Каталог статей

Головна » Статті » Вчитель вчителю » Уроки [ Додати статтю ]

Леся Українка "Давня казка"
Тема: Леся Українка. «Давня казка». Порівняльна характеристика Поета і Бертольда.
Складання плану порівняльної характеристики.
Мета: продовжити опрацювання ідейно – художнього змісту поеми - казки,
зосереджуючи увагу на проблемах і мотивах твору; охарактеризувати образи
героїв, порівнюючи їх; розвивати культуру зв’язного мовлення, пам’ять,
увагу, спостережливість, уміння висловлювати власні думки про свободу
творчості, про вільнолюбство людини; виховувати почуття поваги, любові до
творчості Лесі Українки, шанувати мистецькі здобутки українців.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: портрет Лесі Українки, текст твору, дидактичний матеріал, мультимедійний
проектор, ноутбук.

Хід уроку 

I. Організаційний момент.
• Створення психологічного настрою.

II. Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація навчальної діяльності.
На мультимедійному екрані портрет Лесі Українки і слова:
Бажаю так скінчити я свій шлях,
Як починала: з заспівом на вустах.
Леся Українка
На дошці слова:
Піснею до серця,
Серцем до народу.
Книга вчить, як на світі жить.
— А чого нас вчить поема Лесі Українки «Давня казка»?
— Яка ідея твору?
Поети повинні служити…
На ці питання учні дадуть відповідь в кінці уроку.
На дошці записаний план.
План порівняльної характеристики поета і Бертольда.
1. Хто такі Поет і Бертольдо?
2. Що є спільним в рисах характеру цих героїв?
3. У чому відмінність між персонажами:
а) вчинках;
б) ставленні до людей;
в) характерах.
4. Що для кожного з них є найціннішим у житті?
5. Хто з героїв уособлює добро, а хто зло?

ІІІ. Оголошення теми та мети уроку.

ІV. Мотивація навчальної діяльності школярів.
1.Вступне слово вчителя.

Сьогодні ми будемо продовжувати вивчати творчість Лесі Українки. Поговоримо про
проблеми і мотиви у творі: роль митця в суспільстві та суть людського щастя; порівняємо
образи Поета і графа Бертольда.
Поема Лесі Українки «Давня казка» має глибокий філософський зміст: вона побудована на протистоянні двох персонажів, а саме: Поета і рицаря Бертольда. Створені поетесою образи є уособленням двох протилежних точок зору на світ, на місце людини в світі. Змальовуючи яскраві казкові образи, Леся Українка вкладає у них різну життєву філософію.
Вчитель. Почнемо урок із прослуховування пісні «Моя Україна» у виконанні заслуженої
артистки України Наталі Бугинської.
— Які почуття викликала у вас ця пісня?
— Як вона пов’язана з темою нашого уроку?
(Учні відповідають)
Вчитель. Так, Леся Українка шанувала пісню, яка торкалася серця і душі, допомагала
народу в радощах і в горі, надихала на боротьбу:
Я вас одне хотіла попрохати:
Ви ревно бережіть пісень красу.
Як хтось почне від горя задихатись,
Вони нове дихання принесуть.

ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
Вчитель.
Пригадайте біографію та поетичну творчість Лесі Українки.
— Учні виконують тести у вигляді «Асоціативного диктанту».
1. Антитеза 1. Грузія.
2. Чотиристопний ямб 2. Надія.
3. Леся Українка 3. Особливість поеми.
4. 1893 4. Вірш.
5. Бертольдо 5. Головний герой
6. 9 років 6. Епітети
7. Віршована форма. 7. Родичі
8. Михайло 8. Псевдонім.
9. Сумна діброва, синє море, 9. Граф.
ясні оченьки…
10. Поет. 10. Написана поема.
11. «Давня весна» 11. Віршований розмір
12. 1913. 12. Протиставлення.
Відповідь: 1-12, 2-11, 3-8, 4-10, 5-9, 6-2, 7-3, 8-7, 9-6, 10-5, 11-4, 12-1.
— Яка тема твору?
— Назвати жанр «Давньої казки».
— Хто головні герої поеми?
Біля дошки 2 учні складають інформаційне гроно до образів поета і Бертольда.

