вирій.
Вірить Дмитрусь, що навесні його вихованець повернеться і обов’язково постукає до них у вікно.


3. Визначення теми і головної думки твору
- То хто головні герої твору?
- Який це текст за метою?
- Яка його тема?
- Що хотів нам сказати автор?
- Яка головна думка твору? До чого він нас закликає?
- Як би ви вчинили на місці хлопчика?

4. Бесіда за змістом прочитаного

- Яка стояла погода?
- Що сталося під час грози?
- Хто підібрав граченя?
- Чому він це зробив?
- Куди поклав хлопчик пташку?
- Навіщо він намостив у коробку сінця?
- Як доглядав Дмитрик за пташкою?
- Чим годувала граченя мама?
- З ким згодом почав пастися молодий грачок?
- Що було восени?
- У що вірить Дмитрусь?

5. Робота над мовними засобами

а) Добір синонімів
Граченя – пташеня, молодий грачок, вихованець.
Дмитрик – Дмитрусь, хлопчик, він.
Відчахнула – відламала, відірвала.
Поволеньки – потроху, помаленьку.
Пристав – приєднався.

б) Перефразування слів у переносному значенні
Дихнуло прохолодою – похолодало;
Блискавка відчахнула – відламалася.

в) Пошук споріднених слів
Граченя, грачок, грачине гніздо, грачина зграя.

г) Спостереження за послідовністю дій
Підібрав, узяв, намостив, посадив, доглядав, давав, годував вірить.
Випало, загинуло б, підростало, почало пастися, добре літав, пристав, полетів, повернеться.

6. Повторне читання тексту з метою структурного аналізу, складання плану.
Виділення теми зачину, основної частини і кінцівки.

7. Поділ тексту на частини, колективне складання плану

План

Зачин                            1. Граченя в біді.
Основна                        2. Догляд за пташкою.
частина                         3. Дружба з каченятами.
                                     4. У вирій.
Кінцівка                        5. Віра Дмитрика.

8. Усний переказ тексту за планом і словничком
Переказ «ланцюжком» по абзацах.
Аналіз : як можна сказати по-іншому, як краще висловитись.
Переказ по частинах.
Переказ всього тексту 2-3 учнями.

9. Орфографічна підготовка
Під (час), під (осінь), грач … ня, пташ … ня, мабу …ь, з-під, з. явились, обов.язково, коро … ка, поверне … ся.

10. Повторне перечитування тексту вчителем.

11. Самостійне написання переказу учнями.

Допомога слабким учням:
1) Під час грози …
2) Узяв Дмитрик коробку з-під торта …
3) Згодом з’явились у дворі …
4) Під осінь молодий грачок …
5) Вірить Дмитрусь, що …

12. Самоперевірка. Завершення роботи.

V. Підсумок уроку
«Крісло автора»
Кілька учнів читають складені перекази.



Картка-допомога:

1) Під час грози …
2) Узяв Дмитрик коробку з-під торта …
3) Згодом з’явились у дворі …
4) Під осінь молодий грачок …
5) Вірить Дмитрусь, що …
Категорія: Уроки | Додав: _Марина_ (24.12.2012) | Автор: _Марина_
Переглядів: 22572 | Рейтинг: 3.7/3
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Никнейм Кащенко Ірина Петрівна (ADM[Irina]) зарегистрирован!