талановитий
поважає простих людей гордий
«завжди вільний» непідкупний

не вмів співати Поет впевнений в своїх діях

«лиха не боюся» мужній, сміливий

«…Божа людина»

Гордий, упертий
лякливий, боїться революц. пісень лихий
грабіжник прагне збагачення

сліпо вірить Ізідору Бертольдо улесливий і підступний

бездушний зневажає простий люд

Бесіда за запитаннями:
• Коли ви вперше у творі зустрічаєтеся з поетом? Які враження про нього у вас склалося?
• Що є найціннішим для цього героя?
• Як до Поета ставляться прості люди і Бертольдо?
• Як Поет ставиться до золота і слави?
• Яку допомогу надав митець Бертольдові?
• Яку справу залишив поет по собі?
Розглядаємо інформаційне гроно Поета.
— чи є доповнення?
Читання уривка з поеми за ролями. Перша зустріч поета і лицаря.
• Що ви можете сказати про лицаря?
• Чому він так зневажливо поставився до поета під час полювання?
• Яким зображений лицар, коли прийшов до поета з проханням скласти пісню для коханої дівчини.
• З чим пов'язаний військовий похід під керівництвом Бертольда?
• Як ставився лицар до простого люду після повернення з війни?
• За що лицар пропонував поетові золото?

Розглянемо інформаційне гроно Бертольда.
— Чи можете щось додати?
Самопрезентація Поета і Бертольда.
— Чи змінилося у вас після самопрезентації героїв враження про них?
— Які спільні риси мають вони, а які спільні?
(Учні називають)
На мультимедійному екрані демонструється таблиця: «Порівняльна характеристика Поета і Бертольда».
Учні з’ясовують, чи повні їх відповіді.
Аудіозапис уривка з поеми у виконанні Народної артистки України Ади Роговцевої.
— Чи оптимістичний кінець казки, адже поет гине?
— Що перемагає добро чи зло?
— Яка ідея твору?
— Написати на дошці ключове слово, кому повинен служити поет? Народові
На мультимедійному екрані демонструється таблиця: «Мовно-вертикальні засоби»
Учні визначають художні засоби за допомогою яких розкриваються тема та ідея твору.

№ за/п Цитати Художній засіб
1 У мужички руки чорні,
В пані рученька тендітна. Антитеза
2 Раз у раз ходила молодь
Пісні — слова вислухати. Інверсія
3 Спіймати вітра в полі. Фразеологізм
4 Сумна діброва Епітет
5 Сонечко червоне заховалось за діброву. Час летів. Метафора
6 Краще смерть, ніж вічний сором. Порівняння
7 Граф, герольди. Архаїзм
8 Одважний лицар, походи довгі від і до печі. Іронія
9 Мужики цікаві стали:
Чи ті кості білі всюди,
Чи блакитна кров проллється,
Як пробити пану груди? Сатира

Читання заздалегідь підготовленого реферату «Порівняльна характеристика Поета і Бертольда».

VІ. Підсумок уроку.
Вчитель. Скласти асоціативні ряди до слів Поет і Бертольдо. Усно.
Вчитель. Чого навчила нас поема «Давня казка»?
(Бути патріотами держави, служити народові і що ніякий гніт, ніяке насильство
не може придушити прагнення народу до волі).
У тебе, Лесю, нам позичить сили б,
Терпіння, оптимізму, доброти,
Навчитися любові й віри,
Щоб тернами життя іти.

VІІ. Оголошення результатів навчальної діяльності школярів.
VІІІ. Д/з 1.Підготуватися до твору:

«Поема «Давня казка» як поетичний маніфест Лесі Українки»
2. Вивчити уривок напам’ять «Золотих не хочу ла
Категорія: Уроки | Додав: Астра (23.01.2014) | Автор: Ляшова Валентина Миколаївна E
Переглядів: 9873 | Рейтинг: 2.0/2
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Никнейм Кащенко Ірина Петрівна (ADM[Irina]) зарегистрирован!